Za nezákonné odstranění zdravého orgánu přiznal soud pacientce směšné odškodné
16. 7. 2009
tisková zpráva Ligy lidských práv
Lékař liberecké krajské nemocnice porušil zákon, když pacientce v roce 2006 při operaci dělohy odstranil zdravé vaječníky. Rozhodl tak Krajský soud v Liberci a za zásah do práva na ochranu osobnosti přiznal poškozené jen omluvu a osmdesát tisíc.
Znalecký posudek potvrdil, že v důsledku odstranění vaječníků došlo u pacientky k předčasnému nástupu menopauzy, s čímž je spojena řada fyzických a psychických obtíží. Z provedených předoperačních i náhledných vyšetření navíc vyplynulo, že vaječníky byly zdravé. Sám lékař v operačním protokolu žádný důvod pro jejich odstranění neuvedl. Paní K. požadovala za způsobenou újmu půl milionu korun.
Přiznaná finanční satisfakce je nepřiměřeně nízká, soudy bohužel stále nemají odvahu přiznat pacientce náhradu ve výši, která by skutečně zmírnila následky zásahu do jejích základních práv. "Částka by měla působit preventivně a vést zdravotnická zařízení k tomu, aby změnila svůj přístup a brala pacienty jako rovnocenné partnery, se kterými je potřeba komunikovat. Nemocnice v řadě případů hospodaří s miliardovými rozpočty a částka osmdesát tisíc tak může působit až směšně," zhodnotil rozsudek právník Ligy David Zahumenský.
Rozhodnutí je přesto pro pacienty zásadní. Soudkyně Jitka Kalfeřtová v něm jednoznačně potvrdila, že je zákrok provedený bez informovaného souhlasu pacienta nezákonný. "Není pochyb o tom, že odnětí tělesného orgánu, tím spíše orgánu dosud funkčního, představuje závažný zásah do tělesné integrity fyzické osoby. Proto by k takovému zásahu mělo dojít jen s jejím souhlasem, který bude vysloven po náležitém poučení o jeho možných následcích." Vysvětluje soudkyně v rozsudku.
Lékař, který zákrok provedl, bude potrestán Českou lékařskou komorou. Ta dospěla k závěru, že svévolným odstraněním orgánu porušil etické normy lékařské profese. "Nejde mi v prvé řadě o peníze, ale chtěla bych, aby to lékařům neprošlo jen tak a něco podobného se nemuselo opakovat." uvedla k případu paní K., která se s pomocí právníků Ligy odvolala. Věc bude nyní posuzovat Vrchní soud v Praze.
Rozsudek je dostupný ZDE
Férová nemocnice je projekt Ligy lidských práv, který by měl zlepšit informovanost o právech i povinnostech pacientů a lékařů u nás, a poskytovat řadu informací o zdravotnickém právu. Na www.ferovanemocnice.cz mohou lidé bezplatně využít poradnu pro pacienty. Usilujeme také o rozvoj mimosoudního řešení sporů ve zdravotnictví.
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti.
VytisknoutObsah vydání | Čtvrtek 16.7. 2009
-
16.7. 2009 / Kňučení: Proč už nás nikdo neposlouchá?16.7. 2009 / Hospodářský růst Číny se zrychluje16.7. 2009 / Palestinská správa dočasně zakázala práci televize Al Džazíra na Západním břehu Jordánu16.7. 2009 / USA: Střelba poblíž sídla Kongresu16.7. 2009 / Arizoňané a Texasané smějí nosit zbraně do baru16.7. 2009 / Nájemné, nájemné, nájemné16.7. 2009 / Milan DubskýKoho zastupuje a koho hájí Rada ČT, kterou vlastně jmenují politické strany16.7. 2009 / Uwe LadwigO příkladné volbě mezi dvěma špatnými alternativami, neboli Sylvana ve štěstí15.7. 2009 / Extremistické názory Ivana Davida15.7. 2009 / Muž v zrcadle13.7. 2009 / Teenageři nepoužívají Twitter15.7. 2009 / Íránci bojkotují Nokii, že podporuje režim14.7. 2009 / Requiem za revoluci12.7. 2009 / Hospodaření OSBL za červen 2009