11. 7. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
11. 7. 2002

Prezident Bush proti korupci v americkém podnikání

Anglosaské sdělovací prostředky reagují vesměs kriticky na projev amerického prezidenta Bushe, v němž vystoupil proti podvádění v americké podnikatelské sféře. "Jak by mohl George Bush zapráskat bičem nad big byznysem, když je sám jeho přímou součástí," napsal 10. července deník New York Times a pokračoval: "Jeho dynastické vazby na podnikatelskou sféru mu poskytly kariéru v oblasti ropy i baseballu a daly mu k dispozici oněch rekordních 100 milionů dolarů, v jejichž důsledku se stal prezidentem, a vytvořil svou "podnikatelskou" vládu."

Na jiném místě konstatuje New York Times: "George Bush se opakovaně vyhýbá energičtějším personálním rozhodnutím, pokud jde o lidi v jeho týmu. Je neomluvitelné, že Tom White, bývalý ředitel firmy Enron, stále zastává svou funkci jako tajemník armády. A jasně uvažující vláda by si uvědomila, že Harvey Pitt, bývalý právník pro účetnické firmy, není tou správnou osobou, která má jako předseda dozorčí komise Securities and Exchange Commission argumentovat ve prospěch tvrdých nových auditorských norem, které účetní firmy už dlouho odmítají.

A ještě jinde, do třetice, z New York Times: "Američané jistě ocenili, že se prezident vyjádřil, že je nutno potrestat ředitele, kteří páchají trestné činy. Ale oni Američané ve skutečnosti chtěli od Bushe slyšet, jak navrhuje, že zabrání, aby k podnikatelským podvodům docházelo. V této věci nenabídl skoro nic."

Citujeme podrobněji z redakčního komentáře amerického listu Washington Post, nazvaného "Kapitalismus a svědomí": "Základní arogancí projevu prezidenta Bushe na Wall Street bylo, že podnikatelské skandály jsou v první řadě otázkou morálky. 'Neexistuje kapitalismus bez svědomí, neexistuje bohatství bez poctivosti,' přednášel nám Bush. 'Potřebujeme charakterní muže a ženy, kteří znají rozdíl mezi ctižádostí a ničivou chtivostí po penězích.' Tato rétorika je sice neškodná, avšak je naivní předpokládat, že podnikání může být regulováno jakýmsi celostátním kódem cti.

Spojené státy, ať toho George Bush lituje jakkoliv, jsou zemí morálního relativismu, což vedlo politologa Alana Wolfa z Boston College k závěru, že z desatera přikázání Božích se stalo desatero "možných návrhů" a že si Američané přidali k tomu přikázání jedenácté: Budeš tolerantní. Ve státě tak dynamickém a tak rozrůzněném, jako je Amerika, je obtížné definovat morální konsensus nemluvě o snahách ho vynucovat. A zejména je to pravda o podnikání. Když získá americká firma kapitál z japonských penzijních fondů a od belgických zubařů, když má pobočky v Číně a v Chile, když zaměstnává lidi nejrůznějších věr a kultur, když podniká globálně, těžko bude odrážet "hodnoty naší země", jak to navrhuje Bush.

Podniky se sjednocují kolem jednoho cíle, totiž vydělávání peněz. Toto není kritika. Základem našeho tržního systému je, že maximalizací zisků firmy také maximalizují kolektivní dobro. Existují určité hranice, které nesmějí být v honbě za příjmy překročeny, ale tyto hranice definuje právo, nikoliv morálka. Etikové nerozhodují o tom, co je monopolistické chování anebo zda by partnerství, která nejsou uváděna v účetnictví, měla být konsolidována. To dělají právníci.

Skutečnou zkouškou Bushova projevu tedy je, co řekl o tom, jak zamýšlí změnit předpisy ovlivňující chování podnikatelů. A v tomto smyslu neřekl nic moc.

                 
Obsah vydání       11. 7. 2002
11. 7. 2002 Edvard Beneš a jeho dekrety - (sudeto)německý problém Eva  Hahnová, Hans Henning Hahn
11. 7. 2002 Ftaláty v zařízení nemocnic ohrožují zdraví pacientů
11. 7. 2002 Prezident Bush proti korupci v americkém podnikání
11. 7. 2002 Tak už to Pavel Dostál na Jílkovou prozradil Jan  Čulík
11. 7. 2002 O útlaku a stagnaci v arabském světě
11. 7. 2002 Proč to ti lidi čtou? Markéta  Sulovská
10. 7. 2002 Děsné Literární noviny
11. 7. 2002 Britská vláda se rozhodla (o něco) liberalizovat užívání hašiše
11. 7. 2002 Doživotí dealerům drog - všech? Štěpán  Kotrba
11. 7. 2002 Čína hromadně likviduje internetové kavárny
11. 7. 2002 (Ne)zapomeňme... Martin  Kunštek
9. 7. 2002 Svoboda slova: Jak chtěli američtí akcionáři cenzurovat britský list The Daily Mirror
10. 7. 2002 Daily Mirror: Teroristický stát: jak se Američané "snaží ovládnout svět"
10. 7. 2002 Očekávali Talibán, našli však jen hrůzu
10. 7. 2002 Kurdové v severním Iráku odepřeli Američanům pomoc při úsilí svrhnout Saddáma Husajna
10. 7. 2002 Křesťanský sionismus - v ČR málo známá ideologie, ovlivňující konflikt v Palestině Pavel  Šejnoha
8. 7. 2002 Jak časopis Týden bulvárně zkresluje informace Jan  Čulík
9. 7. 2002 Policejní korupce v Karlových Varech Fabiano  Golgo
9. 7. 2002 Policisté v Karlových Varech: Nó, tady se krade, nó... Ale jen Rusákům nebo Němcům Fabiano  Golgo
10. 7. 2002 O podpisu koaliční smlouvy
9. 7. 2002 Vyhledávání v Britských listech
17. 6. 2002 Byl zprovozněn seznam článků podle autorů
14. 5. 2002 Britské listy hledají nové spolupracovníky
5. 7. 2002 Páteční čtení na pokračování: Střet civilizací ? - Dominance Západu, nebo dialog světových kultur Oskar  Krejčí, Ivo T. Budil, Bob  Fliedr, Tomáš  Halík, Martin  Hekrdla, Stanislav  Komárek, Miloš  Mendel, Vladimír  Nálevka, Zdeněk  Zbořil
21. 1. 2002 Příspěvky na investigativní práci Britských listů