19. 10. 2007
ANALÝZAAmerický vědec Theodor Postol: Protiraketová obrana má vážné nedostatkyBěhem září se v českém tisku objevily informace o amerických vědcích z MIT, kteří zpochybnili některá oficiální tvrzení ohledně plánovaných amerických základen v České Republice a Polsku, především že systém nemůže být použit proti Rusku. Články povětšinou odkazují na prezentaci vytvořenou profesorem Theodorem Postolem z Massachusetts Institute of Technology a George Lewisem z Cornell University, a přednesenou 28. srpna před americkým Kongresem. Theodore A. Postol, profesor na MIT, nositel doktorátu z jaderné fyziky, je jedním z čelních kritiků protiraketové obrany. V minulosti pracoval jako poradce Chief of Naval Operations (velitel námořních operací). V roce 1990 získal ocenění Leo Szilard Lectureship Award od American Physical Society, v roce 1995 cenu Hilliarda Rodericka od American Association for the Advancement of Science a v roce 2001 získal ocenění Norbert Wiener Award od Computer Professionals for Social Responsibility. Poslední dvě ocenění se týkala právě jeho analýz protiraketové obrany. V roce 1992 vystoupil před komisí Sněmovny reprezentantů s kritikou uváděné úspěšnosti systému Patriot v operaci Pouštní bouře jako příliš vysoké; armáda později přiznala nižší čísla.
Obrátil jsem se na profesora Postola, zda může zveřejnit studii, o které se mluví. V odpovědi mi zaslal svoji srpnovou prezentaci pro americký Kongres, píše Karel Volný. Myslím si, že by stálo zato tento dokument zveřejnit. Názor zaštítěný vědeckou kapacitou Američana, který již jednou úspěšně zpochybnil veřejně prezentovaná data o raketových systémech (kauza úspěšnosti Patriotů v roce 1992), má pro čtenáře zajisté větší váhu, nežli třeba vámi odkazovaný článek pro Britské listy z pera českého aktivisty pod pseudonymem. (pozn. red.: nejedná se o aktivisty, ale o české vojenské raketové a radarové odborníky. Jejich totožnost je redakci známa.) Postolova studie s vysvětlujícími grafy a mapami trajektorií balistických drah, dokazující, jaké evropské státy mohou být zasaženy střetem EKV s hlavicí "darebácké" rakety a nač je použitelné silo v Polsku a radar v Brdech - v angličtiněZDE |
Téma prezentace vystihuje její titul Navrhovaná americká protiraketová obrana v Evropě: Technologické otázky ve vztahu k politice. Za klíčové problémy je označena čtveřice otázek:
Tyto otázky jsou rozebírány z různých stran a v různých souvislostech. Tvrzení technologického rázu jsou podložena výpočty na základě údajů zveřejněných samotnou MDA (Missile Defence Agency - Agentura pro protiraketovou obranu), dopad na mezinárodní vztahy citacemi politiků. Mezi klíčová tvrzení studie patří:
Strana 10 nahoře - citace admirála Hickse potvrzující schopnost obrany proti balistickým raketám systémem Aegis. Strana 24 dole, 25 nahoře - časový průběh obrany systémem Aegis z Baltu a ze Středozemního moře proti raketě vypálené z Íránu na Velkou Británii.
Strana 18 dole obrázek ukazuje, že v prezentaci generála Oberinga byly použity nereálné rychlosti. Strana 19 dole - reálná místa střetu raket vypálených z Íránu a různých míst v Rusku s protiraketami z Polska. Následující dvě schémata znázorňují časový průběh stíhání raket SS-18/19 vypálených z Tatičeva a z Dombarovského. Strana 6 - citace PNSD-23 (prezidentské národní bezpečnostní direktivy) dokládající, že se přímo počítá s budoucím umístěním systému s lepšími parametry než má současný (tzn. uvádění paramterů současného systému nic nevypovídá o potenciální budoucí hrozbě pro Rusko).
Strana 27 a 28 nahoře porovnání odrazivosti (RCS) vojenského letounu a hlavice rakety. Strana 32 dole odrazivost kuželovité hlavice v závislosti na frekvenci.
Strana 32 nahoře - prostor pokrytý radarem v Armaviru.
Strana 34 dole ukázky objektů zaměnitelných s hlavicí a skutečná hlavice střely Mk 12A Minuteman III.
Pětatřicetistránkový originál Postolovy studie s vysvětlujícími grafy a mapami trajektorií balistických drah - ZDROJ V ANGLIČTINĚ PDF 3,6MB MDA na profesora Postola reagovala tiskovým prohlášením, které by se dalo shrnout slovy "Pan Postol pouze nemístně teoretizuje, zatímco my mluvíme na základě praktických zkoušek." Jak je toto prohlášení absurdní, je ovšem dokázáno již přímo v prezentaci, když cituje PNSD-23 (prezidentskou národní bezpečnostní direktivu) podepsanou prezidentem Bushem 6. prosince 2002, že USA začnou v roce 2004 budovat protiraketovou obranu jako výchozí bod pro umístění vylepšené a posílené protiraketové obrany později. Jinými slovy, současné testy nedokazují, že rozsah a schopnosti protiraketové obrany nebudou později větší; s vylepšením se naopak počítá. 12. 10. 2007 Štěpán Kotrba: Nelehká úloha z trigonometrie, aneb proč není radar někde úplně jinde? ZDE
11. 10. 2007
Lukáš Kantor:
Spojené státy přiznaly protiruské zaměření protiraketové obrany ZDE
|