Americká básnířka a politoložka vytvořila naprosto unikátní vzdělávací projekt: Pošlete pohlednici...
11. 1. 2012 / Tomáš Koloc
V létě minulého roku jsem se seznámil s devětadvacetiletou americkou básnířkou Heather Noel (jejíž básně, které nyní překládám, se do budoucna chystám nabídnout Britským listům), která se jako dítě amerických diplomatů narodila a v útlém dětství žila ve městě Ras Tanura v Saúdské Arábii, což pravděpodobně rozšířilo její životní obzor dívky z Floridy v tom smyslu, že se naučila arabštinu i řeč svých předků (italštinu), každoročně tráví půl roku v Evropě a právě na Univerzitě v Tennessee dokončuje studium politické vědy s úmyslem stát se diplomatkou.
Při své návštěvě u svého handicapovaného synovce, který žije v kulturně bezpodnětném a dnes už i materiálně dost chudém prostředí venkova státu Winsconsin (zdejší sedláci -- kteří jsou často českého, německého a norského původu -- se zaměřují na chov prasat a výrobu sýrů) si uvědomila, že děti z první třídy na americkém Středozápadě (a jistě nejen ony) nemají vůbec potuchy o vnějším světě -- a tak spolu s jejich učitelkou vytvořila následující akci:
Vyzývá všechny své přátele z různých zemí světa, aby doma zakoupili pohlednici, napsali na ni (v duchu vzkazu v láhvi) v termínech srozumitelných šestiletým americkým dětem vzkaz, který by obsahoval zprávu o převažujícím podnebí, typických zvířatech, rostlinách, význačných zeměpisných bodech a typickém specifiku jejich země a kraje -- a (chtějí-li) i pozdrav pro jejího synovce jménem Elijah Rocks -- popřípadě (pokud chtějí dostat pohlednici z Appletonu ve státě Winconsin:-) i zpáteční adresu.
Adresa zní:
Taková pohlednice je pro malého chudého kluka (a jeho spolužáky, kteří se pravděpodobně nikdy nedostanou dál, než na sousední farmu) ideální didaktickou pomůckou; je z cizí země, je na ní město či krajina, které leží kdesi daleko, je označena známkou oné země, a to vše odteď patří jen jemu -- takže se dá se předpokládat, že na údaje, které jsou na ní uvedené, do smrti nezapomene.
Hned jak jsem dopsal a poslal svou pohlednici se siluetou Hradce Králové, představil jsem si, jak se do trafiky ubírá Jan Čulík v Glasgow, Tomáš Krček v Norimberku, Uwe Ladwig v Hamburku, Philipp Janýr ve Vídni, Tomáš Profant v Bratislavě, Josef Mikovec v Brazílii, Jiří Dvořák v Saigonu, Ondřej Novotný v Bruselu, Jiří Jírovec v Ontariu a další autoři a čtenáři Britských listů z nejrůznějších měst a vesnic světa...
Celý projekt mi totiž (v džungli mnoha politicky korektních, ale impotentních programů, které jsou v našich zeměpisných šířkách často jen tunelem na peníze) přijde jako skvělý nápad jak si naprosto mírumilovně a téměř zadarmo preventivně zabojovat s nevzdělaností a možná i nesnášenlivostí budoucích generací.
A koneckonců je to i dobrý novoroční dárek pro jednu partu amerických prvňáčků.
A tak vás jménem básnířky a politoložky Heather Noel, jejího synovce Elijaha Rockse, jeho třídní učitelky paní Sikowské z Appletonu ve státě Winsconsin i jménem svým prosím, abyste koupili, napsali a poslali pohled.
A abyste to udělali pokud možno brzo, tak, aby pohled měl šanci dojít ještě během ledna.
Obsah vydání | Středa 11.1. 2012
-
11.1. 2012 / Tomáš KolocAmerická básnířka a politoložka vytvořila naprosto unikátní vzdělávací projekt: Pošlete pohlednici...11.1. 2012 / Je třeba "třetí verze" sociální demokracie?2.4. 2012 / Hodně klesající tendence17.4. 2012 / Zprávy, které nemají názor11.1. 2012 / Cílem sankcí proti Íránu je změna režimu11.1. 2012 / Čína odmítá ropné embargo proti Íránu11.1. 2012 / Drahé uranové dědictví10.1. 2012 / Big Brother Awards 200110.1. 2012 / Petr Kužvart, Štěpán Steiger, Josef Mrázek, Jan Prokeš, František Krejča, Fratišek PostupaCo dělat? Připravovat občanskou a demokratickou revoluci!10.1. 2012 / Je načase zrušit nesplatitelné dluhy10.1. 2012 / Čína varuje USA10.1. 2012 / Policie v amerických školách9.1. 2012 / Jan ČulíkUlovit miliardáře: Odcizená groteska o tom, že všechno v ČR je založeno na podvádění9.1. 2012 / Síla čínské vojenské moci je nedoceněna5.1. 2012 / Hospodaření OSBL za prosinec 2011