27. 5. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
27. 5. 2005

Evropa je ekonomickou katastrofou

Proč jsou Evropané tolik rozhněvaní? Většinou se tvrdí, že evropský projekt došel příliš daleko a politické elity se tak izolovaly od svých občanů, a proto se Němci, Francouzi i Holanďani postavili proti svým vládám.

Francouzi nyní hlasují údajně na obranu proti Evropské unii, kterou vidí jako trojského koně ultraliberálních (anglosaských) hodnot, zatímco holandští (a dánští a britští) euroskeptici jednají na základě přesně opačných motivů - jsou přesvědčeni, že je evropská ústava chce chytit do pasti příliš centralizovaného a regulovaného "francouzského" státu.

Hlavním problémem je představa jednotné ústavy, která se snaží vnutit celé Evropě jednotný systém vlády a odstranit politické filozofie, hospodářské preference a sociální tradice, které se v různých zemích vyvíjely po staletí, píše ekonomický komentátor listu Times Anatole Kaletsky a pokračuje:

Kromě toho existuje ještě jiný vážný problém. Při nedělních volbách v Německu, které v podstatě zlikvidovaly vládu Gerharda Schrödera, o evropskou ústavu vůbec nešlo. O dva měsíce předtím prohrála obdobným způsobem v Itálii Berlusconiho vláda; Itále je přitom zemí, která silně podporuje evropské sjednocení.

Důvodem jsou, míní autor, ekonomické problémy. Britský komentátor sice často argumentuje proti ekonomickému determinismu v britské či v americké politice. Ale to je proto, že si britské a americké hospodářství od roku 1992 vede dobře. Evropa se však mezitím stala hospodářskou katastrofou.

Lidé ve Francii, v Německu, v Itálii, jsou možná rozhněvaní proti globalizaci, ultraliberalismu či imigraci, ale jejich hněv odráží hlubší problémy. Jejich životní úroveň klesá, jsou ohroženy jejich starobní důchody, jejich děti jsou nezaměstnané a jejich národní hrdost se rozplývá. Evropané mají pocit, že jejich národy, které patřily ještě uprostřed minulého desetiletí k nejmocnějším národům na světě, toto postavení ztratily a může za to současná generace politiků.

V hospodářském smyslu mají pravdu. Relativní hospodářský úpadek "staré" Evropy od začátku devadesátých let - zejména Německa a Itálie, ale i Holandska a Francie - je katastrofou, která skoro nemá v moderní historii obdoby. V těchto zemích došlo k trvalé přeměně - přestaly existovat kvetoucí ekonomiky s plnou zaměstnaností a proměnily se ve stagnující společnosti, kde se přijímají hromadná nezaměstnanost a klesající životní úroveň jako skutečnosti, s nimiž se nedá nic dělat.

Zoufalá hospodářská situace zjevně vysvětluje nynější politickou úzkost, kterou pociťují Evropané. Jestliže zůstane evropská ekonomika ochromena, znamená to, že je federalistický projekt mrtvý a nebude moci ani v budoucnu dojít k dalšímu rozšiřování Evropské unie. Kdyby se evropská ekonomika zotavila, deziluze Evropanů by se rychle rozplynuly.

Co by mohlo způsobit tyto zázračné změny? Stačilo by, kdyby Evropa udělala to, co udělala za stejných okolností v roce 2001 Amerika. Stačilo by, kdyby evropské země drasticky snížily úrokové míry a devalvovaly svou měnu. Jako v Japonsku by bylo možno snížit úrokové míry až na nulu a euro by bylo možné donutit k devalvaci prostřednictvím zásahů na finančních trzích. Taková politika by nutně vyvolala hospodářské oživení. Brání tomu ovšem Evropská ústřední banka. Chování Evropské ústřední banky proměnilo euro z obrovského kroku směrem k evropské integraci v obrovskou překážku dalšího rozvoje Evropské unie.

Všechny vážné hospodářské otřesy v poslední době vznikly mimo Evropu, ale v každém tomto jednotlivém případě vždycky eurozóna utrpěla daleko většími problémy než Amerika, Británie či Japonsko.

Pokud chtějí evropští představitelé obnovit naději další integrace EU, musejí změnit cíle Evropské ústřední banky a podřidit ji politické kontrole, jaká se považuje v Británii, v Americe a v Japonsku za zcela normální. Evropa totiž trpí už deset let tako obrovskou měnovou nekompetencí, že to hraničí se sabotáží, uzavírá autor.

Podrobnosti v angličtině ZDE

                 
Obsah vydání       27. 5. 2005
29. 5. 2005 Francie odmítla Evropskou ústavu: 55 proti 45 procentům Josef  Brož
27. 5. 2005 Jaký signál vyšle Francie v neděli Evropě? Josef  Brož
28. 5. 2005 Dramatická koláž: Pozor na NGOismus Jiří  Staněk
27. 5. 2005 Proč jsem nevolil Richarda Medka Štěpán  Kotrba
27. 5. 2005 Liberté? Egalité? Fraternité? Přemysl  Janýr
27. 5. 2005 Proč je Václav Havel pokrytecký? Martin  Šaffek
27. 5. 2005 První pražské bienále zahájeno Jan  Paul
27. 5. 2005 Třináct otázek k situaci na pražské výtvarné scéně Jan  Paul
27. 5. 2005 O vážnosti Bohumil  Kartous
27. 5. 2005 Evropa je ekonomickou katastrofou
27. 5. 2005 Říkají Vám něco čísla? Miloš  Dokulil
26. 5. 2005 To je i na mě moc
26. 5. 2005 Moc je to i na mne Oldřich  Průša
27. 5. 2005 O černobílém vidění
27. 5. 2005 TELEGRAM
25. 5. 2005 Amnesty International odmítla americký postoj k lidským právům
26. 5. 2005 Policejní násilí, diskriminace Romů a nedostatečná péče o mentálně postižené osoby
25. 5. 2005 Vlády nedodržují své sliby chránit lidská práva
26. 5. 2005 Autem je to levnější než MHD, vzkazují radní
26. 5. 2005 Cha-li Po-tche, a to ostatní Petr  Fiala
25. 5. 2005 V současné společnosti nejsou nové myšlenky
26. 5. 2005 Na Havanu! Zdeněk  Jemelík
26. 5. 2005 Demokracie a svoboda Milan  Valach
6. 5. 2005 Hospodaření OSBL za duben 2005
22. 11. 2003 Adresy redakce