Odvolání proti rozhodnutí dát pravomoc parlamentu ohledně aktivace brexitu neprobíhá pro britskou vládu zrovna úspěšně
7. 12. 2016
Naprosto brilantní lord Pannick během své prezentace k brexitu u Nejvyššího soudu
V úterý pokračovalo u Nejvyššího soudu v Londýně před 11 nejvýznamnějšími britskými soudci odvolání britské vlády proti nedávnému rozhodnutí nižší soudní instance, že britská vláda nemá pravomoc aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy o odchodu z Evropské unie bez souhlasu parlamentu.
V pondělí a v úterý dopoledne u Nejvyššího soudu prezentovali argumentaci londýnské vlády její právníci a soudě podle kritických reakcí soudců Nejvyššího soudu během prezentací právníků londýnské vlády, její argumentace zřejmě nebyla přijata zrovna pozitivně. V jednu chvíli byl právní zástupce londýnské vlády jedním ze soudců upozorněn, že se mu během pěti minut podařilo ctihodnému soudu předložit dva navzájem protikladné argumenty. "Budeme se muset rozhodnout při čtení transkriptu jednání, který z nich přijmout," poznamenal předseda soudu ironicky.
Úterý odpoledne bylo dobou, kdy argumenty proti vládě a ve prospěch pravomoci parlamentu předložil u Nejvyššího soudu snad nejbrilantnější (a velmi drahý) britský právník lord Pannick, zástupce podnikatelky Giny Millerové, která vládu žaluje, že nemůže jen tak aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy bez souhlasu parlamentu.
Jednání soudu se živě vysílalo na internetu. Asi hodinová prezentace lorda Pannicka byla naprosto brilantní. Připomínala soudní jednání s právníkem Perry Masonem v detektivkách od Earle Stanleyho Gardnera, poznamenává Jan Čulík.
Britský tisk si dovolil slovní hříčku: "Jednání u Nejvyššího soudu vyvolalo ve vládních kruzích Pannicku."
Pannick, odborník na ústavní právo, ve své argumentaci zdůraznil jedinečné charakteristiky Zákona o evropských společenstvích z r. 1972, jímž Británie vstoupila do tehdejší EHS. "Soudy opakovaně uznaly, že tento zákon z roku 1972 má ústavní status," zdůraznil Pannick. "Vytvořil nový zdroj domácího práva a dal mu prioritu."
Iniciovat brexit znamená zrušení Zákona o evropských společenstvích z r. 1972 a to nelze učinit jinak než autoritou parlamentu. Pannick zdůraznil, že zrušení tohoto zákona bude znamenat omezení občanských práv britských občanů a jejich práva mohou být omezena pouze rozhodnutím parlamentu. Soudci během Pannickovy prezentace nevznesli žádné námitky.
Ve středu budou proti postoji londýnské vlády argumentovat zástupci skotské vlády a severoirské vlády. Budou tvrdit, že proces odchodu Británie z Evropské unie nemůže být aktivován bez souhlasu severoirského a skotského parlamentu. Pokud by Nejvyšší soud s jejich argumentací souhlasil, brexit se jen těžko uskuteční, neboť skotský parlament v žádném případě pro brexit hlasovat nebude.
i FRONT PAGE: ‘PM caves in on plans for Brexit’ #skypapers pic.twitter.com/EPCBgV8R3l
— Sky News (@SkyNews) December 6, 2016
Independent: Mayová se vzdala ohledně brexitu
V Dolní sněmovně mezitím vznikla mezi labouristickými i konzervativními poslanci rebelie proti premiérce Mayové, která dosud odmítala zveřejnit jakékoliv podrobnosti svého plánu pro brexit. Britská vláda náhle přijala rezoluci, připravenou labouristickými poslanci, která požaduje, aby vláda zveřejnila své cíle pro brexit, než aktivuje oficiální proces odchodu Británie z EU. Učinila to, protože pro rezoluci bylo ochotno hlasovat i asi 20 konzervativních poslanců, čímž by vláda ztratila důvěru ve sněmovně. Mayová se však bude snažit nutit poslance, aby, jak tvrdí, "respektovali přání Velké Británie" a schválili vládní časový rozvrh pro brexit.
Vzbouřenečtí poslanci mají v úmyslu premiérku donutit, aby vydala oficiální, podrobný návrh zákona o cílech britské vlády ohledně brexitu do konce ledna 2017.
Michel Barnier, hlavní vyjednavač EU pro brexit, řekl na tiskové konferenci v Bruselu, že Británie bude mít po aktivaci článku 50 k dispozici dobu kratší než 18 měsíců k dosažení dohody o odchodu z EU. Upozornil, že po odchodu z EU bude Británie muset mít horší podmínky než jako člen evropské organizace, že bude muset začátkem procesu odchodu z EU definovat jasně svůj postoj a že evropský parlament, 27 členských zemí a britská vláda budou muset mít k dispozici několik měsící k ratifikaci konečné dohody. Jednání o následném vztahu Británie k EU nemůže být zahájeno dřív, než bude proces odchodu Británie z EU dokončen.
Barnier také zdůraznil, že postoj evropské sedmadvacítky bude založen na čtyřech základních principech EU, jedním z nichž je i volný pohyb obyvatelstva.
Barnierovy výroky britskou vládu překvapily.
Vzhledem k tomu, že jste na těchto stránkách, máme na vás malou prosbu. Britské listy čte hodně lidí, ale na jejich provoz přispívá jen zlomek čtenářů. Zvlášť v nynější zhoršující se mezinárodní situaci jsme přesvědčeni, že věcné informace a analýzy, které BL přinášejí do českého prostředí, hrají nezastupitelnou roli. Server se však nedá provozovat zadarmo. Prosíme, přispějte finančně na jeho provoz.
Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.
VytisknoutObsah vydání | Pátek 9.12. 2016
-
11.12. 2016 / Karel DolejšíVlak s Leninem dorazil do USA, aneb Trumpova ruská vláda se pomalu rýsuje9.12. 2016 / Snažím se rozvracet nespravedlivý sociální pořádek10.12. 2016 / Jeremyho Corbyna zostudili levicoví aktivisté požadující důraznou akci proti ruskému vraždění v Sýrii9.12. 2016 / Rok 2016 byl rokem Vladimíra Putina10.12. 2016 / Monika Patřičná upadla v Británi do sexuálního otroctví10.12. 2016 / Ruský stát dopoval více než 1000 sportovců a mj. zcela zkorumpoval Olympijské hry v Londýně r. 20129.12. 2016 / Východní Aleppo se stalo znovu terčem intenzivního bombardování, přestože Rusko slíbilo konec bojů9.12. 2016 / Pravicový populismus je porazitelný9.12. 2016 / Pokrytectví Borise Johnsona9.12. 2016 / Twitter přislíbil, že zablokuje Donaldu Trumpovi účet, pokud bude vyhrožovat násilím a šířit hate speech9.12. 2016 / Trumpovým ministrem práce bude Andrew Puzder. Zruší minimální mzdu, kterou zavedl Obama8.12. 2016 / Papež František, sám oběť fake news, varuje před šířením falešných informaci: Je to konzumace výkalů9.12. 2016 / Jaderná válka už není pro Rusko "nemyslitelná"9.11. 2016 / JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů2.12. 2016 / Čeští politikové drsně zanedbávají školství9.12. 2016 / Propagandistická televize RT získá dotaci přes miliardu rublů na zahájení vysílání ve francouzštině9.12. 2016 / Šafrán zachraňuje španělský venkov před krizí8.12. 2016 / Vraždí nás jako zvířata8.12. 2016 / Děsivost toho, jak lidé podléhají manipulaci8.12. 2016 / Trump: Americká rozvědka obvinila Rusko z hackerství ústředí Demokratické strany z politické zaujatosti8.12. 2016 / Multikulturní malba dětí různých barev pleti na varšavském potrubí dálkového topení byla znovu zvandalizována rasisty8.12. 2016 / Lidmi záměrně vytvořený hladomor v Nigérii8.12. 2016 / Co se děje, když se v Moskvě dva muži drží za ruce8.12. 2016 / Británie: Labouristická strana se nechala zmanipulovat Downing Street k hlasování o souhlasu aktivace brexitu8.12. 2016 / Otázka priorit...7.12. 2016 / V hodnocení gramotnosti patnáctiletých (PISA) se ČR umístila na 29. místě, jako "průměrná" země7.12. 2016 / Human Rights Watch: Trump poděkoval za podporu nejextremněji islamofobnímu prezidentu v Evropě7.12. 2016 / O konzervativní kontrarevoluci v Evropě7.12. 2016 / Rakouská ultrapravice prohrála prezidentské volby rozdílem 350 000 hlasů. Věří, že vyhraje parlamentní volby7.12. 2016 / Muslimská restaurace v Londýně nabízí během 25. prosince jídlo zadarmo starým lidem a bezdomovcům31.10. 2016 / Hospodaření OSBL za říjen 2016