20. 2. 2003
Britští arcibiskupové vyjádřili pochybnosti o válceRowan Williams, anglikánský arcibiskup canterburský, a katolický kardinál Corman Murphy-O'Connor, hlava římskokatolické církve v Anglii a ve Walesu, vydali společné mimořádné prohlášení, jímž zpochybňují tvrzení britského premiéra Tonyho Blaira, že je válka proti Iráku morální. V prohlášení oba činitelé zdůrazňují, že nadále trvají pochybnosti o morální legitimitě války proti Iráku.
Oba církevní hodnostáři sice otevřeně neodsuzují vojenské akce, avšak konstatují, že je válka "hluboce znepokojující vyhlídkou, o níž nelze nikdy vážně uvažovat bez pocitu selhání a lítosti, že nebylo užito jiných prostředků, a vážných obav ohledně toho, co může válka vyvolat." Oba církevní hodnostáři slibují, že se budou modlit za vedoucí představitele, nesoucí odpovědnost za rozhodnutí, zda jít či nejít do války, a "za všechny ty, kdo se přímo či nepřímo octnou uprostřed této války". Oba církevní hodnostáři apelovali na OSN, aby dále prováděly zbrojní inspekce a aby tak nebyly trauma a tragédie války nutné. Varovali před "nepředvídatelnými humanitárními a politickými následky války". Oba arcibiskupové, vydali toto prohlášení nedlouho poté, co začal britský premiér Tony Blair zdůrazňovat, že je válka proti Iráku "morálním imperativem".
Podrobnosti v angličtině ZDE
Rozhlas BBC k tomu ve čtvrtek večer dodal další informace: |
Čelná křesťanská charitativní organizace, Christian Aid, také napsala premiéru Blairovi otevřený dopis, v němž ho varovala, že vojenské akce vyvolají obrovské humanitární problémy. Premiér Blair se zřejmě setká s obdobnou reakcí v sobotu, kdy má mít soukromou audienci u papeže Jana Pavla II. Jiný čelný činitel anglikánské církve, biskup z Oxfordu Richard Harris konstatoval, že by válka mohla být morálně ospravedlnitelná pouze, pokud by byla skutečně aktem poslední záchrany. BBC poznamenává, že mimořádné společné prohlášení vedoucích představitelů katolické a anglikánské církve podtrhuje pozoruhodnou rozhodnost a jednotu náboženských činitelů, kteří se stavějí proti vojenské intervenci v Iráku. Vedoucí představitelé metodistické církve ve čtvrtek zdůraznili potřebu další rezoluce OSN, než bude použito vojenské síly. Ve Spojených státech apelovalo 36 křesťanských církví na své členy, aby zaplavili Bushovu vládu faxy, emaily a telefonáty, protestujícími proti válce. |