16. 6. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
16. 6. 2005

Sociální demokraté chtějí globalizaci zvládnout, ne ji odmítat

Dvojí evropské NE musí být výzvou pro novou EU

Dvojí Ne ve francouzském a v holandském referendu nebylo vítězstvím pro lidi, kteří chtějí Evropskou unii poslat na smetiště dějin, míní Jonathan Steele v deníku Guardian. Mnoho levostředových voličů s názory podporujícími Evropskou unii se přidalo k straně, která hlasovala Ne. To akceptoval britský komisař EU Peter Mandelson ve své rozumné Fabiánské přednášce v pondělí v Londýně.

Většina sociálních demokratů chce globalizaci zvládnout a řídit, nikoliv ji odmítat. Nepřijímá Mandelsonův názor, že je sociální stát už dnes "zastaralý". Argumentace Tonyho Blaira a jeho stoupenců, že je načase nyní šířit neoliberállní agendu a odstraňovat sociální práva, je přece v přímém rozporu ze signály z Francie a z Holandska.

A podpora pro sociální model zdaleka neexistuje jen ve "staré Evropě" na Západě. Poláci a Maďaři jistě chtějí mít právo pracovat kdekoliv v Evropě, ale neexistují žádné důkazy, že by "noví Evropané" ve vlastních zemích odmítali slušné sociální zabezpečení, státem dotované starobní důchody a dobrou sociální síť.

Takže by se EU měla snažit o harmonizaci, nikoliv o konkurenci. Namísto závodu směrem k minimu by měla Evropská unie zvýšit sociální záruky na společnou míru ve všech členských zemích EU, co se týče maximálního počtu hodin pracovní doby, minimální mzdy, odborových práv a záruk sociálního zabezpečení.

Někteří argumentují, že to Evropě zabrání konkurovat Asii o globální trhy. Ale pokud nemají na mysli, že evropské mzdy musejí poklesnou na asijskou úroveň, možnost konkurence tu skutečně není. Obchodní bariéry jsou legitimní střednědobou obranou a Spojené státy i Evropská unie je udržují. Globalizace může být regulována a měla by být regulována, jak dokázal sám Mandelson, když vyjednal za EU s Čínou dohodu o obchodu s čínským textilem.

Je správné snižovat obchodní bariéry vůči malým chudým zemím, které nemají nic jiného na prodej než potraviny a zpracované suroviny. Ale evropské bariéry vůči průmyslovému zboží z Číny a Indie, ze zemí, které mají pro vlastní výrobce obrovský vnitřní trh, jsou spravedlivé.

Jiným zdrojem evropské hrdost je parlamentní systém. V posledních letech komunistického režimu toužebně pohlíželi Rusové a Východoevropané směrem k mnohostranickému systému západní Evropy a žádali ji o radu v těchto věcech. Bohužel Evropa mluvila slabým hlassem a Rusové a Východoevropané se začali domnívat, že americká tradice silného exekutivního prezidenta je univerzální, jedinou demokratickou normou. Tak vznikly v mnoha sovětských republikách silné prezidentské úřady. Evropa měla zdůrazňovat, že s několika málo výjimkami, jako je Francie či Finsko (a i jejich systémy jsou jen zpoloviny prezidentské, neboť prezidenta volí vládnoucí strany) evropský demokratický systém nabízí daleko větší volbu stran, méně jde o televizní a osobnostní politickou soutěž, menší vliv mají političtí a podnikatelští lobbisté a neférové politické financování. V Evropě je také lehčí svhrnout nepopulární vládu před koncem funkčního období - je tam tedy více demokracie než v Americe.

Vždycky je co zlepšovat i v Evropě, ale neustále řeči o "demokratickém deficitu" by neměly zamlžovat skutečnost, že parlamentní politický model je charakteristicky evropským úspěchem a že by ho jiné země měly napodobovat.

Evropský sociální model a parlamentní tradice ilustrují rozdíly, jaké vznikly mezi hodnotami v Evropě a v Americe, navzdory společnému původu obou systémů. Je načase, aby Evropa tyto rozdíly začala zdůrazňovat a vytvořila si vlastní, nezávislou zahraniční politiku.

Evropská vize je velmi charakteristická - Evropa nepoužívá mučení, nemá trest smrti. Má civilizovaná vnitřní města s pěšími zónami, má mnohonárodnostní snášenlivost, energii využívá z udržitelných zdrojů, má nezávislé rozhlasové a televizní vysílání veřejné služby a omezují užívání střelných zbraní. Avšak nejvýznamnějšími charakteristickými rysy Evropy je její sociální model, parlament a její mezinárodní nezávislost.

Podrobnosti v angličtině ZDE

                 
Obsah vydání       16. 6. 2005
16. 6. 2005 Evropa končí
16. 6. 2005 Dvojí evropské NE musí být výzvou pro novou EU
16. 6. 2005 Policie osvobodila unesené děti ve škole v Kambodži
16. 6. 2005 Opravy
16. 6. 2005 O privatizaci deníku Mladá fronta Marta  Vildová
16. 6. 2005 Tlak na americkou vládu kvůli táboru v zálivu Guantánamo sílí
16. 6. 2005 Proč Horváthovo vítězství v soutěži SuperStar asi příliš neodstraní rasismus v ČR Jan  Čulík
16. 6. 2005 Romové a SuperStar Milan  Valach
16. 6. 2005 Dopis Václava Havla předsedovi vlády ČR Jiřímu Paroubkovi
16. 6. 2005 Zdražení jízdného je správné !
16. 6. 2005 Je pan Vít skutečným demokratem? Jan  Bím
16. 6. 2005 Usáma bin Ladin a mullah Omar se mají dobře
16. 6. 2005 Spojené státy dají Evropě více času na zavedení biometrických pasů
15. 6. 2005 Ratifikace, kampaň a volby Oskar  Krejčí
15. 6. 2005 Čím ochočit kamiony Jiří  Kofránek
15. 6. 2005 Microsoft pomáhá čínským úřadům cenzurovat internet
15. 6. 2005 Západ má v Africe střet zájmů
15. 6. 2005 Budoucnost Čechů ve třetím tisíciletí Milan  Černý
14. 6. 2005 Milující péče otcovského vůdce - uprostřed harému
14. 6. 2005 Obraz Alex  Koenigsmark
14. 6. 2005 I v dnešní době je možné být šťastný Jan  Paul
14. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí
22. 11. 2003 Adresy redakce
8. 6. 2005 Hospodaření OSBL za květen 2005