6. 3. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
6. 3. 2006

Čechy krásné, Čechy mé...

...vzpomínám na časy, kdy se mne moji ruští přátelé ptali, jestli by aktuální působení velvyslance České republiky v Ruské federaci nemělo být vnímáno jako neortodoxní pokus o vyhlášení války. Řekl jsem, že to vylučuji, protože my - jako český stát - válku zásadně nikomu nevyhlašujeme už přes 700 let. A i tenkrát to byla tragédie. A vůbec, že mu nemuseli dávat "agrément", když dobře věděli, co je zač. A oni že věděli, že to není velký rusofil, ale že to, co předvádí, je netušené.

Někdy se mi stává, že se mi při seznamování se s nějakou příhodu objeví někde hluboce v pozadí melodie, která příběh podbarvuje. Tato melodie se pak začne ozývat, když se objeví další a další informace provázející vývoj celé kauzy. Nejinak tomu bylo v případě korespondence mezi premiérem a prezidentem o tom, jak má vypadat návštěva presidenta Ruské federace v České republice a potažmo samozřejmě o tom, kdo že je vlastně u nás  primus inter pares. Kromě melodického podbarvení mě napadalo několik věcí, o kterých se sluší napsat.

Tou první je vzpomínka na dobu, kdy jsem měl možnost se podílet na přípravě několika vrcholných návštěv naší, tehdy ještě socialistické a zavrženíhodné vlasti. Především bych rád uvedl, že šlo o návštěvy, kterým předcházelo dlouhodobé vyjednávání a příprava. Návštěvy mají v zásadě vždy dvojí efekt. První je symbolický a ten druhý pragmatický. V zásadě neexistují návštěvy ryze symbolické ani ryze pragmatické. Tedy rozhodně ne na úrovni státní návštěvy ruského prezidenta. Počet osob, které takovou návštěvu na obou stranách připravují, je značný a jejich postup vyžaduje úzkou koordinaci. Platí to zejména o státních návštěvách, které přicházejí ze zemí, které mají poněkud odlišné ústavní systémy. Takové návštěvy a postup s nimi spojený se projednávají na celé řadě úrovní. Jinak to prostě ani nejde.

Píšu to ne proto, abych dělal chytrého, ale proto, abych ilustroval, jak absurdně zní z úst odpovědných úředníků naší země, že jim někdo něco neřekl. Jak potom vysvětlí, že o tom věděli na MZV, MPO, MV, ČEBu, ale i na letišti, na policii, v Lichtenštejnském paláci, v novinách, v televizi, v rádiu, ba i na internetu to bylo... Dokonce si troufnu říci, že se už asi týden před příletem ruského prezidenta v pražských kavárnách s lehkým údivem konstatovalo, že ČSSD možné příznivé politické efekty, spojené s tak významnou návštěvou, tak trochu lehkomyslně vypouští.

Za druhé si vzpomínám na časy, kdy se mne moji ruští přátelé ptali, jestli by aktuální působení velvyslance České republiky v Ruské federaci nemělo být vnímáno jako neortodoxní pokus o vyhlášení války. Řekl jsem, že to vylučuji, protože my - jako český stát - válku zásadně nikomu nevyhlašujeme už přes 700 let. A i tenkrát to byla tragédie. A vůbec, že mu nemuseli dávat "agrément", když dobře věděli, co je zač. A oni že věděli, že to není velký rusofil, ale že to, co předvádí, je netušené. A tak dále, a tak dále.

Když byl do funkce velvyslance v Moskvě jmenován Jaroslav Bašta, vyvinul nezměrné úsilí, aby napravil faktický stav studené války, který zavedl jeho předchůdce.

Je pravdou, že více opory našel nakonec po odchodu Miloše Zemana na Hradě u Václava Klause, než ve Strakově akademii, kam si sociální demokracie dosadila takové předsedy vlády, kterým ze zcela objektivních důvodů zůstal svět za hranicemi české kotliny zcela utajen. Už pouštět je na Moravu bylo riziko.

Na druhé straně je nyní ve Strakově akademii muž, který má trochu jiný rozměr a k Rusku má podle mého názoru dobrý vztah. Hovořím pouze ze své osobní zkušenosti a ta je více než dobrá. Je tedy dvojnásobná škoda, že se návštěvy hlavy ruského státu s naším premiérem tak trochu minula. Je nepochybné, že v tom měl tak trochu prsty hradní protokol, který se premiérovi příliš nepodbízel, ale je potřeba uvést, že v rámci přípravy celé návštěvy nutně a především selhali premiérovi vlastní blízcí - politicky i organizačně.

Naprosto fatálním politickým selháním všech pak bylo to, že namísto prezentace reálných výsledků návštěvy, které jsou především v rukách vlády a budou mít konkrétní příznivý dopad na životy lidí v České republice, se i toto pozitivum rozplynulo v žíravině nenávistných výčitek, kdo že je tady v Čechách pánem, vedených těmi, jejichž první povinností i ctností je mlčet.

A to dokonce i poté, co premiér v důvěrné korespondenci s prezidentem uvedl, že jako prvního, kromě prezidenta České republiky, informoval o svém rozladění i ruského velvyslance. Protože ruské velvyslanectví rozhodně není institucí svobody slova a moc se tam toho nenamluví... Možná někde u skleničky by si vzpomněli na tu veselou taškařici v Čechách, ale jinak by byli zticha. Protože komentovat takové nepodstatnosti by nebylo v zájmu Ruské federace. A pak je před volbami a to se toleruje mnohé.

Naopak česká strana porušila základní princip politiky, který říká, že každý skrytý průser je pouhým zlomkem veřejné ostudy, tedy průseru zjeveného. Inu svoboda slova, za kterou tak dojemně bojujeme na poli obhajoby karikatur proroka Mohameda, se nám vrátila jako bumerang do vlastního hnízda a v Evropě i jinde na světě na sebe zase jednou budou všichni pobaveně mrkat, zvedat obočí a vesele se šklebit na téma "...ach ti Češi..."

A nejen tohle se mi vrátilo z těch starých zašlých nedemokratických a zavrženíhodných časů. Do třetice jsem si uvědomil, že je hlubokou tradicí, sahající přes všech deset ústavněprávních uspořádání nové české státnosti po roce 1918, že se naši přední ústavní činitelé vždy dozvídali od velvyslanců cizích mocností, co že budou v příštích dnech oni a jejich podřízení dělat. Někdy se dokonce dozvídali i to, co dělali v minulých dnech... Písemně zdokumentovaný návrat velvyslance Ruské federace do této role se mi však zdá být možná trochu předčasný... Ovšem, pokud sám premiér píše na Hrad prezidentovi, že se až od pana velvyslance Fedotova dozvěděl, že se mají podepisovat mezivládní smlouvy, je to na pováženou. A protože z povahy věci je nemožné, aby to byla pravda, měli by se nad sebou ti odpovědní zamyslet a nepsat do důvěrných dopisů takové nesmysly a nechávat je premiéra podepsat. U nás se přece všechno vykecá a zejména to, co se vykecat nemá. Takže je lepší vůbec nevytvářet něco, co se potom vykecat může. A už vůbec ne takovouhle korespondenci.

A už zase je tu ta melodie Čechy krásné, Čechy mé, duše má se touhou pne... Pod tu píseň se mi ale vsouvá obraz Menclovy Vesničky mé střediskové a vtíravá otázka.

Kdo je tady Otík...??!

                 
Obsah vydání       6. 3. 2006
6. 3. 2006 Při hladomoru v Keni už nezbývá mnoho času
6. 3. 2006 Film Crash zvítězil na Oskarech
6. 3. 2006 Amnesty International: Týrání vězňů v Iráku pokračuje
6. 3. 2006 Televizi nahradí internet jako dominantní médium nové éry
6. 3. 2006 Školství jako skanzen? Milan  Kulhánek
6. 3. 2006 Na lustru viseleček jmelí Petr  Štengl
6. 3. 2006 Jak prezident Světové banky navštívil Česko Rudolf  Převrátil
6. 3. 2006 Prznění češtiny v pražském Činoherním klubu Jan  Čulík
6. 3. 2006 Blair: Nejsem socialista. Ohledně Iráku bude mým soudcem Pánbůh
6. 3. 2006 Pochybná kariéra manžela britské ministryně
6. 3. 2006 Bushe přivítaly v Indii portréty Usámy bin Ladina
6. 3. 2006 Smyšlenky a pravda o Německém řádu Jan  Bartoš
6. 3. 2006 Michael  Marčák
6. 3. 2006 Sexistický útok na serveru Novinky.cz
6. 3. 2006 Čurdová: K emancipaci žen jsou potřeba "osvícení" muži Irena  Ryšánková
6. 3. 2006 Čechy krásné, Čechy mé... Ladislav  Žák
6. 3. 2006 Dozvuk prezidentské návštěvy: Dokopec, skopec Oldřich  Průša
6. 3. 2006 Michael  Marčák
6. 3. 2006 Díky za Tomáše Halíka Tomáš  Koloc
6. 3. 2006 Pozdravy a jejich význam Karel  Sýkora
6. 3. 2006 Když média pracují na něčí objednávku
7. 3. 2006 Michael  Marčák
6. 3. 2006 Omlouváme se -- pomáhali jsme ničit tuto planetu...
6. 3. 2006 Michael  Marčák
6. 3. 2006 Štěpán Kotrba: Budu-li si myslet, že je to špatně, mohu odejít Vlastimil  Růžička
6. 3. 2006 Komedie v Karlátkách Václav  Dušek
4. 3. 2006 USA přesunují zdroje z Evropy do Asie
6. 3. 2006 Lula -- začátek nebo konec jednoho historického procesu? Beat  Wehrle
5. 3. 2006 Skandalizace jako metoda Zdeněk  Bárta
3. 3. 2006 Podvodné emaily už i v češtině Filip  Rožánek
3. 3. 2006 Stíhání klienta IuRe soud podmíněně zastavil
3. 3. 2006 Pokračování útrap u Eurotelu Jan  Čulík
2. 3. 2006 Kafkovská zkušenost s Eurotelem Jan  Čulík
2. 3. 2006 Aktivismus a vulgárnost Jan  Čulík
3. 3. 2006 Bouřkové mraky mohutní Immanuel  Wallerstein
3. 3. 2006 Účelový a lživý článek, zaměřený proti KSČM
12. 2. 2006 Hospodaření OSBL za leden 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce