KATOLICKÁ HISTORIE STÁLE ŽIVÁ
Fotografie: Hitlerovi služebníci
27. 11. 2012 / Jiří Bátěk
„K tomu, aby zlo zvítězilo, stačí jediná věc – aby slušní lidé nedělali nic.“
K napsání těchto řádků mě vedou asymetrické pohledy některých katolicky zabarvených „historiků“, kteří s oblibou přetvářejí dějiny z obrazu svému. Životy některých duchovních, jako např. milánského arcibiskupa, kardinála A. I. Schustera, tak úplně otočí. Z obdivovatele Mussoliniho a fašistického hnutí se stává hrdinný bojovník proti fašismu a po letech ho církev blahořečí. To samé platí pro záhřebského arcibiskupa Aloise Spetinace. Níže uvedené fotografie nám ukazují, že zdaleka ne všichni stoupenci církví, jedno zda prostí věřící či církevní hodnostáři, fašismus a nacismus odsuzovali. Někteří mlčeli, mnozí s těmito zločineckými organizacemi sympatizovali, nebo je dokonce veřejně podporovali.
Kapitola sama pro sebe je ustašovské fašistické hnutí v Chorvatsku, které bylo silně propojené s katolickou církví, nebo pomoc nacistickým a fašistickým zločincům při útěku před spravedlností do Argentiny po skončení 2. sv. války. Alois Hudal, rakouský katolický biskup, tak pomohl např. Franzi Stanglovi, veliteli vyhlazovacího tábora v Treblince či Waterovi Rauffovi, vynálezci mobilních plynových komor. Vatikánské pomoci se dočkali i takové „esa“, jako byl smutně proslulý lékař z Osvětimi Josef Mengele či organizátor transportů do koncentračních a vyhlazovacích táborů Adolf Eichmann. Podle odhadů se 800 nacistickým funkcionářům podařilo před spravedlností uprchnout, mezi nimiž bylo asi padesát kandidátů na šibenici.
Kdyby pan kardinál Dominik Duka a jemu podobní znali alespoň trochu historii, pak by si pojem „lůza“ schovali právě pro zjevy zobrazené na těchto fotografiích a ne pro slušné lidi mající odlišné názory, než jaké zaujímají dnešní církevní hodnostáři. Na jeho webových stránkách nalezneme výrok: „Úkolem doby je být pevnými, ale ne tvrdými. Umět říkat pravdu s láskou“. Těžko říci, jak vnímá pojem „pevný“ i „říkat pravdu“.
Naštěstí ale existují fotografie, které nám možná bez lásky, ale zato zcela jasně a „pevně“ pravdu ukazují. Je dobré si historii občas připomínat a hlavně se z ní poučit.
Symbol chorvatských ustašovců.
Ustašovský vůdce Ante Pavelic (úplně vlevo) s arcibiskupem Aloisem Spetinacem (úplně vpravo). Záhřebský arcibiskup Alois Spetinac byl chorvatským nacionalistou a měl velkou averzi k východnímu, pravoslavnému náboženství.
Ante Pavelic (úplně vlevo) s arcibiskupem Aloisem Spetinacem.
Chorvatští duchovní hajlují (duben 1942)
Všimněme si gesta vojáka a duchovních.
V Chorvatsku
Jeptišky pochodující s chorvatskými fašisty.
Ante Pavelic (u obou fotografií uprostřed)
Měl hlavní podíl na vyvražďování židovského a srbského obyvatelstva v Chorvatsku v období 2. sv. války.
Katolický kněz Jozef Tiso v roli „následovníka Krista”.
Zde již Tiso jako politik s Hitlerem v Berlíně. V letech 1939 - 1945 byl prezidentem Slovenské republiky, satelitního státu nacistického Německa.
Za Tisovy vlády bylo v roce 1942 ze Slovenska deportováno asi 58 000 Židů do německých vyhlazovacích táborů. Po skončení 2. sv. války byl zatčen americkými jednotkami, v Bratislavě odsouzen k smrti Národním soudem jako válečný zločinec a roku 1947 oběšen.
Španělské jeptišky, boží bojovnice.
Ve Španělsku.
Ve Španělsku.
6 srpna 1934, Norimberg, VI Parteitag NSDAP. Hitler tiskne ruku biskupa Müllera. Uprostřed převor německých benediktinů A. Schachleiter.
Kněží na setkání katolické mládeže na stadiónu v Berlíně, 1933
Cesare Orsenigo, papežův diplomatický zástupce, na norimberském slavnostním nacistickém shromáždění, září 1933.
Katoličtí biskupové, Joseph Goebbels (úplně vpravo) a Wilhelm Frick (druhý zprava)
Hajlující katolický kněz mezi nacisty.
Hitler a nuncius Cesare Orsenigo.
Hitler a Cesare Orsenigo v Berlíně, 1935
Goebbels a nuncius Cesare Orsenigo.
Hitler dává autogram křesťance.
Německý křesťanský biskup Friedrich Coch, Drážďany 1933. V roce 1931 vstoupil do NSDAP, v období 1933-1945 biskupem Evangelické luteránské církve v Sasku. Jeden z hlavních mužů Německých křesťanů.
Nacisté v kostelech. Tyto fotografie byly publikované nacisty během Hitlerovy vlády.
Němečtí křesťané - Deutsche Christen (DC), pronacisticky orientovaná část Německé evangelické církve. Pyšnili se vlajkami s hákovým křížem na věžích kostelů. Podle německých křesťanů Bůh mluví právě skrze Vůdce a německý národ.
Odznak a vlajka Německých křesťanů - Deutsche Christen (DC)
VytisknoutObsah vydání | Úterý 27.11. 2012
-
27.11. 2012 / Francie se chce zbavit ocelářské firmy Arcelor Mittal27.11. 2012 / Dohoda o pomoci Řecku dosažena, MMF ustoupil26.11. 2012 / Tomáš FialaDemografický vývoj není hlavní příčinou nedostatku financí ve zdravotnictví26.11. 2012 / Voliči nepodpořili plně katalánského prezidenta26.11. 2012 / Štěpán KotrbaRada České televize přes rozsudek soudu stále neví, na jaké informace má veřejnost právo23.11. 2012 / Karol HrádelaEXKLUZIVNĚ Zákon o majetkovém vyrovnání -- cesta k novému charakteru českého státu24.11. 2012 / O mýtu "spravedlivého světa"23.11. 2012 / Barbora Hodková-KnoblochJe nutno respektovat zdravý rozum, slušnost, přiměřenost, dobré mravy a spravedlnost23.11. 2012 / Exekuce - několik tezí23.11. 2012 / Petr NovákČR je posledním ostrůvkem ve střední Evropě, kde je povoleno exekutorům týt z lidského neštěstí23.11. 2012 / Problém s exekucemi je už možná vyřešen23.11. 2012 / Definuje český zákon, co je nepřiměřený zisk?23.11. 2012 / Jak vyřešit problém s exekucemi23.11. 2012 / Dlužníci by neměli být vystavováni sadismu23.11. 2012 / Jan ČulíkČeští právníci nemají tušení, jak radikálně odlišná je exekutorská kultura jinde23.11. 2012 / Na co se při kritice exekucí zapomíná4.10. 2012 / Hospodaření OSBL za září 2012