6. 5. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
6. 5. 2002

Sólo pro milovaného vůdce a 41 tisíc statistů

Média nemají pravdu, když po zamítnutém návrhu poslance ODS Marka Bendy (členství v komorách by nemělo být povinné) tvrdí, že David Rath porazil ODS. Martin Zvěřina v Lidových novinách 3.5.2002 dokonce píše, že president ČLK slavně pokořil Václava Klause. To je předvolební manipulace prokoaličních Lidovek a oblbování lidí. Prezident České lékařské komory (původně nechtěl být lékařem, ale rodiče mu to nařídili), pokořil především sám sebe. Neunesl totiž tíhu odpovědnosti, kterou má vůči svému resortu i celé společnosti, a za halasného povyku potvrdil svoji individuální cestu čistě osobních zájmů. V civilizovaném světě by Rathovo infantilní extempore ("pokud Klaus Bendův návrh z jednání sněmovny nestáhne, a neomluví se, ČLK vyvine maximální úsilí směřující k volební prohře ODS") dostalo maximálně jeden odstavec na zadní straně novin (Lidovky tomu věnovaly titulní stranu).

Milovník života, malířství a moci

Pro to, co Rath říká (koneckonců je to stále to samé) není bez zajímavosti zabývat se tím, proč to říká. Není těžké domýšlet, jaká míra nesnášenlivosti vnitřně pudí tohoto "ideologa všech ublížených", kterého na jedné straně sice fascinuje malířství, ale nikdy nepřišel na chuť moderním barevným skvrnám (které podle něho mají odrážet vnitřní svět autorů). V této zdánlivě neškodné větě z vlastního životopisu je však skryto cosi, co může odkazovat i k extremním postojům, neboť zbožňuji-li skutečně něco, přijímám to bez výhrad.

Miluje snad bývalý člen ODS studenou formální krásu bezobsažného nacistického umění, které svým kultem heroismu nebylo nijak vzdálené sovětskému oficiálnímu umění padesátých let (moderní umění jsou přece jen barevné skvrny), anebo snad zbožňuje v očích chlapců nikoliv dětskou upřímnost, ale především odhodlání k boji? Soudě podle jeho prvních reakcí na zcela běžnou procedurální záležitost ve sněmovně (Bendův návrh je prý ale komplotem ODS proti všem lékařům) je zřejmé, že zvedll svoji nenávist už při vyslovení samotného jména svérázného poslance ODS (taková nula nám nebude nic zakazovat!).

Na základě hysterických reakcí presidenta ČLK (Budeme stávkovat! Uděláme reklamní kampaň proti ODS - za peníze všech lékařů, pozn.aut.) se zdá, že je přímo posedlý komplexem kultu moci (Václav Klaus je jako Klement Gottwald) a ztratil poslední zábrany v otevřeném vyřizování účtů. Neštěstí je, že to dělá skrze Českou lékařskou komoru (jak dlouho mu to bude tolerovat?), kterou vtáhl do hry, jaká ji v budoucnu může poškodit. Jenže ČLK je především medializovaný David Rath, který ji využívá a diskredituje.

Hlavně ale nezapomíná. Zpočátku prý věřil Václavu Klausovi a ODS (jejím členem byl v letech 1991 až 1994), kterou spoluzakládal, ale nepodařilo se mu v ní prosadit. Pak prý dostal nápad založit Lékařský odborový klub a vše bylo rázem jinak. Neznámý lékař plnil stránky novin, "ustrkovaný bezvýznamný lékař" začal být viděn.

Každý, kdo má jiný názor, je nepřítel

Pravděpodobně nenaplněná touha po moci ústí v nespokojenost z osobní životní situace, jež je čitelná v neuvěřitelně radikálních postojích, které David Rath zaujímá k sebemenší kritice. Způsob, jakým ji vyhodnocuje, je pro člověka v jeho funkci prakticky neúnosný. Cítí se jí být totiž napadán, zesměšňován i destruován (po založení LOK mě mediální kampaň představila jako neetické a ziskuchtivé individuum), ale jenom ne osloven. Jde v jistém smyslu o vážné selhání osobnosti, o stále skrytý permanentní fóbický stav, který prakticky znemožňuje postiženému konstruktivně komunikovat se svým okolím. "Našli se i takoví, kteří nás z mě nejasného důvodu nepokrytě nenáviděli a dělali vše pro to, abychom ve svém snažení neuspěli", stěžuje si Rath ve svém životopise.

Je možné, že takovýto člověk, pokud má funkci, trpí primárním pocitem stálého ohrožení a nedoceněnosti (Klaus i svět se proti němu spikli). Stále se snaží dělat všechno proto, aby své okolí přesvědčil o své jedinečnosti, jejímž účinným nástrojem je demagogie (Klaus prý nechce diskutovat o svých experimentech, které chce vyzkoušet na lékařích a nemocných lidech). Bez schopnosti přirozené kritické reflexe (není Klaus náhodou nacistický Mengele?), s myslí neustále přeplněnou myšlenkami "vrátit úder", se však stává sice nebezpečnou, nicméně směšnou postavou "dějin" (Král Zikmund, Napoleon, Hitler,atd.)

Přehnané soudy neodpovídající skutečnosti, nalézání falešných pohnutek tam, kde nejsou, a přeceňování malicherných významů byly vždy průvodní znaky nevyrovnané osobnosti, která odtržena od reality sklouzává k extrémním projevům. Reakce Davida Ratha na Klausovo čistě osobní vyhrožování políčky (Gottwald teda určitě nejsem!), je proto zcela v duchu těchto "kvalit": "Klaus jednoznačně zdravotníkům vzkázal, co si o nich myslí: jsou hmyz který je potřeba zašlápnout, popřípadě zfackovat," řekl president ČLK. "Vážený pane Klausi, přes řadu velice negativních zkušeností s Vaší osobou jsem připraven s Vámi zasednout za jednací stůl," sděluje vzápětí předsedovi parlamentu věcně a morálně dezorientovaný lékař.

David Rath zavelel do boje proti ODS

Stejně tak jako představenstvo České lékařské komory doporučuje konzumovat kojeneckou vodu Aquila (proč asi? Protože je zdravá?), doporučovala nyní bojkotovat ve volbách ODS. Je to stejně lobbistické a účelové rozhodnutí jako v případě kojenecké vody. Zdá se, že vliv presidenta ČLK byl dosud na předsednictvo velký a mnoho jejích členů uvěřilo dobré vůli jeho "ochranářských zájmů". Pochybuji že to tak bude stále, když samolibý "vůdce" zcela odhalil svoji tvář. Po jeho posledním vystoupení nemá smysl se utěšovat, že první, na co Rath myslí, jsou lékaři a nebo dokonce snad pacienti.

Konfliktní situace navíc ukázala, že většina lékařů chce jen dobrovolné členství v komorách, a zazněly silné hlasy, že apolitická komora která má být garantem odbornosti, sklouzává do odborové politiky. Podle některých údajů se polovina ze 41.000 lékařů domnívá, že by členství v komorách mělo být dobrovolné, a jen třetina je pro členství povinné. "Jako povinný člen se stydím za to, jakým způsobem vystupuje nyní komora na politické scéně," řekl dokonce bývalý mluvčí komory Jan Jelínek, který na protest proti Rathovu způsobu vedení komory z představenstva v říjnu 2000 odešel.

David Rath, který v dětství přečetl všechny verneovky (a nejraději asi Robur Dobyvatel a Pán světa) ve svém tažení využívá vše, co se mu hodí: "Zrušení povinného členství vyvolá negativní reakci v zemích EU. Kolegové z Německé lékařské komory a Rakouské lékařské komory s kterými jsem mluvil, jsou velmi pobouřeni," hřměl president ČLK na adresu ODS.

Zdá se, že to co Rath podsouvá Klausovi, je v obráceném smyslu právě jeho zájmem. Jestliže tvrdí, že lídr ODS chce mít po volbách absolutní moc v určitých resortech a chce si nyní "vyčistit" prostor, tedy předem zlikvidovat z pozice síly (odložte střelné zbraně, páni poslanci!) všechny potencionální možné oponenty, pak president ČLK si chce svoji moc (hlavně proti Klausovi a ODS) skrze ČLK udržet. Jestliže Rath tvrdí, že Klaus má z komor strach, neboť jsou to nezávislé apolitické organizace, které nemůže řídit a ovládat, pak zřejmě nechce přijít o možnost ovládat Českou lékařskou komoru a o všechny "naturálie" s tím spojené (časopis Osobní lékař je jen zrnko prachu v míře výhod, jež se nabízejí).

Sejdeme se u voleb

Smutný muž na ministerstvu zdravotnictví Bohumil Fišer, jen chabě oponoval v Českém rozhlase v jednom z diskusních pořadů Davidu Rathovi. Demagogii o zhroucení celého zdravotnictví z nebezpečné možnosti odlivu "lékařských mozků" do Německa se ale dalo čelit jen těžko. Ministr svého potencionálního nástupce v požadavcích povinného členství v ČLK podpořil. Jeho argument, že návrh ODS neříká, kdo dosavadní kompetence komor převezme, je z pozice ministra zdravotnictví relevantní. Podle Fišera by tak vznikla situace, že v Česku nebude zákonná autorita, která by licence vydávala a ověřovala připravenost jednotlivých zdravotnických zařízení k poskytování péče, čímž.návrh ODS ohrožuje hladký chod celého resortu.

Ministr se sice nepostavil jednoznačně za Ratha (jak píší senzacechtivá média ) v jeho boji s předsedou ODS, nicméně signál s politickým přesahem tu jistě je. Přijetí návrhu ODS by totiž podle něj vedlo ke zmatkům a ve svém důsledku i k ohrožení kvality poskytované péče. "Jako ministr zdravotnictví musím návrh hodnotit jako nezodpovědné hazardování s našimi občany," řekl Fišer, osvojiv si rétoriku průbojnějšího kolegy Davida Ratha.

Vzhledem k tomu, že prezident lékařské komory si při schůzce s Cyrilem Svobodou a Hanou Marvanovou už vyjednal podporu poslaneckých klubů KDU-ČSL a Unie svobody (na jak dlouho asi?), rozložení předvolebních sil se polarizuje. "Politická scéna se snad už navždy zbaví nedemokratického nacionalisty Václava Klause, tedy politika "latinskoamerického střihu", uzavírá své snažení za zájmy lékařů a pacientů do otevřeného požadavku David Rath.

                 
Obsah vydání       6. 5. 2002
6. 5. 2002 George Bush se spojil s Vatikánem a s muslimskými zeměmi v tažení proti sexuální osvětě
5. 5. 2002 Jdu-li volit, stávám se spoluviníkem krachu této civilizace Eugen  Haičman
6. 5. 2002 Odmítáme pojem kolektivní viny, ale zahraniční vlastnictví českého tisku je vážný problém Jan  Čulík
6. 5. 2002 Byrokratických orgií se bojím víc než části komunistů Jaroslav  Sever
6. 5. 2002 Lidové noviny: xenofobní úvod u (snad) dobře míněného článku Jan  Čulík
6. 5. 2002 Velká Británie: konzervativní stínová ministryně zbavena funkce za rasistický vtip
6. 5. 2002 Chirac získal Le Penovou zásluhou ve Francii drtivé vítězství Jan  Čulík
6. 5. 2002 První strasti e-občana Faltuse: Váš certifikát není kvalifikovaný! Tomáš  Pecina, Jiří  Faltus
6. 5. 2002 Chaplin policajtom - Schuster e-občanom! Lubomír  Sedláčik
6. 5. 2002 Pomozte nám zmapovat historii českého tisku od r. 1989 Daniela  Pilařová
6. 5. 2002 Vážení zaměstnanci a majitelé českých novin!
6. 5. 2002 Tabu: víte, že čteme v ČR německé noviny? Bořivoj  Čelovský
6. 5. 2002 Digitální televize jako budoucnost Zdeněk  Duspiva
6. 5. 2002 Sólo pro milovaného vůdce a 41 tisíc statistů Jan  Paul
3. 5. 2002 Pracovní úkol Radek  Mokrý
3. 5. 2002 Oběd s rasistou
3. 5. 2002 Ivan Klíma: Svoboda jako projev morálního úpadku Jan  Čulík
5. 5. 2002 Karel Marx - svoboda a socialismus Willy  Brandt
12. 6. 2002 Čtení na pokračování - Politika s ručením omezeným Jan  Keller
21. 1. 2002 Příspěvky na investigativní práci Britských listů

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
6. 5. 2002 Odmítáme pojem kolektivní viny, ale zahraniční vlastnictví českého tisku je vážný problém Jan  Čulík
6. 5. 2002 Tabu: víte, že čteme v ČR německé noviny? Bořivoj  Čelovský
6. 5. 2002 Byrokratických orgií se bojím víc než části komunistů Jaroslav  Sever
6. 5. 2002 Sólo pro milovaného vůdce a 41 tisíc statistů Jan  Paul
6. 5. 2002 George Bush se spojil s Vatikánem a s muslimskými zeměmi v tažení proti sexuální osvětě   
6. 5. 2002 Velká Británie: konzervativní stínová ministryně zbavena funkce za rasistický vtip   
6. 5. 2002 Lidové noviny: xenofobní úvod u (snad) dobře míněného článku Jan  Čulík
6. 5. 2002 První strasti e-občana Faltuse: Váš certifikát není kvalifikovaný! Jiří  Faltus, Tomáš Pecina
5. 5. 2002 Jdu-li volit, stávám se spoluviníkem krachu této civilizace Eugen  Haičman
5. 5. 2002 Karel Marx - svoboda a socialismus Willy  Brandt
3. 5. 2002 Václav Havel: Hrdinou se člověk stává postupně   
3. 5. 2002 USA: Země obezity   
3. 5. 2002 Ivan Klíma: Svoboda jako projev morálního úpadku Jan  Čulík
3. 5. 2002 Zlatý časy Radek  Mokrý