Analýza
Balkánská uprchlická cesta
10. 12. 2015
Zpráva o balkánské uprchlické cestě s analýzou dalšího vývoje situace a návrhy dalšího postupu humanitárního zajištění migraceAnalýza
10. 12. 2015
Zpráva o balkánské uprchlické cestě s analýzou dalšího vývoje situace a návrhy dalšího postupu humanitárního zajištění migraceSpolečnost nedůvěry, ztráty sebevědomí a strachu nemůže být demokratická
10. 12. 2015 / Bohumil Kartous
Českou politickou scénu provází spor o registrační pokladny. Podle návrhu současného ministerstva financí by zavedení takového opatření pomohlo zvýšit výběr daní. Podle opozice to k vyššímu výběru daní nepovede, pouze se zvýší míra restrikce a možnost zneužití sebraných informací. Ve školství se mluví o inkluzi, začleňování žáků se specifickými potřebami do běžných škol. Podle proponentů jde o naplnění práva na vzdělání s dlouhodobě pozitivním vlivem na sociální kohezi, podle oponentů ohrožení vzdělávání a destrukce fungujícího mechanismu. Příkladů opatření, která mají změnit společenský aparát, aby se změnila společnost samotná, jsou desítky, Spor o ně se ale vždy nese v duchu diskuse do značné míry irelevantní vůči samotnému problému. Problém je v samotných podmínkách, v nichž se celá politika odehrává. Jako když na mokré dřevo dáte pár třísek a spoléháte se, že zažehnete oheň. Pokaždé to zaručeně "chcípne". Kdo chce zapalovat, musí hořet. Jenže česká společnost, a podle toho i česká politika, připomíná světelnou imitaci krbu: žádný oheň, jen to tak věrně vypadá.
Přijetí uprchlíků je nejlepší strategií proti Islámskému státu
10. 12. 2015
Francouzský novinář a autor Nicolas Hénin strávil deset měsíců v zajetí ISIS. Přesto nevaruje před hrozbou Dáiš, nýbrž před hrozbou evropských populistických politiků. Amy Goodmanová s ním hovořila o rostoucí tendenci západních zemí uzavírat své hranice před uprchlíky. Část rozhovoru, který vyšel na serveru Democracy Now!, přeložil pro Britské listy Lukáš Pokorný.
10. 12. 2015 / Jan Čulík
Myslet si, že politika se dá provádět jen na racionální úrovni, znamená prohrát
V poslední době se v Evropě i v Americe rozšířily lidové představy, kdy se občané cítí ohroženi problémy, které neexistují, a vyžadují - ke své vlastní škodě - jejich řešení. V České republice se vládnoucí politikové těmto nesmyslům z volebních důvodů naprosto přízpůsobili. Miloš Zeman sbírá body od většiny adorujícího, zděšeného českého obvyvatelstva tím, že straší občany neexistující hrozbou od muslimů, k tomu se radostně přidává Andrej Babiš, který, když vidí, jak je to populární, požaduje, aby se Česká republika a Evropská unie hermeticky izolovala od vnějšího světa.
Podobné problémy vládnou dnes i ve Velké Británii, kde velká většina Angličanů (nikoliv Skotů!) usoudila, v přímém rozporu s fakty, že imigrace Čechů, Slováků, Rumunů a Poláků do jejich země společnosti škodí. Angličané si to ve velkých počtech myslí, přestože existují věcné statistiky, podle nichž přispívají imigranti ze středovýchodní Evropy britské ekonomice miliardami liber na daních a kdyby této imigrace nebylo, Británie by hospodářsky stagnovala a nebyla by schopna zvládnout svůj státní dluh.
DNES JE DEN LIDSKÝCH PRÁV:
10. 12. 2015
Země, kde se nejvíc popravuje:
Inherently cruel & irrevocable, the death penalty is always wrong. #EndDeathPenalty everywhere. #HumanRightsDay pic.twitter.com/McKSWF2OPz
— Andrew Stroehlein (@astroehlein) December 10, 2015
10. 12. 2015 / Daniel Veselý
Sledoval jsem projev amerického prezidenta Baracka Obamy, který 5. prosince pronesl k národu poté, co Spojenými státy otřásl teroristický útok v San Bernardinu ZDE. Obamovou odpovědí na tuto a další tragické události je, metaforicky řečeno, silnější úder kladiva, což řada vyděšených Američanů ostatně očekávala. Obama ve své řeči neopomněl připomenout, že činnost americké armády zajišťuje obyčejným Američanům bezpečnost na domácí půdě. Mám za to, že nic nemůže být vzdálenější pravdě než toto tvrzení, jež se ale od amerických prezidentů běžně očekává.
10. 12. 2015 / Ivo Barteček, Štěpán Cháb
Vážená ministryně školství, mládeže a tělovýchovy,
vím, že máte velmi krátký čas na to, něco ve svěřeném rezortu důsledně zbabrat. Vystřídala jste určitý směr vývoje, nahradila ho vlastním a za pár chvil budete sama nahrazena, aby mohly být i vaše, jistě revoluční, metody opět seškrtány a nahrazeny spolu s vámi. Přesto byste měla vyšetřit čas alespoň na pochopení vlastního rezortu. Pokusím se vám jej ozřejmit.
Čím více se střílí, tím větší je zájem o zbraně
10. 12. 2015
Několik případů masového vraždění v USA, které se udály v posledních měsících, a reakce Obamovy administrativy v tlkau na omezení dostupnosti zbraní v této zemi výrazně zvyšují prodeje zbrojovky Smith & Wesson. Nárůst prodejů za poslední tři měsíce činí 15,2 %. Společnost oznámila, že v meziročním srovnání prodejů za období 3 měsíců (k poslednímu říjnu), byl zaznamenán nárůst dokonce 32,1 %. Za poslední rok vzrostla cena akcií firmy o 125 %. Skokový nárůst zaznamenaly po reakci Baracka Obamy na nedávnou střelbu v San Bernardinu, při které zahynulo 14 lidí, při které opět vyzval k přísnější regulaci v dostupnosti střelných zbraní.
Více v angličtině na Alternet.org ZDE
Rozhovor Britských listů 34:
4. 12. 2015
Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE
11. 12. 2015
Znamená to, že se petice bude muset projednávat v britské Dolní sněmovně. Petice je ZDE
Petice vznikla na serveru britského parlamentu v úterý poté, co Trump navrhl, aby bylo muslimům zakázáno cestovat do USA.
Donaldu Trumpovi odebrala čestný doktorát univerzita Roberta Gordona v Aberdeenu. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová mu odebrala titul podnikatelského velvyslance pro Skotsko.
Podrobnosti v angličtině ZDE
9. 12. 2015
"Za pevný morální postoj ve světě, kde se ho nedostává"
Časopis citoval roli Merkelové v uprchlické krizi a při jednání o řecké dluhové krizi. Merkelová poskytla "pevné morální vedení ve světě, kde se ho nedostává," konstatovala šéfredaktora Nancy Gibbs. Pokračovala: "Za to, že Angela Merkelová žádala od své země víc, než co by se většina politiků odvážila, za její pevný postoj proti tyranii i proti oportunismu i za poskytnutí pevného morálního vedení ve světě, kde se ho nedostává, jmenujeme Angelu Merkelovou Osobností roku časopisu Time".
Podrobnosti v angličtině ZDE
Tání ledových vrstev v půdě způsobuje další vzrůstání teplot
10. 12. 2015
Až čtvrtina současné podpovrchové vrstvy ledu na Aljašce roztaje do roku 2100, předpovídá studie US Geological Survey, instituce provádějící ekologický výzkum. Takové tání by do ovzduší uvolnilo významné množství doposud zadržovaných plynů s příměsí uhlíku, což by velmi pravděpodobně posílilo současný trend klimatických změn obecně pojmenovaný jako "globální oteplování". Permafrost, stabilně zmrzlá podpovrchová vrstva, zabírá zhruba 38 % plochy Aljašky. Stále vzrůstající teploty vedou k postupnému tání permafrostu, což v konečném důsledku povede k uvolňování dalšího plynného uhlíku, který je vázán v této vrstvě, do ovzduší. Jde o efekt nazvaný zpětnovazebná smyčka: zvyšováním teplot se uvolňuje do ovzduší po tisíce let zadržovaný uhlík a metan, což posiluje další vzrůst teplot.
Odhaduje se, že arktický permafrost zadržuje 1,4 až 1,85 miliard tun organického uhlíku, což je zhruba polovina množství zadržovaného půdou na Zemi. Teploty v arktických oblastech vzrůstají dvakrát rychleji než v ostatních oblastech Země. Za poslední tři desetiletí vzrostla teplota v těchto oblastech v průměr o 0,6 stupně Celsia. Ve vrstvě perfafrostu vzrostla teplota v průměru o 5,5 stupně Celsia (od roku 1980).
Více informací v angličtině na webu Guardianu ZDE
Bodláky Václava Duška
10. 12. 2015 / Václav Dušek
Když se dva potkají, ruce si podají - a už hra nevinná začíná. Významný politik v Česku, v zahraničí figura zahalena mhou, vyřknul promyšlená slova ku kolegovi drsoňovi, že žije skromně, filuta. Nu, žít skromně za vykecané peníze a vysezené gluteální krajiny do kulata, toť snem všech prostých občanů této bohaté země pravdy a lásky, kde slovo znamená nic a nic růžovou budoucnost s kaňkami po inkoustu.Představivost vlastního stínu nehrozí. Jinak se přece nevyskytne na politické obloze válečnický zloprcek s nedostudovanou elitní vojenskou školou Jana Žižky z Trocnova, zvané žižkárna. Věští - válka na obzoru. Doma zabalenou plnou polní a šupity hupity do boje za demokratická práva. Pošleš bojovníka do první linie, skončí v týmu pozorovatelů. Významný mozek přece neobětuješ kulce. Zloprcka hýčkáme, loutka k popukání.
> Regionální volby ve Francii 2015
9. 12. 2015 / Josef Brož
Navzdory hrozivým předpovědím, a předčasném triumfalismu předsedkyně Národní fronty (FN) Mariny Le Penové, jež dosáhla rekordního výsledku v prvním kole regionálních vleb minulou neděli 6. prosince, první odhady před druhým kolem tuto neděli 13.prosince, nepotvrzují, že by se politické vítězství z první kola potvrdilo.
Dokonce přesně naopak. Oba základní referenční listy: tedy konzervativní Le Figaro i liberlně-levicový večerník Le Monde, zveřejnily ve středu vpodvečer výzkum TNS Sofres, který si zadala redakce Figara a televize LCI.
19. 7. 2016
K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa, anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.
Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.
Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.
Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.
Prosíme, přispějte.
Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.
Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE
Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.
9. 12. 2015
Jednotící dynamikou po celé Evropě je interakce finanční nejistoty a kulturní izolace vládnoucích elit od ovládaných.
Marine Le Pen prochází francouzskou politikou a vydává ostrý zápach profesionálně vyžehleného fašismu, píše Raphael Behr. Opustila brutální styl svého otce, zbavila se otevřeného rasismu a kolonizovala onen politický prostor, kde přechází jeho extremismus do mainstreamové serioznosti. Po triumfálním vítězství v prvním kole francouzských regionálních voleb si Nacionální fronta nyní nárokuje ve Francii místo hlavní opoziční strany.
Ale Francie není výjimkou. Dlouhodobá choroba evropské liberální demokracie se začíná projevovat jako její úpadek. Neliberální demokracie už kvene na východě kontinentu. Je to explicitní politický program maďarského premiéra Viktora Orbána, který se pokusil zakázat médiím, aby kritizovala vládu, jménem ochrany "veřejné morálky" a který považuje nekřesťanská náboženství a nevládní organizace za pátou kolonu, která ohrožuje "národní existenci". Tento postoj Orbán zaujímal už před imigrační krizí, v níž zaujal pozici "obránce Evropy" před infiltrující "armádou" muslimů.
V říjnu drtivě vyhrála volby ultrakonzervativní strana Právo a spravedlnost v Polsku a vyvolala tak obavy, že i Polsko se přidá k orbánovskému křesťanskému nacionalismu. Teoretikové nás ujišťují, že se kyvadlo v Polsku zase vrátí na druhou stranu.
9. 12. 2015
Tato statistika vysvětluje, proč v Británii nevládne xenofobie vůči muslimům:
Latest @EU_Eurostat data on EU demographics fascinating. So much info. (h/t @PoliticoRyan) https://t.co/UlXowe1Elw pic.twitter.com/DK7DiIzksb
— Andrew Stroehlein (@astroehlein) December 9, 2015
9. 12. 2015
Globální akademicko-novinářský portál The Conversation vydal anglický článek Jana Čulíka Seznamte se s Milošem Zemanem, Donaldem Trumpem České republiky" ZDE
9. 12. 2015
Bild: Pravicový virus infikuje
Vlivný německý bulvární deník Bild varovně umístil Miloše Zemana mezi ultrapravičáky, jejichž vliv nyní v Evropě sílí. Postavil ho do galerie ultrapravicových politiků, jako je Belgičan Felip Dewinter, Holanďan Geert Wilders , Dán Kristian Dahl či polská premiéra za ultrapravicovou stranu Právo a spravedlnost Beata Szydlo. O Zemanovi list píše, že je to "vlastně sociální demokrat, ale vnitřně je to ultrapravičák, je proti homosexuálům a nechce žádné uprchlíky".
PŘÍPAD TRUMP
9. 12. 2015
Trumpův návrh zakázat muslimům cestovat do USA vyvolal v Republikánské straně chaos
Vedení Republikánské strany a soupeřící kandidáti odsoudili Trumpa jako "neamerického" a "fašistu". Někteří si myslí, že se blíží konec jeho kampaně.
V úterý se vedení americké Republikánské strany od prezidentského kandidáta Donalda Trumpa distancovalo. Čelilo požadavkům, aby byl Trump zbaven kandidatury na amerického prezidenta poté, co svět reagoval se zuřivostí na jeho plán zakázat muslimům cestovat do USA.
Trumpovy výroky v tomto smyslu vyvolaly v prezidentské kandidatuře v Republikánské straně chaos. Čelní představitelé strany od předsedy Republikánského celonárodního výboru až po bývalého amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho odsoudili návrh zakázat muslimům cesty do USA jako "neamerický".
VĚNOVÁNO MILOŠI ZEMANOVI
9. 12. 2015 / Jan Čulík
"Kreténi, probuďte se!" volá v tomto kresleném komentáři slavného karikaturisty listu Guardian americký republikánský kandidát Donald Trump. Komentátoři varovně poukazují na to, že Trump svými neuvěřitelnými, bigotními a hloupými výroky dělá totéž, co Miloš Zeman - jemuž ovšem v tom vydatně asistují české sdělovací prostředky, zejména Parlamentní listy - totiž že normalizuje idiocii a hate speech ve společnosti.
Normální společnosti však na rozdíl, jak se zdá, od společnosti české, mají ještě dostatečné množství odolnosti, aby se proti těmto pokusům normalizovat idiotství razantně postavili - jak svědčí celosvětová zuřivá reakce proti Trumpovým nejnovějším nesmyslům. Kéž by tatáž reakce globálně postihla i Miloše Zemana - no, ono se to do určité míry děje. Proto mu, Parlamentním listům a podobně primitivním médiím, destabilizujícím ruku v ruce s politiky jako Zeman českou společnost nesmysly, věnujeme tento kreslený komentář, který platí pro ně neztenčenou měrou jako pro Trumpa.
9. 12. 2015
Americký republikánský prezidentský kandidát Donald Trump se stal terčem ostré kritiky za své tvrzení, že "ulice v Londýně jsou tak zradikalizovány, že se londýnská policie bojí o život".
Ve zdrcujícím prohlášení konstatovala londýnská Metropolitní policie: "Normálně bychom nepoctili takové výroky reakcí, avšak při této příležitosti si myslíme, že je důležité zdůraznit Londýňanům, že se pan Trump kolosálně mýlí. Velmi rádi poskytneme každému kandidátu v prezidentských volbách ve Spojených státech amerických podrobné informace o skutečnostech týkající se policejní práce v Londýně."
Ve snaze ospravedlnit své kontroverzní výroky, že by mělo být zakázáno muslimům cestovat do USA, Trump se vyjádřil, že části Londýna a Paříže jsou tak "zradikalizovány" - tedy že tam údajně vládne islamistický extremismus - že se tam policisté bojí.
9. 12. 2015 / Karel Dolejší
Poté co Moskva rozmístěním systému S-400 v Sýrii získala trvalou schopnost kdykoliv uzavřít celý kyperský (a také libanonský) vzdušný prostor, jak ostatně arogantně předvedla během nedávných námořních manévrů u syrských břehů, chystá se smlouva o využití kyperských základen ruskými letouny ZDE. Rusko již může využívat kyperské námořní základny ZDE. (Ale to ve Středomoří není zdaleka vše, neboť v roce 2013 se Kreml zajímal o pronájem černohorských přístavů Bar a Kotor a jedná se také o možné základně v Egyptě ZDE.)
9. 12. 2015
Evropští politikové podcenili zoufalství lidí.
Důsledkem je dokonalá bouře: uprchlíci nemají důvod zůstávat na Blízkém východě, země na Blízkém východě nemají důvod jim bránit v odchodu a Evropa nemá možnost jak jim zabránit v příchodu na své území.
Zaprvé: uprchlická krize není nový jev. Je jen nová pro Evropu a pro Západ. Do konce roku 2014 žilo jen 14 procent lidí vyhnaných ze svých domovů v rozvinutém západním světě. Méně než 6 procent syrských uprchlíků zažádalo do té doby o azyl v Evropě (222 156 z celkového počtu 4 miliony). Když se ptáme na příčiny uprchlické krize, která je tak vážná už tak dlouho, vlastně se ptáme, proč se Evropa teprve teď probudila a uvědomila si, že zuří uprchlická krize.
Loni přijelo na vratkých člunech do Evropy 220 000 uprchlíků. Letos jich přes Řecko a v menší míře přes Itálii přišlo více než 900 000. Proč?
Prvním důvodem je neřešitelnost syrské občanské války. Většina uprchlíků podle statistik OSN a řecké a italské vlády pochází ze Sýrie. Vzdali se totiž naděje, že by mohli žít ve vlastní zemi, protože tam válka nekončí. Lidi tam přežili čtyři roky brutální války a pátý rok je už na ně moc.
9. 12. 2015
Uprchlická agentura OSN vyzývá Jordánsko, aby vpustilo 12 000 syrských uprchlíků uvízlých na hranici. Tito lidé prchají před bombardováním a individuálním násilím.
16. 7. 2015 / Karel Dolejší
Lekce, kterou si mohou vzít Řekové z finanční historie Argentiny, není ta, již jim předepisují příznivci bankrotu za současných velmi nepříznivých mezinárodních podmínek. To ale neznamená, že by se nenašla jiná, mnohem užitečnější.
9. 12. 2015
Zatímco se ekonomové, sociologové, historici, antropologové, psychiatři a religionisté přou o příčinu radikalizace pachatelů útoku v Paříži, Hlas Oliviera Roye vyčnívá z debaty. Světově proslulý specialista na islám a geopolitiku Blízkého východu vyvinul "třetí cestu", jak chápat nový globální džihádismus.
9. 12. 2015
63 per cent of Czechs are convinced that if a woman has been raped, in many cases it is her own fault. Rape is apparently the victim's own fault if she flirted with the rapist, if she was drunk, wore sexy clothing, did not say "No" clearly enough, walked through a deserted area without accompaniment and had had frequent sexual partners.
These are the results of an opinion poll, carried out by Amnesty International in the Czech Republic. According to AI, these views of the public are the reason why most rape cases go unreported to the police in the Czech Republic. Czech police and Czech judiciary do not know how to deal with the victims of rape. The authorities often regard the victims of rape as "provocateurs" who have brought about the rape on themselves. Czech courts dismiss the cases of rape if the victim's clothes have not been torn, if the victim was drunk, if the victim did not fight hard enough against the attacker, if they worked as waitresses or if the perpetrator was their partner whom they had decided to leave, says Amnesty International.
Source in Czech HERE
9. 12. 2015
Malá vesnička Guindrecourt-sur-Blaise s 45 obyvateli dala ultrapravicové Národní frontě největší podíl hlasů v nedělních regionálních volbách. Všichni voliči s výjimkou tří hlasovali pro stranu Marine Le Penové.
9. 12. 2015
Výzkum publikovaný v časopise Journal of Transport & Health ukázal, že podíl domácností vlastnících jízdní kolo v globálním měřítku poklesl. Průměr ve 148 zemích za poslední tři dekády klesl o polovinu.
9. 12. 2015
Zdrcující vítězství venezuelské opozice může znamenat konec éry politického experimentu zahájeného před 16 lety Hugo Chávezem, který vedl socialismem inspirovanou transformaci latinskoamerické ropné ekonomiky a podporoval odpor proti Washingtonu na celém kontinentě.
8. 12. 2015
Miroslav Lidinský, the Chairperson of the Czech extremist party Dawn-National Coalition, has congratulated Front National and its chairperson Marine Le Pen on their victory in the first round of the French regional elections. In Lidinský's view, the victory is the reflection of the fact that the EU political elites ignore the will of their citizens. People are afraid of chaos and lawlessness and see that the current European governments are unable to defend them. This is why the political map of Europe is now being gradually re-written. This applies not only to France, but also to Poland. The same thing will happen in Germany where a petition demanding Angela Merkel's resignation has been launched. Marine Le Pen's electoral victory is inspirational and it proves that we must not give up, said Lidinský.
He added that on 6th February, 2016, a mass protest against the islamisation of Europe will take place in ten European Union countries. In the Czech Republic, the protest will be organised by Dawn-National Coalition and by the Anti-islamic Bloc. This wave of popular activism is yet another proof of the fact that the European elites are isolated from the people whom they rule.
Dawn-National Coalition has added that it will support the Czech national budget only on condition that 5 billion Czech crowns invested into the protection of the Czech borders and 3 more billion Czech crowns is given to the Czech police "to fight the onslaught of immigrants."
The political party Dawn-National Coalition is headed by Japanese immigrant Tomio Okamura. Okamura is a Member of Parliament. His extreme right wing party obtained 6,88 per cent of the popular vote in the Czech general election in 2013 and holds 14 of the 200 seats in the Czech Parliament.
8. 12. 2015 / Boris Cvek
V roce 2002 v prvním kole francouzských prezidentských voleb za účasti necelých 72% voličů postoupil do druhého kola Jean-Marie Le Pen. Pravicový kandidát Chirac tehdy získal 19,88% hlasů, Le Pen 16,86% a levicový kandidát Jospin 16,18%.
8. 12. 2015
Před čtrnácti dny zveřejnila šéfredaktorka deníku Guardian Katherine Viner apel, aby čtenáři listu přispěli finančně na uprchlíky. Napsala, že "naše reakce na uprchlickou krizi bude zkouškou našich hodnot, našeho ducha a naší velkomyslnosti. Je důležité, abychom my jako jednotlivci i jako komunity prokázali podporu a solidaritu".
Za čtrnáct dnů přispěly tisíce čtenářů deníku Guardian celkovou částkou půl milionu liber, tedy 18,5 milionu korun. Mnoho dárců zdůraznilo, že chce vyjádřit svůjh hněv nad nedostatečností a ubohostí oficiální reakce evropských politiků na uprchlickou krizi.
Mnozí dárci bývali sami uprchlíky, anebo měli rodiče nebo prarodiče, kteří byli uprchlíky. "Poskytli jste finanční dar, protože jste buď vy nebo vaše rodina přijeli, často před mnoha desetiletími, z východní Evropy nebo z Německa, prchali jste před fašismem, násilím a útlakem a byli jste navždy vděční, že vám a vašim rodinám Británie poskytla útočiště."
Někteří lidé přispěli na sbírku penězi, které dostali od britského státu jako sociální podporu na vytápění svého příbytku v zimě. Jeden mladý čtenář věnoval 6,50 liber (240 Kč), "protože se mi nelíbí, když se lidé topí a umírají".
Sbírka bude pokračovat ještě dalších pět týdnů.
Podrobnosti v angličtině ZDE
7. 12. 2015 / Jan Kavan
Ve čtvrtek 3. 12. jsem moderoval jeden z pravidelných seminářů Spojenectví práce a solidarity (SPaS). Tento seminář se zabýval tématem migrační krize a na jeho organizaci spolupracovala platforma ČSSD Doleva! Na panel jsem pozval arabistu a súdánského honorárního konzula Petra Pelikána a tři české dobrovolníky, kteří pomáhali uprchlíkům jak např.na pražském Hlavním nádraží, tak třeba i na srbsko-chorvatské hranici.
Už jsem zvyklý na ledacos, ale nenávistné a xenofobní poznámky, které ani nepředstíraly, že by měly být otázkami v seriozní diskusi, ze mě téměř vyrazily dech. V Británii by některé výkřiky či forma argumentu byla interpretována jako nepochybně rasistická a nesnášenlivá. Výlevy některých diskutujících (zdaleka ne všech!) mi připomněly reakce některých stoupenců Madame Marie Le Penové, na které jsem narazil asi před týdnem v Paříži, i když ty byly spíše jakousi mírnou formou toho, co jsem slyšel na pražském semináři.
Pro jednoho křesťana byli všichni uprchlíci vetřelci a nájezdníci, pro jiného "diskutujícího" byli dobrovolníci na panelu "havloidní fašouni", kteří pomáhali "zločincům".
7. 12. 2015
Evropa vytváří uprchlíkům překážky, přestože by měla pro ně vytvářet legální koridory pro cestu na náš kontinent
Jeden letošní brilantně satirický politický kreslený komentář zobrazuje rodinu uprchlíků, kterou na evropské hranici zastaví činitel jedoucí v náklaďáku s evropskou vlajkou. Činitel postaví plot a rodina přes něj s potížemi přeleze do Evropy. Když se jí to konečně podaří, daný činitel její příslušníky vřele obejme a volá: "Vítejte v Evropě!", píše Bruno Maçães, politický ekonom a portugalský ministr pro evropské záležitosti.
To je tragický paradox evropské pohraniční politiky. Celkem vzato je evropská společnost, která je založená na toleranci a lidských právech, přesvědčena, že je morálním imperativem pomáhat uprchlíkům, kteří utíkají před bezprostřední hrozbou násilné smrti. Na druhé straně je EU stále ještě neschopná vytvořit pro tyto uprchlíky legální koridory do Evropy a dokonce vytváří překážky, aby pro ně byla cesta do Evropy co nejobtížnější. Připomíná to morálně katastrofální verzi jakýchsi dystopických Hladových her, v nichž jsou uprchlíci odměněni příslibem velkomyslné sociální podpory a osobní bezpečnosti, pokud budou mít štěstí a cestou do Evropy přežijí. Jak jsme se ocitli v takovéto situaci?
HRW:
8. 12. 2015
Asylum Seekers Stuck on the Serbia-Bulgaria Border - Dispatch from @LydsG https://t.co/WEgkCW80wJ pic.twitter.com/ju06t78Flq
— Andrew Stroehlein (@astroehlein) December 8, 2015
"Jsem tady už pět dní, bez přístřeší. Nemohu spát, je příliš zima a musím být vzhůru, kdyby mi volala policie."
Ahmed, 21, je jedním ze stovek Afghánců, kteří uvízli v malém pohraničním městě Dimitrovgrad na srbsko-bulharské hranici. Stejně jako dalších 200 - 250 Afghánců, které jsem navštívila minulý týden, čeká na povinné dokumenty od srbských úřadů, které by mu umožnily další cestu přes Srbsko do Chorvatska a do západní Evropy.
8. 12. 2015
Německo zatím letos registrovalo 964 572 nových žadatelů o azyl, čtyřikrát více než v roce 2014. Očekává se, že do konce roku jich přijde celý milion.
Jen v listopadu přišlo do Německa 206 101 uprchlíků, je to nový rekord ve srovnání s posledním rekordem 181 166 uprchlíků v říjnu.
Za posledních čtrnáct dní počet příchozích uprchlíků v důsledku špatného počasí klesá, nyní denně přichází jen asi 2000 - 3000 lidí, zatímco dříve to bylo 8000 - 10 000 lidí denně.
Německé ministerstvo vnitra je terčem ostré kritiky, že zpracovává registraci uprchlíků pomalu, avšak činitelé ministerstva uvedli, že se jim ve srovnání s rokem 2014, kdy trvalo vyřídit žádost o azyl sedm měsíců, podařilo zkrátit na měsíců pět. Žádosti osob z nebezpečných zemí, jako je Sýrie, a ze zemí, které Německo považuje za bezpečné, jako Albánie a Kosovo, se vyřizují nejrychleji, do tří měsíců.
Občané Albánie a Kosova patřili letos k nejčastějším žadatelům o azyl v Německu, což je trend, který německé úřady vážně znepokojuje.
Podrobnosti v angličtině ZDE
8. 12. 2015
Roztříštěná syrská opozice se schází v Rijádu ve snaze sjednotit se před případným mírovým jednáním. Na schůzce se setkají ozbrojené i politické frakce s cílem stanovit společnou pozici k jednáním s vládou.
8. 12. 2015
V pondělí byl v Londýně obžalován z "teroristického útoku" Muhaydin Mire, devětadvacetiletý muž, který o víkendu zaútočil nožem na několik cestujících ve stanici metra v Leytonstonu ve východním Londýně.
Channel Four News interviewovaly jeho bratra Mohameda, který upozornil na to, že Muhaydin měl historii používání marihuany a trpěl duševními problémy, zejména silnou paranoiou, a v posledních měsících hovořil opravdu podivně. Říkal, že vidí démony a že ho kdosi neustále sleduje. Muhaydinovi příbuzní na to upozornili policii, která je odkázala na zdravotnictví. Zdravotnictví konstatovalo, že Muhaydinovi nemůže pomoci a že mladý muž "není nebezpečný ani sobě, ani svému okolí".
Podrobnosti v angličtině ZDE
8. 12. 2015
Momentum, organizace, která vznikla uvnitř Labouristické strany na podporu jejího nového šéfa Jeremy Corbyna, vypracuje předpisy, které zabrání členům jiných organizací ovlivňovat její rozhodování, konstatoval Adam Klug, celostátní organizátor této skupiny. Vedení organizace Momentum si uvědomilo, že je ohroženo rizikem diskreditace od aktivistů z ultralevicových skupin, jako je britská Socialistická strana a Socialisticko-dělnická strana. Znamená to také, že členové jiných levicových stran, jako je Levicová jednota a komunistická strana nebudou mít možnost účastnit se jednání, na nichž se bude rozhodovat. Momentum také rozhodlo, že všichni držitelé funkcí v této organizaci musejí být členy Labouristické strany.
Momentum se stalo terčem kritiky, že je nástrojem umožňujícím ultralevicovým aktivistům infiltrovat Labouristickou stranu. Momentum se proti kritice hájí argumentací, že je inkluzivní organizací, jejímž cílem je přitáhnout do Labouristické strany nové lidi.
Podrobnosti v angličtině ZDE
7. 12. 2015 / Daniel Veselý
Česká televize se zdá být nevysychající studnicí impulzů pro zvídavou mysl. Jedním takovým ilustrativním příkladem je rozhovor moderátorky Zuzany Tvarůžkové s veteránem z Afghánistánu Pavlem Stehlíkem o nutnosti bojovat za naši svobodu za hranicemi naší země ZDE.
8. 12. 2015 / Uwe Ladwig
Výsledek voleb ve Francii opravdu není překvapující. Spíš bychom se měli ptát, jak je možné, že Nacionální fronta získala tak málo hlasů, vzhledem k tomu, že už po mnoho let neexistuje opravdu inspirující idea Evropy a ani se nepodařilo učinit otázku uprchlíků skutečně evropským tématem.
Čistě z německé perspektivy by bylo zásadní chybou připisovat nyní francouzským voličům veškerou vinu za tuto velkou evropskou krizi, protože Angela Merkelová jako pozdní stoupenkyně nekritické aliance se Spojenými státy hned po svém zvolení kancléřkou zlikvidovala oživující vizi "společného evropského domu". A onen teoreticky evropský projekt společné uprchlické politiky Evropské unie Merkelová pohřbila jedinou větou. Totiž tím, že nespojila ochotu Německa přijmout, navzdory platným právním předpisům, syrské uprchlíky, s ochotou Německa spojit s tím solidární evropskou pomoc pro těžce uprchlíky postižené země, jako bylo Maďarsko, Řecko a Itálie. Tím proměnila možný celoevropský přístup v izolovaný přístup jednotlivých národních členských států EU, a tím přiblížila rozpad Evropské unie.
Jedna věc je ale jasná. Bez Německa a Francie nepřežije ani samotné jádro EU. Bohužel...
8. 12. 2015
V nedělním vítězství Nacionální fronty v prvním kole francouzských regionálních voleb hrály bezpochyby určitou roli události posledních týdnů: uprchlická krize v Evropě, trauma lednových a listopadových útoků a posilování antimuslimské, bezpečností posedlé rétoriky.
Avšak je důležité vnímat sociální a hospodářské faktory, míní Natalie Nougayrède. Francie je země, která už třicet let trpí obrovskou nezaměstnaností. Je to země, kde se globalizace považuje za existenciální hrozbu, protože se tam spojuje se ztrátou pracovních příležitostí i se ztrátou mezinárodního statutu Francie.
Po ropných šocích sedmdesátých let začala ve Francii rychle stoupat nezaměstnanost. Vlády se rozhodly financovat francouzský sociální stát ze státních půjček, ale to řešení začalo být po finanční krizi z roku 2008 značně složité. Od osmdesátých let nepoklesla nezaměstnanost ve Francii nikdy pod 8 procent a nyní je vyšší než 10 procent - 24 procent pro mladé lidi mezi 18 a 24 lety a 46 procent pro lidi bez vyšší kvalifikace. Je nutno si všechno tohle uvědomit, když uvažujeme, proč je Nacionální fronta tak atraktivní pro mladé Francouze.
8. 12. 2015
Evropská unie je ohrožena rozpadem a příznivci musejí bojovat za její udržení, prohlásil v rozhovoru pro Die Welt předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.
A jednoho dne se z čista jasna zastavil a vše pak už bylo dobré...
8. 12. 2015 / Bohumil Kartous
V českém vzdělávání (školství) nemá smysl nic měnit. Ideálem je jeho prvorepubliková podoba. Všechny navrhované změny, jako "kariérní řády, plošné inkluze, žákovské samosprávné rady, financování na učitele, a ne na žáka, průřezová ideologická témata" chtějí "zničit kulturu škol, úctu ke skutečné vzdělanosti, otrávit nejlepší ředitele a kantory, nechat triumfovat líné a tupé". Tak pravil Václav Klaus ml., středoškolský učitel a bývalý ředitel gymnázia a expert ODS na vzdělávání. Člověk, který by se vcelku reálně mohl stát některým z příštích ministrů školství.
Válečný hrdina Babiš (=ironie) vyzývá uprchlíky, aby "bojovali proti teroristům a nechodili do Evropy"
6. 12. 2015 / Jan Čulík
Je trestuhodné, že ve svém rozhovoru pro Novinky s Janem Rovenským Andrej Babiš znovu šířil některé nesmysly o uprchlících, které kolují po České republice bez korekce. Často tu jako Kassandra, kterou nikdo neposlouchá, píšeme, že novinářská práce nemůže spočívat v tom, že sdělovací prostředek zveřejní, tak, jako běžně dělají např. Parlamentní listy, bez korekce každou blbost, protože je to prý "názor". Jenže zpochybňující "názor" ovšem nemůžete mít na stoprocentně prokázaná fakta. Jestliže zveřejňujete "názory", že 2+2=5, nebo že na planetě Zemi neexistují veverky, nebo že nejsou klobouky, případně že jsme všichni řízení zelenými mužíčky z Marsu, soudný člověk vás asi nebude brát zrovna vážně.
Je pozoruhodné, že interviewující redaktor Novinek Jan Rovenský Babišovy nesmysly nekorigoval.
Je možné, že by Babiš nevěděl, že šíří blbosti? Je možné, že by místopředseda vlády ČR byl tak špatně informován? Nebo že by lhal záměrně, prostě jen proto, aby z politických důvodů lidi strašil?
První nesmysl, neustále opakovaný v českém prostředí, je tento Babišův výrok:
"Je rozhodně divné, že do Evropy míří samí mladí muži, místo aby ve své zemi bojovali proti teroristům. To nejsou typičtí uprchlíci."
Babišovi - a Rovenskému - by trvalo asi vteřinu, aby zjistili na stránkách UNHCR ZDE, že:
8. 12. 2015
Deník Guardian získal čtyřiadvacetistránkovou interní příručku Islámského státu, z níž vyplývá, že tato teroristická organizace systematicky buduje v Iráku a v Sýrii vlastní státní struktury s ministerstvy a ekonomickým programem, který má zaručit soběstačnost. V dokumentu je definována strategie pro zahraničněpolitické vztahy Isis, pro rozsáhlou propagandistickou operaci a pro centralizovanou kontrolu nad ropou, plynem a dalšími důležitými odvětvími ekonomiky.
Struktura státu je podobná obdobným totalitním byrokratickým strukturám z minulosti, například z Maovy Číny a z komunistického Vietnamu. Součástí administrativní struktury Isis je také ideologická indoktrinace zaměřená na děti, které jsou vojensky školeny od útlého věku, a ochota poučit se z chyb předchozích hnutí. Dokument dokazuje velkou schopnost Isis předvídat a vytvářet efektivní strategii.
Organizace Isis spoléhá na to, aby se prezentovala jako jediný autentický představitel sunnitských muslimů. Zřejmě ji neporazí vojenské akce, ale strategie, která dokáže dát politickou moc sunnitům, aby se nemuseli identifikovat s Isis.
Podrobnosti v angličtině ZDE
8. 12. 2015
Čelný republikánský kandidát na funkci amerického prezidenta Donald Trump se vyjádřil, že po útocích v San Bernardino chce zakázat "totálně a úplně" vstup do USA všem muslimům. Je to jeho dosud nejextremnější výrok v prezidentské kampani, během níž se systematicky vyjadřuje extremistickým způsobem proti občanům jiné rasy a proti imigrantům. Trump se vyjádřil, že prý mezi muslimy "vládne taková nenávist vůči USA, že je nutno jim všem zakázat s okamžitou platností vstup do USA, než americké úřady budou schopny problému lépe porozumět".
Trumpův zákaz má platit pro všechny, tedy nejen pro muslimy žádající o přistěhovalecké vízum do USA, ale i pro turisty a i pro americké muslimy, zaměstnance amerických firem a státních institucí, kteří jsou nyní náhodou v zahraničí, tedy i pro americké vojáky a diplomaty.
Předtím požadoval Trump vytvoření vládní databáze všech amerických muslimů, což vedlo k jeho kritice z nacismu, protože totéž dělali židům nacisté. Žádal také o deportaci 11 milionů nezdokumentovaných Hispánců a přislíbil, že až bude zvolen prezidentem, postaví na hranici s Mexikem zeď.
Prominentní americké muslimské organizace reagovaly nevěřícně a hněvivě. Ibrahim Hooper, mluvčí největší takové organizace, Rady pro americko-islámské vztahy, uvedl na Twitteru: "Kam dál ještě může Trump zajít? Bude pro muslimy otvírat internační tábory? Hovoříme o konečném řešení?"
Podrobnosti v angličtině ZDE
8. 12. 2015
Francouzská vládní socialistická strana navrhla v pondělí opozičním konzervativcům pakt proti ultrapravicové Národní frontě, poté co v nedělních regionálních volbách utrpěla zdrcující porážku. Avšak konzervativci na návrh stáhnout kandidáty v některých regionech a podpořit jediného kandidáta demokratických stran nepřistupují.
PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ
5. 12. 2015
V listopadu 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 66 931,16 Kč. Příjem z reklamy byl 10 865 Kč.
Zůstatek byl koncem listopadu 2015 149 529,28 Kč.
Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.
Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.
Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.