18. 7. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
18. 7. 2002

MPO: Česko do Sýrie zbraně nevyváží, přeprodej do Iráku nemožný

zdroj: ČTK

Sýrie-Irák-zbraně

Sýrie prý nakupuje pro Irák zbraně ve východní Evropě

JERUZALÉM 15. července (ČTK) - Ačkoli Sýrie nyní předsedá Radě bezpečnosti OSN, porušuje mezinárodní embargo týkající se Iráku. Pozemní cestou do Iráku posílá zbraně pocházející z východní Evropy včetně České republiky. Napsal to dnes izraelský deník Haarec.
Mezi zbraněmi jsou česká protiletadlová děla, ruské vojenské nákladní vozy, náhradní díly pro tanky T-72 a renovované motory tanků T-55 z Bulharska a Běloruska i motory k letadlům MiG-29 prodávané Ukrajinou.
Izraelské a americké zdroje se shodují, že jsou-li irácko- syrské vztahy na úrovni maskovaných zbrojních obchodů, dá se předpokládat, že mezi nimi existuje i jiná vojenská spolupráce. Podle Haarecu to znamená významnou strategickou změnu pro celou oblast v době, kdy USA stále častěji hovoří o svržení iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Bagdád na hrozby Washingtonu reaguje modernizací výzbroje a doplňováním náhradních dílů, dodává Haarec.
Podle něj je zřejmé, že povolení k nákupu zbraní dává osobně syrský prezident Bašár Asad. Spolupráce při přepravě zbraní je údajně vzájemná. Irák nejméně jednou zprostředkoval převoz zbraní pro Sýrii z Íránu. Bylo založeno několik irácko-syrských obchodních společností; mezi osobami zapojenými do obchodů je syn syrského ministra obrany Mustafy Tlase Firás, který se také podílí na nákupu irácké ropy.

sva hej



Sýrie-Irák-zbraně-2.VERZE

MPO: Česko do Sýrie zbraně nevyváží, přeprodej do Iráku nemožný

zpráva obsahuje vyjádření českého ministerstva průmyslu

JERUZALÉM/PRAHA 15. července (ČTK) - České ministerstvo průmyslu a obchodu dnes vyloučilo možnost legálních dodávek českých zbraní ze Sýrie do Iráku. Mluvčí Anna Stárková ČTK řekla, že Česká republika nevyvezla do Sýrie za poslední dva a půl roku vůbec žádné zbraně. Reagovala tak dnešní informace izraelského deníku Haarec, podle něhož Sýrie posílá do Iráku pozemní cestou zbraně pocházející z východní Evropy včetně České republiky.
Ministerstvo podle Stárkové neudělilo pro vývoz zbraní do Sýrie za uvedenou dobu žádnou licenci. "Legálně přeprodej jakéhokoli českého materiálu ze Sýrie do Iráku není možný," uvedla Stárková. "Jestli je to pravda, tak samozřejmě nemohu vyloučit, že se pašují zbraně české výroby po celém světě. Tomu není možné zabránit," dodala.
Mezi zbraněmi jsou podle listu Haarec česká protiletadlová děla, ruské vojenské nákladní vozy, náhradní díly pro tanky T-72 a renovované motory tanků T-55 z Bulharska a Běloruska i motory k letadlům MiG-29 prodávané Ukrajinou.
Informace o dodávkách českých zbraní přes Sýrii do Iráku přinesl již v dubnu britský list The Guardian. Ministerstvo průmyslu již tehdy sdělilo, že vývoz zbraní do Sýrie neschválilo.
Izraelské a americké zdroje se shodují, že jsou-li irácko- syrské vztahy na úrovni maskovaných zbrojních obchodů, dá se předpokládat, že mezi nimi existuje i jiná vojenská spolupráce. Podle izraelského deníku to znamená významnou strategickou změnu pro celou oblast v době, kdy USA stále častěji hovoří o svržení iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Bagdád na hrozby Washingtonu reaguje modernizací výzbroje a doplňováním náhradních dílů, dodává Haarec.
Podle listu je zřejmé, že povolení k nákupu zbraní dává osobně syrský prezident Bašár Asad. Spolupráce při přepravě zbraní je údajně vzájemná. Irák nejméně jednou zprostředkoval převoz zbraní pro Sýrii z Íránu. Bylo založeno několik irácko- syrských obchodních společností; mezi osobami zapojenými do obchodů je syn syrského ministra obrany Mustafy Tlase Firás, který se také podílí na nákupu irácké ropy.

lp sva hej

                 
Obsah vydání       18. 7. 2002
18. 7. 2002 Pomůže stát, když se v cizině stanete obětí přepadení? Radek  Mokrý
18. 7. 2002 Nesehnutí: Není pravda, že ČR nevyváží zbraně do Sýrie
18. 7. 2002 MPO: Česko do Sýrie zbraně nevyváží, přeprodej do Iráku nemožný
18. 7. 2002 Celní správa: Export českých zbraní do Sýrie 2000 - 2002
18. 7. 2002 Má občan v demokracii také nějaké povinnosti? Jan  Čulík
18. 7. 2002 Proč by děti měly mít právo na homosexuální rodiče
18. 7. 2002 Rovnoprávnost... Kdo mi odpoví? Petr  Kupka
18. 7. 2002 Vědci nalezli geneticky modifikované geny v lidských střevech
18. 7. 2002 O volbě Hany Marvanové a o potřebě kompromisů Štěpán  Kotrba
18. 7. 2002 Monitor Jana Paula: "Nebuď živ jen prací, občas se z ní ..." Jan  Paul
17. 7. 2002 Vysoká úroveň České pošty Jan  Čulík
18. 7. 2002 Monitor Jana Paula: Státní podnik Česká pošta se chová velmi privátně Jan  Paul
18. 7. 2002 Víra se nikdy nezrodí jako výsledek racionální argumentace Pavel  Mareš
17. 7. 2002 Demokratický požadavek...
16. 7. 2002 Soud: Policisté překračující svou pravomoc nepožívají ochrany veřejného činitele Štěpán  Kotrba, Jaroslav  Štemberk
17. 7. 2002 Prezident Bush má potíže se svým pochybným prodejem akcií
17. 7. 2002 USA chtějí využívat každého 24. občana jako dobrovolného informátora policie
16. 7. 2002 Kaslova strana žádá o registraci
14. 5. 2002 Britské listy hledají nové spolupracovníky
17. 6. 2002 Byl zprovozněn seznam článků podle autorů
9. 7. 2002 Vyhledávání v Britských listech
17. 7. 2002 Dočasná nefunkčnost galerií a staršího archívu
21. 1. 2002 Příspěvky na investigativní práci Britských listů