19. 3. 2008
POZNÁMKA NA OKRAJ:Důmyslnost debaty o raketách, které nemusejí trefit, neboli Otázka, o co vlastně jdePod titulkem "Radar nezachytí rakety včas" vyšla v BL tisková zpráva od Greenpeace, která je sice ceným příspěvkem k diskusi o důmyslnosti protiraketových systúmů, avšak vůbec se netýká pravého důvodu jejich instalace ve střední Evropě. Proč je to jen zdánlivý rozpor, na to chci poukázat ještě jednou ve své dnešní poznámce. |
Snad ještě existují někteří lidé, kteří věří, že smysl amerických protiraketových systémů spočívá v tom, že zabrání raketovým útokům nějakých států či teroristických skupin. Pro takové lidi bude zajímavé, že se instalují takové systémy, které fungují. Pro takové lidi má výše zmíněná informace od Greenpeace velký význam.
Když se však vezme jen titul toho textu, "Radar nezachytí rakety včas", něco se na tom nezdá, Ten text má samozřejmě význam i pro techniky, kteří se chtějí dozvědět, jak a kdy by takový systém teoreticky fungoval a co by se mohlo a mělo dělat, aby byl plánovaný systém vylepšen. Lidé, na něž se tyto předpoklady dají vztáhnout, se mohou z takovýchto zpráv poučit. Pro většinu politiků, kteří o instalaci radaru rozhodují, je nová tisková zpráva Greenpeace bez významu, protože vědí, že americký protiraketový systém nemá pro obranu Ameriky a už vůbec ne střední Evropy žádný význam, a ani žádný takový význam nemá mít.
Že pro dopravu malých či velkých bomb nikdo dnes nepotřebuje rakety, o tom jsem psal v BL už několikrát a čtenáři mých poznámek se možná budou ptát, proč o tom tématu píšu ještě jednou. Zajímá mě však opravdu rozvoj diskuse. Často se poukazuje na to, že technicky protiraketový systém nefunguje, nebo funguje špatně a že neposkytuje žádnou jistotu ochrany před raketovým útokem. Taky se můžeme dočíst, že radarové či raketové systémy mohou být lákadlem pro teroristy nebo rizikem pro obyvatelstvo okolo amerických základen. Diskuse ohledně toho se točí pořád dokola. Někdy přináší nové argumenty, které často, i když ne vždycky, jsou technické a vyznívají proti instalaci takových systémů.
Problémem s celou věcí ovšem je, že vůbec nejde o technické možnosti. Ne, že by se nikdo neradoval, kdyby tyto raketové systémy fungovaly. Avšak jejich hlavním účelem je dát zakázky zbrojnímu průmyslu. Kšeft je důvodem, proč se všechny tyto raketové systémy budují -- pro obranyschopnost armád nemají význam. Kdyby čeští politikové o této věci řekli pravdu a chtěli, aby lidé souhlasili, mohli jim říci: "Znáte přece hladovou zeď v Praze . Její význam byl dát lidem možnost si vydělat, ta zeď sama byla bez významu. Podle toho vzoru necháme zde v ČR instalovat americký protiraketový systém. Jen pod podmínkou, že ho budeme ovládat my sami, čeští politikové, a nikdo ho nebude mít právo zapnout ani na minutu. Tím dosáhneme toho, co jsme vlastně chtěli : Američané budou mít byznys a my budeme mít investice do České republiky a nová pracovní místa." Systém by tak fungoval, jako kdyby byl v provozu, ale nebyl by cílem teroristů. Občané by mohli dobře spát a pokud by někdo chtěl opravdu zaútočit na Ameriku, stejně by si na to vzal loď, náklaďák nebo kontejner.
Bylo by to krásné hospodářské vyřešení problému, má to ale stejně háček. Nikdo by totiž politikům nevěřil, že jim jde vlastně jen o investice do něčeho, co se nikdy nebude používat. Lidé by nevěřili, že politikové chtějí instalovat rakety, které se nemusejí trefit. Někteří chytráci si možná dokonce myslí, že nejde o protiraketový systém, ale o atomové útočné zbraně. A jaký názor na to máte vy ? Myslíte si, že Američané jen chtějí investovat do nefungujícího systému, aby zbrojovkám zabezpečili zakázky, anebo instalovat něco, o čem se nemluví ?
|