25. 7. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
25. 7. 2007

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Více dětí, aneb Radostná zpráva, ale pro koho?

Podle zpráv Federálního statistického úřadu v Německu vzrostl počet novorozených dětí v prvním kvartálu letošního roku oproti loňskému o 0,4% a první interpretace těch dat je pozitivní. Ursula von der Leyen, která není jen matkou sedmi dětí, ale také německou federální ministryní pro rodiny, seniory, ženy a děti a člen konzervativní strany CDU, je podle Spiegelu online ráda, že klesání porodnosti je zatím zastaveno. Že by bylo ale možné se zeptat: "Proč je ta ministryně vlastně ráda?"...

Že je ta ministryně ráda, to je pochopitelné, protože už delší dobu mluví o tom, že německé hospodářství potřebuje víc mladých, ale že jde v prvním kvartálu oproti loňsku jen o rozdíl o 600 novorozených z celkového počtu 149 300 porodů, to v tom nehraje v prvním okamžiku velkou roli. Zajímavé ale by bylo v souvislosti s tou radostí, se dozvědět, kolik těch děti se zase narodilo v situaci, kdy to znamená přírůstek případů dětského mateřství a samovychovatelstvi , které předurčují další diskriminaci, dětskou chudobu a budoucí nezaměstnanost. Na to se von der Leyen ale asi neptala...

Že lidé plodí v Německu míň dětí než dříve, a to hlavně míň nechtěných děti, to není jen důsledek sobectví, jak se často myslí a říká. Je nutno totiž taky uvažovat o budoucnosti těch nenarozených dětí. Podle mého nemusí být zrovna veselé mít dítě, kdož si ho rodiče nepřejí, když je třeba počato v důsledku alkoholového opojení dvou lidí, kteří spolu nemají nic společného, anebo jako pokus stmelit už rozpadlé manželství. Podle mého by se mělo nejen v Německu říkat dětem ve škole, že mít děti není vždycky dobré, určitě ne pro ty děti, které budou žít v asociálních rodinách nebo bez rodiny a ve společnosti, kdy by alespoň potřebovali základní vzdělání, aby se do ní nebo do nějaké její fungující součásti mohly integrovat.

V dnešní situaci v Německu rodiče, pokud před plozením dítěte vůbec o něčem uvažují, dnes už si většinou nemyslí, že potřebují hodně dětí, aby alespoň některé přežily a staraly se o ně později ve stáří. To je důsledkem méně velkorysosti těch rodičů a více důsledkem lepších hygienických podmínek a sociálních poměrů.

Onen hysterický strach, že německý národ vymře, který se u některých lidí vyskytuje, a s tím také spojena státní podpora porodnosti, vede k tomu, že se lidé nestávají rodiči, aby se starali o své šťastné děti, ale jen, aby dostali od státu větší příspěvky. Chyba přitom je, že ty přispěvky nestačí na to, aby lidé mohli své děti plně zaopatřit, dobře vychovat a poskytnout jim kvalitní vzdělání. Na to bohužel hodně lidí ani nemyslí, protože jinak by tolik dětí jejich rodiče netrápilo.

O tom ale ministryně von der Leyen asi neuvažovala, alespoň o tom nemluvila, a ani se o tom nezmínila ani Tusnelda Tivig, která pracuje jako vědkyně v rostockém Zentrum zur Erforschung des Demografischen Wandels (Středisku pro zkoumání demografických změn). Ta řekla tiskové kanceláři AFP, že podle ní byl záporný trend klesání porodnosti opravdu zlomen. Že prý je to ale podle ní důsledkem politických rozhodnutí a hospodářským úspěchem posledních měsíců, to člověka doslova ohromí.

Ptám se, a Vy na to možná máte na to tu správnou odpověď, jak je možné že rodiče nyní narozených dětí věděli už před devíti měsíci, když v Německu ještě všichni lamentovali, jak prý jsou strašné sociální podmínky a jak hrozné jsou hospodářské vyhlídky, vzhledem k tomu, že se má zvýšit DPH, že mohou v pohodě dítě počít, protože situace se změní a bude výborná! Jestli tito rodiče tohle všechno tak dobře předpověděli, německá federální vláda by je okamžitě měla angažovat jako hospodářské experty.

Když se na to pokusím podívat aspoň trochu víc realisticky, vychází mi, že porodnost ještě trochu v Německu stoupne i příští měsíc. Proč? Z hospodářských důvodů ne, to by byl neuvěřitelný zázrak předvídavosti, ale je to jednoduché -- bude to důsledkem mistrovství v fotbalu. Němci od června do července 2006 slavili úspěch svého národního týmu, a to často pod vlivem alkoholu. Proto se starostlivě ptám, čí pak děti to jsou, které se narodily letos v březnu, jestli vůbec žijí v nějakých rodinách, jestli matky znají otce těch dětí, jestli se neraduje jen ta ministryně, ale také všichni ti otcové těch dětí. Rád bych v to doufal, ale kdybych řekl, že tomu věřím, to bych lhal.

                 
Obsah vydání       25. 7. 2007
25. 7. 2007 Vladimir Frolov: Hrozící konflikt o Arktidu
25. 7. 2007 Nesmysly a lži kolem referenda aneb jsou USA sexy? Michal  Kuklík
25. 7. 2007 Hospodářské noviny a bengázská šestka Petr  Wagner
25. 7. 2007 Buď free Jan  Smolák
25. 7. 2007 Buď svobodný! František  Řezáč
25. 7. 2007 YouTube/CNN vytvářejí nové paradigma Fabiano  Golgo
25. 7. 2007 YouTube a CNN - opravdu nový začátek?
25. 7. 2007 Utíkají z Castrova nebe... Fabiano  Golgo
25. 7. 2007 Osm amerických studentů získalo lékařské doktoráty na Kubě
25. 7. 2007 Referendum by se mělo vyjádřit k morálnímu aspektu radaru Jaroslav  Klíma
25. 7. 2007 MZV ČR nezná Ústavu ČR a Listinu základních práv a svobod
25. 7. 2007 George Tabori mrtev (1914 -- 2007) Richard  Seemann
25. 7. 2007 Více dětí, aneb Radostná zpráva, ale pro koho? Uwe  Ladwig
25. 7. 2007 Doping Petr  Wagner
25. 7. 2007 Topolánku, co nás ochrání před ruskými jadernými raketami? Josef  Vít
25. 7. 2007 Utrpení mladého Radara Ivan  Eckhardt
25. 7. 2007 Jak ví Přibáň, jaké jsou proti Lugovému důkazy?
25. 7. 2007 Jen čtyřnásobně větší emise CO2
24. 7. 2007 Jen tak mimochodem vyšlo najevo, že Spyra pracoval pro polskou rozvědku Štěpán  Kotrba
24. 7. 2007 Základna v Brdech: Čínský ohlas očima washingtonských analytiků Pavel  Barák
24. 7. 2007 Plug-in hybridní technologie pohřbena ČTK - neodbornost či záměr? Michal  Brož
24. 7. 2007 Exekuce vyžadují preciznější pravidla Miroslav  Uhlíř
24. 7. 2007 Informace nebo propaganda? -- MZV ČR informuje o webu www.radarbrdy.cz Michal  Rusek
24. 7. 2007 Továrny hrůzy: Made in America Nikola  Čech