6. 9. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
6. 9. 2006

Situace je vážná

Světem se šíří nevyléčitelná forma tuberkulózy

Po světě se začaly šířit nové druhy tuberkulózy, které jsou dnes dosažitelnými léky v podstatě nevyléčitelné, varovali v úterý světoví zdravotničtí činitelé.

Jde o "lékům extrémně rezistentní tuberkulózu" (extreme drug resistant TB, XDR-TB). Nové druhy tuberkulózy byly identifikovány a usmrtily lidi v nejrůznějších zemích světa, včetně Spojených států a východní Evropy. Nedávno byly také nalezeny v Africe kde by mohly rychle zlikvidovat jakékoliv snahy vyléčit tam pandemii AIDS.

Paul Nunn, který stojí v čele týmu Světové zdravotnické organizace, zabývající se bojem proti tuberkulóze, konstatoval, že je situace vážná. Na světě je asi 9 milionů případů tuberkulózy a Světová zdravotnická organizace odhaduje, že asi 2 procenta z nich - 180 000 případů - jsou zřejmě případy XDR-TB.

"Vzniká nebezpečí něčeho, čeho se bojíme už asi deset let - v podstatě neléčitelné tuberkulózy," uvedl dr. Nunn.

I ve Spojených státech, kde jsou k dispozici nejlepší léky, třetina pacientů, diagnostikovaných s XDR-TB zemřela.

Letos v březnu zjistila americká Střediska pro kontrolu nemocí, že se vyskytly 64 případů osob nemocných XDR-TB a 21 z nich zemřelo.

Podstatné počty těchto, v podstatě nevyléčitelných, druhů tuberkulózy byly potvrzeny v Litvě a v Rusbu, avšak v mnoha částech světa je možná XDR-TB silně rozšířena, ale nerozpoznaná.

Světová zdravotnická organizace je především znepokojena, že se tuberkulóza lehce šíří v uzavřených prostorách, jako jsou letadla. Tzv. "multirezistentní druhy tuberkulózy, které jsou odolné více než dvěma základním lékům (lékům "první linie") proti tuberkulóze, se už rozšířily všude, včetně Británie. "Multirezistentní" tuberkulóza začíná být stále běžnější. Je obtížné a nákladné ji léčit. Pacientovi je nutno podávat čtyři ze šesti celkem existujících léků "druhé linie".

Avšak nové druhy tuberkulózy XDR-TB jsou pro lékaře noční můrou, protože nejméně tři z šesti existujících léků druhé linie nemají na nové druhy žádný vliv. Žádné léky "třetí linie" neexistují.

Lékaři zaznamenali skupinu případů nemocných v KwaZulu Natal v Jihoafrické republice. Vědci na tamějším venkově podrobili lidi, trpící tuberkulózou, testům. Studovali 544 pacientů a zjistili, že 221 z nich trpí druhy tuberkulózy, vůči nimž jsou dva běžné léky, rifampicin a isoniazid, naprosto neúčinné.

To samo o sobě bylo nesmírně alarmující. Jenže lékaři ještě také zjistili, že 53 z těchto pacientů mělo XDR-TB 52 a v průměru do 25 dnů zemřelo.

Bylo zjištěno, že všichni pacienti trpící XDR-TB, kteří mohli být podrobeni lékařským testům, byli HIV pozitivní. Osoby, nakažené virem HIV, mají ochromený imunitní systém a podléhají velkému množství nejrůznějších infekcí. Velká část lidí s AIDS umírá právě na tuberkulózu.

Rychlé úmrtí všech pacientů až na jednoho v KwaZulu Natal má vážné důsledky pro antiretrovirální program léčby osob nakažených virem HIV, který je zahajován v celé řadě afrických zemí, ve snaze miliony osob, nakažených virem HIV, udržet v plném zdraví, než se nalezne lék.

"Nemá cenu poskytovat pro tento léčebný program velké finanční prostředky, pokud pacienti do několik týdnů zemřou na nové druhy rezistentní tuberkulózy" uvedl dr. Nunn.

Případy tuberkulózy XDR-TB v Jihoafrické republice byly objeveny pouze proto, že vědci z Harvardské univerzity zahájili studii, jejímž cílem bylo zkoumat míru odolnosti nemocí vůči lékům. V jiných částech Afriky žádní vědci nejsou a nejsou tam ani zdravotnická zařízení, která by byla schopna pacienty diagnostikovat či registrovat počty nemocných.

"Ve většině zemí na sever od Jihoafrické republiky by vám nedokázali vůbec říci, co se tam děje," uvedl dr Nunn.

Většina afrických zemí buď nemá celostátní referenční laboratoř pro tuberkulózu anebo jich nemají dost. Keňa má jednu, měla by mít čtyři nebo pět.

Ve čtvrtek se pracovníci Světové zdravotnické organizace a mezinárodní odborníci na tuberkulózu sejdou k mimořádnému jednání v Johannesburgu ve snaze pokusit se řešit tuto krizi. Zdůrazní, že je nesmírně důležité aby se každý pacient, nemocný tuberkulózou, léčil dosažitelnými léky po celou dobu šesti měsíců, aby u tuberkulózy nevznikala odolnost. Ve většina světa je to nedosažitelné.

Léky proti tuberkulóze jsou staré léky. Před padesáti lety se lidstvo domnívalo, že byla tuberkulóza zlikvidována. Farmaceutické společnosti neinvestovaly do tuberkulózy, protože ta se považuje za nemoc chudých, rozvojových zemí.

Poslední dobou, když si svět uvědomil v důsledku pandemie AIDS, jak nedostatečné jsou léky pro léčbu celé řady chorob, vznikají partnerství soukromých firem se státními institucemi v úsilí vyvinout nové léky, ale dosud žádné takové léky neexistují.

Podrobnosti v angličtině ZDE

                 
Obsah vydání       6. 9. 2006
6. 9. 2006 Světem se šíří nevyléčitelná forma tuberkulózy
6. 9. 2006 Dopis americkému velvyslanci v ČR: Žádná česká vláda nemá mandát vybudovat americkou základnu
6. 9. 2006 Luboš Palata: Přítomnost cizích vojsk v ČR zaručí demokracii
7. 9. 2006 "Nenávistná pravda" Jiří  Jírovec
6. 9. 2006 Dva v jednom Bohumil  Kartous
5. 9. 2006 Václav Havel: Podpora vlády od komunistů nevadí, "nevím, co to opírání se o komunisty je" Josef  Baxa
6. 9. 2006 Michael  Marčák
6. 9. 2006 Nový proud v komunikaci v pojetí společnosti Telefónica O2 Czech Republic Aleš  Uhlíř
6. 9. 2006 Mám v sobě třísku Karla  Erbová
6. 9. 2006 Tichý Čechoslovák v Bejrútu Pavel  Pečínka
6. 9. 2006 Kuba: Nekonečný tropický totalitarismus Daniel  Veselý
6. 9. 2006 Ambrozek končí ? Skvělá zpráva pro šumavskou přírodu! Ivan  Brezina
5. 9. 2006 V Rakousku byla odstartována předvolební kampaň Richard  Seemann
6. 9. 2006 Zbrojovka Brno u soudu, stejně jako Berka Štěpán  Kotrba
6. 9. 2006 Auto*Mat: přijďte zažít město jinak!
6. 9. 2006 Sedmdesát tisíc udavačů, denunciantů a konfidentů Jaroslav  Krejčí
6. 9. 2006 Nová vláda s.r.o. Oskar  Krejčí
5. 9. 2006 Blair, jeho odchod a propaganda poradců
5. 9. 2006 "Dnešní mezinárodní terorismus vymysleli Rusové"
5. 9. 2006 Ti hizballáhisti jsou ale bordeláři...
6. 9. 2006 Pozvánka JXD do pralesa jeho nitra
5. 9. 2006 Škodolibý spin při opisování Štěpán  Kotrba
5. 9. 2006 Tobiáš odchází od městské policie dohodou Štěpán  Kotrba
5. 9. 2006 Labutí píseň Cyrila Svobody Oldřich  Průša
5. 9. 2006 Pro informatiku vnitro není řešení, pouze nebezpečí Jiří  Kofránek
5. 9. 2006 Přízrak "války o vodu"
4. 9. 2006 Hospodaření OSBL za srpen 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce