6. 12. 2001
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
7. 12. 2001

Reportér Britských listů Tomáš Pecina byl ve čtvrtek odpoledne zatčen policií a převezen na Obvodní úřad vyšetřování pro Prahu 2. Tam mu vyšetřovatel sdělil obvinění z trestného činu schvalování útoku na USA. Posléze byl T. Pecina propuštěn, je stíhán na svobodě.

Pecina zastává názor, že v demokracii nelze kriminalizovat názory, lze stíhat pouze za činy. Proto demonstrativně koncem září 2001 podpořil výrokem "Ich bin ein Berliner" (Také jsem Berlíňan, to řekl v komunisty obleženém západním Berlíně ze solidarity americký prezident John F. Kennedy) pravicového radikála Jana Kopala, proti němuž bylo také zahájeno stíhání za schvalování útoků na USA. Pecina přirozeně neschvaluje útoky na nevinné lidi, avšak zastává názor, že v demokracii musí mít každý občan právo svobodně vyjadřovat i pošetilé nebo třeba hnusné názory.

T. Pecina (který využil svého práva nevypovídat) bude nyní s největší pravděpodobností postaven před soud, kde bude souzen za skutek, který v žádné demokratické zemi nemůže být trestným činem. Z chování policistů bylo zřejmé, že skutečným důvodem zatčení není obvinění z pochybného deliktu, ale Pecinovy kritické články o policii.

Hodnoceno střízlivě, jednání policie, která zatkla novináře za jeho články, není v této zemi zcela bezprecedentní, je však známkou toho, že Grossovo ministerstvo vyhlásilo Britským listům válku a otevřeně usiluje o jejich likvidaci i za cenu, že jí to přivodí další kritiku ze strany mezinárodních institucí zabývajících se ochranou lidských práv. Což je - svým způsobem - pocta a uznání naší práci.

Uvědomte si však, že svoboda je nedělitelná a že rozhodnutí zatknout a obvinit Tomáše Pecinu z nesmyslného trestného činu, kdy je z dokumentace zjevné, že jde o protest proti omezování svobody slova a demokracie v ČR, je velmi vážným krokem zpět někam směrem k normalizační totalitě. Je to jasný signál od policie všem novinářům i občanům :"My, policisté, jsme v této zemi nekritizovatelní a nedotknutelní a kdo se nás odváží kritizovat, dopadne to s ním špatně." To je však zárodek chování směřujícího k nějaké diktatuře jihoamerického typu.

Doporučujeme všem, aby si přečetli oficiální policejní "Záznam o sdělení obvinění" Tomáši Pecinovi (jeho faksimile je v Britských listech zde). Podepsal se pod ně poručík Lukáš Drlík - a je to síla:

"Stíhám vás jako obviněného z trestného činu schvalování trestného činu dle ust. par. 165, odst. 1 trestního zákona, kterých (sic!) jste se dopustil tím, že jste dne 20. 09.2001 ve vydání internetového kulturně politického deníku Britské listy, vydávaných (sic!) Občanským sdružením Britské listy (...) uveřejnil reakci na informaci že bylo sděleno obvinění Janu Kopalovi, předsedovi národně sociálního bloku (sic!) , pro trestný čin schvalování trestného činu dle ust. par. 165. odst. 1 trestního zákona. V této reakci jste uvedl: 'Využívám svého práva na svobodu projevu, zaručeného článke 17 Listiny základních práv a svobod, a prohlašuji, že schvaluji teroristický útok, provedený 11. září 2001 na Spojené státy. Žádám, abych byl za tento výrok stíhán stejně jako Kopal,' TEDY veřejně schvaloval trestný čin a veřejně vychvaloval pro trestný čin jeho pachatele.

Ponechme stranou, že poručík Drlík nedokáže napsat krátký dokument bez několika gramatických chyb (chybějící čárky jsme mu doplnili a psaní velkých či malých písmen většinou opravili), závažnější je však lživé tvrzení v obvinění, že Tomáš Pecina "veřejně vychvaloval pro trestný čin jeho pachatele".

Je to, jako by se náš reportér octl v zajetí nevědomých, pošetilých dětí, nechápajících základní pravidla demokratického provozu. Avšak Tomáš Pecina není v situaci úplně nové. Přečtěte si poslední kapitoly románu Milana Kundery z osmdesátých let Kniha smíchu a zapomnění. Silně evokují nynější Pecinovu situaci. Hlavní hrdinka románu Tamina se tam dostane na ostrově do otroctví optimistických dětí bez znalostí, bez zralosti, bez porozumění čemukoliv. Děti jsou však spokojené a šťastné. Nechápou, co Tamině chybí. Při pokusu z ostrova uniknout Tamina utone. Když mizí naposledy v moři, dívají se na ni z blízké pramice bezelstné, zvědavé, optimistické oči dětí - obyvatel ostrova, které připomínají oči poručíka Drlíka.

Sloupek

Motto: (názor jednoho čtenáře na pořad televize BBC o CIA):

"Prošel jsem si celý článek dost pozorně a nenašel jsem nic, co by mě pobuřovalo. Chápu tajnou službu jako jednu z elé řady servisních organizací státu. Předpokládám, že její činnost je vymezena zákonem, nad jehož tvorbou (a částečně i dodržováním je veřejná kontrola. V popisovaném případě veřejná kontrola zapracovala (ztuha, sice), což vedlo k zpřísnění podmínek a k oslabení možností CIA a zprostředkovaně možná i k nepřipravenosti na události 11. září. Dobrovolně se zříkat možnosti, jak čelit různým šílencům a zločincům, nebude asi dlouhodobě udržitelná taktika."


Poznámka JČ: Otázka stojí jasně:

mají mít právo státní služebníci v demokracii, placení z daní, porušovat v zájmu zahraniční politiky demokratického státu lidská práva?

Smí státní úředník demokratického státu (zde agent guatemalské rozvědky, člen CIA) být v zájmu získávání důležitých informací i člověk, který mučí lidi a shazuje je do moře z helikoptéry?

Jste ochotni jako občané demokratického státu platit ze své kapsy jako státního úředníka vraha, protože se tak státu dostane informací, které by možná jinak neměl?

Jinými slovy, je tomu jako s těmi Romy: jsme ochotni v rámci vlastního prospěchu uvalit břemeno na jiné? Zakážeme Romům cestovat do Londýna, protože jinak bych všichni Češi museli učinit oběť, žádat o britské vízum - ať to tedy raději odnesou za nás Romové.

Má demokratická společnost právo na informace, i když to může stát životy nevinných lidí jinde? Je oprávněné pro to, aby byly zachráněny životy nevinných lidí v jedné zemi, obětovat životy nevinných lidí v jiné zemi?

Na tu otázku si musíte odpovědět sami. Ten pořad byl od toho, aby tu otázku nastolil a vyvolal diskusi.

Je to otázka vašeho vlastního svědomí, ale do něho vám nikdo sahat nebude.

6. 12. 2001
Děkan FF UK Petr Kolář vyslechl nahrávku náborového semináře BIS na výsostné akademické půdě své fakulty a dospěl k závěru, že seminář kvalitou neodpovídá univerzitní úrovni. Jiné závady na něm však neshledal, principu nezávislosti Karlovy univerzity a tomu, že jeho učiliště nemůže propůjčovat pod svým jménem semináře jiným institucím pro verbovací účely, zdá se, neporozuměl. Níže publikujeme jeho dopis.
6. 12. 2001
Úspěšně skončilo v Berlíně jednání o vytvoření prozatímní afghánské vlády, jenže Američané bombardováním zranili jejího šéfa. Jak se k nové situaci staví Pákistán? Britský rozhlas vysílal rozhovor s mluvčím prezidenta Musharrafa.
6. 12. 2001

6. 12. 2001

Krátký život žáka Mohammeda Abu Marasy skončil v kaluži krvi na náhrobním kameni. Tohoto patnáctiletého chlapce rozsekal letící kov, když utíkal přes hřbitov ve snaze uniknout izraelské stihačce F 16, která likvidovala nedalekou budovu palestinské bezpečnosti. Dva lidé přišli v úterý v Gaze o život a více než osmdesát jich bylo zraněno. Většina z nich to byli děti. Izraelská letadla a vrtulníky střílely na osm objektů palestinské bezpečnosti: čtyři v Gaze a čtyři na západním břehu Jordánu. Tato reportáž z Gazy vyšla včera na titulní stránce listu Guardian.

6. 12. 2001
Pětasedmdesátiletý francouzský skladatel a světoznámý dirigent Pierre Boulez se stal terčem časné ranní razie bdělé švýcarské policie, když pobýval v pětihvězdičkovém hotelu v Basileji, vyšlo nyní najevo. Ostražití švýcarští policisté ho totiž podezřívali z terorismu. "K incidentu došlo v 6.30 ráno dne 2. listopadu 2001," řekl basilejský policejní mluvčí. "Tři policisté vstoupili do Boulezova hotelového pokoje a zkonfiskovali mu pas, přestože měl brzo na to letět do Chicaga. Nebyl příliš potěšen."
6. 12. 2001
Soud včera zakázal britské vládě pokutovat řidiče kamionů částkou 2000 liber (100 000 Kč) za každého ilegálního imigranta, nalezeného v jeho vozidle. Britský ministr vnitra David Blunkett (který projevuje stalinistické tendence) to odmítl jako prý "politické rozhodnutí" špatného soudce. Je tomu skutečně tak?
Ivana Odarčenková
5. 12. 2001

Jste horlivými čtenáři Britských listů a chcete vyzkoušet, jaké to je, domáhat se svých práv vůči policii? Raději to nedělejte - mohli byste dopadnout jako pan Radek M. Nespáchal nic víc, než že se zeptal se policistky, která po něm chtěla průkaz totožnosti, z jakého důvodu je perlustrován. Když policistka odmítla odpovědět, její žádosti nevyhověl. Byl proto předveden na policejní stanici, kde průkaz předložil a zároveň porušení zákona řádně ohlásil.

Výsledkem jeho - podle logiky zákona naprosto korektního - postupu však není kázeňské potrestání policistky za porušení zákona o Policii ČR, nýbrž tisíc korun pokuty, kterou musí Radek M. za své jednání zaplatit. Pokuta za přestupek, který nelze charakterizovat jinak než středověkým termínem "poddanská zpupnost", byla uložena v tzv. příkazním řízení a protože Radek M. o jeden den zmeškal lhůtu pro podání odporu, nemá šanci uplatnit řádné opravné prostředky (a dovést případ, nebylo-li by zbytí, k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku).

Záležitost byla uzavřena dokumentem, nesoucím podpis naší známé Ivany Odarčenkové (alias U3 z podání vysvětlení ke sčítání lidu). Ta se plně postavila za názor, že jako udání důvodu stačí uvést zákon o policii. Což je příbližně stejné, jako kdyby řidič dostal pokutu, protože porušil dopravní předpisy - aniž by policista uvedl, kde se to stalo a čeho přesně se řidič dopustil.

Domníváme se, že i když po procesní stránce je těžko možné situaci zvrátit, postup I. Odarčenkové je třeba nazvat jménem, které zaslouží: totiž hanebnost, za niž by se tato úřednice měla červenat po kořínky vlasů.

5. 12. 2001
V dramatické historii vylíčil publicistický pořad televize BBC, jak neúnavná americká občanka, právnička a absolventka Harvardské univerzity, donutila opakovanými hladovkami přiznat americkou vládu, že jejího guatemalského manžela - partyzána umučili a bez soudu zavraždili příslušníci guatemalské vojenské rozvědky, placení agenti CIA. Ve Spojených státech toto odhalení vyvolalo v polovině devadesátých let obrovský skandál a vedlo k příkazu, aby byli do řad CIA verbováni nikoliv teroristé a mučitelé, ale jen "čisté osoby". To podle kritků ze CIA, kteří v tomto pořadu svědčí před kamerami BBC neobyčejně otevřeně, vedlo k ochromení CIA a k tomu, že se jí nepodařilo předpovědět útoky z 11. září. Od těchto útoků byla všechna omezení na práci CIA zrušena a CIA nyní znovu využívá služeb "nechutných osob". Jsou důležité výsledky anebo lidská práva? dotazuje se tento dramatický pořad BBC, který se vysílal na hlavním britském veřejnoprávním okruhu BBC 1 v neděli 2. 12. večer. Přinášíme jeho český překlad (odváží se ho odvysílat česká redakce BBC? Kdy tento pořad odvysílá Česká televize?); anglický originál je zde, na této stránce naleznete video pořadu. - Zde naleznete článek, publikovaný v BL dne 31. 10. 2001, o tom, že existuje americký výcvikový tábor pro teroristy.
Josef Nejedlý, úředník, který zatajuje informace
27. 11. 2001

Pro jednání s českými úřady typický dopis, jehož obsah lze nejlépe charakterizovat větou "Trhni si nohou, občane!", přišel tentokrát z Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Josef Nejedlý (na snímku) nám v něm sděluje, že nám ÚOOÚ neposkytne text žaloby Českého statistického úřadu. S přemýšlením si arogantní úředník nedal práci a vzal prostě první paragraf, který v zákoně č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím našel: dokument se prý netýká činnosti jeho úřadu, ačkoli právě k jeho rozhodnutí se žaloba vztahuje...

Proti rozhodnutí jsme se ihned odvolali a po uplynutí patnáctidenní lhůty podáme na ÚOOÚ správní žalobu.

5. 12. 2001
Tisková zpráva Ministerstva vnitra ČR? - "Níže uvedené 4 příspěvky z Fóra BL jsou opravdu zajímavé. Jsou odeslány z počítače Ministerstva vnitra ČR a rozpěti 5 minut naznačuje, že jediným člověkem. Jsou-li naše vnitřní záležitosti v rukou takových anonymů, jako je Jazzman, děsím se, jakým způsobem budou naplňovat tato hovada svoje pravomoci. Někdy je užitečné vědět, na co jdou naše daně...", poznamenává Radek Batelka. - Dodejme jen, že občané si platí státní úředníky za politickou nestrannost, inteligenci, zralost a profesionální efektivitu. (JČ)
Ph. D. Luboš Motl
5. 12. 2001

Motto:
Každému člověku je dán
klíč k nebeské bráně;
tentýž klíč otvírá brány pekel.

Richard Feynman

Absolvent katedry fyziky a astronomie Rutgers university - státní univerzity New Jersey Luboš Motl občas publikuje i vlastní písemné projevy. Jako čerstvý "Junior Fellow", Harvardské univerzity, bude určitě studentům i kolegům vzorem, zvláště poté, co bude nyní jeho politická argumentace k dispozici i v angličtině. (Jakoupak má asi Harvard University politiku ohledně šíření hate mailů vlastními zaměstnanci a stipendisty?) Zveřejňujeme v plném znění - pro jeho podnětnost - příspěvek Luboše Motla z včerejší diskuse na Fóru Britských listů. (Některé žalovatelné výroky jsme si dovolili zvýraznit.)

Luboš Motl, a recent graduate from the Department of Physics and Astronomy at Rutgers University, occasionally publishes his own original work. As a newly appointed "Junior Fellow" at Harvard University, Motl will undoubtedly serve as a good example to students and colleagues alike. Here is a sample of his most recent writings outside the specialised area of his technical subject. He has contributed this piece, from his office computer at Harvard University to a discussion forum at the Czech-language political and cultural daily Britske listy (his statements which could become the subject of litigation are underlined). What is Harvard's policy on sending out hate mail by its students and members of staff? (ŠK)

21. 1. 2002
Přejete-li si, aby Britské listy dále působily efektivně jako nezávislý strážce veřejného zájmu v ČR, přispějte, prosím, obdobně jako loni, libovolnou částkou na financování jejich investigativní práce v ČR, která se nedá dělat bez plného pracovního nasazení. Zde uvádíme podrobnosti, jak je možné přispět. Upozorňujeme, že finanční příspěvky na činnost Britských listů jsou odečitatelné od základu daně.
2. 11. 2001

Omlouváme se čtenářům za technické potíže, které od pátečního rána provázejí Britské listy. Snažíme se přimět poskytovatele webhostingu, společnost Globe Internet, aby zajistil nápravu, bohužel zatím bezúspěšně.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
6. 12. 2001 Jak čelit různým šílencům a zločincům Jan  Čulík
5. 12. 2001 Afghánistán, média a uprchlíci: Tato řeka obětí protéká jinou válkou   
5. 12. 2001 Byla zničena vesnice a usmrceno 115 mužů, žen a dětí. Amerika tvrdí, že se nic nestalo   
5. 12. 2001 Má mít CIA právo používat špinavé metody?   
4. 12. 2001 O čem MFD nepíše: Ve Spojených státech vzniká odpor proti neústavním protiteroristickým opatřením Bushovy vlády   
4. 12. 2001 Jak si poradíme s technologickou civilizací? Eugen  Haičman
4. 12. 2001 Sebastiano Salgado, obchodník s bolestí Jan  Paul
4. 12. 2001 Boj proti terorismu jako záminka upevňování moci Jiří  Jírovec
4. 12. 2001 Nad tiskovou zprávou PR agentury Donath-Burson-Marsteller Helena  Svatošová
3. 12. 2001 O roli BBC a sdělovacích prostředků v demokracii obecně Jan  Čulík

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
6. 12. 2001 Skladatel terčem protiteroristické razie   
6. 12. 2001 Američané bombardováním zranili nového šéfa afghánské vlády   
5. 12. 2001 Afghánistán, média a uprchlíci: Tato řeka obětí protéká jinou válkou   
5. 12. 2001 Byla zničena vesnice a usmrceno 115 mužů, žen a dětí. Amerika tvrdí, že se nic nestalo   
5. 12. 2001 Má mít CIA právo používat špinavé metody?   
4. 12. 2001 Boj proti terorismu jako záminka upevňování moci Jiří  Jírovec
3. 12. 2001 Mezi bojovníky z Talibánu byl dvacetiletý Američan   
3. 12. 2001 Deformovaná justice: Válka a americká ústava   
3. 12. 2001 My Lai v Afghánistánu   
3. 12. 2001 Lidská práva: v USA znovu zavřeli člověka, jehož shledal soud nevinným   

O českých tajných službách RSS 2.0      Historie >
6. 12. 2001 Děkan FF UK: Verbovka BIS na fakultě nás neznepokojuje   
6. 12. 2001 Spy university se tentokráte nekonala Štěpán  Kotrba
5. 12. 2001 Spy university: "Znepříjemňujete atmosféru a snižujete úroveň semináře!!" Jan  Vrátný
1. 12. 2001 BIS en rose: Reflexe formou PR Tomáš  Pecina
29. 11. 2001 Spy university: Historie tajných služeb v podání amatérského čtenáře detektivek - díl 2. Štěpán  Kotrba
23. 11. 2001 Spy university: Historie tajných služeb v podání amatérského čtenáře detektivek - díl 1. Štěpán  Kotrba
18. 11. 2001 BIS slibuje: nástupní plat 15 tisíc a "dobrou partu" Tomáš  Pecina
13. 11. 2001 Spy School: Czech spies run recruitment courses at Prague's Charles University Jan  Čulík
12. 11. 2001 Přijdeme ve čtvrtek na "seminář" BIS na Karlově univerzitě zas Štěpán  Kotrba
12. 11. 2001 BIS získala přístup k datům ze sčítání lidu Tomáš  Pecina