20. 3. 2003
Američané zahájili pozemní útok |
Čtvrtek 21:30: Dvakrát se raketám Tomahawk téměř podařilo zasáhnout Saddáma Husajna. Americká výzvědná služba zjistila, že se diktátor skrývá v soukromém domě nedaleko iráckého hlavního města. Prezident Bush nařídil, aby byla budova vybombardována a doufal, že se mu podaří usmrtit Saddáma Husajna v prvních minutách invaze. Saddám však budovu opustil přibližně půl hodiny před tím, než byla vybombardována. Čtvrtek 20:00:
Americké jednotky a jejich spojenci zahájili pozemní ofenzívu proti jižnímu Iráku. Jde zjevně o první etapu pozemní války proti Saddámu Husajnovi.
Pozemní ofenzíva byla zahájena přibližně v 18 hodin středoevropského času po intenzivním bombardování této oblasti americkými letadly a raketami, které rozzářily noční oblohu. Američané odpalovali rakety na irácké území každých několik vteřin. Obrovské exploze a střelba protiletecké obrany byly též slyšet v Bagdádu. Četné budovy hoří a z centra Bagdádu se line hustý kouř. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld pohrozil vojenskými akcemi "takového měřítka a rozsahu, jakého nikdy nikdo dosud nebyl svědky". Uvedl, že hodnocení první vlny útoků ze čtvrtečního rána dosud nebylo ukonečno a doporučil iráckým vojskům, aby dezertovala. Podle nepotvrzených zpráv hoří v jižním Iráku několik ropných vrtů. Čtvrtek 14:00: Podle amerických zdrojů reagoval Irák na ranní americký útok tím, že odpálil čtyři rakety do severního Kuvajtu - toto tvrzení Bagdád popírá. Avšak podle amerických a britských zdrojů zlikvidovaly při lety střely typu Patriot nad Kuvajtem dvě střely typu Scud. Není jasné, zda cíle ranních amerických útoků byly zasaženy. Irácké ministerstvo informací uvedlo, že při amerických náletech zahynul jeden civilista a několik civilistů bylo zraněno. Dodalo, že americké nálety zasáhly několik nevojenských cílů, včetně jednoho celního úřadu a budov, patřících iráckému rozhlasu a televizi. Těsně před tím, než v 7 hodin středoevropského času sirény oznámily konec útoků, odvysílala irácká televize to, co charakterizovala jako živě vysílaný projev Saddáma Husajna. Uvedl, že "agresoři" budou poraženi a apeloval na irácký lid, aby bránil svou zemi. Je známo, že irácký diktátor má celou řadu dvojníků, avšak analytikové, kteří ho dobře znají, jsou přesvědčeni, že k národu v televizi ve čtvrtek ráno skutečně promluvil Saddám Husajn.
Čtvrtek 07:00: Americké vojenské zdroje informovaly, že první útoky byly zaměřeny na pět čelných členů iráckého režimu, včetně Saddáma Husajna. V tuto dobu nebylo dosud známo, zda byly cíle zasaženy a jaké byly způsobené škody. Noční útok byl zjevně daleko menší, než se původně očekávalo, a zřejmě byl nařízen na poslední chvíli.
Čtvrtek 04:30: Prezident Bush zahájil válku proti Iráku. Uvedl, že "odzbrojí Irák a osvobodí jeho obyvatelstvo". Nedlouho po prvních amerických raketových útocích na Bagdád pronesl Bush krátký projev v televizi a uvedl, že USA zahájily válku s cílem svrhnout Saddáma Husajna. Prezident hovořil o vzniku "široké a soustředěné ofenzívy" a dodal, že Spojené státy zvítězí. Bush konstatoval, že americké a koaliční jednotky začaly provádět vojenské operace. Při úsvitu v Bagdádu bylo slyšet střelbu protiletecké obrany a na předměstí těžké, silné rány. Několik minut po prvních útocích, k nimž došlo ve 03.30 středoevropského času (5.30 iráckého času) uvedl mluvčí prezidenta Bushe Ari Fleischer, že "úvodní etapa odzbrojování režimu Saddáma Husajna začala". Po prvních útocích bylo vidět na jihu Bagdádu hustý kouř.
Čtvrtek 02:40: Ultimátum prezidenta Bushe iráckému prezidentu Saddámu Husajnovi, aby odešel do exilu, vypršelo. Svět čeká na Bushovo další rozhodnutí, více než 150 000 vojáků je připraveno na útok na Irák. Americká letadla zaútočila na irácké rakety země-země a na dělostřelecká postavení v západním a jižním Iráku, avšak Pentagon konstatoval, že to byly pouze akce na podporu bezletových zón a že ještě nejde o skutečnou válku.
Jeden letecký plukovník uvedl na tiskové konferenci v Pentagonu, že první hodiny války budou ničivé a že si nemyslí, že Irák má vůbec tušení, co ho čeká. |