11. 10. 2001
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
11. 10. 2001

Channel 4 News

Českým televizím: Všimněte si, jak Channel Four zachovává od amerických postojů kritický odstup

Z reportáže televize Channel Four: "Američané mají vážný problém. Z Afghánistánu přicházejí záběry ubohé země, zničené válkou, která se zoufale snaží nějak přežít. Američané si mohou tvrdit, jak chtějí, že jsou nesmírně vojensky úspěšní, jenže tyhle zoufalé záběry z ubohé země vypadají děsivě v konfrontaci se záběry hypermoderní vojenské techniky, přicházejícími z amerických letadlových lodí."
Sloupek

Některé - bigotní a primitivní - poznámky a komentáře pod prvními články včerejšího vydání BL, které informovaly o tom, že americké bombardování usmrtilo čtyři pracovníky OSN, o nedostatečnosti potravinových balíčků shazovaných z vojenských letadel do Afghánistánu a o tom, jak se na americké bombardování Afghánistánu dívá arabský svět, jsou ve svém důsledku šokující obžalobou špatné práce českých sdělovacích prostředků. Respektive obžalobou bezbřehé lidské naivity, která se jejich hlasem (v Čechách znějícím služebně a předstrašeně unizono), nechává oblbnout.

Nevycházím z údivu, jak jsou někteří čtenáři šokováni, že mimo českou kotlinu se v západních demokratických zemí i po 11. září o všem otevřeně diskutuje. To, že se to většinou nedělá v českých sdělovacích prostředcích, není problémem Britských listů. Zmatení lidí, uvyklých nemyslící české establishmentové propagandě, projevované, když přijdou do styku s otevřenými názory, prezentovanými především ze zahraničních mainstreamových médií Britskými listy, je až politováníhodně komické.

Dovolte mi, abych se těmto čtenářům ještě jednou pokusil poskytnout určitou orientaci. Britské listy nejsou ani protiamerické, ani protibritské, ani nepodporují bin Ladena! :) Praktikují však ve světě už stovky let - vlastně od osvícenství!! běžnou myšlenkovou metodu, která spočívá v tom, že je nutno každý názor podrobit kritické, racionální diskusi. Šťouráme. V každém názoru je nutno hledat slabá místa. Tak, jako podrobují inženýři po stavbě nový most zatěžkávacím zkouškám, stejným způsobem je nutno zpochybňovat každou myšlenku, aby bylo zjevné, zda je nosná či nikoliv - zda je možno ji realizovat v praktické životě. Zejména je této metody nezbytně zapotřebí v politice, kdy politikové, mající moc, jsou bez kritické korekce novinářů nebezpeční.

Proto je přirozeně naprosto legitimní hledat chyby, díry, mezery a logické rozpory v nynější "protiteroristické válce" Spojených států a Velké Británie. Je nebezpečné zatajovat a uhlazovat rozpory. Všimněte si prvního textu dnešních Britských listů, reportáže britské komerční televize Channel Four ze Spojených států - jak úzkostlivě dodržuje kritický odstup. Kritická analýza je nezbytně nutná. Proboha to neznamená, že je to výrazem "nenávisti vůči Spojeným státům".

A co si počít s názory, že je třeba muslimský svět vyvraždit, protože jsou to "všechno zločinci"? To je přirozeně nesmysl - není možné odsoudit šmahem celé národy, protože jaksi předem víme, že jejich pocity a názory "nejsou legitimní". Audiatur et altera pars - ať je vždy slyšena i druhá strana. Argumentujeme, že vyvražďováním z té či oné strany se žádné problémy nevyřeší - je nutno odstranit jádro problému, nikoliv útočit na jeho symptomy.

Považujeme za důležitou veřejnou službu české společnosti nemyslivé, služebné establishmentové názory zpochybňovat. Publikujeme tedy proto, co jinde v českém prostředí nenajdede (i když ve světě jde o normální, běžné, mainstreamové názory). Nemáme prostředky na to, abychom duplikovali i názory, které přinášejí česká média. Zajímají nás nové, neotřelé, podvratné myšlenky, ať jsou odkudkoli. Naším cílem je vždycky vyvolávat diskusi, padni komu padni.

Kdyby byly české sdělovací prostředky svým stereotypním viděním světa převážně "levicové" (jakože vlastně jsou, to, co projevují česká média pod rouškou "pravicovosti", je netolerantní komunismus - paradoxní je, že čtenáři, zblbnutí tímto zmatením hodnot, obviňují našeho hluboce konzervativního komentátora Tomáše Pecinu z "levičáctví") - zpochybňovali bychom to, co píší, zase z (česky definovaného) "pravicového hlediska".

Ve společnosti je zapotřebí hlasu, který by neustále upozorňoval, že realita je složitá a jednoduchý pohled na ni je vždycky mylný.

Potíž je, že nemysliví aktivisté, kteří protestují proti zveřejňování pluralitních názorů, se na tyto věci dívají jinak. Podobně jako za komunismu očekávají, že se člověk manifestačně zařadí. Kritické zpochybňování nepovažují za konstruktivní službu společnosti, ale - tak jako někdejší Stb - za známku narušení manifestačně monolitního postoje je světu. Takový sovětsko-byzantský postoj ovšem v žádném případě Britské listy nebudou podporovat.

11. 10. 2001

Otázka BBC Tonymu Blairovi

"Chci vám položit otázku, kterou vám dal včera jeden arabský novinář. Řekl: Ať si říkáte co chcete, bin Laden je brilantní taktik, je to nesmírně rozhodný člověk. Obdivujete ho v některých věcech?" Těmito slovy se včera v Ománu obrátil na Tonyho Blaira reportér BBC.
11. 10. 2001

Převažující arabský názor

"V islámském a arabském světě existují dva obrazy bin Ladena. První z nich je záporný, ten vznikl v důsledku sympatií, lidských sympatií pro nevinné lidi, kteří zahynuli 11. září. Druhý z nich je politický a je pozitivní. Z jednoduchého důvodu. V arabských a islámských zemích se všeobecně usuzuje, že útok z 11. září byl v podstatě reakcí, nikoliv akcí. Byla to reakce na posledních devět nebo dvanáct měsíců ničivých izraelských útoků," konstatoval včera v podvečer v rozhlase BBC odborrník z londýnského institutu strategických studií.
11. 10. 2001

Velvyslanec Talibánu v Pákistánu

"Slyšeli jsme něco od některých lidí, že jestliže bude americká vláda pokračovat v těchto útocích proti Afghánistánu a muslimskému světu, následky budou velmi špatné. Sklizeň těchto teroristických útoků proti Afghánistánu bude špatná. Bude se pokračovat v útocích na Ameriku," řekl včera v rozhovoru s televizí Channel Four News velvyslanec Talibánu v Pákistánu.
11. 10. 2001

Svědectví z Kábulu

"Když přiletěly střely, lidi spali a byli velmi překvapeni, co se stalo. Co budeme dělat, říkali si. Kam se podějeme? Není kam uniknout ani kam se skrýt. Byli velmi zděšení. Přestala jít elektřina. Celé město se utopilo ve tmě. Lidi byli ve svých pokojích. Poslouchali a čekali, co se stane pak."
11. 10. 2001

BBC

Podařilo se nám spojit se s jedním nezávislým pozorovatelem v Kábulu. Z důvodů jeho osobní bezpečnosti jsme se rozhodli nezveřejnit jeho jméno. Uvedl, že afghánské hlavní město žije ve strachu a v hrůze z dalších leteckých úderů a hovořil o jedné vesnici, která byla zřejmě vybombardována, uvedla včera v podvečer rozhlasová stanice BBC.
11. 10. 2001

Rozhovor BBC:

Scotland Yard potvrdil, že oficiálně vyšetřuje výroky, připisované Abdulu Rahmanu Salímovi, členu organizace Almuhadžirum, která má sídlo v severním Londýně. Podle zpráv ve středečním tisku prý Salím konstatoval, že pokud chce někdo zavraždit Tonyho Blaira, podle islámského zákona by nespáchal trestný čin, ale byl by za to chválen. Salím prý také charakterizoval vládní budovy v Británii jako premiérovo sídlo v Downing Street jako legitimní cíl. Jeho fundamentalistickou skupinu považují maistreamové britské islámské organizace za bezvýznamnou, nikoho nezastupující miniaturní "frakci šílenců". Reportér BBC hovořil s Abdullem Rahmanem Salímem, který je nyní v Lahore.

10. 10. 2001
Slova Vítězslava Nezvala "Zpívám zpěv míru za nimi" mne napadla při čtení včerejší tiskové zprávy ČTK o připravovaném koncertu "na oslavu" odchodu RFE/RL z centra Prahy. Jak jiank si přeložit slova věnování "policistům, vojákům, hasičům i obyčejným Pražanům a návštěvníkům hlavního města, kteří byli omezeni v posledních týdnech bezpečnostními opatřeními u rádia Svobodná Evropa"... Nepokrytý výsměch "Velkému bratrovi", který je tímto nediplomatickým krokem zviditelněn do podoby vpravdě švejkovské, ukazuje, jak málo diplomatického citu oni "siloví" ministři (Tvrdík a Gross) mají. To, co vyjednal potichu u Colina Powella a Condoleezy Rice ministr zahraničí Kavan, rozmazávají ti dva šašci do neuvěřitelné burleskní frašky.
10. 10. 2001

Šéf BIS v zprávách TV NOVA

V hlavním večerním zpravodajství TV NOVA nepřímo přiznal šéf BIS Růžek, že se Rádio Svobodná Evropa bude stěhovat. Před možným útokem na sídlo stanice varovaly českou kontrarozvědku zahraniční tajné služby. Teroristé prý chtěli k budově dopravit výbušniny v menším nákladním automobilu. Uvedl to ministr vnitra Stanislav Gross. České ministerstvo zahraničí už zahájilo jednání o přestěhování stanice s americkým ministrem zahraničí Colinem Powellem a s prezidentovou poradkyní pro národní bezpečnost Condoleezou Ricovou.
10. 10. 2001

Reakce na hack binary.division: nepřímé obvinění média, které o útoku informovalo

Neuvěřitelnou zprávu vydaly České noviny, internetová redakce vlastněná ČTK. Namísto sebekritického přiznání nedbalosti správce svého internetového serveru nepřímo obvinila redakce Českých novin "z úzkých vazeb" na hackery redakci internetového počítačového magazínu underground.cz, kterému šéfuje student MFF UK Martin Mačok. Underground jako první informoval o útoku a na svůj server umístil mirror napadené stránky s poselstvím hackerů binary.division. Sever underground.cz shromažďuje různé české a slovenské "hacknuté" stránky ve své "hacked galery". Od ledna 2000 jich shromáždil 43...
10. 10. 2001

K včerejšímu rozhodnutí RRTV

Stanici ČRo 6 má řídit Ivan Štern

Podle dostupných informací má od 1. 11. 2001 rezignovat na svou funkci dosavadní "president" Rádia Svobodná Evropa (to je soukromá firma, působící v Českém rozhlase) a Pavel Pecháček a šéfem ČRo 6 se má stát Ivan Štern. Pecháček má ke stejnému datu odejít do "velké" Svobodné Evropy, RFE/RL.
10. 10. 2001

Tisková zpráva R RTV

Rada se zabývala licencí TV3 a rozpory Martina Kindernaye s dosavadním provozovatelem, lucemburskou společností KTV a převedla licenci na RTV Galaxie v 100% vlastnictví držitele licence. Strategickým partnerem by se měla stát americká společnost Prudential Insurance. Rada přidělila některé kmitočty na rozhlasové vysílání a vzala na vědomí oznámení RFE/RL o ukonční svého vysílání na ČRo6.
10. 10. 2001

Tisková zpráva

TV3 svolává na zítřek mimořádnou tiskovou konferenci

Společnosti European Media Ventures, S.A. (EMV), a TV3, a.s., (TV3) - investiční partneři v projektu TV3, písemně vyzvali držitele vysílací licence Martina Kindernaye "k zaplacení smluvních pokut" ve výši řádově desítek milionů korun.
10. 10. 2001

Tisková zpráva Dětí Země, Arniky a Hnutí Duha

Zákazníci českých obchodů budou opět moci nakupovat populární vratné lahve. Usnesli se na tom ve čtvrtek 27. září členové klíčového výboru Poslanecké sněmovny při rozhodujícím hlasování o návrhu tzv. obalového zákona 1.
10. 10. 2001

Polemika

Preventivním násilím na obranu veřejného blaha?

Uvažme, že případný odpůrce absolutní svobody vyjadřování by mohl přijít s umlčením Adolfa Hitlera a jeho věrných hned v samém počátku by se předešlo velké tragédii. ... S rozšiřováním teritoria svobody se zvětšují její hranice. Nenastává někde kolize s jinými hranicemi? Bude rozšiřování stále přinášet větší zisk než náklady? Budou pravidla, jež se osvědčila včera, bez výjimky a úpravy platná i zítra?
10. 10. 2001

Filmový režisér a bývalý předseda KSČM Jiří Svoboda byl hostem našeho chatu v úterý od 14.00.

Na otázku "Který kandidát na ředitele České televize je podle Vás nejpřijatelnější? Kdybyste kandidoval Vy, jako člověk dobře znající poměry v ČT, co byste po svém případném zvolení učinil jako první krok?" J. Svoboda odpověděl:

Současný prozatímní generální ředitel J. Balvín podle mého názoru poněkud doplácí jednak na příliš dlouho trvající provizorní stav, který přirozeně vyhovuje všem, kdo mají zájem na slabém a zranitelném vedení. Doplácí ale, podle mého názoru, zároveň i na "taktický oportunismus", který zvolil jako metodu jednání po nástupu do funkce. Každou instituci řídí ředitel (proto se tak jmenuje). Práva odborů a zájmy jimi chráněné, jsou vymezené zákonem. Bylo by ode mne neseriozní hodnotit uchazeče o funkci generálního ředitele ČT v celém spektru, protože řadu z nich vůbec neznám. Osobně bych se rozhodoval mezi J. Balvínem a P. Sládečkem. I když jsem přirozeně nikdy ani na vteřinu neuvažoval o tom, že bych se o takové místo mohl ucházet a tedy jsem ani nepromýšlel ucelené koncepce, první kroky by byly evidentní: úsilí o vyhlášení reorganizace, v jejímž rámci by se všechny pracovní smlouvy producentů na dobu neurčitou změnily na dobu určitou - řekněme tří let. Tři roky jsou dlouhá doba na splnění určitého programu, s kterým by se producenti museli o pozice ucházet. Řadu provozů, které jsou pro ČT neefektivním břemenem, bych zrušil a jejich činnost nahradil podstatně flexibilnějšími externími službami…

Česká technika v boji
8. 10. 2001

Česká společnost

Proč asi přistavila Česká republika k budově rádia Svobodná Evropa/Svoboda jen polorozbité obrněné transportéry? Analyzujeme podstatu českých švejkovských postojů.
7. 10. 2001

Pražští kavárenští "intelektuálové" jsou znepokojeni rostoucím vlivem Britských listů

Znepokojení pražských kavárenských intelektuálů nad nezávislostí, průrazností a otevřeností Britských listů a především nad jejich rostoucím vlivem u přemýšlivé části české veřejnosti se projevilo publikací nejméně dvou útoků zaměřených na Britské listy, publikovaných na internetových stránkách Peroutkovy nadace. Je fakt, že od teroristických útoků ve Spojených státech stoupla čtenost Britských listů na přibližně 8000 - 9000 čtenářů denně, dosah (reach) BL stoupl na více než 30 000 čtenářů měsíčně a většina těchto čtenářů čte vydání Britských listů nesmírně bedlivě - během září jsme mnohdy zaznamenávali až 90 000 impresí denně, tedy to znamená, že skoro každý čtenář si otevřel až deset článků denně. Jakým způsobem zaútočili pražští "intelektuálové" na časopis, který likviduje jejich monopol na ovládání společenského diskursu v České republice?
6. 10. 2001

Dokument

Před měsícem policie "uvěřila", že je v Iráku diktatura, a - po několikaměsíční soustředěné mediální masáži - povolila Majidově rodině trvalý pobyt v České republice. Nyní je opět všechno jinak a Majid musí doložit totéž, čemu policie nechtěla uvěřit v případě předchozí žádosti, totiž že je v Iráku diktatura a místo pasu by na velvyslanectví mohl dostat například - kulku do hlavy. Připomínáme, že po osmi letech nepřetržitého a bezproblémového pobytu je v civilizovaném světě samozřejmostí udělení občanství.

8. 10. 2001

E-mail servis - služba rozesílání Britských listů e-mailem - již funguje a posílá na cca. 1600 adres textovou verzi BL. Odesílání se děje automaticky každý pracovní den mezi 6.00 a 7.00. Změnu nastavení lze provést zde.

V případě, že e-mail z nějakého důvodu nedorazí, bude možno objednat ve formuláři pro nastavení vlastností jeho nové poslání.

5. 10. 2001

Upozornění

Nový redakční systém Britských listů citlivě reaguje na to, jak máte nastaven svůj prohlížeč. Pokud nevidíte české háčky a čárky, znamená to, že máte prohlížeč nastaven na nějaký cizí jazyk. Např. v Internet Exploreru si musíte otevřít Nástroje (Tools), zvolit volbu Možnosti Internetu (Options) a otevře se vám okno, kde si dole zakliknete Jazyky (Languages). Pokud v okénku nemáte češtinu, klikněte na Přidat (Add), zvolte z množství jazyků češtinu, pak Změnit a pak OK. - Nový redakční systém BL používá nejmodernější technologie, kterou starší verze prohlížečů nepodporují. Uživatelé Netscapu nechť si stáhnou ze sítě prohlížeč Netscape verze 6.1 a vyšší.

11. 10. 2001

Starší články postupně převádíme do nového systému, tak aby bylo možné používat vyhledávací funkce. Zároveň jsme, z důvodu kompatibility, zachovali starý archív, který najdete na dosavadní adrese http://www.britskelisty.cz/archiv.htm.

Číslo z pátku 5. 10. (obsahující též všechny články z 4. 10.) je zde; číslo z 8.10 je tady, číslo z 9. 10. zde, číslo z 10. 10. tady, číslo z 11. 10. tady, číslo z 12. 10. tady. . Chybějící čísla (z 1. a 2. 10. - 3.10. BL v důsledku technických změn nevyšly), která nyní nejsou na síti, budou doplněna postupně, stejně jako přehled nejzajímavějších článků z poslední doby.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
11. 10. 2001 Česká média vyvolávají u lidí bigotní, hysterické, tupé reakce Jan  Čulík
8. 10. 2001 Kdy se zbavíme švejkoviny? Jan  Čulík
7. 10. 2001 Držte hubu, Čulíku II. Jan  Čulík, Štěpán Kotrba, Tomáš Pecina
6. 10. 2001 Bez občanky a bez pistole Ondřej  Hausenblas

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
11. 10. 2001 Česká média vyvolávají u lidí bigotní, hysterické, tupé reakce Jan  Čulík
11. 10. 2001 Novinářská práce jako manifestační přihlášení se k většinovému davu Jan  Čulík
11. 10. 2001 Obdivujete bin Ladena?   
11. 10. 2001 Útok z 11. září byl reakcí na nespravedlnost   
11. 10. 2001 Pokud budou Spojené státy pokračovat s leteckými údery, dojde k dalším atentátům v Americe   
11. 10. 2001 Američané bojují nyní s bin Ladenem o to, kdo vyhraje propagandistickou válku   
11. 10. 2001 Útlak v Afghánistánu: lidé se nesmějí ani zastavit na ulici   
11. 10. 2001 Obyvatelé Kábulu žijí v děsu z leteckých úderů   
11. 10. 2001 Abdull Rahman Salím: Armády muslimských zemí by měly vtrhnout do Británie   
11. 10. 2001 My kritickou analýzu a jiné názory prostě NECHCEME SLYŠET! Jan  Čulík