Jak zlepšit práci soudů? Jak se můžeme domoci práva?
Soudci toho za spoustu peněz moc nedělají. Myslím, zabránit ping-pongu soudů různých instancí, kdy vyšší soudy vrátí bez projednání případ soudu nižší instance. Zruší rozsudek, ale sám nerozhodne. Měl by rozhodnout, tím by se proces výrazně zrychlil.
Jak se můžou bránit Ostraváci proti korupci na ostravské radnici?
Problémem je zástavba centra města - Karoliny -- za cca 12 miliard. Primátor Zedník a hlavní architekt mají o demokracii velmi zajímavé představy...
Nevím. Nebudu se tady morálně rozhorlovat, když nevím, zda máte pravdu a zda druhá strana nemá pravdu větší.
Je pravda, že v politice je deset lidi z dvanácti úplatných?
Je to nesmírně obtížné odhalit. Já bych byl pro systém provokatérů. Podezření, spekulace jsou podle mého názoru oprávněné a jako lék vidím tvrdá majetková přiznání. Lidé by museli dokladovat, jak k majetku přišli.
Neprospělo by zemi, kdyby měla levicová vláda pravicového ministra financí?
Z: Samozřejmě, představte si, že by v pravicové vládě byl levicový ekonom. Vidíte, že je to blbost.
Je pro nás Velká Británie v něčem vzorem?
Je to velmi rozdílné. Nemůžete pěstovat banány na Sibiři.
Miroslav Šlouf: Nebo nás Thatcherová chtěla poučovat o lidských právech a neuměla se srovnat s irským problémem.
Kdybychom snížili zdanění práce, snížila by se nezaměstnanost?
Ne, to je iluze, která je založená na tichém zamlčeném předpokladu, že příjmy, které podnikatelům plynou z nižšího zdanění, tito podnikatelé automaticky investují do rozšíření produkce a vytvoření nových pracovních míst. Thorstein Veblen to vysvětlil v knize The Theory of the Leisure Class (1921) - to je teorie ostentativní spotřeby - a mnoho podnikatelů investuje své zisky do této ostentativní spotřeby. Např. noví Rusové -- lidé, kteří si kupovali fotbalové kluby jako je Chelsea a podobně, místo toho aby investovali do naftového nebo jiného průmyslu... Zatímco z daní financujete veřejný sektor a víte, že tam ty peníze nakonec skončí, ať už ve zdravotnictví, školství nebo jinde. Kdežto u zisku nikdy nemáte zaručeno, že jej investujete, nikoli spotřebujete. Keynesiánská ekonomie mimochodem rozeznává dva sklony propensity to invest a propensity to consume. A tyto dva sklony jsou velmi, velmi odlišné.
Je pravda, že pravicové vlády mají nižší nezaměstnanost než levicové?
Jak jste na to přišel?
Tak například Británie a Německo...
Británie 5% nezaměstnanosti, Německo 10%. V obou vládne levice. Víte jaká je míra nezaměstnanosti v Dánsku, Švédsku, Norsku a Finsku? Na Slovensku je pravicová vláda, vládne tam sedmým rokem a nezaměstnanost je dvojnásobně větší než v České republice.
Jak může řešit sociální demokracie nezaměstnanost na Ostravsku?
Kromě přílivu zahraničních investic, dobudování dopravní infrastruktury dálnice D47 a rychlostní komunikace R48, doporučuju systém veřejně prospěšných prací. Je to analogie Rooseveltova New Dealu ve třicátých letech. Místo, abyste lidem poskytovali podporu v nezaměstnanosti, také lidem určitou práci nabídnete. Nejenom zametání, ale také při dopravních stavbách, ekologických stavbách etc.
Průmyslová zóna nebo Natura 2000?
Co je důležitější, člověk nebo moták? Moták má nejraději Dětmarovickou elektrárnu, kde se prochází a kde nachází dobré životní prostředí.
Britské vysoké školství, které se musí platit, je inspiraci pro české školství? Můžou být bezplatné české školy jednou kvalitní?
Záleží na tom kolik peněz do školství dáváte. A je méně důležité, dáváte-li je z veřejných nebo soukromých zdrojů. A z toho důvodu mohou fungovat kvalitní státní školy a nekvalitní soukromé a vice versa. Záleží na kvalitě konkrétní školy, kvalitě sboru, osobností ředitele...
Může být nějaká firma, která je spravována státně, konkurence schopná firmě soukromé?
Cílem soukromé firmy je zisk. Nezisková organizace veškerý svůj zisk reinvestuje do původního předmětu svého podnikání. Nevyplácí dividendy a ani nemá formu akciové společnosti. Soukromá společnost může být konkurence schopná, ale je hendikepována, že část zisku musí věnovat na jiné účely (dividendy) než na ten výkon sám. Takže on je konkurence schopný jedině tehdy, když je státní podnik řízen idioty, což se mnohdy stává. Za jinak stejných podmínek ceteris paribus platí: ve veřejném sektoru a pouze ve veřejném sektoru a nikde jinde je stát lepší hospodář a naopak v soukromém sektoru je vždy lepší hospodář soukromý vlastník. Proto jsme například privatizovali banky, protože ty nejsou součásti veřejného sektoru.
Školy jsou součástí kterého sektoru?
Samozřejmě že veřejného.
Proč tedy všichni chtějí studovat v Americe, Británii, kde se musí za školu platit a ne v České republice, kde je to zadarmo? Není to rozdíl mezi motivací v soukromé firmě a socialismem, který jsme tady čtyřicet let zažívali?
Vy jste 40 let v socialismu nežil, takže v podstatě o socialismu nevíte nic. Kromě toho ten "reálný socialismus" byl úplně něco jiného, než socialismus ve Švédsku Olofa Palmeho, Willyho Brandta, rakouský socialismus...
A pokud jde o školy, myslím si, že existují kvalitní státní školy. Např. Sorbonna - to Vám doufám něco říká. Kde motivace studentů a pedagogů je taková, že výkon je tam dosahován. A nepopírám, že existují i kvalitní soukromé školy, včetně soukromých univerzit. Má vláda podpořila vznik soukromé Baťovy univerzity ve Zlíně.
|