18. 7. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
18. 7. 2002

Vědci nalezli geneticky modifikované geny v lidských střevech

Britští vědci dokázali, že materiál z geneticky modifikované DNA proniká do bakterií, které žijí v lidských střevech. To by potenciálně mohlo vyvolat závažné zdravotní otázky. I když geneticky modifikovaný materiál ve většině geneticky modifikovaných potravin nepůsobí zdravotní problémy, mnoho těchto kontroverzních plodin obsahuje geny s instrukcemi pro odolnost vůči antibiotikům. Pokud by se dostal genetický materiál z těchto genů způsobujících odolnosti vůči antibiotikům do lidského žaludku, což je podle experimentů provedených na Newcastle University je pravděpodobné, mohla by být ohrožena odolnost lidí vůči běžným antibiotikům.

Jde o výzkum, který si objednal britský úřad pro kvalitu potravin. Skládal se z prvního známého testu na světě, jemuž se podrobili lidští dobrovolníci, kteří konzumovali geneticky modifikované potraviny. Úřad pro kvalitu potravin charakterizoval výsledky výzkumu jako "bezvýznamné", naproti tomu organizace Přátelé Země je označila za "dynamit". (Informace v angličtině jsou např. zde.)

Jde o výzkum, který si objednal britský úřad pro kvalitu potravin. Skládal se z prvního známého testu na světě, jemuž se podrobili lidští dobrovolníci, kteří konzumovali geneticky modifikované potraviny. Úřad pro kvalitu potravin charakterizoval výsledky výzkumu jako "bezvýznamné", naproti tomu organizace Přátelé Země je označila za "dynamit".

Vědci využili sedm dobrovolníků, kteří se v minulosti podrobili operaci, kdy byla odstraněna dolní část jejich střev a nyní využívají sáčků na kolostomii. Zjistili, že "relativně velké množství geneticky modifikované DNA přežilo cestu tenkým střevem". U lidí, kteří měli neporušený žaludek, se to nedělo.

Plný text zprávy britské Královské společnosti o geneticky modifikovaných plodinách je zde.

Vědci také vyjmuli ze stolice bakterie ze střev a nechali je se rozmnožit. Ve třech ze sedmi vzorcích byly nalezeny stopy genu odolného vůči herbicidům, který se tam dostal z geneticky modifikovaných potravin.

Zpráva dodává, že "transgeny sice přežily cestu tenkým střevem, ale zdá se, že v tlustém střevě jsou zcela zlikvidovány."

Michael Antonio, který přednáší molekulární genetice na King's College Medical School v Londýně konstatoval, že výsledky tohoto výzkumu jsou významné. "Podle mě jasně dokázaly, že se do bakterií ve střevech dostává DNA z geneticky modifikovaných potravin. Dosud všichni vždycky popírali, že by to bylo možné."

Dodal, že výzkum byl postižen "množstvím nedostatků", ale že to nijak nezpochybňuje význam hlavního zjištění. "Vyplývá z toho, že by se v žaludku mohly rozšířit značkovací geny, které by mohly ohrozit odolnost lidí vůči antibiotikům. Zkoušky ukázaly, že se to může stát už po jediném jídle."

Značkovací geny jsou vkládány do geneticky modifikovaných potravin pro identifikaci geneticky modifikovaných buněk a tkání během jejich vývoje. Britská Horní sněmovna požaduje, aby bylo jejich užívání co nejrychleji zrušeno.

Přátelé Země požadují, aby se těchto značkovacích genů okamžitě přestalo v geneticky modifikovaných potravinách užívat. Britský úřad pro kvalitu potravin konstatoval, že tyto testy "dokázaly, že za reálných podmínek při užití dobrovolníků nepřežije geneticky modifikovaný materiál cestu celým lidským zažívacím ústrojím."

                 
Obsah vydání       18. 7. 2002
18. 7. 2002 Pomůže stát, když se v cizině stanete obětí přepadení? Radek  Mokrý
18. 7. 2002 Nesehnutí: Není pravda, že ČR nevyváží zbraně do Sýrie
18. 7. 2002 MPO: Česko do Sýrie zbraně nevyváží, přeprodej do Iráku nemožný
18. 7. 2002 Celní správa: Export českých zbraní do Sýrie 2000 - 2002
18. 7. 2002 Má občan v demokracii také nějaké povinnosti? Jan  Čulík
18. 7. 2002 Proč by děti měly mít právo na homosexuální rodiče
18. 7. 2002 Rovnoprávnost... Kdo mi odpoví? Petr  Kupka
18. 7. 2002 Vědci nalezli geneticky modifikované geny v lidských střevech
18. 7. 2002 O volbě Hany Marvanové a o potřebě kompromisů Štěpán  Kotrba
18. 7. 2002 Monitor Jana Paula: "Nebuď živ jen prací, občas se z ní ..." Jan  Paul
17. 7. 2002 Vysoká úroveň České pošty Jan  Čulík
18. 7. 2002 Monitor Jana Paula: Státní podnik Česká pošta se chová velmi privátně Jan  Paul
18. 7. 2002 Víra se nikdy nezrodí jako výsledek racionální argumentace Pavel  Mareš
17. 7. 2002 Demokratický požadavek...
16. 7. 2002 Soud: Policisté překračující svou pravomoc nepožívají ochrany veřejného činitele Štěpán  Kotrba, Jaroslav  Štemberk
17. 7. 2002 Prezident Bush má potíže se svým pochybným prodejem akcií
17. 7. 2002 USA chtějí využívat každého 24. občana jako dobrovolného informátora policie
16. 7. 2002 Kaslova strana žádá o registraci
14. 5. 2002 Britské listy hledají nové spolupracovníky
17. 6. 2002 Byl zprovozněn seznam článků podle autorů
9. 7. 2002 Vyhledávání v Britských listech
17. 7. 2002 Dočasná nefunkčnost galerií a staršího archívu
21. 1. 2002 Příspěvky na investigativní práci Britských listů