14. 8. 2003
Košumbersko - mikroregion vytvořený pro užitek svých občanůZatímco euroregiony se vytvářejí na papíře v bruselských kancelářích, pociťují občané mnoha obcí potřebu sdružování poněkud jinak. Stejné radosti, stejné starosti. A když se přidá buldočí vytrvalost lidí, co v dotyčných obcích bydlí, ochota místního historika a kulturního impresária, pomocná ruka poslankyně, v jejímž obvodu jsou dotyčné obce, mikroregion je na světě. Tak třeba takový, jaký vznikl ze svazku obcí
Hrochův Týnec, Chroustovice, Jenišovice, Lozice, Luže, Rosice, Řepníky, které spojuje každodenní pohled na zříceninu gotického hradu Košumberka a vůle udělat něco pro sebe. Třeba koncert.
|
Obec Luže se nachází 130 km východně od Prahy, 22 km východně od Chrudimi a 15 km na jih od Vysokého Mýta. Luže byla založena na pravém břehu řeky Olšinky (Novohradky, Kamenice), na rozhraní lesnatých výběžků českomoravské vrchoviny a úrodné labské nížiny. Starší osídlení zde existovalo již na počátku 12. století. První zmínky o Luži jako o osadě se datují do roku 1250, kdy vznikla spojením starší osady Kamenicza a nově založeného městečka Luza. V písemných pramenech je první přímá zmínka v roce 1349 v souvislosti s přídělením kostela nově vzniklému biskupství litomyšlskému. Už tehdy byla Luza (Luže) střediskem řemesel, obchodu a zemědělství širokému okolí, což dokazuje listina z roku 1372, hovořící o městečku trhovém. Historie osady je úzce spjata s osudy hradu Košumberka. Nejprve byla Luže s okolními vesnicemi součástí panství v české historii známých pánů z Chlumu a Košumberka, později Slavatů z Chlumu a Košumberka, významných představitelů protestantské šlechty. V polovině 17.století vymírá košumberská větev rodu po meči a panství převzal rod Hieserlů po manželce posledního Slavaty. Roku 1690 byl majetek darován řádu Jezuitů, kteří na něm hospodařili až do zrušení řádu. Posledním majitelem tohoto panství byl bavorský rod Thurn-Taxis, který vlastnil panství až do vzniku samostatné republiky. V prvních desetiletích dvacátého století se na Košumberku konaly tábory lidu. A protože historie se nikdy neopakuje stejně, dnešní tábory lidu mají daleko komornější podobu. To se sejdou občané na hradním nádvoří a večer je věnován kulturnímu vyžití, sklenici piva a opečenému seleti. Stejně jako tomu bylo v sobotu 9.srpna 2003 kdy do Luže na pozvání historika Voráčka, který vlastní v Luži dům, zavítal na nádvoří hradu Košumberka TITANIC ORCHESTER lipského kapelníka Karl-Heinze Uhla. V hudebním ohňostroji známého německého bandu se návštěvníci vrátili do kouzla starých dobrých časů a melodií zejména z 20.-30 let minulého století, především filmových melodií známých v podání Marlene Dietrich, Comedian Harmonists, ale též orchestru R. A. Dvorského a jeho Melody Boys a řady dalších. Vynikající a srozumitelná němčina průvodce pořadem, herce a zpěváka Franka Klugeho nepotřebovala téměř vůbec překládat. A protože swing je hudba, u které se těžko určují kulturní i jazykové kořeny, večer se nesl v porozumění a nostalgii dob, kdy auta jezdila pomalu, měla mosazné kliky a dřevěné volanty, tlustí bubeníci hospodských orchestrů kouřili tlusté doutníky a pánové nosili cylindry a frak. A dámy, och - dámy byly zasněné a krásné, a to nejen ve svých péřových boa. Tak jako plavovlasá lipská zpěvačka Susann Kaiser pod zříceninou hradu Košumberka. Meine sehr verehrten Damen und Herren, seien Sie uns recht herzlich Willkommen.
|