O přepisování dějin a "levici" na pranýři
11. 4. 2014 / Karel Dolejší
Petr Adámek nedávno upozornil na neuvěřitelná překroucení ve středoškolské učebnici literatury. Autorky Mgr. Taťána Polášková, Mgr. Dagmar Milotová, Mgr. Zuzana Dvořáková ve svém výtvoru mj. píší: "I přes svůj otevřený dopis, kritizující stalinistické smýšlení, se spisovatel Breton jako jeden z mála odmítl zastat českého historika, novináře a kritika Záviše Kalandry, který byl během vykonstruovaného procesu odsouzen k trestu smrti a r. 1950 popraven."
Skutečnost? André Breton se Kalandry zastal v otevřeném dopise Paulu Eluardovi (český překlad viz Analogon 1 - 1969). Kromě toho patřil do okruhu významných světových osobností (mj. Albert Camus, Albert Einstein), které u tehdejších čs. orgánů proti popravě Záviše Kalandry protestovaly.
Jak že se české školství dostalo až sem? Myslím, že důvody jsou nejméně dva.
***
Za prvé, existuje prazvláštní způsob, jakým dnes v Česku vznikají učebnice. Jednoho dne vám například někdo zavolá a sdělí, že má na starosti zpracování určitého objemu vyučovacího textu pro školy - a protože jste kdysi kdesi vystudovali cosi, co s předmětem snad vzdáleně souvisí, nabízí vám možnost přivydělat si mrzký peníz prací na učebnici.
Zpracování textů tedy zadávají zpravidla brokeři (pobírající většinu odměny) týmu externistů velmi mizerně placených od délky textu. Mnoho oslovených samozřejmě odmítne, ale spousta lidí ve finanční tísni to neudělá. Kdo je na tom hodně špatně, ten pak učební text v nějakém šibeničním termínu napíše. A samozřejmě do něj často namele své idiosynkrazie, kterými otravuje příští generaci.
K hrubé manipulaci fakty přitom dochází nejspíš zcela náhodně a v rámci systému, který za autory učebnic systematicky vybírá všelijaké exotické existence s pocitem neurčitého poslání, které si předsevzaly formovat mládež a ještě si při tom vydělat na pivo.
***
To je jeden z důvodů. Druhý je ještě ožehavější.
Plíživá rehabilitace stalinismu na levici může opravdu v pozorovateli snadno vyvolat dojem, že žádný levičák vlastně nikdy pořádně stalinismus nekritizoval a neodmítl. To se dnes stane velmi snadno, pokud se některé skupinky například pokouší oprašovat ždanovovské zásady glajchšaltování umělecké tvorby a tvrdit, že vlastně vůbec nejsou tím, čím jsou.
Nebo pokud například autor dokáže a nestydí se napsat:
Zatímco i pouhá Wikipedie uvádí:
A soupis obětí stalinismu organizace Memorial stručně:
Podle českých "levičáků" tedy Vladimir Antonov-Ovsejenko třetího roku vstal z hrobu v Komunarce a šel se přihlásit na frontu pod Moskvou, aby mohl padnout za Stalina, který ho nechal popravit. Отребью человечества / Сколотим крепкий гроб! - Tak vznikají náboženská vyprávění.
Kde úcta k faktům vymřela a místo nich se ohřívají stalinské legendy, těžko si ovšem stěžovat na zrcadlo...
VytisknoutObsah vydání | Pátek 11.4. 2014
-
13.4. 2014 / Ozbrojený útok na policejní stanici v Kramatorsku11.4. 2014 / Biflování v českých školách přežívá dodnes11.4. 2014 / "Drží mě v železech. Proč? Nejsem zločinec"11.4. 2014 / Mašínovský mýtus11.4. 2014 / Moskva chce nabourat americké sankce proti Íránu11.4. 2014 / Daniel VeselýBBC ignoruje Johna Kerryho, který z kolapsu blízkovýchodního mírového jednání viní Izrael11.4. 2014 / Tomáš FialaFirmy většinou nejsou řízeny demokraticky a nechovají se sociálně ani ekologicky10.4. 2014 / Církevní restituce je možné snížit10.4. 2014 / Vědci: Británie vyhodila 560 milionů liber na léky proti chřipce, jejichž efektivita není prokázána9.4. 2014 / Karel DolejšíPožadovat "vystřílení cikánů" podle Facebooku není ani šířením nenávisti, ani výzvou k násilí9.4. 2014 / Na programu je jednání Ukrajina-Rusko-EU-USA8.3. 2014 / Hospodaření OSBL za únor 2014