Protesty v Baltimoru se změnily v nekontrolovatelné pouliční násilí

28. 4. 2015 / Karel Dolejší

12. dubna v Baltimoru zemřel ve vazbě pětadvacetiletý Afroameričan Freddie Gray zatčený za držení vystřelovacího nože. Podle rodiny měl zničenou krční páteř, několik fraktur lebky a poraněný ohryzek ZDE. V následujících dnech ve městě vypukly nepokoje, které kulminovaly během včerejšího pohřbu a bezprostředně po něm, načež se vymkly jakékoliv kontrole.

V podvečerních hodinách našeho času došlo k pouliční bitvě ZDE. Dav vrhal na polisty dlažební kostky a lahve, ničil policejní auta s policisty uvnitř, raboval, podpaloval a následně přeřezával zasahujícím hasičům hadice. Nejméně patnáct policistů bylo zraněno, jeden z nich velmi vážně. Oddíly městské policie nakonec evidentně ztratily kontrolu nad některými částmi města v centru a na západní straně a kvůli ohrožení svých životů se stáhly. Byl vyhlášen výjimečný stav. V pohotovosti je policie státní a také Národní garda ZDE.

Během zpravodajské práce došlo mj. k oloupení týmu ruské televize RT ZDE.

Podle baltimorské městské policie se násilí účastní nejméně tři místní pouliční gangy s cílem útočit na policisty ZDE. Zatčeno bylo nejméně sedmadvacet účastníků nepokojů. Ve městě je nyní zákaz vycházení od 22:00 do 5:00, na nějž mají dohlížet oddíly Národní gardy ZDE. Jak bude za daných okolností noc probíhat a zda se podaří vynutit zákaz vycházení není zatím zřejmé.

Vytisknout

Související články

Baltimore obnažuje nehezkou realitu dnešních USA

30.4. 2015 / Daniel Veselý

Fenomén policejního násilí a teroru ve Spojených státech píše další truchlivou kapitolu. Po půl roce byla v zemi opět nasazena Národní garda proti lidem, kteří tentokrát ve městě Baltimore masově protestují kvůli násilnému úmrtí dalšího Afroameričana...

V Baltimoru začíná operace Národní gardy

28.4. 2015

Velmi početné síly Národní gardy budou nasazeny v Baltimoru s cílem vyhnat z ulic účastníky nepokojů, které se z protestů proti policejnímu násilí změnily v rabování, podpalování budov a útoky na policisty. Jednotky mají být rychle rozmístěny ve vozi...

Obsah vydání | Úterý 28.4. 2015