22. 4. 2003
Tak kde jsou?Ani jedna protizákonná hlavice. Ani jeden sud chemikálií. Ale jeden inkriminující dokument. Ani jeden důkaz, že má Irák zbraně hromadného ničení po více než měsíci války a okupace.
Pokud bychom na to zapomněli, protože naši pozornost odvádí myšlenka tisíců mrtvých iráckých civilistů, vypleněných muzeí a vznikajícího politického chaosu, uvědomme si, že deklarovaným účelem této války, který Británie a USA marně prosazovaly v Radě bezpečnosti OSN, byl odzbrojit Saddáma Husajna a zlikvidovat zbraně hromadného ničení, které měly ohrožovat celý svět. Ale pane Blaire, kde tedy jsou ty irácké zbraně hromadného ničení, ptal se v neděli britský deník Independent:
Kompletní článek v angličtině viz ZDE
|
Jak přesvědčivá se před dvěma měsíci zdála tvrzení Colina Powella v Radě bezpečnosti OSN... A co všechna na ostatní tvrzení pánů Bushe, Blaira, Cheneyho a Rumsfelda? O bezpilotních iráckých letadlech, která prý měla možnost zaútočit na východní pobřeží USA, o dovozu hliníkových trubic, údajně zamýšlených pro odstředivky na obohacování uranu, o nevysvětleném zmizení nervových a biologických látek. Zdá se, že to všechno byly do nebe volající výmysly výzvědných služeb. Je možné, že Saddámův režim byl při skrývání těchto zbraní ďábelsky vypočítavý, avšak to, jak nekoordinovaně a trapně se rozložil, spíš vypovídá o opaku. Anonymní američtí "činitelé" nyní argumentují, že Irák přesunul své zbraně hromadného ničení do Sýrie. I tuto teorii nyní odmítají nezávislí odborníci. Rozloží se při prvním pokusu ji seriózně zkoumat. Proč by se Saddám Husajn zbavoval nejefektivnějších prostředků své obrany, když šlo o přežití jeho režimu i jeho samotného. Argumentovalo se nám, "máme množství informací, ale musíme je utajovat z bezpečnostních důvodů". Tak Saddámův režim se už rozložil, riziko zpravodajským zdrojům od něho už nehrozí, tak jaké byly tyto informce, na jejich základě Washington a jeho věrný spojenec zahájily nevyprovokovanou invazi do polorozpadlé země ve třetím světě? Ano, kde vládl zlý režim, ale nebyl o moc zlejší než je režim v mnoha jiných kandidátských zemích pro "osvobození" na Blízkém východě i jinde. Už v zájmu důvěryhodnosti a pověsti naší země, píše Independent, doufáme, že brzo bude nalezeno dostatečné množství zbraní hromadného ničení, aby to ospravedlnilo válku, která vážně oslabila OSN, vytvořila napětí uvnitř NATO a rozštěpila Evropskou unii. Avšak ty zbraně budou muset být nalezeny hodně brzo. Poté, co Bushova vláda spěchala do války tak, aby to vyhovovalo jejímu vlastnímu vojenskému a volebnímu časovému rozvrhu, má nyní tu drzost, že tvrdí, že bude zapotřebí celého roku, než budou zbraně hromadného ničení objeveny - a možná nebudou objeveny nikdy, pokud Americe nepomohou Iráčané sami. Avšak Londýn a Washington mají povinnost předložit důkaz, že ty zbraně existují. Je nutno vědět, zda byla tato válka protizákonná. Pokud do měsíce nebudou žádné zbraně hromadného ničení nalezeny, je namístě, aby bylo zahájeno plné parlamentní vyšetřování v britské Dolní sněmovně - o míře kompetence a zodpovědnosti výzvědných služeb a o tom, jak jich britská vláda využila, aby národu vnutila chybnou a hazardní politiku. |