Potřebujeme mladé Chomské
4. 6. 2014 / Boris Cvek
Dovolte mi krátkou reakci na tento článek.
Nemohu se ubránit jistým paradoxním pocitům nad návštěvou profesora Chomskyho v Česku. Jednak mi vždy tak nějak vadí to oslavování zásluh, které se už staly a už jsou vybojovány. Starý Chomsky je podle mne hlavně výzvou, že potřebujeme mladé Chomské, a ti to určitě nemají dnes a tady lehké. Mohl by Chomsky ostatně být tím, kým se stal, tady v ČR, mohl by vyrůst do své intelektuální podoby někde jinde než v prostředí bostonské/cambridžské elity, kde učí už několik desítek let na nejprestižnější technice na světě, totiž na MIT?
Měl jsem to štěstí, že jsem byl krátce v podobném prostředí na Caltechu. Nedovedu si tam v tom prostředí vůbec představit ten devótní trans z autority a "velkého muže"... všichni jsou uvolnění, otevření kritické diskusi, která není rušena žádnými gejzíry emocí obdivu. Obdiv dokonce není vítán, vítána je kritická debata o problémech, hodných zájmu. Všichni vědí, že všichni jsou obyčejní, koneční lidé a že zajímavý je nápad, myšlenka, změna světa k lepšímu, nic jiného.
Myslím, že Chomsky přijel do země, která je úplně cizí tradicím jeho intelektuálního prostředí: jeho politické názory jsou zde téměř zakázány a jeho obdivovatelé trpí často jakýmsi hlubokým vnitřním zraněním z té pouště okolo, takže když přijede guru, emocionálně to nezvládnou. Podle mne úcta k Chomskému v duchu jeho tradic by se měla projevit přátelskou kritikou jeho pozic ve směru obecného, sdíleného zájmu, tedy posunout se dál. Dnešní mladý Chomsky nemůže být chomskián, a to politicky ani lingvisticky, musí jít dále tak jako šel ve své době sám Chomsky.
Vytisknout
Obsah vydání | Středa 4.6. 2014
-
4.6. 2014 / Trvající vliv KSČM, jeho příčiny a důsledky4.6. 2014 / Geopolitická cesta: Země v pohraničí4.6. 2014 / Miloš DokulilTiananmen --- už 25. výročí od krvavé likvidace disidentských protestů v Pekingu4.6. 2014 / Olomouc se umístila na první místě "tajných" (tj. neznámých) světových turistických cílů Evropy4.6. 2014 / Jen ten, kdo nepřestává hledat, má naději4.6. 2014 / Výzva nezávislých iniciativ ke krizi na Ukrajině4.6. 2014 / Palestina a Izrael: Demokracie, nebo apartheid? Nenásilné formy odporu, bojkot a občanská hnutí zdola3.6. 2014 / Pozadí občanské války na Ukrajině3.6. 2014 / Bydlení není zboží3.6. 2014 / Jednou cestou k férovosti je zdanění nemovitostí2.6. 2014 / Česká republika je obětí "zájmových" skupin2.6. 2014 / Váňův sen - příběh Ukrajince4.6. 2014 / Hospodaření OSBL za květen 2014