22. 4. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
21. 4. 2003

Irácké tažení (zbytečně) rozděluje veřejnost

Kdo si vzpomíná na závěr roku 1989, případně na počátek roku 1990 v Praze, může si vybavit "obří" obrazovku na Jungmannově náměstí, na níž tehdy jakýsi neznámý prognostik, tuším jménem Miloš Zeman, fascinoval hloučky čumilů smyšleným příběhem o málem nekontrolovaně klesajícím letadle s výsostnými znaky ČSFR. Jeho pilotovi tehdy zbývalo jen několik okamžiků k tomu, aby se vzpamatoval a odvrátil střemhlavý pád, aby se stisknutím knoflíku pokusil přejít do stoupavého letu, zažehnat katastrofu společenskou a ekonomickou.

Čumilové, zvyklí na neinvenční propagandu sdělovacích prostředků reálného socialismu byli u vytržení z fabulace perspektivního inženýra, na jakou nebyli do té doby zvyklí. Krátce na to se ale kniplu chopil nikoli tento sofistikovaně artikulující muž, někdejší "snaživý" žák Valtra Komárka, nýbrž razantně se do popředí deroucí, odvážný a nebojácný pilot Václav Klaus.

Zpočátku sice jen na vedlejším sicu ministra financí, ale záhy již jako neohrožený kapitán letadla. Uplynulo něco více než deset let. Tehdejší první muž posádky se stal veleváženým, důstojným kmetem, který by uplynulou dobu raději nehodnotil, na scéně však zůstává jeden z mnoha jeho druhých pilotů a oživuje příběh o klesajícím aeroplánu.

Nic nevadí, že příběh není nový, nic nevadí, že se na jeho pilotáži také podílel. "Opepří" ještě televizní diskusi na ČT 1 dalším známým forem o nešťastníkovi padajícím z desátého patra, který se na úrovni pátého cítí ještě pořád v pohodě.

Uvede ovšem i novou myšlenku o "vypočtené nezaměstnanosti," kdy rodina si zkalkuluje nevýhodnost hledání zaměstnání, protože štědrý sociální systém ji motivuje nepracovat. Zástupce sociální demokracie Jan Mládek v tomto ohledu kupodivu s Vlastimilem Tlustým (ODS) ani moc nepolemizuje.

Poslední ze sobotních besedníků, Miloslav Ransdorf (KSČM), sice Tlustého správně umravní příkladem mosteckého regionu, kde o práci nezavadí ani ten, kdož se o to poctivě snaží, ale současně zkritizuje premiéra (bývalého ministra práce a sociálních věcí) Špidlu za zpackaný akční plán boje s nezaměstnaností.

Později, v souvislosti s kauzou "Nomura," pak ještě připojí, že premiérova politická rozhodnutí jsou ke škodě státu. Tápání v temnotách se završuje zvěstmi o údajné snaze socialistů povolat k záchraně (radou) již zmíněného Valtra Komárka. Tím se bludná spirála prezentovaná na Šponě uzavírá, ale v reálu pokračuje opět od počátku, jen o závit výše.

Šťáva dodávaná Sedmičce Janou Bobošíkovou byla Pavlem Rychetským (ČSSD) přetavována do právnické mluvy. Tu Miroslava Němcová (ODS) neovládá, a proto několikrát opakovala, že divák tomu nemůže rozumět. Rychetský se snaží, ale daří se mu to pouze na obrazovce, marasmus české justice, v posledku mediálně reprezentovaný "nestandardním postupem konkursního soudce Jiřího Berky," se mu v praxi odstranit nedaří. Klacky pod nohy mu hází nejen zastupitelské sbory, ale i Ústavní soud. Přesto myšlenka omezit kasační princip stojí za zaznamenání.

Podobně jako Němcová na Nově se v Partii na Primě předvedl i místopředseda ODS, hejtman Petr Bendl. Poznámky sice štiplavé, navíc často nezdvořile uplatňované v průběhu odpovědí Jana Kasala (KDU-ČSL), byly však nekonstruktivní, poukazovaly většinou jen na okrajové, nepodstatné záležitosti. Na "seminární" spojení Jana Zahradila s komunistickým poslancem, v rámci tématu "vstup ČR do EU", však pohotová slova nenašel. Jan Kasal tentokrát zaslouží uznání za klid a odolnost při odrážení soustředěného útoku kvarteta Viktor Krejčí, Petruška Šustrová, Pavel Šnajdr (všichni přísedící) a Štěpánka Duchková na jeho postoj k iráckému tažení, potažmo vyslání českého polního lazaretu tam. Zejména první z jmenovaných se argumentačně vyznamenal. Pro potření lidoveckého místopředsedy by byl ochoten použít i tak objevné slovní spojení jako "poučení z dějin historie..." Je až zarážející, jak nízkou kulturu diskuse můžeme na televizní obrazovce zaznamenat, s jakou mírou intolerance mohou někteří zastánci demokratických principů vystupovat vůči názorům druhých.

Jednoduchá věta, téměř bonmot, "vést válku kvůli obnově válkou zničených měst nepovažuji za správné," byla pro přítomné zřejmě k neunesení. Skutečnost, že se ČR nestala pátým státem, který se zcela jednoznačně (byť jinak prakticky ano) postavil na stranu spojenců, byla pro ně prostě nepochopitelná.

Tak to i může být a na názor mají jistě právo, mohou si dokonce myslet, že je správné vydělávat na ničení infrastruktury jiných a na likvidaci kulturního dědictví světa stejně tak.

Způsob prosazování stanoviska však postrádal respekt k veřejnému mínění i úctu k názoru oponenta a spoluobčanů vůbec. Jakýkoli komentář je ovšem zbytečný, když takovéto názory nepokrytě uplatňuje i moderátorka, která tam od toho není a které se na její myšlenkové pochody nikdo neptá (to je ovšem nešvar, rozšířený i v jiných televizích).

Hodnotový žebříček je u každého jiný a interpretace pojmu svoboda vyjadřování zřejmě rovněž. Kasal to za sebe vyjádřil velmi jasně: "Otázka míru a války je záležitost osobní, je věcí svědomí. Tady se nebudu schovávat za rozhodnutí strany." Ani v tomto případě se Bendl na smysluplnou repliku nezmohl.

                 
Obsah vydání       22. 4. 2003
22. 4. 2003 Útok proti Iráku vedli "američtí bolševici"
20. 4. 2003 Jak Američané "zachraňovali" Jessicu Lynchovou terorizováním lékařů a pacientů
19. 4. 2003 Měli Spojenci pro Irák plán?
20. 4. 2003 Skutečný příběh Jessicy Lynchové Jan  Čulík
21. 4. 2003 Americký cukrovarnický průmysl vyhrožuje Světové zdravotnické organizaci
21. 4. 2003 USA "budou mít v Iráku trvalé vojenské základny"
22. 4. 2003 Ultralevicový britský poslanec obviněn, že dostával peníze od Saddáma Husajna
18. 4. 2003 V Bagdádu se konala demonstrace proti americké okupaci
22. 4. 2003 Tak kde jsou?
22. 4. 2003 Jak se nemyslitelné stává přijatelným
22. 4. 2003 O masivní státní korupci? Karel  Mašita
21. 4. 2003 Irácké tažení (zbytečně) rozděluje veřejnost Josef  Trnka
22. 4. 2003 Americká politika pod vlivem sovětského modelu Robert  Vašíček
22. 4. 2003 Čína přiznala, že epidemie SARS je desetkrát horší, než předstírala
22. 4. 2003 Petr Štěpánek z mediální Rady píše mi psaní... Jiří  Mašek
22. 4. 2003 Rasizmus, ktorý antirasistom nevadí ? Lubomír  Sedláčik
19. 4. 2003 Britští poslanci Blairovi: Dokažte vinu Iráku
18. 4. 2003 Tony Blair byl připraven rezignovat
20. 4. 2003 Šiitská většina chce v Iráku islámský stát, založený na zákonu šaria
21. 4. 2003 Moravskoslezští radní odmítají návrh dohody s ministerstvem zdravotnictví Jaroslav  Hlaváček
18. 4. 2003 Kdo získá dioxionovou kachnu Spolany?
18. 4. 2003 Stesk jako paměť domova Svatava  Urbanová
18. 4. 2003 Byl vstup Václava Havla do politiky v roce 1989 pokrytecký? Kathryn  Murphy
18. 4. 2003 Was Václav Havel's entry into the political sphere in 1989 hypocritical? Kathryn  Murphy
5. 2. 2003 Pošta redakci
12. 4. 2003 Hospodaření OSBL za březen 2003
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech