Ovládají nás nyní podnikatelé

12. 11. 2013

Korporátní zájmy nyní ovládly celý demokratický proces. Není divu, že se podnikatelé už o politiku nezajímají.

Je to důvod, proč se zcela rozložila možnost demokratické alternativy. Je to zdroj naší rostoucí deziluze z politiky. Nikde se o tom nehovoří. Korporátní moc. Média o ní nemluví. V parlamentních debatách se o ní mlčí. Dokud ji nepojmenujeme a nepostavíme se jí, politika je ztráta času, píše v deníku Guardian George Monbiot.

Za politickou roli podnikatelských korporací se obyčejně považuje lobbování, jehož cílem je ovlivnit vládní politiku. Ve skutečnosti jsou podnikatelé už ve vládě. Nečelí žádnému odporu, ani od vládních stran, ani od opozice. Jejich zájmy byly vetkány do struktury všech hlavních politických stran.

Většina skandálů, na jejichž základě si lidé zoufají nad politikou, pochází z tohoto zdroje. V pondělí například odhalil deník Guardian, že vládní systém státních dotací pro plynové elektrárny připravuje manažer, kterého na britské ministerstvo energetiky vyslala soukromá firma ESB, která - vyrábí plynové elektrárny.

PŘEČETLI JSME:

Rasismus

12. 11. 2013

Dvaatřicetiletá Marwa Sherbiniová požádala v drážďanském parku opilého muže, aby pustil jejího syna na houpačku. Začal jí nadávat do islámských kurev. Sherbiniová nosila muslimský šátek a byla farmaceutička a bývalá egyptská reprezentantka v házené. Její manžel skládal v Německu doktorát z genetického inženýrství a koncem roku se chtěli vrátit do Egypta.

Po incidentu podala Marwa oznámení na policii. Útočník, původem Rus z Permu, byl odsouzen k náhradě 750 EUR a odvolal se. Sedmého července přišel k soudu, a když v soudní budově uviděl Sherbiniovou, vrazil do ní osmnáctkrát nůž a ubodal ji k smrti. Marwa byla těhotná a její muž a dítě se na to dívali. Sherbini volal o pomoc. Člen soudní stráže zřejmě podle barvy pleti usoudil, že útočníkem je on, a prostřelil mu nohu.

Tereza Brdečková ZDE

Sdělení Kanceláře prezidenta republiky

12. 11. 2013

tisková zpráva

Pan prezident hovořil v Impulsech Václava Moravce o své konkrétní situaci a v žádném případě tedy nebylo jeho úmyslem jakkoliv se dotknout důstojnosti zdravotně postižených, jak je mu podsouváno. Smysl vyjádření pana prezidenta je jasný, a proto považujeme prudkou reakci na jeho slova za nepřiměřenou.

Hana Burianová

ředitelka Tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky

V Praze dne 12. listopadu 2013

Tito lidé jsou stejní jako my

12. 11. 2013 / Sam Graeme Beaton

V debatě na Britských listech o znepokojujícím růstu rasismu v České republice mě zaujala jedna věc. Zdá se mi zvláštní, že většina lidí, kteří proklamují svůj odpor proti nošení hidžábu na veřejnosti, ať v českých nebo zahraničních médiích, jsou nemuslimští muži. Je to znepokojující zejména proto, že to naznačuje "měkké" rasistické postoje, jichž si normálně nepovšimneme, pokud nevyvřou ve stále častějších případech útoků proti muslimům, Romům či komukoliv jinému, kdo vypadá odlišně od bělošského obyvatelstva (viz rasismus, jehož terčem se stal syn dr. Šolićové v olomoucké tramvaji).

These people are no different from us

12. 11. 2013 / Sam Graeme Beaton

In the emerging debate on Britské listy on the worrying growth of racism in the Czech Republic I find one thing most interesting. It's curious, but not accidental, that most people I read in either Czech or international media who declare their opposition to the wearing of the Hijab in public spaces are non-Muslim men. It's troubling, particularly because it is indicative of 'soft' or under-the-radar racist attitudes which build up before boiling over in the increasing number of cases against either Muslims, Roma, or anyone that appears different to the white population (see the racism experienced by Doctor Solic's son on an Olomouc tram).

Místní lidi nesmějí vyvolávat nenávist vůči Romům, ale úřady musí Romy naučit chovat se kulturně

11. 11. 2013

To konstatoval bývalý britský labouristický ministr vnitra a poslanec za Labouristickou stranu David Blunkett. Varoval, že pokud se romský problém nevyřeší, mohlo by dojít v britských městech k nepokojům, k jakým došlo kvůli Pákistáncům r. 2001. Antisociální chování některých Romů v Blunkettově volebním obvodu v městě Sheffield vyvolalo "pochopitelné napětí", které se musí řešit.

Fenomén Kotleba/ slovenská ľavica v negližé

12. 11. 2013 / Juraj Janošovský

Vo voľbách v Banskej Bystrici postúpil do druhého kola, spolu s doterajším "županom" zo Smeru -- sociálna demokracia, mnohokrát trestne stíhaný Marián Kotleba. Zjednodušujúco ostrakizovaný, ako protofašista velebiaci vojnový Slovenský štát. Mainstreamová propaganda je dokonale "na větvy". Veští ( z lógru Kotlebovej kávy) nástup fašizmu, prirodzený slovenský antisemitizmus, koniec demokracie a možno aj sublimáciu vesmíru...

Autor je slovenský komunistický aktivista konzervativního ražení, publikující v současnosti na serveru Slovo

Politika v době ekonomické krize: Oligarchizace a mobilizování nesnášenlivé většiny

12. 11. 2013 / Karel Dolejší

"No nie je to Marián Kotleba, kto priniesol nenávisť k menšinám do verejnej diskusie. Priniesol ju Kaník fotením sa v osade, Frešo okiadzaním Dobrovodského voličov, pestuje ju Fico, keď sa vyhýba zodpovednosti za nezamestnanosť, prevádzkuje sa v Matici, v Extra plus s antisemitskou obálkou. Zodpovednosť za Kotlebu nesú všetky veľké strany. Nie sú schopné ponúknuť žiaden model integrácie Rómov, udržiavajú v majoritnom obyvateľstve predsudky a mýty, pracujú so strachom. Z európskych peňazí na rómsku situáciu by sa iné krajiny postavili doslova nanovo, u nás zmizli, tak ako peniaze na školstvo a zdravotníctvo. - Kotleba je novou tvárou, môže sa stať novou väčšinou a jediný pracuje s pocitom slovenskej sebaľútosti",

píše v komentáři Vyšší územný neonacismus Michal Havran ml.. Je snad lékem na zmíněnou politiku nenávisti vůči menšinám a rozkrádání evropských prostředků určených na podporu integrace vysloveně protimenšinová politika ruského stylu kombinovaná s levicovým tradicionalismem? Preference KSS na úrovni 2,2% tomu rozhodně nenasvědčují.

Vedle Slovenska lze uvést ještě kontrolní případ: Ve Francii také systematicky přiostřující politiku vůči menšinám má dnes krajní pravice kolem Marine Le Penové preference přesahující 20%, čímž se již dostala před vládní socialisty - a ovšem velmi daleko před tradičnější komunisty pohybující se dlouhodobě kolem 4% voličské podpory. Národní fronta mobilizuje vystrašené a netolerantní dělnické voliče, které socialisté ani komunisté už nedokážou oslovit.

Horníci, jsme s vámi, buďte s námi

12. 11. 2013 / František Štván

Neboť jsem zatím nezaznamenal, že by ostatní odborové svazy sdružené v ČMKOS podpořily rozhodnutí horníků OKD 19.11. vstoupit do čtyřhodinové stávky, tak vám chci, byť jen v roli řadového člena Odborového svazu pracovníků peněžnictví a pojišťovnictví, vyjádřit svoji podporu a jsem přesvědčený, že vás podporuje většina řadových odborářů v naší zemi.

John Kerry: Zahraniční politikové vědi, že všechno špehování nenařídil Obama

12. 11. 2013

Americký ministr zahraničí John Kerry řekl v rozhovoru s BBC, že zahraniční vlády chápou, že Barack Obama osobně nenařídil veškeré telefonní a internetové špehování. "Mají množství porozumění a respektu. Společně se snažíme najít způsob, který respektuje soukromá, práva, který bojuje proti terorismu, ale nezasahuje do životů lidí."

Podrobnosti v angličtině ZDE

V Británii roste objem krádeží potravin ze supermarketů

12. 11. 2013

Krádeže v obchodech, ať zákazníků nebo zaměstnanců obchodů, podvody od dodavatelů a administrativní chyby znamenaly, že britské obchody a supermarkety přišlu loni o více než 3,4 miliardy liber. Obchody a supermarkety uvádějí, že podstatnou měrou stouplo v důsledku hospodářské krize množství krádeží dražších potravin - včetně masa, sýru a kávy. Ztráty způsobené krádežemi se rovnají roční částce 124,60 (zhruba 4000 Kč) na každou domácnost. Krádeže v obchodech od zákazníků činí 36 procent veškerých ztrát obchodů, ve výši 1,22 miliaard libeer. Avšak kradou také zaměstnanci supermarketů a tyto ztráty činí 33 procent celkové částky. Administrativní chyby vedly k ztrátám ve výši 25 procent a podvody dodavatelů ke ztrátám ve výši 6 procent.

V Británii došlo za poslední rok k podstatnému zvýšení krádeží potravin v supermarketech, zřejmě v důsledku silného tlaku krize na rodinné finance. Nejčastěji se krade sýr, maso a káva.

Podrobnosti v angličtině ZDE

USA: Napřesrok udeří další automatické škrty

12. 11. 2013

První rok automatických škrtů v USA nesplnil pochmurná očekávání, ale už ten následující by je splnit mohl, tvrdí experti. Většina rezerv federálních agentur byla totiž utracena během fiskálního roku, který skončil 30. září.

Pentagon použil více než 5 miliard dolarů neutracených v předchozích letech, aby zmírnil dopady škrtů v rozsahu 39 miliard. Ministerstvo spravedlnosti podobně nalezlo více než 500 milionů. Avšak tyto rezervy jsou již pryč.

PŘEČETLI JSME:

Katastrofa v ČSSD

12. 11. 2013

ČSSD jde do jednání s pravostředovými politickými protivníky v bezvědomí o reálných příčinách vlastního volebního propadu. V bezvědomí o zdrojích své neschopnosti podchytit nespokojenost těch, kteří se obrátili ke KSČM, k Úsvitu Tomia Okamury a především k ANO Andreje Babiše (nebo nevolili vůbec); o neschopnosti ustavit modus vivendi (způsob soužití) s kontroverzním prezidentem republiky Milošem Zemanem, který je nezanedbatelnou částí členů i voličů (dnes již spíše voličů potenciálních) vnímán jako levicový politik.

Toto bezvědomí Sobotkova týmu (v nejširším smyslu) se ve spojení s "válcovací" atmosférou proti zrádcovské "dýce do zad" nutně projeví v absenci kritické, demokratické, zdola působící kontroly vyjednávací mašinérie.

Zdroj: Martin Hekrdla ZDE

Chudoba vede k nemocím a k ztrátě sebekontroly

12. 11. 2013 / Boris Cvek

Americký časopis Science 30. srpna tohoto roku publikoval dva zajímavé články. První z nich, nazvaný "Confronting the Sorry State of U.S. Health (Tváří v tvář zoufalému stavu amerického zdravotnictví)", píše, jak špatné je americké zdravotnictví kvůli tomu, že je kapitalistické, a pozitivně zmiňuje Bedřicha Engelse. Science dává vlastně celému světu (protože je čten celosvětově) jasný signál, že americký model demokracie potřebuje revizi.

Cituji z prvního článku (překlad je můj):

Transformace bývalého východního bloku: fascinující rozbor a stále aktuální témata

10. 11. 2013 / Ilona Švihlíková

Recenze na knihu Martina Myanta a Jana Drahokoupila: Tranzitivní ekonomiky. Politická ekonomie Ruska, východní Evropy a střední Asie. Academia, Praha 2013, 577 stran. ISBN 978-80-200-2268-4

Knihu o procesu a výsledcích transformace bývalého východního bloku nedržím v rukou poprvé. Znám dobře i anglický originál, protože jsem ho využívala při výuce předmětu Transformace zemí V4. Autorům se podařilo nejen shromáždit obrovské množství nesmírně zajímavých údajů, ale především -- vytvořit koherentní, čtivý a nesmírně zajímavý text, který není sumarizací "uzavřené historie", ale neustále provokuje k zamyšlení nad tím "jak to mohlo jít jinak", kde všude se staly chyby (?)... Hned na úvod musím říct, že jsem ráda, že kniha vrací do českého prostředí téměř zcela vytlačený pojem "politická ekonomie," -- nezavírá tedy oči nad zájmy různých aktérů a nad tím, jak byly zájmy těchto aktérů uspokojeny...

K tomu: Martin Myant, ČR potřebuje státní investice pro budoucnost, nikoliv finanční škrtyZDE

Rozhovor Jana Čulíka s Martinem Myantem o české ekonomiceZDE

Chceme mluvit do dějin

28. 10. 2013 / Jan Čulík

"Česká republika se ztrácí z politické a kulturní mapy světa. Jako první krok jejího návratu je třeba zakládat a podporovat česká studia na zahraničních univerzitách a vytvářet si tak v cizině strategické přátele." Prosíme, šiřte informace o nové facebookové stránce "Chceme mluvit do dějin".

Obecná situace v českých zemích je už od roku 1526 určována ze zahraničí. Česká republika přitom dnes nemá vůbec žádné nástroje ani strategii, jak zahraničněpolitickou situaci se spojenci ovlivňovat ve svůj prospěch. Nemá ani žádné zahraniční spojence, s nimiž by koordinovaně pracovala ku prospěchu svých zájmů. (Pojmem "zahraniční spojenec" není lezení Spojeným státům kamsi - ty se samozřejmě na Českou republiku naprosto vykašlou.)

Sýsova zvěst o osudové události

12. 11. 2013 / Daniel Strož

Básník Karel Sýs vydal před několika týdny v příbramském nakladatelství Periskop (v edici Báseň na sobotu, svazek 24.) nezvykle rozlehlou, dvou set šedesáti stránkovou básnickou knihu nazvanou Apokalypsa podle Joba. Jak už titulem napovězeno, čtenář se tu nedočká veselého čtení. Zato se mu ale dostane všestranně precizního a v současné domácí literární tvorbě zcela ojedinělého básnického popisu hrůznosti stupňujícího se morálního a s ním ruku v ruce tímtéž tempem propukajícího kulturního úpadku posledního čtvrt století. Nejde tu ovšem výhradně o české prostředí; celosvětový vývoj vnímajícímu Sýsovi pochopitelně neuniklo, že problém této morální a kulturní zkázy národa souvisí také s šílenstvím globalizačním.

Univerzitní profesoři ekonomie byli obviněni, že dál učí nesmysly z doby před krizí

11. 11. 2013

Kurzy ekonomie na britských univerzitách se staly terčem kritikem čelného akademického odborníka, který obvinil univerzitní učitele, že "studentům lžou" a vyučují je o zdiskreditovaných ekonomických teoriích, které předstírají, jak ekonomika funguje.

Britské ministerstvo financí pořádá v pondělí v Londýně konferenci, na níž se bude debatovat o krizi při vyučování ekonomie. Kritikové totiž poukazují na to, že univerzitní kurzy ekonomie zůstaly od doby před krizí, která začala r. 2008 nezměněny, navzdory tomu, že většina ekonomů si nevšimla rostoucí úvěrové bubliny a nedokázala předpovědět nejhorší recesi za posledních 100 let.

Bývalý britský konzervativní premiér kritizuje přílišný vliv bohatých na britský veřejný život

11. 11. 2013

Sir John Major, bývalý britský konzervativní premiér, se vyjádřil, že dominance absolventů luxusních středních škol a bohatých středních vrstev v současném britském veřejném životě je "opravdu šokující". Jsou to zřejmě výroky, míněné jako kritika současného konzervativního britského premiéra Davida Camerona, který je absolventem exkluzivní tradiční soukromé školy v Etonu a obklopil se ve vládě podobnými lidmi.

Major požaduje podstatnější akce na podporu sociální mobility. Uvedl to v projevu k regionální organizaci Konzervativní strany v okrsku South Norfolk.

"Ve všech sférách britského vlivu mají nejvyšší moc v rukou v roce 2013 drtivou většinou absolventi soukromých škol a bohaté střední vrstvy," řekl Major. "Pro mě, z mého společenského zázemí, je to opravdu šokující." John Major chodil do normální školy a ukončil povinnou školní docházku v 16 letech.

Major dodal: "Naše školství by mělo pomáhat dětem, aby se dostaly ze situace, do níž se narodily, nikoliv je uzamykat v situaci, do níž se narodili."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Koutek reklamní tuposti:

"Rudoarmějci" v ČR -- největší (reklamní) nářez desetiletí?

11. 11. 2013 / Tomáš Koloc

Propagátorům plánovaného turné "Rudoarmějců" v ČR se podařil svého druhu rekord. Začíná už tím, že žádný sbor, který by se oficiálně jmenoval Rudoarmějci, pravděpodobně neexistuje ("Byli jsme překvapeni, že na plakátech v Praze je soubor prezentován jako Rudoarmějci, protože se jedná o Akademický soubor ministerstva vnitra, na rozdíl od Alexandrovců tedy nemá s Rudou armádou nic společného..." říká jejich mluvčí ZDE), a to i přesto, že přiložená verze plakátu jeho turné v nás posiluje víru dvěma synonymními adjektivy za sebou ("PŮVODNÍ ORIGINÁLNÍ sbor...") a navíc ztotožňuje 67 let neexistující Rudou armádu s ozbrojenými složkami dnešní Ruské federace ("... RUSKÉ armády").

Několik znepokojujících otázek k posledním volbám

11. 11. 2013

1. Myslíte si také, že řada dnešních politiků má z minulosti "kriminální máslo" na hlavě, a bojí se jako čert kříže možnosti, že by se mohlo zpětně prověřovat a sankcionovat jejich nelegální získání majetku, či jejich činnost ? A také že takovíto politici jsou účinně vydíratelní ?, ptá se čtenář Ivan Kolenčiak.

Kam se poděl člověk?

11. 11. 2013

Hluboký žal. Myslím si, že každý člověk musí pocítit hluboký odpor, smutek, bezmoc a žal ­­-- když si přečte články, které se v posledních dnech objevují na Britských listech, píše čtenářka Skoumalová.

Články o české společnosti. O rozkrádání veřejného majetku, o rasismu, o nechutných praktikách českých "podnikatelů" a exekutorů, o rozkladu českého politického systému. Ale také o jiných věcech -- o tristní situaci na britských univerzitách, o válce v Sýrii, o sledování občanů na internetu, o moci nadnárodních společností nad národními vládami atd.

Jak degradovat člověka

11. 11. 2013 / Jan Sláma

Prostřednictvím zdravotnické péče země s tak vyspělým zdravotnictvím, jak se nám opakovaně sděluje. Postup je celkem jednoduchý a budu ho dokumentovat na skutečném případu.

V den slavného výročí konce druhé světové války měla jedna stará žena tu smůlu, že spadla a zlomila si krček stehenní kosti. Je to celkem běžný úraz který se řeší operativně a pacienti za pár dní už opět chodí po svých. Jistý prominentní politik už prý chodil po takové operaci druhý den.

Třetí díl Českého století: Londýnská heydrichiáda s klapkami na očích

11. 11. 2013 / Tomáš Koloc

Nevím, zda fakt, že se mi Kosatíkův-Sedláčkův seriál zdá mít kolísavou kvalitu, není dán tím, že se tak příliš neslučuji s jeho koncepcí, která se mi až během jeho třetího dílu odhalila. Tvůrci seriálu chtějí podle mě na podkladě skutečných historických událostí vytvořit jejich určitý výklad, jemuž podřizují vše a k jehož vytvoření jim slouží všechny prostředky. Je třeba autorům přiznat, že jsou první, kdo v naší filmové a televizní tvorbě (po dílech Noc rozhodnutí, Generál Eliáš a Tři králové z 90. let, které komorními inscenačními prostředky mapovaly přijetí protektorátu a odboj řízený jeho premiérem a posléze bez něj) vytvořili též "mapu" heydrichiády v prostředí, kde se o ní skutečně rozhodovalo, v londýnských a blízkých venkovských sídlech britských a emigračních politiků a "jejich mužů". Dílu Kulka pro Heydricha nelze upřít sugestivní atmosféru, která diváka vtáhne do beznaděje londýnské emigrace, jíž propadají všichni činovníci emigrace -- vyjma Beneše.

Česká posedlost vytvářet další a další zákony

11. 11. 2013 / Aleš Uhlíř

K článku, ve kterém jsem v Britských listech 8. 11. 2013 psal o kriminální činnosti firem specializujících se na okrádání vytipovaných starých lidí o jejich majetky, mi jeden čtenář napsal, že by se tito lidé měli chránit nějakou zvláštní právní úpravou.

Čtenář vidí podstatu problému v tom, že se v Česku činy seniorů hodnotí stejně jako jednání "zdravých osob". Mělo by se to podle něj změnit právní úpravou, která by umožnila jednání osob nad určitou věkovou hranicí, např. 70 let posuzovat nějak jinak, než tomu je u "ostatních lidí".

O mocných ženách a o politice s lidskou tváří

10. 11. 2013

Tento týden se začíná v televizi BBC vysílat třetí série vysoce populárního, světoznámého dánského televizního seriálu Borgen, který byl s velkým úspěchem uveden v 70 zemích světa. V České republice, samozřejmě nemá o tomto slavném seriálu zásluhou České televize nikdo ani tušení.

Je to vynikající politické drama se sociálními a detektivními prvky, odehrávající se v dánské vládě a v dánském parlamentu. Hlavní hrdinkou je politička, fiktivní dánská ministerská předsedkyně Birgitte Nyborg (po odvysílání první série tohoto seriálu se však ukázalo, že její - fiktivní - příběh, protože život občas napodobuje fikci, je velmi podobný skutečnému příběhu skutečné dánské ministerské předsedkyně).

O seriálu Borgen, nositeli četných mezinárodních cen, v anglické Wikipedii ZDE

Třaskavá témata v dánském seriálu Borgen, jehož existenci ČT českým divákům zatajila

10. 11. 2013

"Potvrzuji, že i ta třetí série seriálu Borgen je velmi dobrá," píše z Hamburku Uwe Ladwig (po celém světě to už viděli, jen v Česku nikdo netuší, že tento seriál vůbec existuje) "a nejzajímavější na tom je, že toho nového komerčního šéfa TV1 vyhodí, protože zaměstnanci televizní stanice nechtějí dělat nekvalitní program, a jsou ochotni kvůli tomu riskovat své zaměstnání."

"Není divu, že západní seriály s tak třaskavými tématy Česká televize vysílat nebude. Kromě toho, skutečnost, že pětimilionový dánský národ má tak vynikající televizi, jejíž produkce se dnes vysílá snad ve všech zemích světa, Českou televizi jen zostuzuje, protože téměř jedenáctimilionový národ Čechů není naprosto schopen něčeho podobného," poznamenává Jan Čulík.

O seriálu Borgen, nositeli četných mezinárodních cen, v anglické Wikipedii ZDE

Svízelná cesta k ideálům

10. 11. 2013 / Marek Řezanka

Připomínáme-li si výročí 17. listopadu, je dobré si uvědomit, co pro nás tento den znamená. Jednak se jedná o Mezinárodní den studenstva, o den, který nám říká něco o vzdoru studentů proti nacismu a ceně, kterou za tento svůj postoj zaplatili. Byla to cena nejvyšší, cena života.

Dále pro nás 17. listopad měl znamenat naději, že se od elitářského klientelistického systému se značně nalomenou důvěrou v právní stát a s výrazně omezenou svobodou slova dopracujeme k systému demokratickému, který nebude ani elitářský, ani klientelistický -- a kde právní stát bude samozřejmostí.

Nacismus v Čechách

9. 11. 2013 / Jan Čulík

tyhle čoudy si do Evropy budeme pouštět dál?

Kristepane, co nám to leze do Evropy - novou loď a poslat je okamžitě zpět

To všechno je neuvěřitelná svoloč, jediná možnost by byla všechno zlikvidovat, jak se říká, Pánbůh si to už přebere...

TI MUSLIMŠTÍ PSI POPRAVOVAT MOHOU? A BEZTRESTNĚ?TFUJ

Občas dostáváme emaily od čtenářů, když píšeme o tvrdém rasismu v české společnosti, který nepostihuje pouze Romy, ale kohokoliv, kdo nemá bílou kůži, a dokonce i odborníky na Českou republiku ze zahraničí či Čechy žijíci mimo ČR (kteří jsou vylučování z české společnosti xenofobním a těžko definovatelným výrazem "krajan" - je "krajanem" třeba český ajťák, který pracuje ve skotském Glasgow a jednou za čtrnáct dní létá na víkend do Čech za rodinou?). Tito čtenáři tvrdí, že nemáme pravdu a Češi rasisty nejsou. Skutečně?

Důkazem, že rasismus a xenofobie v České republice v současnosti dosahují opravdu nebezpečné úrovně - protože to nikdo neřeší a nikdo se tím veřejně nezabývá, žádný pražský kavárenský intelektuál nevystoupil s tím, že takovéto chování je obscénní a neférové - jsou v posledních několika hodinách opravdu znepokojující čtenářské příspěvky v diskusi pod třemi různými články na Novinkách.cz:

Paradox: Na Středoevropany pohlížejí Západoevropané stejně jako Středoevropané na Afričany a Asijce

9. 11. 2013

Chtěla bych k tomu poznamenat, že Češi, Slováci, Chorvati a ostatní "středoevropské civilizace" si vůbec neuvědomují, že se na ně mnozí lidé v západní Evropě a v severní Americe dívají stejným způsobem, jakým se oni dívají na Afričany či na Asijce (a myslí si o nich, že to jsou jen paraziti, kteří do západních zemí jezdí jen za účelem získávat tamější sociální dávky). Chorvati si například myslí, že na ně západní Evropa čeká s otevřenou náručí. Naštěstí ve Velké Británii a v Kanadě existují zákony, které nedělají žádné rozdíly mezi různými druhy cizinců, a tak "čmoudi" z Afriky a "civilizovaný Středoevropan" mají tam stejná práva, píše Mirna Šolić.

Jan Čulík: To je sice pravda, ale myslím si, že ani čtenáři britského bulvárního deníku Daily Mail by na fórum nedokázali napsat něco jako čtenář na Novinkách.cz, totiž:

To všechno je neuvěřitelná svoloč, jediná možnost by byla všechno zlikvidovat, jak se říká, Pánbůh si to už přebere...

Mirna Šolić: To bychom nenašli, protože lidé v Británii vědí, že napsat něco takového je trestný čin ZDE ZDE a skončili by ve vězení (možná by to napsali, kdyby věděli, že nebudou potrestáni). Ale já znám hodně Chorvatů v Kanadě, kteří Kanadu nenáviděli, protože jim vadilo, že nějaký chudý Číňan mé stejné právo soutěžit o stejné pracovní místo v bance a že Indové se oblékají úplně stejně jako my, "pořádní Evropané", chodí do práce s kravatou a napodobují "nás".

Proč opravdu nenávidím, že jsem černoch

9. 11. 2013

Pokaždé, když si sednu v plné torontské tramvaji, v autobuse nebo v metru, vím, že vedle mne bude prázdné místo. Mám z toho většinou špatný pocit, píše v deníku Guardian Orville Lloyd Douglas.

Vím, že dodržuju dobrou hygienu, oblékám se vhodně a starám se jen o své věci. Avšak nedávno mi došlo, proč se lidi zřejmě bojí být v mé blízkosti: jsem muž-černoch. I když kanadská společnost má fasádu multikulturalismu, ve skutečnosti má velký rasový problém. Uvědomil jsem si to teprve, když mi moje sestra řekla:

"Orville, lidi se tě bojí. Jsi skoro dvoumetrový černoch se širokými rameny."

Sestra má pravdu, Lidi si vedle mě nesednou ve veřejné dopravě, protože se bojí.

Když je smysl věcí rozkrást veřejný majetek, lpění na zákonech nemá cenu

9. 11. 2013 / Boris Cvek

Chtěl bych se ještě vrátit k případu Mostecké uhelné, v němž švýcarský soud zatím nepravomocně rozhodl, že manažeři, kteří tuto společnost privatizovali, spáchali trestný čin. Po vynesení rozsudku byl jeden z obviněných, Petr Kraus, pozván do Otázek V. Moravce (20.10., odkaz je níže). Jeho vystoupení mě velice zaujalo a řekl jsem si, že se k němu musím po volbách vrátit.

Petr Kraus (stopáž 6:20) se zlobí, že švýcarský soud nevzal v potaz argumenty obhajoby, které se snažily vysvětlit kontext české privatizace v 90. letech.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za srpen 2013

15. 9. 2013

V srpnu 2013 přispělo finančně na Britské listy 242 osob bankovním příkazem celkovou částkou 69 619,45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červnu 2013 částkou 1144,60 Kč.

Zůstatek byl koncem srpna 2013 412 732,19 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.