18. 3. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
18. 3. 2009

Magistrát zahájil novou vlnu změn územního plánu

Arnika tvrdí: úřední zmatek nahrává developerům, občanům znemožní uplatnit připomínky

Tisková zpráva Sdružení Arnika

Obyvatelé Prahy ještě ani nestačili zaregistrovat, že brzy uplyne lhůta pro připomínkování nového územního plánu, a už mohou pročítat stohy dalších dokumentů. Radní hlavního města totiž schválili další vlnu takzvaných celoměstsky významných změn. Paralelně tak běží už tři procesy přípravy územního plánu. "Obáváme se, že zmatek, který vytvářejí politici ve vedení města, je záměrný," řekl Martin Skalský ze sdružení Arnika. "Zatímco developerům pomůže prosadit jejich záměry, občanům prakticky znemožní uplatnit připomínky," dodal Skalský

"Běžný člověk se v dnešní situaci nemá šanci vyznat. Většina obyvatel Prahy dodnes ani nezaregistrovala, že Praha připravuje nový územní plán. Vedle toho ale město souběžně projednává ve dvou vlnách celkem šedesát celoměstsky významných změn starého územního plánu. Všechny dokumenty spolu přitom souvisí. Pokud chce někdo prosadit připomínky, musel by sledovat všechny procesy, což je prakticky nezvládnutelné," dodává Martin Skalský z Arniky (1).

Pražský územní plán je dnes v České republice nepochybně unikátem. Paralelní změny starého územního plánu a příprava nového znamenají různé termíny k podávání připomínek a řadu dalších termínů veřejných projednání. Magistrát přitom dodnes nespustil žádnou informační kampaň, oficiální web je nepřehledný a nesrozumitelný. "V poslední době se na nás obrací řada lidí s tím, že vůbec nevědí, kde najít informace a jak podávat připomínky k územnímu plánu. Lidé jsou bezradní a na magistrátu jim neumějí nebo nechtějí poradit," řekl Jakub Esterka, který vede poradnu Arniky pro veřejnost. "Změny starého územního plánu v tuto chvíli nedávají smysl, protože Praha zároveň připravuje nový plán a oba procesy se kříží. Přitom právě nový územní plán má stanovit limity rozvoje města -- to ovšem bude při neustálých změnách podkladů těžko možné," říká Martin Skalský z Arniky.

"Je zjevné, že developery zneklidňuje zpoždění, jaké nabrala příprava nového územního plánu, a snaží se prosadit kontroverzní projekty co nejdříve. Špatnou zprávou pro obyvatele Prahy je, že politikové vycházejí soukromým komerčním zájmům vstříc na úkor životního prostředí a  promyšleného rozvoje města," řekl Skalský. Ukázkovým příkladem může být přírodní park Hostivař -- Záběhlice, jedna z nejcennějších přírodních lokalit v Praze. Zasahuje do něj tzv. Trojmezí, území, které by mělo být změněno v rozsáhlou obytnou zástavbu. První návrh konceptu nového územního plánu se žádnou zástavbou nepočítal. Proto se patrně developeři pokusili na poslední chvíli proces zpracování nového územního plánu obejít a snaží se lokalitu prosadit do takzvané druhé vlny celoměstsky významných změn (2).

První vlnu celoměstských změn územního plánu zveřejnil magistrát loni v říjnu (3). Celkem čtyři desítky záměrů by způsobily masivní úbytek zeleně (4), kolaps automobilové dopravy a předimenzovanou výstavbu. Druhá vlna změn starého územního plánu zahrnuje dalších devatenáct záměrů (5). O tom, zda město skutečně nechá zpracovat i tuto druhou vlnu, bude rozhodovat městské zastupitelstvo na svém zasedání ve čtvrtek 26. března 2009. Vzhledem k politickému rozložení sil lze očekávat, že záměr bude schválen.

Poznámky:

(1) Co všechno musí absolvovat člověk, který chce připomínkovat územní plán:

Příklad: Občan, který bydlí na Žižkově, se chce se vyjádřit k projektu na výstavbu nové čtvrti v místě tamního nákladového nádraží. Jak to udělat?

Protože hlavní město Praha je podle zákona obcí a zároveň krajem, musí zpracovat krajský územní plán (tzv. zásady územního rozvoje). Ty stanoví základní limity rozvoje města a určují např. dopravní koridory. Připomínky k těmto zásadám je nutné podat nejpozději 6. dubna a mají 252 stran. Zastavovací studie pro využití drážních pozemků přitom není vystavená na internetu, takže lidé si ji musí přijít osobně prohlédnout na Magistrát.

Zástavbu Žižkovského nádraží řeší také předběžná verze územního plánu Prahy jakožto obce (tzv. koncept územního plánu). Tento dokument zatím nebyl zveřejněn a vyjadřují se k němu pouze městské části. Občan by tedy musel dojít na odbor územního rozvoje své radnice a tam zjistit, jak se městská část ke konceptu vyjadřuje.

Záměr je ovšem obsažen také v první vlně celoměstsky významných změn starého územního plánu. První připomínkovací období (návrh zadání) pro tuto vlnu již vypršelo a zájemce by tak musel čekat na další fázi projednávání těchto změn (tzv. zadání).

Pokud přitom občané vynechají kteroukoliv z popsaných etap, mohou propást klíčový okamžik pro podání své připomínky.

Jak ukazuje popsaný příklad, pro běžného občana je nesrozumitelná nejen terminologie stavebního zákona, ale i vztahy mezi jednotlivými etapami příprav územního plánu a jeho změnami. Za situace, kdy magistrát občany aktivně neinformuje a nesnaží se proces nijak zjednodušit, je orientace běžného člověka v územním plánu prakticky vyloučena.

(2) Více ve zprávě Arniky z 16. března a v tiskové zprávě Střediska ekologické výchovy Toulcův dvůr

(3) Tisková zpráva Arniky k první vlně celoměstsky významných změn územního plánu z 26. ledna 2009

(4) Magistrát sice tvrdí, že zeleně v Praze dlouhodobě neubývá, podle Arniky tomu tak není. Městská statistika totiž nesleduje tzv. ostatní plochy, které tvoří 36 % rozlohy Prahy a často jde právě o neevidovanou zeleň. Zatímco často dochází k zástavbě zelených prostranství v centrálních částech Prahy, žádné nové parky ani zelené plochy zde nevznikají a nárůst zeleně na okraji Prahy nemůže úbytky v centru nahradit.

Nová výsadba mladých stromků nedokáže kompenzovat vykácené stromy, protože funkci vzrostlých dřevin začíná plnit nejdříve až po deseti letech, pokud vůbec přežijí znečištěné životní prostředí a extrémní podmínky na stanovištích.

(5) Rozhodnutí Rady hlavního města Prahy o pořízení druhé vlny změn.

                 
Obsah vydání       18. 3. 2009
18. 3. 2009 Proč je Avigdor Lieberman tím nejhorším, co se mohlo stát Blízkému východu
18. 3. 2009 Rusko oznámilo, že začne modernizovat svou armádu
18. 3. 2009 Širší kontext rozhodnutí v kauze "soudní mafie" Ivan  Brezina
18. 3. 2009 "Nebylo by problémem vytvořit internetové stránky"
18. 3. 2009 Hlásím se jako první kandidát
18. 3. 2009 Následky amoku ve Winnenden, neboli Skvělé kšefty s iracionalitou Uwe  Ladwig
18. 3. 2009 Americký hlas proti navrhovanému radaru v České republice
18. 3. 2009 American voice against proposed radar in the Czech Republic John Lindsay Poland
18. 3. 2009 Vláda prohrála ve Sněmovně: opozice dosáhla stažení radaru
18. 3. 2009 Pane Juste, spletl jste si dveře Václav  Hála
18. 3. 2009 Zelení usilují o snížení ochrany proti diskriminaci Anna  Čurdová
18. 3. 2009 Obě sporné výškové stavby na Pankráci žalovány u soudu Petr  Kužvart
18. 3. 2009 Magistrát zahájil novou vlnu změn územního plánu
18. 3. 2009 Pokrytectví církve Boris  Cvek
18. 3. 2009 Globalizace kultury - stále hlubší dopady na myšlení lidí i na politiku Boris  Cvek
18. 3. 2009 I spravedlivý obchod na rozcestí? Jiří  Silný
18. 3. 2009 Ceny Sever-Jih 2009 uděleny
18. 3. 2009 Vládní nic
18. 3. 2009 Papež cestuje do Afriky Štěpán  Kotrba
18. 3. 2009 Krásná nová změna... jako ta stará, pro změnu Karel  Dolejší
18. 3. 2009 Propusťte kubánské vězně svědomí, vyzývá Amnesty International
17. 3. 2009 Británie ho vrátila. V Darfuru ho popravili
17. 3. 2009 Vliv konopí na rozvoj schizofrenie zpochybněn Bushka  Bryndová
18. 3. 2009 Kolik je vlastně Zelených?
18. 3. 2009 Rajko Doleček: "Je načase, aby se NATO dostalo před mezinárodní soud" Rajko  Doleček
18. 3. 2009 Vědecký výzkum "rovnováhy mezi bezpečností a svobodou"
17. 3. 2009 Hrozí kulturní bankrot
17. 3. 2009 Konec zatlačování, konec mentorování - jasné priority a respekt Karel  Dolejší
17. 3. 2009 Smí Care zneužívat ty, kterým chce pomoci? Jan  Paul
17. 3. 2009 Americký sen Tomáš  Stýblo
17. 3. 2009 Přijde i krize pojišťováků?
17. 3. 2009 O interpretaci slov pana Bernanke, neboli O pískání v tmavém lese Uwe  Ladwig
18. 3. 2009 Nepravdy a nepřesnosti o Podkarpatské Rusi
18. 3. 2009 Proč kopat do Sudetských Němců?
18. 3. 2009 Kopání do sudetských Němců? Petr  Nachtmann
2. 3. 2009 Hospodaření OSBL za únor 2009