11. 7. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
11. 7. 2002

O útlaku a stagnaci v arabském světě

Arabský svět trpí absencí politické svobody, je izolován od světa myšlenek, utlačuje ženy, věda a hospodářský rozvoj jsou ochromeny. Těmito slovy přesně charakterizuje nová zpráva OSN neplodný, zkostnatělý život v mnoha arabských zemích. Tuto Zprávu OSN o rozvoji arabského světa vypracovali sami arabští intelektuálové a částečně ji sponzorovala Arabská liga, takže není možné, aby ji arabští diktátoři a oligarchové ignorovali. Přesto ji však ignorovat budou, napsal Robert Fisk v deníku Independent. Protože právě umrtvující, často krutá vláda těchto režimů už dlouho využívá záminky izraelsko-palestinského konfliktu, aby na neurčito odkládala demokratické reformy. Západ ovšem tuto situaci toleruje.

Arabský svět trpí absencí politické svobody, je izolován od světa myšlenek, utlačuje ženy, věda a hospodářský rozvoj jsou ochromeny. Těmito slovy přesně charakterizuje nová zpráva OSN neplodný, zkostnatělý život v mnoha arabských zemích. Tuto Zprávu OSN o rozvoji arabského světa vypracovali sami arabští intelektuálové a částečně ji sponzorovala Arabská liga, takže není možné, aby ji arabští diktátoři a oligarchové ignorovali. Přesto ji však ignorovat budou, napsal Robert Fisk v deníku Independent. Protože právě umrtvující, často krutá vláda těchto režimů už dlouho využívá záminky izraelsko-palestinského konfliktu, aby na neurčito odkládala demokratické reformy.

Zpráva OSN, která byla zveřejněna v Káhiře 2. července, se týká 22 arabských zemí, v nichž žije 280 milionů lidí. Zpráva kriticky poznamenává, že je arabský svět "bohatší než je rozvinutý".

Je ironické, pokračuje Fisk, že byla tato zpráva zveřejněna v době, kdy se v Bejrůtu konala konference UNESCO, která dospěla k téměř totožným závěrům. Mluvčí odsoudili "zaostalý narcismus" arabského světa, to, že arabský svět nedokázal vytvořit společnost, v níž by byl prostor pro sebepochybnosti, že je to svět, který zakazuje vyučování filozofie na univerzitách, protože - jak konstatoval marocký univerzitní profesor Mohammed Sbila - "je filozofie symbolem uvědomění si světa kolem sebe a není pro ni nic svaté".

p> Zpráva OSN se zmiňuje o méně snášenlivém společenském prostředí - tím se vyhýbá diskusi o islámu a jeho fundamentalistických věřících. V tomto společenském prostředí poklesl hospodářský růst na jednoho obyvatele za poslední dvě desetiletí na úroveň, která je skoro tak nízká jako v subsaharské Africe. Produktivita upadá.

Věda je v komatu, stejně tak technologie. Výzkum a vývoj většinou neexistují, Intelektuálové se vyhýbají represivním, uzavřeným společnostem arabského světa. Polovina všech arabských žen je negramotných a úmrtnost matek při porodu je čtyřikrát vyšší než ve východní Asii.

Rima Hunaidiová, bývalá jordánská ministryně, se vyjádřila, že požádala autory zprávy, aby zjistili, proč je arabská kultura tak zaostalá". Většina Arabů se však bude divit, proč trvalo celý rok, než přišli autoři zprávy s odpovědí. Stačí přece jen pohlédnout na události v arabském světě za minulý týden. V neděli pověsil Kuvajt, navzdory žádostem od Amnesty International o milost, tři Bangladešany, odsouzené za vraždu, a pak vystavil jejich mrtvoly na šibenici. V Egyptě bijí policisté islámské voliče, kteří se snaží hlasovat při zfalšovaných volbách.

V Sýrii byl odsouzen jeden intelektuál do vězení proto, že řekl, že by se měla země více otevřít demokratické diskusi. V Jordánsku byli varováni odboráři, aby se nepletli do politiky, po demonstracích, požadujících bojkot Spojených států. S výjimkou jediné země - Sýrie - jsou všechny tyto arabské státy "přáteli" Západu.

I ve Francii máme případ generála Chalida Nezzara, jednoho z nejvyšších představitelů alžírského režimu, který pohnal k soudu důstojníka alžírské armády za to, že ho "pomluvil" v knize o špinavé válce v Alžíru. Habib Souida, tento bývalý voják, svědčil u soudu o tom, jak vojáci polili patnáctiletého chlapce benzínem a upálili ho. Avšak generálu Nezzarovi, který uprchl z Paříže před občanskými soudními spory, kdy byl obviněn z mučení, bylo nyní dovoleno vrátit se zpět. A v Alžírsku pochválil španělský ministr zahraničních věcí, jménem Evropské unie, "podstatný pokrok při ochraně lidských práv".

                 
Obsah vydání       11. 7. 2002
11. 7. 2002 Edvard Beneš a jeho dekrety - (sudeto)německý problém Eva  Hahnová, Hans Henning Hahn
11. 7. 2002 Ftaláty v zařízení nemocnic ohrožují zdraví pacientů
11. 7. 2002 Prezident Bush proti korupci v americkém podnikání
11. 7. 2002 Tak už to Pavel Dostál na Jílkovou prozradil Jan  Čulík
11. 7. 2002 O útlaku a stagnaci v arabském světě
11. 7. 2002 Proč to ti lidi čtou? Markéta  Sulovská
10. 7. 2002 Děsné Literární noviny
11. 7. 2002 Britská vláda se rozhodla (o něco) liberalizovat užívání hašiše
11. 7. 2002 Doživotí dealerům drog - všech? Štěpán  Kotrba
11. 7. 2002 Čína hromadně likviduje internetové kavárny
11. 7. 2002 (Ne)zapomeňme... Martin  Kunštek
9. 7. 2002 Svoboda slova: Jak chtěli američtí akcionáři cenzurovat britský list The Daily Mirror
10. 7. 2002 Daily Mirror: Teroristický stát: jak se Američané "snaží ovládnout svět"
10. 7. 2002 Očekávali Talibán, našli však jen hrůzu
10. 7. 2002 Kurdové v severním Iráku odepřeli Američanům pomoc při úsilí svrhnout Saddáma Husajna
10. 7. 2002 Křesťanský sionismus - v ČR málo známá ideologie, ovlivňující konflikt v Palestině Pavel  Šejnoha
8. 7. 2002 Jak časopis Týden bulvárně zkresluje informace Jan  Čulík
9. 7. 2002 Policejní korupce v Karlových Varech Fabiano  Golgo
9. 7. 2002 Policisté v Karlových Varech: Nó, tady se krade, nó... Ale jen Rusákům nebo Němcům Fabiano  Golgo
10. 7. 2002 O podpisu koaliční smlouvy
9. 7. 2002 Vyhledávání v Britských listech
17. 6. 2002 Byl zprovozněn seznam článků podle autorů
14. 5. 2002 Britské listy hledají nové spolupracovníky
5. 7. 2002 Páteční čtení na pokračování: Střet civilizací ? - Dominance Západu, nebo dialog světových kultur Oskar  Krejčí, Ivo T. Budil, Bob  Fliedr, Tomáš  Halík, Martin  Hekrdla, Stanislav  Komárek, Miloš  Mendel, Vladimír  Nálevka, Zdeněk  Zbořil
21. 1. 2002 Příspěvky na investigativní práci Britských listů