25. 10. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
25. 10. 2007

Nové kulturní války

Nedávno došlo v Íránu k pozoruhodnému kulturnímu střetnutí, píše v britském deníku Times Američanka Sarah Baxter. Děti Che Guevary, známého z revolučních plakátů, byly pozvány na Teheránskou univerzitu, aby si tam připomněly 40. výročí smrti svého otce a oslavili "rostoucí solidaritu mezi levicí a revolučním islámem" na konferenci, kterou částečně financoval venezuelský prezident Hugo Chavez.

Všichni se bratrsky vítali a smáli a kritizovali americký imperialismus. Ale pak se vyjádřil jeden z mluvčích, Hajj Saeed Qassemi, koordinátor Asociace dobrovolníků pro sebevražedné mučednictví, že Che Guevara byl "hluboce náboženský člověk, který věřil v Boha a nenáviděl komunismus a Sovětský svaz."

Guevarovu dceru Aleidu napadlo, že něco se asi muselo ztratit při překladu. "Můj otec se o Bohu nikdy nezmiňoval," řekla konsternovanému íránskému publiku. "S Bohem se nikdy nesetkal." Aleida a její bratr byli rychle vyvedeni ze sálu a už se o nich v Íránu nikdo nezmínil. Státní média okamžitě zapomněla, že kdy existovali.

Po jejich odchodu tvrdil Qassemi, že Fidel Castro, Guevarův "nejvyšší rádce", je také "Božím mužem". "Vůdcovství utlačovaných přešlo od něho na naši islámskou republiku."

Mezi konzervativci a levičáky bývala jasná dělící čára. Definovala kulturní války konce 20. století, v nichž bojovali reakcionářští starci proti tolerantním, osvíceným aktivistům, podporujícím práva pro ženy, menšiny a homosexuály.

Nyní se však Terry Eagleton, marxistický profesor literatury (jak starodávně to zní) naváží do slavného spisovatele Martina Amise za to, jak se vyjádřil o islámu, takže je prý stejný rasista jako jeho otec Kingsley Amis, "antisemitský primitiv a opilec, který nenáviděl ženy, gaye a levičáky", je zjevné, že dnešní kulturní války jsou jiné.

Nekritizoval snad nyní Martin Amis islámské extremisty za to, že to jsou "antisemité, psychotičtí nenávistníci vůči ženám a že nenávidí i homosexuály"? A za to mu Eagleton nadává do antisemitů? Jste z toho tak trochu zmateni? Nejste jediní.

Test falešného levičáka je tento. Jestliže si myslíte, že Bush je fašista a Castro je pokrokový, nejste demokrat. Jestli si myslíte, že kulturní tradice mohou omluvit útlak žen, nejste feminista. A jestli zastáváte názor, že antisemitské výlevy jsou prostě jen výrazem frustrace nad americkou a izraelskou politikou, nepoučili jste se z historie.

Už se ani nedá poznat podle toho, jak se lidé oblékají, na které straně stojí, pokračuje autorka. Můj manžel, fotograf, má dlouhé vlasy a chodí v tričku a v kapsáčích. Žijeme v pedantském Washingtonu, kde skoro všichni nosí oblek a kravatu, ale tajně touží vypadat jako umělci. Když manžel vozí děti do školy, sympatičtí právníci v oblecích se mu svěřují, že nenávidí George Bushe, pohrdají válkou v Iráku a nejsou takovými reakcionáři, jak vypadají. Jsou naprosto zmateni, když jim můj dlouhovlasatý manžel sděluje, že islámský fašismus nenávidí víc než Bushe, že je rád, že padl Saddám Husajn, že podporuje NATO proti Talibanu a zastává názor, že by se íránským duchovním neměla svěřovat jaderná bomba. Sám se považuje za antifašistu, který věří ve světské hodnoty osvícení a v lidská práva. Na tom, že je člověk tolerantní vůči netolerantním lidem, není nic radikálního, tvrdí.

Na druhé straně zrcadla jsou levičáci v džínách šokováni, že by někdo z nich mohl být něco společného s těmi děsivými neokonzervativci. Známý britský levicový novinář, působící v Americe, apologet války v Iráku Christopher Hitchens, je považován za hvězdu mezi ateisty, většina z nichž protestuje proti válce v Iráku. Minulý týden dostal ve Wisconsinu cenu na konferenci nazvané "Svoboda od náboženství". Cenu dostal za knihu "Bůh není velký".

"Ve svém projevu při udílení ceny jsem zaútočil na obecenstvo, že si myslí, že největší nebezpečí hrozí od americké Křesťanské koalice. Jako by vůbec nevěděli o islámském fundamentalismu."

Jim se to nelíbilo. "Odpovědí byly známé bláboly o tom, že jestliže něco takového existuje, vytvořili jsme to my." To je ale podle Hitchense nejrozmazlenější forma západního narcismu, tato představa, že "všechno se točí jen kolem mne". Krátkozrací levičáci nedokážou pochopit, že radikální islám má vlastní dynamiku, která ohrožuje jejich hodnoty. "Nemůžete podporovat multikulturalismus, jestliže zastupujete organizaci, která chce vyvraždit všechny židy a příslušníky hindského náboženství. Nemělo by to být jasné?" ptá se Hitchens.

Nick Cohen, jehož kniha What's Left? ( Co zbylo z levice?) právě vyšla v paperbacku, identifikuje pokrokáře jako protitotalitní internacionalisty, kteří podporují "jakési univerzální hodnoty".

"Levičáci jsou dnes jako tradiční britští konzervativci, kteří jsou přesvědčeni, že lidská práva jsou v pořádku v západní Evropě, ale pro cizince se nehodí, a že ženská práva jsou jen pro bělošky, ale nikoliv pro ženy jiných ras," tvrdí Cohen.

Typickým příkladem je případ ženy Ayaan Hirsi Ali, somálské autorky knihy Infidel (Bez víry), které levice šokujícím způsobem odmítla poskytnout podporu. Článek v americkém týdeníku Newsweek ji charakterizoval jako "atentátnici", zatímco ona sama právě čelí hrozbě atentátníků jen proto, že promluvila otevřeně o své zkušenosti s islámem a musela se rychle vrátit do Holandska, protože holandská vláda jí už nehodlá platit policejní ochranu při cestách do zahraničí.

Natasha Walterová napsala hloupě v deníku Guardian: "Mnoha jejím čtenářům vadí nikoliv její feminismus, avšak její antiislámství" - jako by bylo možno obojí oddělit. Jestliže kultura Hirsi Aliové způsobila, že bylo její přirození zohaveno, když byla dívkou, a vzhledem k tomu, že muslimové zavraždili jejího přítele Thea van Gogha, holandského filmaře, proč by měla mlčet?

Irshad Majdjiová, kanadská muslimská feministka, se teď stává ředitelkou nového Projektu pro morální odvahu na Newyorské univerzitě. "Chceme vychovat vedoucí politiky, kteří budou ve vlastní komunitě mluvit pravdu," zdůrazňuje. "Chceme zlikvidovat autocenzuru."

"Lidské bytosti se rodí sobě rovny, ale kultury si rovné nejsou," je přesvědčena. "Kultury vytvořili lidé a většinou to byli muži. Na kultuře není nic posvátného a není nic rouhačského na snaze je zreformovat."

Martin Amis to říká jasně: "Některé společnosti jsou prostě rozvinutější než jiné," uvedl. A minulý týden řekl v Channel Four News: "Mám pocit morální nadřazenosti nad islámisty."

Všimněte si, že neřekl, že má pocit morální nadřazenosti nad islámem - ale nad islámisty. Manji reaguje: "V současnosti má pravdu, ale v minulosti zrodil islám evropskou renesanci."

"Není ztrátou času hledat umírněné muslimy," zdůrazňuje Hitchens, "protože v islámu probíhá občanská válka mezi lidmi, kteří chtějí žít pod zákonem šaria, a lidmi, kteří to nechtějí." Avšak existuje spousta neupřímných snobů.

Kulturní války budou pokračovat, uzavírá autorka.

Podrobnosti v angličtině ZDE

                 
Obsah vydání       25. 10. 2007
25. 10. 2007 Nové kulturní války
25. 10. 2007 Rusové znovu do Brd, aneb čeští politikové i veřejnost sto let za opicemi Jan  Čulík
25. 10. 2007 Proč si Putin i Topolánek myslí, že by přítomnost Ruska v Brdech mohla změnit názor Čechů na americký radar? Štěpán  Kotrba
25. 10. 2007 Britské listy informovaly o možnosti návratu Rusů do Brd týden před českým tiskem
25. 10. 2007 Tvrdý rasismus na jedné ostravské radnici Jan  Čulík
25. 10. 2007 Ostrava: Není to rasismus, ale dobrý začátek
25. 10. 2007 Kam nás vede debata o rase a o inteligenci
25. 10. 2007 Paroubkův Kudrys je pryč první, další ještě zbývají Štěpán  Kotrba
25. 10. 2007 Doris Lessing: Útoky z 11. září nebyly tak zlé. Nenávidím Ahmadinedžáda
25. 10. 2007 Jak je to s těmi "extrémními názory" na Britských listech? Jakub  Rolčík
24. 10. 2007 Rusové žádají Česko: Vyčkejte s radarem
24. 10. 2007 Bloomberg: Spojené státy se podle Rusů "snaží vycouvat z plánů na raketovou obranu"
25. 10. 2007 Spojené státy zvou na území České republiky ruská vojska a nevědí, k čemu má základna sloužit
25. 10. 2007 Ano, pane ministře Michael  Marčák
25. 10. 2007 Hrách na zelenou stěnu házeti aneb otevřený dopis poslancům ve věci ohrožení přírody účinky radaru Lubomír  Peške
25. 10. 2007 Horolezec Karel  Brušák
25. 10. 2007 Volba mezi USA a Ruskem, aneb Ukázka začínajícího měknutí mozku Uwe  Ladwig
25. 10. 2007 Proč nevěřím pravici a tržnímu hospodářství Michal  Mašín
25. 10. 2007 Přízrak referenda obchází Evropu Karel  Košťál
25. 10. 2007 Aféra jménem Andula (IX. část) Josef  Brož
25. 10. 2007 Konec republikánské "mašiny" Štěpán  Steiger
24. 10. 2007 Boston Globe: Dilema chudých Američanů: topit v zimě, či jíst
25. 10. 2007 Drahota americké nafty
24. 10. 2007 Nevíte někdo, kdo je Kremlin? Aneb když se američtí poradci příliš rychle učí česky
24. 10. 2007 Vyberte si - buď s USA, nebo s Ruskem -- teď hned! Bohumil  Kartous
24. 10. 2007 Proč dávají Britské listy prostor extremistům?
25. 10. 2007 Dokument o Jaroslavu Šabatovi: Příběh politika
25. 10. 2007 Vtip pro jedenáctileté: Ježíš se na tebe dívá
24. 10. 2007 Deset pražských překvapení
24. 10. 2007 Liga starostů měla na konferenci v Březnici úspěch Jan  Šlemenda
24. 10. 2007 Občanský odpor proti neonacistům: mobilizace slušných lidí plánovaná na 10. listopad Štěpán  Kotrba
24. 10. 2007 Neonacionalisté chtějí 28. října zakládat Národní gardu
24. 10. 2007 MFD a další psavci: "Objektivita přece neexistuje" Michal  Vimmer
24. 10. 2007 Pražská doprava a nápady těch, co ji mohou ovlivnit Egon T. Lánský
24. 10. 2007 Bush: Raketová obrana je naléhavě nutná. Gates: Uvedeme ji do provozu když tak až později. Rusové: Americké návrhy jsou pozitivní, ale nejdou dost daleko
24. 10. 2007 ČT: "Vy nemůžete tvrdit, že vzdělaní lidé [nemluví pravdu]" Jan  Motal
24. 10. 2007 Che Guevara byl tyran, ale i Britské listy ho oslavují Fabiano  Golgo
24. 10. 2007 Hrdina Petr  Wagner
24. 10. 2007 Každá, krvavým režimem vynucená násilná revoluce, má oběti na životech
20. 10. 2007 Hospodaření OSBL za září 2007