Když diskuse ztrácí smysl

28. 2. 2014 / Karel Dolejší

Daniel Veselý začíná polemiku s mým článkem vyvracením tvrzení, že se Spojené státy stávají "mírumilovnou zemí". Já ovšem ve svém textu nikde nic takového netvrdím; píšu, že škrty ve vojenském rozpočtu velmi zdůrazňují charakter USA coby námořní mocnosti s inferiorními pozemními silami. Píšu o kapacitách, nikoliv o záměrech, což ovšem možná Veselý nedokáže se svým analytickým aparátem rozlišit. A jak už jsem napsal jinde, porozumět vojenským kapacitám není zase tak triviální věc, jak si někteří myslí.

Autor v souvislosti s uvedeným tvrzením zařadil odkaz na článek Juana Colea. Ani tento text nicméně nikde netvrdí, že se Spojené státy stávají "mírumilovnou zemí". Pojednává o některých důvodech, proč musí Pentagon šetřit.

Kdo tedy vlastně napsal, že se USA stávají "mírumilovnou zemí"? Inu, napsal to Daniel Veselý, aby to mohl vyvracet. Jde o klasický argumentační trik, tzv. strawmana (slámového panáka, který byl vyroben pouze proto, aby mohl být slavnostně rozcupován).

Nedomnívám se, že je možno vést seriózní diskusi o tak zásadním tématu zmíněným stylem.

Vytisknout

Související články

Z jestřábí supervelmoci globálním gaunerem

28.2. 2014 / Daniel Veselý

Ačkoliv Spojené státy skutečně provádějí škrty ve vojenském rozpočtu, snižují jej o osm procent a redukují počet pozemních jednotek na úroveň roku 1940 (z 550 000 na vrcholu války v Iráku na 440 000) ZDE, neznamená to automaticky, že se z jestřábí su...

O "amerických válečných štváčích"

27.2. 2014 / Karel Dolejší

Během válek v Afghánistánu a Iráku američtí důstojníci konstatovali, že nemají dost ozbrojeného personálu na takový typ "stabilizační operace". Dokonce se hovořilo o znovuzavedení branné povinnosti, což by ovšem znamenalo, že americké elity budou mus...

Obsah vydání | Pátek 28.2. 2014