Skutečně anonymní opencard mohla Magistrátu hl.m. Prahy ušetřit stovky milionů

16. 7. 2009

tisková zpráva Iuridicum Remedium, o.s.

Pražská radnice, která zavedení elektronické tramvajenky opencard podpořila téměř třičtvrtě miliardou z veřejných peněz, mohla stovky milionů ušetřit. Občanské sdružení Iuridicum Remedium (IuRe), které propaguje ochranou soukromí a dlouhodobě projekt kritizuje, se domnívá, že projekt se prodražil mimo jiné kvůli špatnému konceptu při zpracování osobních údajů.

"Náklady na zavedení zcela anonymní karty, která by se dala koupit v každé trafice a na kterou by si člověk v automatech dopravního podniku nahrál časovou jízdenku tak, jak je to běžné například v Londýně, by byly o dva řády nižšší", tvrdí Marek Tichý, IT expert sdružení, který alternativní koncept podrobně popsal na odborném serveru Lupa.cz. Kartu opencard v anonymní variantě sice radnice začala nabízet, je ale dražší a nelze na ni koupit běžné nepřenosné časové jízdenky. "Námi navrhované řešení by bylo nejen levnější, ale zároveň by respektovalo právo na soukromí, což je pro nás priorita", dodává Helena Svatošová, právnička sdružení, kterému vadí především potenciální možnost sledování pohybu držitelů karet a vytváření obrovských databází jejich osobních údajů.

Odpadly by fronty i nákladný provoz zákaznického centra v paláci Adria, stejně jako nemalé náklady vynaložené na zpracování osobních údajů v souladu se zákonem. Sdružení Iuridicum Remedium proto apeluje na Úřad pro ochranu osobních údajů, který projekt opencard právě prošetřuje, i na auditory zodpovědné za radnicí iniciovaný audit projektu, aby tuto skutečnost při svém hodnocení vzali v potaz. Zároveň věří, že náměstek primátora Rudolf Blažek vyvodí z výsledku obou kontrol patřičné důsledky. To plánuje sdružení podpořit i online peticí na adrese http://www.bigbrotherawards.cz/, pod kterou se během kampaně požadující opencard zcela bez osobních údajů sešlo již téměř tisíc podpisů.

IuRe rovněž zpracovalo podnět Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, který má finanční znevýhodnění občanů žádajících kartu bez osobních údajů přezkoumat z hlediska podezření na zneužití dominantního postavení na trhu.

Vytisknout

Obsah vydání | Čtvrtek 16.7. 2009