Rok 2016 byl jedním z nejnebezpečnějších pro novináře

30. 11. 2016

V důsledku zvýšeného nepřátelství vůči novinářům čelili žurnalisté v roce 2016 bezprecedentní vlně útoků po celém světě. Potlačována je také svoboda novinářské práce a zpravodajství v Evropě i jinde. Podle analýzy, kterou vypracoval časopis Index on Censorship, byl rok 2016 snad nejnebezpečnější dobou pro novináře.

Studie zaznamenala za tři měsíce do konce září 2016 406 ověřených případů násilí či hrozeb násilím proti novinářům v mnoha státech Evropské unie a v sousedních zemích, včetně Ruska, Turecka a Ukrajiny.

Index on Censorship zaznamenal čtyři vraždyu novinářů, 54 fyzických útoků, 107 zatčení, 150 zadržení a 112 zpráv o zastrašování. Práce novinářů byla cenzurována či pozměněna 29krát a mediálním profesionálům bylo zabráněno o nějaké události informovat v 89 případech.

Dva novináři byli usmrceni na Ukrajině, jeden v Rusku a jeden v Turecku.

19 procentní nárůst akcí proti novinářům znamená zcela jistě jen minimum zaznamenaných v případů. I v Británii a ve Francii se novinářům nedoporučuje, aby si na cenzuru či zastrašování stěžovali. Mají to považovat za "normální" při své práci, "a vůbec, v jejich zemích to přece není tak strašné jako v Ázerbajdžánu."

Vytisknout

Obsah vydání | Pátek 2.12. 2016