Představujeme čarodějnici Winnie a jejího kocoura Wilbura

2. 12. 2016


Winduna is thrilled to announce the UK premiere of Winnie and Wilbur on Channel 5’s MILKSHAKE! this CHRISTMAS EVE at 7.50am, when we will be treated to a Wintery Special featuring the episodes Wilbur’s Big Clean and Winnie’s Tricky Tights.

Introducing the magical cartoon world of Winnie and Wilbur and their friends in two exciting new escapades. From tea and cupcakes to a flying vacuum cleaner, from silly snowballs to stripy stockings, Winnie and Wilbur’s house is full of magic and adventure, so join them this Christmas Eve for some cracking capers, musical treats and plenty of festive fun!

Winnie and Wilbur and their friends can’t wait to meet you on Christmas Eve morning!

První dva díly animovaného seriálu o čarodějnici Winnie a jejím kocourovi Wilburovi pro děti od čtyř do semi let, na motivy slavných knížek Valerie Thomasové a Korky Paula, které jsou dílem spolupracovnice Britských listů Emy Čulík a skotské animátorky Lesley Keen, se budou vysílat v Británii letos na Štědrý den na televizním okruhu Channel 5. Seriál je globální značkou a později se bude vysílat v mnoha zemích světa na všech kontinentech. Pro čtenáře Britských listů přinášíme několik upoutávek:

Vytisknout

Obsah vydání | Pondělí 5.12. 2016