Plyn jako zbraň
14. 3. 2014 / Milan Daniel
Barack Obama asi během hodinového telefonického rozhovoru, který vedl s Vladimírem Putinem minulý týden nestačil všechno říci. Využil tedy návštěvy Arsenije Jaceňuka a do Moskvy vzkázal, že pokud Rusko neodejde z Krymu, tvrdě za to zaplatí.
Vypadá to tak, že pánové si budou vzájemně ukazovat svaly. Tím největším ruským svalem je zemní plyn a američtí stratégové logicky uvažují o tom, jak jej natrhnout. Na stole je technologie, která tu službu může udělat: metoda hydraulického štěpení neboli frakování. Spočívá v tom, že se do břidlicového podloží udělají kolmé vrty, které v potřebné hloubce změní směr na horizontální tak aby sledovaly vrstvu horniny obsahující plyn. Vrty mohou být i kilometry dlouhé. Do vrtu se potom napumpuje obrovské množství vody s pískem a chemikáliemi, jimiž jsou např. benzol či kyselina mravenčí. Směs okolí vrtu rozruší a uvolní plyn, který je na povrchu jímán a zkapalňován.
Metoda prožívá boom v USA, které by údajně měly být již přespříští rok energeticky soběstačné. Na východním pobřeží se budují terminály pro přepravu a připravují se na export plynu do Evropy.
Evropu zásobuje zemním plynem ruský Gazprom, ovšem cena "amerického" plynu získávaného z břidlic je výrazně nižší.
Konec závislosti na Rusku?
Dvě mouchy jednou ranou: nabídneme Evropě ekonomicky i politicky výhodnou alternativu. Levnější plyn a nezávislost na Rusku, které ji svým monopolem drží pod krkem.
Zásoby břidlicového plynu jsou i v Evropě. V Pobaltí, v Polsku (kde kvůli nesouhlasu s těžbou vyměnil premiér Tusk ministra životního prostředí a hlavního geologa) a konečně ve dvou ukrajinských ložiscích, což je v souvislosti se současným vývojem v této zemi zvlášť pikantní. Ukrajinská vláda loni (tedy za Janukovyče) podepsala dohodu a průzkumu a těžbě v ložisku Oleška v Zakarpatí s americkou společností Chevron a se společností Shell v ještě vydatnějším ložisku Juzovský v oblasti kolem Doněcka na východě.
Vývoj na Ukrajině je pro Rusy nepříjemný dvojnásob: produkce tamního plynu by v budoucnosti mohla nejen ohrozit vývoz dražšího plynu ruského, ale v případě vstupu Ukrajiny do EU by Gazprom musel zpřístupnit své plynovody na jejím území i konkurenci.
Sleva není zadarmo
Třebaže by se mohlo zdát, že by Rusko mohlo v příštích několika letech přijít o nejvýznamnější zdroj příjmů a spotřeba plynu na Ukrajině by mohla být rychle pokryta dovozem levnějšího plynu získávaného frakováním nebo vlastní produkcí s použitím stejné technologie, k revoluci zřejmě nedojde.
Důvodem jsou obrovská rizika spojená s těžbou. Především jde o kontaminaci podloží, úniky plynu do atmosféry a technologii vyvolávající mikrozemětřesení. Podle zprávy EU těžba břidlicových plynů představuje vysoké riziko poškození zdraví a životního prostředí. O ekologických rizicích si podrobněji můžete přečíst ZDE. A stejný zdroj zpochybňuje i ekonomickou výhodnost těžby frakováním ZDE.
Klacek se dvěma konci
Produkce zemního plynu frakováním má být neviditelným sice, ale nejsilnějším klackem v souboji Západu s Ruskem o Ukrajinu. Ukrajinci jsou již nyní konfrontováni se skutečností, že místo zlevněného plynu z Ruska budou platit od dubna cenu podstatně vyšší. Pokud však vábnička soběstačnosti spolu s touhou vymanit se za každou cenu z ruského objetí přehluší pud sebezáchovy, může to mít pro současnou a všechny další generace Ukrajinců nedozírné následky.
Podobně Obama: tvrdí, že zaplatí Putin. Kdo ví? Třeba zaplatí. Zatím ale platí Obamovi spoluobčané.
VytisknoutObsah vydání | Pátek 14.3. 2014
-
16.3. 2014 / Blízký kompromis čtvrtého druhu16.3. 2014 / Na Krymu začalo referendum16.3. 2014 / Bohaté Benátky pořádají referendum o samostatnosti, nechtějí financovat "zločinecký jih Itálie"15.3. 2014 / Ukrajina hlásí odražení ruského výsadku15.3. 2014 / Jeho komunikační systémy byly záměrně vypnuty15.3. 2014 / Jevgenij Lebeděv: Rusko není homofobní země15.3. 2014 / Lavrov a Kerry se v Londýně v pátek neshodli15.3. 2014 / Česká pozice jako "protikmotrovský" deník?15.3. 2014 / Děkujeme za vyplnění dotazníku o KSČM14.3. 2014 / Moskva: Kyjev "nekontroluje situaci v zemi"; Rusko připraveno "ochránit" východní Ukrajinu14.3. 2014 / Rusko poslalo k ukrajinské hranici 10 000 vojáků14.3. 2014 / Vpád archaického do mezinárodního řádu13.3. 2014 / Můžete sledovat Britské listy na Twitteru14.3. 2014 / Karel DolejšíEvropě hrozí, že kvůli strachu z Ruska začne nafukovat americkou investiční bublinu13.3. 2014 / Na sankce EU proti Rusku nejvíce doplatí Lotyšsko13.3. 2014 / Nová kniha o postkomunistické podnikatelské morálce13.3. 2014 / Zaměstnání jako vysoce riziková záležitost13.3. 2014 / Warwick University suspendovala známého kritika britského vysokoškolského managerialismu12.3. 2014 / EU dala Rusku ultimátum, vyprší v pondělí12.3. 2014 / Krym: Krok od referenda, půl kroku k válce12.3. 2014 / Dvě třetiny Ukrajinců podporují předčasné parlamentní volby, podpora extrémistů je nízká8.3. 2014 / Hospodaření OSBL za únor 2014