Trump riskuje zásadní konflikt s Čínou: telefonoval s tchajwanskou prezidentkou

3. 12. 2016

Aktualizace: Čína proti Trumpovu telefonátu s tchajwanskou prezidentkou protestovala:

Ještě před svou inaugurací riskuje Donald Trump zásadní konflikt s Čínou: v pátek totiž hovořil telefonicky s Tsai Ying-wen, prezidentkou Tchajwanu.

Byl to první kontakt mezi americkým prezidentem nebo budoucím americkým prezidentem a vedoucím představitelem Tchajwanu od roku 1979, kdy Spojené státy s Tchajwanem přerušily diplomatické styky.

I když není jasné, zda Trump telefonát s tchajwanskou prezidentkou zamýšlel jako políček Číně, je velmi pravděpodobné, že telefonát rozzuří Čínu, která považuje Tchajwan za vzbouřeneckou provincii.

Donald Trump v minulých dnech v telefonních rozhovorech také chválíl nejrůznější světové diktátory: Do Bílého domu pozval filipínského prezidenta Duterteho, který na Filipínách systematicky nechal vyvraždit tisíce narkomanů:

Telefonicky chválil známého diktátora v Kazachstánu a pochválil také kontroverzního pákistánského premiéra Nawaze Sharifa.

Vytisknout

Související články

Trump jako slon v nukleárním porcelánu

2.12. 2016

Donald Trump voiced admiration for the president of Kazakhstan, one of the world's most durable despots https://t.co/kWCjn0DFXg— The New York Times (@nytimes) December 2, 2016 Američtí diplomaté jsou zděšeni neinformovanými telef...

Jak mluví Donald Trump se zahraničními politiky

1.12. 2016

"Transkript telefonního rozhovoru s pákistánským premiérem Nawazem Sharifem je - skvělý," píše Faisal Islam ze Sky News: "Premiér Muhammad Nawaz Sharif zatelefonoval budoucímu americkému prezidentu Donaldu Trumpovi a blahopřál mu k jeho vítě...

Obsah vydání | Pondělí 5.12. 2016