10. 10. 2001
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
10. 10. 2001

Severní aliance jsou stejní vrazi jako Talibán - pomáhají jim Američané?

Kdo bude vládnout po porážce Talibánu

Přinášíme stručnou ukázku ze včerejšího zpravodajského pořadu televize BBC "Newsnight", který se vysílal 9. 10. 2001 ve 22.30.

Moderátor Jeremy Paxman: Hovořil jsem s ministrem zahraničních věcí Severní aliance v Afghánistánu, dr. Abdullahem Abdullahem. Zeptal jsem se ho, zda podle jeho soudu je situace v Afghánistánu zralá na útok proti Talibánu.

Dr. Abdullah Abdullah: Řekl bych, že se situace stává zralou pro takový útok. To neznamená, že zítra budeme schopni zahájit ofenzívu.

Paxman: Pane doktore, existuje množství obav ohledně toho, jaká vláda nahradí Talibán v Afghánistánu. Je Severní aliance ochotna podílet se s jinými stranami na moci?

Dr. Abdullah Abdullah: Samozřejmě, že ano. Byli jsme ochotni podílet se na moci s jinými i v minulosti, ale situace v Afghánistánu byla taková, že 70 procent území ovládal Talibán. A také se mezinárodní společenství příliš o Afghánistán nezajímalo. Situace v Afghánistánu ani v zahraničí nebyla vhodná pro takovou spolupráci. V éře po Talibánu bude samozřejmě nutné podílet se na moci se všemi etnickými skupinami.

Paxman: Chápete, že někteří lidé tomu nejsou ochotni věřit, vzhledem k tomu, jak silně porušujete lidská práva.

Dr. Abdullah Abdullah: Samozřejmě v tomto smyslu existuje obrovská dezinformační kampaň, kterou organizuje Pákistán. Je nutno si uvědomit, že po mnoho let byl líčen režim Talibánu jako režim, který přinesl do Afghánistánu bezpečnost a stabilitu. Toto byl názor Pákistánu až do poslední chvíle před 11. září. A během naší doby byl Kábul neustále v obležení, neustále se na něj útočilo raketami, nebyla v Kábulu vhodná situace. K některému porušování lidských práv jednotlivci možná došlo, ale celkově nelze naši bývalou vládu takto posuzovat.

Paxman: Ale pane doktore, posuďte, co se stalo, když vaše jednotky okupovali Mazar-i Sharif. Zabili jste jen pro pomstu pak 2000 osob. Přece mi nemůžete seriózně argumentovat, že to bylo izolované "porušování lidských práv jednotlivci"!

Dr. Abdullah Abdullah: Jednotky Talibánu zmasakrovaly v tomto městě tisíce lidí. To nelze posuzovat jako naše porušování lidských práv.

Paxman: Pane doktore, děkuji vám.

Paxman: A nyní budu hovořit s autoritou na tento region a na Severní alianci. Je to Robert Templar z International Crisis Centre. Je před naší kamerou v Bruselu. Pane Templare, Američané se chovají nesmírně vyhýbavě - nechtějí říct, jestli poskytují Severní alianci pomoc. Myslíte si, že by jim ji měli poskytovat?

Robert Templar: Asi nemají jinou možnost než jim poskytovat pomoc, v Afghánistánu totiž nejsou žádné dobré alternativy. V Afghánistánu není nikdo, s ním byste chtěl vlézt politicky nebo vojensky do postele. Většina bojujících stran jsou absolutně stejné, mluvím o tom, jak se chovají. Představa, jakou šíří dr. Abdullah ohledně prý minimálního porušování lidských práv Severní aliancí je naprosto nepravdivá. Když okupovali tito mudžahídové Kábul, dělali takové věci, jako že znásilňovali duševně nemocné ženy v psychiatrických nemocnicích. To se dělo a nikdo tomu nezabraňoval. V mnoha ohledech byla původní popularita Talibánu důsledkem otřesné situace v Afghánistánu za vlády skupin mudžahídů, které nyní vytvářejí Severní alianci. Tyto organizace jsou pěkně nechutné. Ale v této situaci asi nemají Američané jinou volbu, pokud se chtějí zbavit Talibánu.

Paxman: Řekněme si to tedy jasně. Vy říkáte, že Severní aliance není o nic lepší než Talibán?

Robert Templar: Asi jsou lepší v tom smyslu, že možná budou v budoucnosti ochotni přijmout změny. Ale musím říct, že tyto organizace, v jejich čele stojí váleční magnáti, pašují drogy, pěstují opium, hrůzným způsobem po celé zemi porušují lidská práva - v Afghánistánu nejsou žádné organizace, které by mohl Západ povolat, aby utvořily vládu, aby vypadala alespoň trochu tak, jak by měla vypadat normální vláda. Ale Severní aliance je možná nejlepší z nejhorších možných alternativ.

Paxman: Když říká dr. Abdullah, že by byli ochotni podílet se s jinými skupinami na moci, je to výraz reálpolitiky, že. Pokud by někdo chtěl vládnout Afghánistánu efektivně, musel by mít daleko větší podporu, než má Severní aliance nyní. Je to realistické?

Robert Templar: To si nemyslím. Je to země, která nemá vůbec žádnou státní strukturu. Normálně v takovýchto situacích se utvoří dočasná vláda, která si třeba rozdělí ministerstva mezi různé frakce. V tomto případě je to nemožné - tyto skupiny se nechtějí vzdát moci tím, že by vstoupily do vlády. A moc mají, protože mají zbraně a ovládají každá z nich malý kus území. Nebudou se toho chtít vzdát jen proto, že by se mohly účastnit nějaké volné administrativní koalice. Je tedy velmi obtížné si představit, jak ta koalice vznikne a jak bude vládnout Afghánistánu, vzhledem k tomu, že je to země bez státu, bez infrastruktury, bez institucí a tak rozloženým stavem existence, že je velmi obtížné si představit, jak by to mohlo fungovat.

Paxman: No, to zní opravdu zdeprimovaně. Možná, že je tedy chyba, že se koalice snaží zachovat Afghánistán jako stát - nebylo by lepší ho nechat rozpadnout na celou řadu státečků? Robert Templar: To by znamenalo, že začnou zasahovat vlivy zvnějšku a celý region by začal být velmi nebezpečný. Nezapomínejte, že všechny etnické skupiny v Afghánistánu mají členy své populace v zahraničí, které je podporují. V Pákistánu žije velký počet členů národa Pashtu, Tadžikové žijí v Tadžikistánu, Uzbeci v Uzbekistánu, Chazarové, které podporuje Írán, protože jsou to také šiitští muslimové. Takže ve všech těchto případech by rozklad Afghánistánu vyvolal po celém regionu daleko nebezpečnější situaci.

Paxman: Co tedy dělat?

Robert Templar: Musíte vycházet z toho, co teď máte, což je Severní aliance. Pak bude zapotřebí, aby byl Afghánistán masivním způsobem znovuvybudován. Bude nutné tam vstoupit s jakýmsi Marshallovým plánem, ale musí se to udělat jinak. Nemůžete očekávat, že bude existovat hned zpočátku stát. Nejprve bude třeba vybudovat zemi a teprve pak budovat stát a pak teprve mír a přijatelný politický systém. Ale bude nutno tam vstoupit doslova budovat vesnici po vesnici, vytvořit vzdělání, naději, výhledy do budoucnosti pro tyto lidi, důvody, aby přestali bojovat. To tam právě chybí už dvacet let.

                 
Obsah vydání       10. 10. 2001
9. 10. 2001 Americké letecké údery proti Afghánistánu usmrtily 4 pracovníky OSN
10. 10. 2001 Tak nám ještě nezabili toho bin Ládína, paní! Jan  Paul
10. 10. 2001 Afghánistán: Americká armáda nemá tušení, co znamená dodávat hladovějícím potraviny
10. 10. 2001 Bush a Blair už na Blízkém východě prohráli v debatě
10. 10. 2001 Letecké údery proti Afghánistánu jsou obrovským bin Ladenovým vítězstvím
10. 10. 2001 Kdo bude vládnout po porážce Talibánu
10. 10. 2001 Jsou-li média soustředěna na terorismus v Americe, je možno publikovat vlastní špatné zprávy
9. 10. 2001 Bin Ladin: "To, co Amerika nyní okusila, je jen odvar toho, co jsme okusili my"
9. 10. 2001 Afghánistán - země uvězněná v horách svých tradic Fabiano  Golgo
9. 10. 2001 Kartágo musí být zničeno Fabiano  Golgo
6. 10. 2001 Majid Majed má opět problémy s cizineckou policií Tomáš  Pecina
10. 10. 2001 Online rozhovor s Jiřím Svobodou Tomáš  Pecina
9. 10. 2001 Mašinérie, která vás pohltí Jiří  Ullmann
9. 10. 2001 Ministr vnitra nejpopulárnějším politikem v ČR Štěpán  Kotrba
8. 10. 2001 Kdy se zbavíme švejkoviny? Jan  Čulík
7. 10. 2001 Držte hubu, Čulíku II. Tomáš  Pecina, Štěpán  Kotrba, Jan  Čulík
10. 10. 2001 Kam nás až zavedou naši nejjasnější? Radek  Batelka
10. 10. 2001 Proč si lidi libují v násilí? Miroslav  Sviták
10. 10. 2001 Je potřeba vyvraždit militantní stoupence islámu Jan  Bláha
9. 10. 2001 Pubertální výrostci? Nikoliv! Dominik Joe Pantůček
11. 10. 2001 Jak se dostat ke starším vydáním Tomáš  Pecina
5. 10. 2001 Co udělat, pokud nemáte v těchto nových BL české háčky a čárky Jan  Čulík
8. 10. 2001 Jak vycházejí Britské listy e-mailem Tomáš  Pecina

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
10. 10. 2001 "Rádio Svobodná Evropa je bezpečnostním rizikem hlavního města"   
10. 10. 2001 Proč si lidi libují v násilí? Miroslav  Sviták
10. 10. 2001 Kam nás až zavedou naši nejjasnější? Radek  Batelka
10. 10. 2001 Je potřeba vyvraždit militantní stoupence islámu Jan  Bláha
10. 10. 2001 Kdo bude vládnout po porážce Talibánu   
10. 10. 2001 Afghánistán: Americká armáda nemá tušení, co znamená dodávat hladovějícím potraviny   
10. 10. 2001 Bush a Blair už na Blízkém východě prohráli v debatě   
10. 10. 2001 Letecké údery proti Afghánistánu jsou obrovským bin Ladenovým vítězstvím   
9. 10. 2001 Humanitární organizace odmítají spojování pomoci pro Afghánistán s bombardováním   
9. 10. 2001 Nesmí vzniknout válka mezi Západem a islámem   
9. 10. 2001 Afghánistán - země uvězněná v horách svých tradic Fabiano  Golgo
8. 10. 2001 Když Západ pronásleduje bin Ladena, proč není ve vězení Ariel Šaron?   
8. 10. 2001 Jak reagoval americký tisk   
8. 10. 2001 Klepetko a Vochomůrka Filip  Rožánek
8. 10. 2001 Pokrytí teroru Gore  Vidal