31. 5. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
31. 5. 2005

Násilí ano, nebo ne?

V současnosti se často v médiích diskutuje o problému násilí ve společnosti, píše Pavel Stehlík:

Hovoří se o jeho nejrůznějších aspektech, tápavě a zmateně se hledají pravé odpovědi na otázky: Patří násilí vůbec ke správnému chování lidí a společnosti? Má být násilí zobrazováno ve sdělovacích prostředcích? Jak v této oblasti vést výchovu dětí? Co dělat s člověkem, který násilí ve svém životě běžně koná? Jak má reagovat člověk, jenž se stane předmětem "zájmu" násilníka?

O tématu si každý čtenář jistě může položit ještě celou řadu dalších otázek. Jak je to ale s odpověďmi? Nedávno Českou televizí na programu ČT2 uvedený další díl pořadu Věříte médiím? věnovaný násilí na výše kladené otázky zvídavým divákům neodpověděl, ani je neorientoval tak, aby si je mohli pravdivě zodpovědět sami.

Podobně též v nedávné době na stejném programu reprízovaný pořad Oko za oko aneb agresivita v životě člověka a společnosti z cyklu Sněží, jehož premiéra byla vysílána v roce 1998.

Mezi účastníky těchto a podobných debat jsou téměř vždy psychologové. Mohlo by se tedy zdát, že psychologie na uvedené otázky odpovídá. Není tomu tak.

Hledá-li někdo odpovědi v publikacích zabývajících se psychologií, zcela jistě se - vzhledem k rozsahu textu, který je nutno přečíst - dobře procvičí ve čtení a trpělivosti, avšak očekávané odpovědi nenalezne, nýbrž naopak je přečteným často ještě více zmaten. Příkladem takového zmatení je naprosté odmítání tělesných trestů u dospělých nebo požadavek Úmluvy o právech dítěte na ochranu dětí před jakýmkoli tělesným či duševním násilím.

Jaký postoj k násilí zaujmout? Z čeho by měl vycházet? V pořadu Věříte médiím bylo uvedeno, že určité násilí do života patří, že na násilí odpovídat násilím je nesprávné, že násilí ve sportu nevadí, že určitá míra násilí v počítačových hrách je přípustná apod.

Tato sdělení problém neřeší. Zde je třeba vycházet z axiomu, že konat dobro je správné a žádoucí, konat zlo pak špatné a trestuhodné. Kam ale násilí zařadit? Je dobré nebo špatné?

Psychologie není nauka o dobru a zlu. Avšak v televizních debatách zúčastnění psychologové na tyto otázky odpovídají přesto, že směřují mimo jejich obor, aniž by si uvědomili, že zde nejsou kompetentní.

Nauka, která se dobrem a zlem zabývá, je etika. Podle ní konat dobro znamená jednat spravedlivě. Spravedlnost znamená každému dát to, co mu náleží. Spravedlnost se týká vztahu mezi lidmi navzájem i vztahu mezi lidmi a společenstvím. Učiní-li někdo spravedlivý skutek, koná dobro, jedná správně a žádoucím způsobem.

Odtud a bez ohledu na to, jak je násilí definováno, platí, že: vykoná-li někdo umírněný skutek násilí spravedlivého, je vše v pořádku a toto konání je žádoucí. Naopak násilí nespravedlivé je třeba potírat a jeho původce trestat.

Základ postoje k násilí a k jeho konání tedy spočívá v rozlišování násilí spravedlivého a nespravedlivého. Odtud je třeba vycházet.

Z uvedeného plyne, že není správný názor, který jakékoli násilí odmítá. Zcela jistě platí, že spravedlivé násilí je pro společenství i jednotlivce nepostradatelné. Jak jinak např. čelit zločincům, jimž spravedlivé násilí ve zločinu zabrání nebo hrozba jím je od jeho páchání odradí?

Je dobré, jestliže se i přes odpor nerozumné dítě podřídí správnému rozhodnutí dospělého. Jistě je naprosto v pořádku, když někdo násilím vnikne do bytu, v němž z porušeného plynového potrubí uchází plyn, a zabrání tak výbuchu či zachrání obyvatele bytu před udušením.

Další příklady nechť si každý doplní sám. Bez spravedlivého násilí se společenství rozkládá, degraduje a upadá. Proto budiž násilí chvála, ale jen spravedlivému!

                 
Obsah vydání       31. 5. 2005
31. 5. 2005 Francie má nového premiéra
31. 5. 2005 Timothy Garton Ash: Francii ovládl strach
31. 5. 2005 Zúčtování s šejkem Hamadem II. Zdeněk  Jemelík
30. 5. 2005 Americký generál odmítl zprávu Amnesty International
31. 5. 2005 Kapitálu se nikdo nenají Jan  Hošek
31. 5. 2005 Může za to systém, anebo je to prostě realita? Marian  Kechlibar
31. 5. 2005 Jak Jiří David reflektuje odpovědi na Třináct otázek k situaci na pražské výtvarné scéně Jan  Paul
31. 5. 2005 Taky bude Vaše dovolená samozřejmě s leteckou dopravou? Miloš  Dokulil
31. 5. 2005 Petici proti slučování škol podepsalo už 2200 lidí
31. 5. 2005 Božská těla - obrazy obrazotvornosti
31. 5. 2005 Násilí ano, nebo ne?
30. 5. 2005 Lety, Lety a zase Lety Josef  Vít
30. 5. 2005 Prokletí zahraničních investic Milan  Zelený
30. 5. 2005 Vždy může být ještě hůř Bohumil  Kartous
30. 5. 2005 Případ dvou domů v ulici Pod Vyšehradem v Praze -- Podolí Petr  Kužvart
30. 5. 2005 Vykročí ČSSD z dnešní mizérie? Lukáš  Jelínek
27. 5. 2005 Proč jsem nevolil Richarda Medka Štěpán  Kotrba
27. 5. 2005 První pražské bienále zahájeno Jan  Paul
27. 5. 2005 Třináct otázek k situaci na pražské výtvarné scéně Jan  Paul
6. 5. 2005 Hospodaření OSBL za duben 2005
22. 11. 2003 Adresy redakce