Arizoňané a Texasané smějí nosit zbraně do baru

16. 7. 2009

KD│Více než 375 000 registrovaných vlastníků střelných zbraní v Arizoně a Tennessee má ode dneška právo nosit své naleštěné miláčky do barů a restaurací, kde se čepuje alkohol, informuje pro Guardian Ed Pilkington. Změna zákona v obou zemích potvrzuje trend k posilování práv držitelů zbraní navzdory četným případům střelby na veřejnosti, při nichž v minulých měsících zemřela řada Američanů. Zastánci druhého dodatku ústavy zaručujícího právo nosit zbraň tvrdí, že právě kvůli rostoucímu násilí musejí být občané i na veřejných místech schopni obrany.

Nicméně oponenti argumentují, že toto je logika blázince. Snaží se na federální úrovni tomuto trendu oponovat. Nový liberální zákon je právě projednáván v Senátu. V Tennessee se na poslední chvíli pokusili nový zákon zablokovat majitelé restaurací, kteří se obávají negativního dopadu na tržby, ale neuspěli. Jediným veřejným místem, kam se zbraně dosud nosit nesmějí, tak zůstávají univerzitní kampusy. To ale neznamená, že se National Riflemen Association nesnaží tento stav změnit.

Jenom letos došlo ke třem případům masových vražd spáchaných registrovanou zbraní. V únoru Frank García zabil v New Yorku čtyři lidi; v březnu Michael McLendon zabil v Alabamě 11 lidí; a v dubnu Richard Poplawski v Pittsburgu přepadl ze zálohy policisty a tři z nich zavraždil.

Celý článek v angličtině:ZDE

Vytisknout

Obsah vydání | Čtvrtek 16.7. 2009