22. 9. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
22. 9. 2005

Celebrity v politice

aneb František Straka "podepsal" (FC) KDU ČSL

Každá "správná" česká politická strana má své cenné příznivce ve světě sportu a showbyznysu. Prostřednictvím těchto ikon a miláčků davů získávají domácí partaje kladné body na své cestě, když ne až k vítězství ve volbách, tak alespoň k zisku co největšího počtu hlasů. Není tajemstvím, že třeba pěvecká "diva" Lucie Bílá (a desítky dalších jejích kolegů) vždy podporovala ODS.

Některá její prohlášení, ve kterých se vyznává k obdivu k této straně a hlavně jejímu bývalému lídrovi V. Klausovi byla a jsou, diplomaticky řečeno, podivná a svoji naivitou a bezelstností připomínají spíše roztomilé dětské žvatlání než cokoliv jiného, ale...vem to čert. Takoví jsou umělci z této branže. Žádní filozofové a intelektuálové, prostě lidé z masa kostí, kteří mluví a konají, jak to cítí svým srdíčkem. Ale tito lidé se samozřejmě nenabalují (nebo je to naopak?)jen na ODS. Stačí připomenout hudebníka, "baviče" a nedávného kandidáta na ministra kultury Ringo Čecha, dávného to příznivce ČSSD. V některých svých prohlášeních si s Lucií Bílou příliš nezadá ale legrace musí být, a tak proč ne. V těchto dnech se vynořila zpráva, že i herec Vítězslav Jandák by se mohl do politiky zapojit ještě více než "jen" jako ministr kultury. Údajně v roli volebníha lídra na kandidátce v Jihočeském kraji.

Skoro bych zapomněl na KSČM, ovšem, i ta má svou ikonu, která trpělivě už po 15 let recituje v horku, dešti i sněhu jímavé básně a provolání směřující k bělovlasým příznivcům této strany. Tušíte správně, jde o "ženu za pultem" Jiřinu Švorcovou. Dále třeba první český kosmonaut Vladimír Remek. Jistě jich je mnohem více, ale asi se svoji vášní v dnešních nových časech moc hlasitě nechlubí. Větší popularitu by si tím jen těžko získali.

Ale, proč by se i celebrity neměly zapojit do polického dění? To všechno prostě patří k domácímu koloritu, který se v těchto ohledech nijak neliší od zvyklostí v ostatních demokratických (pravděpodobně i nedemokratických) zemích světa. Známé osobnosti prostě "táhnou". Některé jen jako pasivní "nabízeči" svého obličeje a jiní jako aktivní spolutvůrci osudu "své" strany.

Až doposud za těmito třemi nejmocnějšími politickými stranami na české politické scéně zaostávala KDU-CŠL. Jistě je to strana "definovaná" na speciální cílovou skupinu -- věřící, ale těch i mezi českými celebritami není málo. Přesto jsem až do těchto dnů nezaznamenal, že by tato strana měla svou Lucii Bílou, Jiřinu Švorcovou či Ringo Čecha.

To se ale mění a i KDU-ČSL zalovila v bezedném rybníku českých ikon a celebrit. Bývalý řízný reprezentační obránce Československa, hráč i trenér Sparty Praha František ( řečený Franz) Straka podlehl volání svého srdce a zároveň vábení Kalouskova týmu a podepsal další ze svých životních kontraktů.

Muž, jenž se stal vítanou atrakcí šedé domácí trenérské masy. Bouřlivák, excentrik i bavič, který si získal nevídaným způsobem na svou stranu téměř všechny fanoušky pražského klubu. Ti nejvěrnější z nich ani po několika měsících nemohou zapomenout na jeho odchod zpátky do Německa.

Umění získat si svým neotřelým a originálním chováním (někdo by řekl bláznivým) davy příznivců. To je jistě jeden z hlavních atributů, které "náboráře" z KDU-ČSL tolik na tomto milovníkovi dokonalých obleků upoutaly. Na druhou stranu, Strakovo "střečkování", živá gestikulace, poulení očí a zrychlená mluva nechala vzniknout i početnému táboru jeho odpůrcům.

Dodnes není jasné, kdo z jeho "dobrodinců" vypustil do médií informaci, že důvodem náhlého Strakova odvolání z pozice trenéra pražské Sparty byla jeho závislost na kokainu, "logicky" odvozená mj. od jeho přátelství s německým trenérem Ch. Daumem, jenž pro tuto svojí "vášeň" přišel před pár lety o téměř jistou pozici trenéra německého národního týmu.

V Německu žijící František Straka, dříve příznivec ODS a Václava Klause, poté příznivec německé CDU-CSU, zanechal v Čechách za svoji krátkou trenérskou epizodu, hlubokou stopu, byť nejen svými profesními kvalitami, je třeba jedním dechem dodat.

Pro někoho zůstane navždy jen potřeštěným bláznem a podivínem, pro další je srdcařem a zajímavým elegánem se vstřícným přístupem k médiím i obyčejnému člověku. Bude zajímavé sledovat, jak se bude etablovat na domácí politické scéně a jestli i v této nové roli bude kolem sebe šířit tolik nadšení a emocí, jako tomu bylo v jeho hráčské a trenérské minulosti.

Možná je poněkud předčasné pasovat věřícího Straku jako potencionálního "guru" KDU-ČSL, neboť sám podle všeho ještě není úplně rozhodnut, jestli vůbec do řad této strany vstoupí. V každém případě, jakákoliv jeho role v KDU-ČSL bude jistě oživením. Čerstvý vítr není nikdy na škodu.

Když už nic, tak už toto je samo o sobě pozitivní. Na druhou stranu je pravdou, že volič KDU-ČSL by měl očekávat mnohem více než jen oživení a závan čerstvého větru. To by bylo asi přeci jen málo. Snad si to sám František Straka, kandidát na volební lídra v Karlovarském kraji za KDU-ČSL, dostatečně uvědomuje...Bylo by zbytečné jen rozšiřovat již existující tým bláznů a potřeštěnců české politiky.

                 
Obsah vydání       22. 9. 2005
22. 9. 2005 Cenzura kultury v dnešních Čechách Alex  Koenigsmark
22. 9. 2005 Je načase stáhnout západní vojáky z Iráku?
22. 9. 2005 Desetitisíce lidí odcházejí z Texasu
22. 9. 2005 Václavu Klausovi (dokument doby)
31. 10. 2005
22. 9. 2005 Šéf BSKyB požaduje zrušení evropské televizní regulace
22. 9. 2005 Holandská televize plánuje pořad o drogách a sexu
22. 9. 2005 Německé volby jako slepá ulička Miroslav Václav Steiner
22. 9. 2005 Rychlé dívky, krásné vozy, smělé koncepce František  Schilla
22. 9. 2005 Budeme jezdit zadarmo Josef  Vít
22. 9. 2005 Já toho Kulhánka stejně miluju! Filip  Sklenář
27. 9. 2005
22. 9. 2005 Nesuďte, abyste nebyli souzeni
22. 9. 2005 Celebrity v politice Josef  Provazník
22. 9. 2005 Wiesenthal a komunismus Boris  Cvek
22. 9. 2005 Politické zadání? Jan  Polívka
21. 9. 2005 Turecko mělo být v EU dávno před Bulharskem a Rumunskem Milan  Kulhánek
21. 9. 2005 Po vlastní ose Blízkým východem - v Palestině Jozef Bohumil Ftorek
21. 9. 2005 Třetina Britů nevyjde s platem
21. 9. 2005 Hrrr na ně! Jan  Polívka
21. 9. 2005 Mezi mužským a ženským pohlavím "skoro není genetických rozdílů"
21. 9. 2005 Copyrightová organizace OSN chce uvalit autorská práva na volný materiál na internetu
3. 9. 2005 Hospodaření OSBL za srpen 2005
22. 11. 2003 Adresy redakce