27. 4. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
27. 4. 2004

"Nikdo nemá právo požadovat od občana dokumenty"

"Zavedení občanek změní vztah mezi státem a občanem. Zatím musel stát ospravedlňovat sebe a svou existenci občanovi. Jestliže budou zavedeny občanky, občan bude muset ospravedlňovat svou existenci státu. Má to být obráceně. Policisté mají ospravedlňovat svou existenci nám, po nás nikdo nemá mít právo požadovat dokumenty.

A další věc: mění to presumpci neviny. O všech se o nás bude předpokládat, že jsme vinni, dokud neprokážeme opak."

Britský ministr vnitra David Blunkett vnucuje Britům biometrické občanské průkazy. Začátkem tohoto týden zahájil v této věci mediální ofenzívu. Chce nyní biometrické občanky vyzkoušet na 10 000 dobrovolnících a až roku 2013 by britský parlament rozhodl, zda má být nošení občanek povinné. Ten, kdo se novému nařízení bude protivit, zaplatí pokutu 2500 liber (125 000 Kč).

Otázka je, zda se Blunkettovi zavedení občanek v Británii, kde neexistují, podaří prosadit. Je to nesmírně nepopulární. Mimo jiné lidem vadí i to, že by měli za povinné občanky sami muset platit.

Po rozhovoru s ministrem Blunkettem v této věci vysílal v pondělí ráno britský rozhlas v pořadu "Today" rozhovor se stoupencem občanek, labouristickým poslancem Nickem Palmerem a odpůrcem občanek novinářem Peterem Hitchensem. Je to velmi dobrá ukázka stručné rozhlasové debaty.

Mimochodem, tříhodinový ranní publicistický pořad "Today" (který se vysílá od 6 do 9 ráno) je celý k dispozici na internetu. Je pozoruhodné, jak přehledně ho má BBC na internetových stránkách zpracovaný, ZDE. Na téže stránce najdete (v pravém sloupci) i nahrávky celé série chyb, k nimž došlo za posledních několik let v živém vysílání (The Blunder Clips) i kompletní rozhovory s významnými lidmi, které se do vysílání nedostaly pro nedostatek času v plném znění.

Diskuse mezi stoupencem a odpůrcem občanek začala takto:

Před několika lety navrhl labouristický poslanec Nick Palmer, aby byly v Británii zavedeny občanské průkazy. Tvrdí, že u voličů v jeho volebním okrsku to byl daleko nejpopulárnější návrh, jaký kdy v parlamentě předložil. Novinář z týdeníku Mail on Sunday Peter Hitchens je autorem knihy The Abolition of Liberty (Zrušení svobody) a zastává názor, že zavedení občanských průkazů bude znamenat konec Anglie.

Moderátorka: Nicke Palmere, proč tolik chcete zavedení občanek. Proč je to důležité?

Nick Palmer: Všichni zcela běžně a pravidelně prokazujeme svou totožnost. Občanské průkazy nám umožní prokázat svou totožnost způsobem, který nebude možno padělat. A nikdo, kdo nemá co skrývat, se toho nemusí bát. Prohrají jen ti, kteří nás chtějí poškodit.

Moderátorka: Petere Hitchensi, když nemáte co skrývat, nemáte se čeho bát.

Peter Hitchens: No, to tedy není pravda. Všichni máme soukromé záležitosti a nechceme, aby nám do nich vláda strkala nos. Zdravotnické záznamy, bankovní konta, nejrůznější věci, do kterých vláda stále častěji strká nos a které se nakonec stanou součástí centralizované databáze, pokud budou tyto občanské průkazy zavedeny.

Ale nejvážnější je to, že zavedení občanek změní vztah mezi státem a občanem. Zatím musel stát ospravedlňovat sám sebe a svou existenci občanovi. Jestliže budou zavedeny občanky, občan bude muset ospravedlňovat svou existenci státu. Má to být obráceně. Policisté mají ospravedlňovat svou existenci nám, po nás nikdo nemá mít právo požadovat dokumenty.

A kromě toho, nikdy jsem nenašel nikoho, kdo požadují zavedení občanek, že by dokázali jasně vysvětlit, na co ty občanky jsou. Co jejich existence změní? Ve Španělsku mají občanky a bombovým atentátům v březnu to nezabránilo. 11. září 2001 měli všichni únosci platné dokumenty. Vždycky zjistíte všude na světě, že teroristé, které podporují státy, mají dokonalé dokumenty. Bude to jen zneužíváno k obtěžování občanů a k omezování našich svobod. A další věc: mění to presumpci neviny. O všech se o nás bude předpokládat, že jsme vinni, dokud neprokážeme opak.

Moderátorka: Chci předložit váš první argument Nicku Palmerovi: Je povinností vlády a politiků ospravedlňovat se nám, nikoliv obráceně.

Nick Palmer: Nemyslím, že je nerozumné předpokládat, že by měla policie vědět, kdo jsme. Všechny ostatní věci nejsou součástí občanského průkazu. Občanský průkaz neobsahuje vaše zdravotnické údaje, ani bankovní údaje - -

Peter Hitchens: Ale bude je obsahovat.

Moderátorka: Ale může je obsahovat, že. Kde by podle vás měla být hranice?

Nick Palmer: Občanské průkazy by nás prostě měly identifikovat. Pak by měly poskytnout bezpečnou bázi pro nás, abychom poskytli takové informace, jaké chceme poskytnout. Ale databáze by měla obsahovat naši identifikaci, aby policie věděla, kdo jsme. Nemyslím si, že má drtivá většina občanů s tím problém.

Moderátorka: Kdybyste mohl, Petere Hitchensi, omezit množství informací na tom občanském průkazu, uspokojilo by vás to?

Peter Hitchens: Ne, já stále ještě absolutně odmítám představu, že by měla mít policie právo zastavit mě na ulici a zeptat se mě, kdo jsem. Je to absolutně nesprávné. A kromě toho, policie nemá potíže s tím, že by nevěděla, kdo jsou zločinci. Policie moc dobře ví, kdo jsou zločinci, má ale potíže s tím, že v důsledku přísně formulovaných zákonů je nemohou nechat odsoudit. Často je ani nemohou zatknout. Ani u teroristů není obtížné je identifikovat. Ani u ilegálních přistěhovalců. Všichni víme, kdo jsou, víme, že tu jsou, jen proti tomu nic neděláme. Je to problém vlády.

Nick Palmer: To není problém. Problém je, že pokud potřebujete identifikovat podezřelou osobu, která se chová podivně, policie by to měla mít možnost udělat. Nemá to nic společného s osobními svobodami. Pokud pan Hitchens neplánuje atentáty, pokud neplánuje někde vloupání, je velmi nepravděpodobné, že se ho policie bude ptát, kdo je.

Peter Hitchens: Už jsme tu občanské průkazy jednou měli. A přesně tento problém vznikl. Policie začala neustále požadovat, aby se lidi legitimovali. Lord Goddard proto nařídil, aby byly zlikvidovány, protože občanské průkazy začaly ničit dobré vztahy mezi policií a veřejností. Poškozovaly boj proti zločinnosti, nenapomáhaly mu.

Moderátorka: Ministr vnitra však argumentuje, že se občanských průkazů bude užívat jen občas, aby se lidem zabránilo přijímat několik různých totožností.

Peter Hitchens: No, to říká on. Ale máme tady teď v Británii vládu, která absolutně zvorala pasy, která nedávno vydala pětilibrovou bankovku, která musela být stažena, protože z nich šlo smazávat číslo, a představa, že jaksi prostřednictvím kouzel a technologie - která vůbec není tak přesná a spolehlivá, jak oni tvrdí - budeme všichni spolehlivě identifikováni - Občanský průkaz jen tvrdí, že jste osoba, která je popsána v průkaze - vůbec to nemusíte být vy.

                 
Obsah vydání       27. 4. 2004
27. 4. 2004 Exkomunikace Bohumil  Kartous
27. 4. 2004 Plán na likvidaci našeho národa je zpět na horizontu, ale bude proveden jinými metodami
27. 4. 2004 Mají příbuzní obětí právo pozabíjet a oloupit rodiny vrahů a těch, kteří jim poskytnou útočiště?
27. 4. 2004 "Nikdo nemá právo požadovat od občana dokumenty"
27. 4. 2004 Paříž: "Pánové, to je konec vaší kariéry. Ten zákon jsem udělal já." Jana  Roy
27. 4. 2004 Detaily, jako vždy? 1. Miloš  Dokulil
27. 4. 2004 Zelený euroskandál Jan  Čulík
27. 4. 2004 Kavan: Hybášková se mě bála. Čím jsem si zasloužil takovouto chválu? Jan  Kavan
27. 4. 2004 Million Marihuana March podporuje rozdělení drog
27. 4. 2004 Vyberte si vědu a budete mít vždycky o čem psát
27. 4. 2004 Vyhlásí 1. května Evropská unie válku Turecku? Martin  Mařák
26. 4. 2004 Britští diplomaté kritizují Blairovu politiku v Iráku
27. 4. 2004 Krveprolití ve Fallúdži by znamenalo katastrofu
27. 4. 2004 Zprávy iráckého odboje za dny 14. a 15. dubna 2004
27. 4. 2004 Zprávy iráckého odboje za dny 12. a 13. dubna 2004
26. 4. 2004 Česká Strana zelených vyloučila Milana Horáčka "pro hrubé porušení stanov"
26. 4. 2004 Milana Horáčka zbavili čs. občanství komunisté za totéž, za co Willyho Brandta nacisté
26. 4. 2004 "Vyloučení" Milana Horáčka ze SZ Petr  Uhl
26. 4. 2004 "Nativistická hysterie" Samuela Huntingtona
26. 4. 2004 "Nejsem rasista. Jsem idiot."
7. 4. 2004 Chcete učit češtině na Glasgow University?
29. 12. 2003 Nenechte si ujít: nový knižní výbor z Britských listů
22. 11. 2003 Adresy redakce
7. 4. 2004 Hospodaření OSBL za březen 2004
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
27. 4. 2004 Kavan: Hybášková se mě bála. Čím jsem si zasloužil takovouto chválu? Jan  Kavan
27. 4. 2004 Zelený euroskandál Jan  Čulík
27. 4. 2004 Plán na likvidaci našeho národa je zpět na horizontu, ale bude proveden jinými metodami   
27. 4. 2004 Exkomunikace Bohumil  Kartous
27. 4. 2004 "Nikdo nemá právo požadovat od občana dokumenty"   
27. 4. 2004 Vyberte si vědu a budete mít vždycky o čem psát   
27. 4. 2004 Mají příbuzní obětí právo pozabíjet a oloupit rodiny vrahů a těch, kteří jim poskytnou útočiště?   
26. 4. 2004 Česká Strana zelených vyloučila Milana Horáčka "pro hrubé porušení stanov"   
26. 4. 2004 Kanada nesplnila slib, že nebude kritizovat americkou válku proti Iráku Miloš  Kaláb
26. 4. 2004 "Nativistická hysterie" Samuela Huntingtona   
23. 4. 2004 Jak na bakterie odolné vůči antibiotikům Miloš  Kaláb
23. 4. 2004 Whistleblowers: upozorňování na nešvary uvnitř ministerstev i jiných úřadů Miloš  Kaláb
23. 4. 2004 Čeští občané od EU neočekávají mnoho, a tak nebudou zklamáni Václav  Žák
23. 4. 2004 British Telecom: Přístup všech občanů v Evropě k broadbandovému internetu je nevyhnutelnou podmínkou hospodářského rozvoje   
22. 4. 2004 Al Jazeera vysílá ověřené zpravodajství