14. 6. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
14. 6. 2007

Rudolf Kučera s komunistickým režime nekolaboroval

Zjistil jsem, že na stránkách vašich listů se kdosi pokouší ostouzet doc. R. Kučeru, pro jeho někdejší členství v KSČ. Jako svědek tehdejších událostí cítím povinnost se k této věci vyjádřit, píše Daniel Kroupa.

Jako mladý pracovník filosofického ústavu ČSAV vstoupil, v polovině sedmdesátých let, R. Kučera do komunistické strany s poněkud naivní představou, že využije svého postavení k tomu, aby umožnil lidem vyloučeným z této strany a nestraníkům nějakým způsobem pracovat ve filosofii. Na rozdíl od jiných, kteří se později podobně obhajovali, R. Kučera opravdu tak jednal. Byl jsem jedním z těch, kterým nabídnul spolupráci a od té doby mě zásoboval, jinak nedostupnou, filosofickou literaturou. Později začal vydávat samizdatovou Květovanou edici, v níž vyšly mj. Patočkovy Kacířské eseje a desítky dalších děl.

K tomu: Petr Nachtmann, "Dotaz"

Petr Nachtmann, "Rudolf Kučera: Po KSČ ještě nacisté?"

R. Kučera spolupracoval také s iniciátory Charty 77. V prosinci roku 1977 jsem byl na schůzce v jeho bytě, snad v přítomnosti jeho přítele V. Komedy, informován o přípravě této iniciativy. Nemohl jsem však v té době pomoci, protože moje žena byla v pokročilém stadiu těhotenství a po vánocích se nám narodil třetí syn. Svůj podpis jsem proto připojil až po novém roce. Styk s disentem R. Kučera nepřerušil ani v době největší štvanice proti Chartě, nezřídka pomáhal i materiálně. Podílel se i na přípravě některých dokumentů Charty.

Připravoval také, na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, s M. Paloušem a dalšími vydávání filosofického časopisu pod názvem Polemos. Tomu zabránila StB, která, na základě udání našeho domnělého přítele, nynějšího docenta sociologie na UK, redakci zatknula a pokusila se s touto skupinou připravit proces. Při celodenním výslechu mě příslušníci sdělili, že je zatčena i moje žena a že své děti už nikdy neuvidím, protože byly odvezeny do dětských domovů -- já prý půjdu do vězení na čtyři až pět let. R. Kučerovi jako hlavnímu členu skupiny zajisté hrozila horní sazba trestu.Večer mě propustili a ,i když výslechy pokračovaly, celý případ byl zásahem vyšší moci dán k ledu. R. Kučera byl na přímý zákrok StB okamžitě vyhozen ze strany i ze zaměstnání. Soud, k němuž se odvolal odůvodnil potvrzení správnosti vyhazovu také tím, že R. Kučera vyzrazoval státní tajemství filosofického výzkumu signatářům Charty 77, jmenovitě mě. (Státní plán byl ovšem před tím zveřejněn v denním tisku.) V osmdesátých letech pracoval R. Kučera jako topič a později jako zedník na stavbě trójského zámku a při tom pokračoval ve vydávaní knih a posléze časopisu Střední Evropa. Ve svém bytě organizoval také cykly přednášek velmi významných zahraničních filosofů.

Kučerovo pojetí střední Evropy se mi jevilo poněkud nostalgicky obrácené k Rakousku-Uhersku, já jsem v duchu Patočkovy koncepce chtěl spíše navazovat na Masaryka. Odpor k nacionalismu a představa, že v tomto regionu by měly vedle sebe v míru žít Češi, Slováci, Němci, Maďaři, že takové soužití může být obohacením pro všechny, že by katolíci, protestanté i Židé měli hledat vzájemné porozumění -- to všechno mi bylo blízké. Blízký mi byl i jeho odpor k totalitním ideologiím a režimům, jako byl nacionální socialismus a komunismus. Rudolf Kučera jej prokázal slovy i skutky v době, kdy za to hrozily dlouholeté tresty vězení, zničené životy - vlastní i životy blízkých.

Považoval bych za normální, pokud by vaše listy měly výhrady k názorům R. Kučery; já je mám také. Kdyby však vaše výhrady za něco stály, stačilo by je doložit argumenty. Osobní útoky, znevažováni a překrucování jeho názorů svědčí o tom, že takové argumenty postrádáte, nebo jim sami nevěříte.

                 
Obsah vydání       14. 6. 2007
14. 6. 2007 Putin o raketové obraně
13. 6. 2007 Fabiano Golgo "byl donucen opustit deník Metro" Štěpán  Kotrba, Jan  Čulík
14. 6. 2007 Měl to Golgo zapotřebí? Tomáš  Stýblo
14. 6. 2007 Nedodělek z Epochy Karel  Dolejší
14. 6. 2007 Tiché dohody - nejsou náhody Václav  Dušek
14. 6. 2007 to nepochopíš Michal  Šanda
14. 6. 2007 Kdysi existovali hodní podnikatelé. Ale...
14. 6. 2007 Priepasti Karol  Dučák jr.
14. 6. 2007 Co se tu dnes stalo?
14. 6. 2007 Mávat usárnou je řečnický obrat Věra  Říhová
14. 6. 2007 Blob či neblob
14. 6. 2007 Rudolf Kučera s komunistickým režime nekolaboroval
14. 6. 2007 Zvláštní obhajoba Rudolfa Kučery Petr  Nachtmann
14. 6. 2007 Geologická záhada nebo senzace - Čechy jako kráter po dopadu meteoritu?
13. 6. 2007 Tajná zpráva OSN odsoudila Spojené státy za selhání na Blízkém východě
13. 6. 2007 Hlupáci z deníku Metro jako nástupci radia Jerevan Blahoslav  Zahradníček
13. 6. 2007 Rakousko usiluje o spuštění nové železné opony Richard  Seemann
13. 6. 2007 Pro banány bychom mohli přehlédnout nástup nové totality Ivana  Štěpánková
12. 6. 2007 Neuspěchat, neutrácet, slíbit Oskar  Krejčí
12. 6. 2007 Člověče, vždyť vy jste blázen! Hynek  Hanke
4. 5. 2007 Hospodaření OSBL za duben 2007
22. 11. 2003 Adresy redakce