7. 1. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
7. 1. 2009

Vyjádření Velvyslanectví Izraele v ČR ke konfliktu v Gaze

(Jenže Británie nebombardovala Irskou republiku a neničila irské školy a kostely)

29. 12. 2008: „Teroristické hnutí Hamás definitivně porušilo klid zbraní, který zprostředkoval Egypt mezi Izraelem a Hamásem. Situace se vyhrotila v minulém týdnu, během něhož dopadly stovky raket a minometných granátů na izraelská sídla Sderot, Aškelon a Netivot a na přilehlé kibucy.  Během jediného dne dosáhlo číslo smrtonosných střel čísla 80 a Izrael pohřbil další z obětí teroru – 27. prosince zemřel Beber Vaknin z města Netivot.

Kdyby se Hamás vzdal teroru, nebyl by důvod k odvetné akci ze strany Izraele.

Vůdce Palestinské autonomie Mahmúd Abbás rovněž přiznal, že bylo v moci Hamásu izraelskému útoku předejít – premiér Ehud Olmert opakovaně varoval, že ostřelování z Gazy povede k vojenské odvetě.

Izraelští občané žili v každodenní hrozbě útoků z Gazy přibližně sedm let a Izrael vyčerpal všechny možnosti, jak ochránit své obyvatele a zároveň zabránit krveprolití. Na nabídku míru odpovídaly střely cílené na civilní obyvatelstvo. Dosud se Izrael vyvarovával zásadní vojenské operace, ale nyní je zjevné, že není jiného řešení. Tak jako každý stát – Izrael je povinován bránit své obyvatele a uplatnit tak základní právo na sebeobranu.

Izrael se proto rozhodl zasadit ránu Hamásu – organizaci, která si vedle útoků na židovský stát bere i své obyvatele z pásma Gazy jako rukojmí a jejich smrti se nejen nesnaží předcházet, ale z propagačních důvodů ji dokonce vítá. Izrael zaútočil na předem přesně vytipované cíle, kterými byly výhradně centra vůdců Hamásu, výrobní místa produkující zbraně a munici – nikoli civilní obyvatelstvo a jejich sídla. Izrael lituje každé nevinné oběti na straně palestinského lidu a snaží se zabránit humanitární krizi v Gaze.

Izrael čelí teroristické organizaci Hamás, která – za přímé podpory Íránu – nereprezentuje legitimní zájmy palestinského lidu, ale radikální islamistickou agendu. Proto Izrael stále věří v řešení v podobě dvou států – židovského a palestinského – žijících vedle sebe v míru. Proto je Izrael odhodlán po utišení bojů pokračovat ve vyjednáváních s legitimním zastoupením Palestinské autonomie reprezentovaným jeho prezidentem Mahmúdem Abbásem.“

Dita Salavová, Press and Political Officer

Embassy of Israel, Badeniho 2, 170 06 Prague 7

6. 1. 2009: „Před třemi lety se Izrael jednostranně stáhl z pásma Gazy – odvolal své jednotky a vyklidil civilní osady. Palestinci v Gaze tak pozbyli důvod k podněcování nepřátelských akcí vůči sousedním izraelským městům a vesnicím.

V červnu 2007 hnutí Hamas, radikální islamistická organizace podporovaná Íránem, vypovědělo administrativu legitimně zvoleného prezidenta Palestinské autonomie Mahmúda Abbáse a zmocnilo se v Gaze vlády násilným převratem. Legitimní zastoupení Palestinské autonomie, Izrael a umírněné arabské země jeho vládu neuznávají.

Hamas a další radikální islamistické skupiny, jako je Islámský džihád, neustále odpalovaly rakety a minometné střely na města a vesnice poblíž hranic s pásmem Gazy. V posledních měsících se útoky stupňovaly – v jediném dnu dopadalo na území Izraele až 60 raket.

Přesto Izrael ve snaze zabránit humanitární krizi nezastavil dodávky potravin, léků, topné nafty a benzínu do pásma Gazy. Opakované varování Izraele, že takové útoky nebude tolerovat a zamezí jim i za cenu vojenského zásahu, bylo zbytečné. To vše předcházelo vojenské operaci Lité olovo.

Izraelskými cíly jsou velitelství Hamasu, výcvikové tábory, výrobny raket, odpalovací zařízení a tunely na hranici mezi Sinají a Gazou, které slouží k pašování zbraní a výbušnin.

Izrael v žádném případě nezaměřuje civilní obyvatelstvo, ale výše zmíněné cíle jsou Hamasem záměrně umísťovány do blízkosti civilních obydlí a Palestinci jsou tak zneužíváni jako živé štíty – jsou ve skutečnosti rukojmími Hamásu.

Židovský stát se zavázal, že zabrání humanitární krizi a udělá vše pro to, aby bylo co nejméně ublíženo civilistům. Samozřejmě bude i nadále usnadňovat práci mezinárodních a humanitárních organizací.

Izraelské jednání je v souladu s právem každého národa na sebeobranu tak, jak je ustanoveno v Chartě OSN a v mezinárodním právu. Izrael proto věří, že mezinárodní společenství bude mít pochopení pro pohnutky, které jej vedly k nesnadnému rozhodnutí o zahájení útoku na cíle Hamasu.

Mezinárodní podpora, jaké se Izraeli doposud dostalo, je pro nás velice podstatná. Například egyptský ministr zahraničí na tiskové konferenci v Káhiře dne 27. prosince řekl, že Egypt opakovaně varoval před eskalací situace a ten, kdo těchto výzev nedbal (tedy Hamás), by se měl zodpovídat a neobviňovat jiné.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás zase v Káhiře 28. prosince prohlásil, že Hamás mohl vojenskému zásahu předejít, kdyby neukončil příměří.

Navzdory současné vojenské operaci proti teroristickým základnám v Gaze je Izrael stále přesvědčen, že řešení konfliktu v podobě dvou států – židovského a palestinského – žijících vedle sebe v míru je jediné správné.

Před necelými dvěma týdny Izrael přivítal rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která podpořila bilaterální vyjednávání navazující na Annapolis a ve které Rada bezpečnosti přijala tři principy Kvartetu jako základ pro uznání a podporu jakékoliv palestinské vlády, která odmítne terorismus.

Oslabení Hamasu, který vystupuje proti annapoliskému procesu, by mohlo zesílit šance na vytvoření dvou států. Až současné nepřátelské akce v Gaze skončí, bude snad možné obnovit vyjednávání s prezidentem Palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem a konečně dosáhnout řešení, které bude důstojné pro obě strany.”

Zita Adamová, Head of Ambassador’s Office

Embassy of Israel, Badeniho 2, 170 06 Prague 7

Z další e-mailové pošty izraelského velvyslanectví v Praze:

Méně je známo, kolik raket a střel obecně dopadlo na izraelské území: v uplynulých letech se vyšplhalo číslo k obtížně představitelné hodnotě 8000 – slovy osm tisíc.

Jak by asi reagovala pražská vláda, kdyby existovala militantní sudetoněmecká organizace nesouhlasící s anulováním Mnichovské dohody 1938 a ze saského území vyslala během několika let do západočeského Krušnohoří na osm tisíc kaťuší?

Jistě, je to hloupý příklad, protože ve Spolkové republice ani jinde v civilizovaném světě by se něco obdobného stát nemohlo. To jen Izrael je vystaven tak absurdnímu a iracionálně motivovanému nebezpečí – a když se brání, je v rámci mediální choroby doby(politické korektnosti) označen za agresora.

A jenom pro lepší představu: raketovými útoky z Gazy je ohrožován milion izraelských obyvatel, což je 15 procent z celkové populace.

Egyptu se sice podařilo zprostředkovat mezi Hamasem a Izraelem příměří, to ale bylo teroristickým vedením Gazy jednostranně vypovězeno – a raketové útoky na Zemi Izrael pokračovaly.

Soustavně ohrožovaný židovský stát spustil v rámci legitimního práva na vlastní obranu operaci „Cast Lead“, jež měla v prvních dnech podobu pouze cílených leteckých operací. Hamas však v teroristickém úsilí nepolevil.

Na Izrael dopadlo dalších 417 raket a minometů, z toho 61 mimořádně nebezpečných raket „Grad - Kaťuša“...

Pozn. JČ: Jak na to poukazují komentátoři, rakety z území Irské republiky svého času odpalovala na území Severního Irska i teroristická Irská republikánská armáda. Británie kupodivu nezačala Irskou republiku a její kostely a školy bombardovat a zabíjet civilní obyvatelstvo, včetně 130 dětí - protože tak jednají zločinecké státy.

                 
Obsah vydání       7. 1. 2009
7. 1. 2009 Izrael přijal provizorní návrh na příměří od Egypta a Francie
8. 1. 2009 Vraždění v Gaze a cynismus některých Čechů
7. 1. 2009 Pokud ne Evropská unie, tak kdo? Andrew  Stroehlein, Robert  Blecher
7. 1. 2009 Kapitalistická revoluce
7. 1. 2009 Plyn do Evropy nezastavilo Rusko, ale Juščenkova Ukrajina
7. 1. 2009 Ukrajinský Naftogaz popřel, že by to byla Ukrajina, kdo zavřel plyn
7. 1. 2009 Za nechuť ke komunistům mohou komunisté Milan  Daniel
7. 1. 2009 Vyjádření Velvyslanectví Izraele v ČR ke konfliktu v Gaze
7. 1. 2009 Jerusalem Post: Je nutno odebrat jeruzalémským Arabům izraelské občanství
7. 1. 2009 Jak jen uhasit ten propuknuvší žár? Miloš  Dokulil
7. 1. 2009 Blízký a Střední východ v období změn Miroslav  Polreich
7. 1. 2009 Plynová krize se zhoršuje
7. 1. 2009 Brutální ofenzíva Izraele v Gaze vyvolala v Evropě antisemitské útoky
7. 1. 2009 Ukrajina musí omezit plýtvání energií
7. 1. 2009 Vláda musí pomoci snížit závislost na plynu
6. 1. 2009 Putin a anglická domácnost
7. 1. 2009 Strategické myšlení (volné pokračování článku "Ruse, kušuj") Beno  Trávníček
6. 1. 2009 Útok na školu v Gaze přiměl Obamu prolomit své mlčení
6. 1. 2009 Nejméně "30 osob" usmrceno při izraelských útocích u školy OSN
7. 1. 2009 Izrael nabídl Gaze "humanitární koridor"
5. 1. 2009 Analýza: Kdo je v konfliktu v Gaze civilista?
6. 1. 2009 25 000 demonstrantů v Paříži "za mír v Gaze a za spravedlnost na Středním vychodě" Karel  Košťál
7. 1. 2009 Gaza: Trauma civilistů představuje plně rozvinutou humanitární krizi
7. 1. 2009 O ceně lidského života, neboli co je pro koho přiměřené? Uwe  Ladwig
7. 1. 2009 Ústav pro českou literaturu AV ČR vypisuje bohemistické stipendium
7. 1. 2009 Čurdová podporuje cestu Ligy starostů proti radaru a hnutí Nenásilí do Evropského parlamentu
6. 1. 2009 Je mi strašně líto, že se Izrael chová stupidně
6. 1. 2009 Jerusalem Post: Mezinárodní podpora Izraele je silná
7. 1. 2009 Happening Evropa proti radaru
7. 1. 2009 Sladíme Evropu Karel  Košťál
7. 1. 2009 Internetová petice "zrusmekomunisty.cz" umožňuje podvody Štěpán  Kotrba
6. 1. 2009 Poslanec EP Giulietto Chiesa: Postoj vlády v Praze není postojem Evropy
6. 1. 2009 Jak Potužník zachránil válku... Ladislav  Žák
6. 1. 2009 Naučí předsednictví EU českou politickou reprezentaci samostatnému myšlení? Mojmír  Babáček
6. 1. 2009 Ženy v české politice Marie  Haisová
1. 1. 2009 Hospodaření OSBL za prosinec 2008