15. 9. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
15. 9. 2005

Barva trenýrek

Nad sporem o rasismus či nerasismus novinových popisek pod fotografiemi z postiženého New Orleansu jsem si vzpomněl, jak jsem kdysi byl ve Weidenu na setkání spisovatelů. Tématem symposia bylo "Píší německy" a účastnili se literáti, kteří, ač nikoliv německého původu, používají němčinu jako svůj umělecký prostředek.

Bylo to velmi zajímavé. Pro žurnalistu, který chce zásadně dodržovat zásady "political correctness" nabízelo to setkání celou řadu oříšků, jež musel rozlousknout, chtěl-li podat správnou zprávu.

Sedm účastníků byli turečtí spisovatelé tureckých jmen, jedna spisovatelka byla tureckého původu, ale provdaná za Němce Kosowskiho a jmenovala se tudíž Azira Kosowski. Jeden básník byl černoch z Hamburku. Připustíme-li, že se v Americe správě neříká černoši, ale Afroameričané, pak to byl Afroněmec Amidou Badoulé, jeho rodiče přišli ze Senegalu. Z Maďarska se účastnili Gyorgy Hermann, Szillard Polgár, z Polska Agnieszka Silbersztejn a Herbert Kantor, z Rumunska přijeli Eugen Epstein, Maria Pollak a Hugo Stein-Lupescu; novinář stál před zajímavým problémem: bylo jasné, že až na Afrohamburčana jsou všichni účastníci buď Turci, nebo židé, ale smí se to napsat? Totiž, je rasismus si toho vůbec povšimnout, nebo je to prostě součást středoevropských identit?

Turečtí spisovatelé se během debat rozčilovali, že byli vůbec pozváni, protože oni nejsou žádní cizinci, píšící německy, ale němečtí spisovatelé. Jeden z nich, mladý autor Oktay Uzunoglu, se už v Německu narodil a moc turecky prý, jak říkali ostatní, už neuměl. Hněval se, nemá tu co dělat, řekl, prý že mu dokonce "bald platzt der Kragen" -- česky "záhy rupne límec", výraz to podobný českému "za chvíli to přeteče" -- protože on prostě je Němec. Oktay ale ze všech Turků nejvíc vypadal jako Turek, byl přesným ztělesněním obecné představy tureckého vzhledu - tmavý, kudrnatý, knírek, orlí nos, velmi snědá pleť... Jeden nepoučený obyčejný místní kulturymilovný občan mu řekl, že se nesmí zlobit, protože se turecky jmenuje a turecky vypadá, navíc o ničem jiném než o problémech Turků mezi Němci ani nepíše, takže přece jenom poněkud Turek je. Chvilku to vypadalo, že mu pan Uzunoglu rozbije hubu, ale naštěstí od sebe byli dost daleko.

Mně byl velmi sympatický původně íránský básník, který si zjednodušil jméno na SAID, psáno vždy s velkými písmeny. Měl obecně vynikající smysl pro zkratku. Byl malý, velice vlasatý a vousatý. Psal velmi krátké verše a nepsal jich mnoho. Náboženské požadavky vyřešil také zkratkou -- vodku směl pít už od devíti ráno, ale vepřové nejedl. Část jeho zbožných zvyků jsem s ním ten týden sdílel. Líbilo se mi, že nic nepřeháněl.

Předložil jsem literárnímu společenství několik příkladů k řešení.

Pár dní předtím jsem v televizi sledoval boxerský mač o nějaký z četných titulů mistra světa (boxeři mají tu výhodu, že světových boxerských federací je asi deset, vznikají buněčným přehrádečným dělením jako české politické strany, a tak je v jedné váze naprosto nepřehledný počet mistrů světa), kde se utkali v červeném rohu pihovatý zrzavý hromotluk z Irska a v modrém zambijský rohovník, jemuž se z temně černé tváře blýskaly jen oči. Komentátor v úvodu zápasu prohlásil, že oba borce snadno rozeznáme podle toho, že vyzyvatel Jimmy O'Hara má trenýrky bílé se zlatým proužkem, zatímco obhájce Boubouré Mbembo má trenky červené.

Zajímavý děj měla též kauza Cikáni jdou do nebe. Tento muzikál uvedlo nějaké české oblastní divadlo a recenzent či recenzentka napsal(a) -- vidíte, jak těžké je v češtině být politicky korektní? -- že v řadě rolí vystupují skuteční Romové. Dostal(a) neobyčejně vynadáno z mnoha stran -- dopustil(a) se totiž tou informací rasismu a segregacionismu. Zatím ještě nikdo nežádal, aby se ten muzikál přejmenoval. Co není, může ovšem být.

Ale -- hrají-li v Paříži Madame Butterfly a titulní roli zpívá Šimako Komurai, je rasismem napsat, že roli japonské dívky zpívá opravdová Japonka? Je neslušné napsat, že Mbembo je černoch a O'Hara běloch, když je to fakt a je to vidět? Smí se napsat, že úlohu Jeníka v Prodané nevěstě zpíval opravdový Čech? Je možné, aby ti spisovatelé byli na jedné straně na své židovství hrdi (a to tedy byli), ale na straně druhé bylo nemravné, aby se o tom někdo nezmiňoval? Je viditelný fakt neslušný?

Nekonečné debaty k žádnému závěru samozřejmě nedospěly. Otázka je, lze-li k němu vůbec dospět a také, je-li to vůbec k něčemu dobré.

                 
Obsah vydání       15. 9. 2005
15. 9. 2005 Britská zbrojovka vyplatila Pinochetovi milion liber
14. 9. 2005 Američtí novináři nyní útočí na Bushe
15. 9. 2005 Maso ze zkumavky
15. 9. 2005 Británie: Nákupní karty podnikatelských řetězců jsou předražené
15. 9. 2005 Zasmrádlé rasistické teplíčko ve střední Evropě Jan  Čulík
15. 9. 2005 Barva trenýrek Alex  Koenigsmark
15. 9. 2005 GMO: Monsanto korumpovalo indonéské úředníky a skandál znepokojil jeho akcionáře Linda  Nová
15. 9. 2005 O některých aktuálních mezinárodních souvislostech při přechodu na digitální vysílání
15. 9. 2005 Mobil útočí na knihy Marek  Kuchařík
15. 9. 2005 Paraziti, odejděte, Grebeníčku, zůstaň
15. 9. 2005 Tips aren't included... Ladislav  Žák
15. 9. 2005 I ty, Bruntále? Josef  Provazník
15. 9. 2005 Hradní web Oldřich  Průša
14. 9. 2005 Česká vláda dodá munici egyptské diktatuře
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy
31. 10. 2005
15. 9. 2005 Jak čelí chudý Jih růstu ceny ropy? Simone  Radačičová
15. 9. 2005 Francie kompenzuje drahou ropu Simone  Radačičová
15. 9. 2005 Svět je otevřen každému
27. 9. 2005
15. 9. 2005 Ženy chtějí dobrovolně zemřít Václav  Dušek
15. 9. 2005 Švýcarsko, konopí a André Fürst Bushka  Bryndová
14. 9. 2005 Kdo ještě potřebuje v čele smečky samce Alfa? Štěpán  Kotrba
15. 9. 2005 Následek nařízení o zapovězení ceknutí o kvalitě vystrojování Armády ČR
14. 9. 2005 Díky korporacím máme místo demokracie Pobřežní hlídku
14. 9. 2005 Bushova éra skončila
14. 9. 2005 Vegetariánství škodí zdraví Petr  Wagner
14. 9. 2005 Hospodská debata jako paradigma české politiky? Karel  Dolejší
14. 9. 2005 Kulhánek: Highlander pro klempířské učně Filip  Sklenář
14. 9. 2005 Hurikán Katrina - změna klimatu a toxické znečištění Miroslav  Šuta
22. 11. 2003 Adresy redakce
3. 9. 2005 Hospodaření OSBL za srpen 2005