V Německu je a bude elektřina levnější než v ČR

12. 2. 2012 / Boris Cvek

Vždycky jsem patřil mezi zastánce jaderné energie, nikoli však dogmatické, zaměřené proti ekologickým organizacím nebo nějak propojené s ČEZem a různými politickými zájmy kolem něj. Naopak velké investice do jaderných elektráren snad nikdo v Česku (také přezdívaném ČEZko) nemůže vnímat jako bezelstnou starost o dobro občanů a rozvoj státu. Zejména když se na tom tak dojemně shodnou v Otázkách V. Moravce zástupci ČSSD a ODS, dvě strany spojené se vzestupem ČEZu. Nejvíce na mne zapůsobilo v Otázkách ovšem povýšené pomlouvání alternativních zdrojů energie a představa, že sousední evropská velmoc, Německo, udělala hloupé, neuvážené rozhodnutí odchodem od jaderné energie. Jako by český politik a odborník byl vysoko vyvýšen nad německého a mohl se na něj pouze útrpně dívat.

Středověk v přímém přenosu

11. 2. 2012 / Aleš Uhlíř

V druhé polovině 19. století (přesně v roce 1868 s platností říšského zákona č. 59/1868 o chudinské péči) byl dovršen proces započatý v 18. století reformami Josefa II a chudinská, státem garantované péče o chudé definitivně přešla na obce. Chudí bydleli v chudobincích a bylo postaráno o jejich výživu, zdravotní péči, výchovu dětí atd. Koho zajímají podrobnosti, doví se je, zadá-li v Googlu slova jako institucionalizace chudinské péče, domovské právo aj. Ono je ale snadnější najít si v článku e-mailovou adresu autora a vynadat mu. Přece ti mrznoucí bezdomovci si to zavinili sami a proč by se o ně měla společnost nějak zvlášť starat?

Pět významných redaktorů deníku Sun zatčeno za korupci

11. 2. 2012

Britský bulvární deník The Sun se octl ve vážné krizi. Policie zatkla pět čelných členů redakce, včetně náměstka šéfredaktora, šéfreportéra, editora fotografií a hlavního zahraničního reportéra. Policie uvedla, že zároveň byl zatčen jeden zaměstnanec britského ministerstva obrany, a jeden člen britské armády na základě podezření z korupce. Novináři z deníku Sun byli zatčeni na základě podezření z korupce, napomáhání páchání trestných činů osob ve veřejných službách a spiknutí v souvislosti s těmito obviněními.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Štěpán Kotrba

FuckACTA

Štěpán Kotrba: "Ten systém je mrtev, ale ještě o tom neví"

11. 2. 2012

rozhovor "daz" se Štěpánem Kotrbou pro Pirátské noviny - ještě před sobotní demonstrací proti ACTA

Motto: Jak vyhnat mladé lidi do ulic? Musíte jim vypnout PC.

daz: Události posledních dní nabraly nečekaný spád. Zdá se, že se odehrává rozhodující bitva mezi ochránci monopolů na takzvané duševní vlastnictví a zastánci svobody informací. Jak odhadujete, že tento konflikt může v krátkodobém horizontu dopadnout? Ve světě i v Česku?
Štěpán Kotrba: Nikdy v minulosti se ani válkami žádné monopolní nebo kartelové pozice na trzích neudržely věčně. Privilegia šlechty a nadvláda katolické církve padly při dobývání Bastily a sepsání první francouzské ústavy. Padly britské kolonie, když si vybojovaly nezávislost. Nadřazenost bílých nad černými padla v JAR vítězstvím Nelsona Mandely. Ale v USA nepadla Proklamací emancipace, která byla vydána dne 1. ledna 1863 prezidentem Abrahamem Lincolnem. Nepadla ani v hořícím a černochy lynčujícím Chicagu v roce 1920, ale teprve v rozsudku Pigford versus Glickman v roce 1999. Ano, slyšíte dobře, v roce 1999.

Nejde o pečlivé čtení, ale o smysl a pochopení

11. 2. 2012 / Jan Mertl

Diskuse o případu pana Máši se "hezky" rozvinula -- bohužel jak je v Čechách typické, nikoli v rovině empatické, velkorysé a podporující, ale v rovině diskusí o slovíčko a toho, jak kdo co pochopí. Zkusím tedy stručně vysvětlit, proč problém vůbec není v pečlivém čtení, ale spíše v tom, jak daleko v diskusích zajdeme a v tom, jak na problém nahlížíme. Předesílám současně, že já osobně opravdu panu Mášovi konkrétně pomoci nemohu, ale nemyslím si, že by mne (stejně jako ostatní autory) to diskvalifikovalo při věcné diskusi o současné realitě -- navíc je zřejmé, že pan Máša je v podstatě pouze jeden z mnoha lidí v podobné situaci, jen se o nich nepíše.

Jsou skutečně české potraviny lepší než zahraniční?

11. 2. 2012 / Boris Cvek

Vždycky, když jsem slyšel chválu na české, domácí potraviny, jak jsou prý lepší než ty cizí, kladl jsem si otázku, proč zrovna ty české by měly být lepší než třeba rakouské nebo švýcarské nebo polské. Je to jenom proto, že jsme Češi a pro Čechy jsou lepší prostě ty české potraviny? Nemohu se ubránit dojmu, že rakouské nebo švýcarské potraviny mi často chutnaly lépe. Žiji v Česku celý život a nemohu říci, že by mi kvalita českých potravin nějak imponovala. A neměly by se české potraviny prosadit právě kvalitou? Není to správnější přístup než dotovat víc než miliardou korun z peněz daňových poplatníků značky, jako je "Klasa"? Cituji:

"Vítězka" jihoosetských prezidentských voleb leží, protože má vysoký tlak a dostala mrtvici

10. 2. 2012 / Štěpán Kotrba

reakce na článek v Česku žijícího gruzínského aktivisty Jimiho Dabrundašviliho "Vítězka prezidentských voleb leží po přepadení jednotkou ministerstva vnitra na jednotce intenzivní péče"

Opoziční vůdkyně z Jižní Osetie, Alla Džijojeva, zůstává na jednotce intenzivní péče nemocnice v Cchinvali s diagnózou "mozkové mrtvice, hemiparéza na levé straně." Čili česky: ochrnutí. Džijojeva přišla do nemocnice včera večer ve vážném stavu s hypertenzní krizí. Do rána se lékařům podařilo stabilizovat její krevní tlak. Lékaři Republikánské somatické nemocnice (Республиканской соматической больницы) nenalezli u ex-kandidátky na prezidentský úřad Jižní Osetie Ally Džijojevy žádné známky fyzického týrání. To bylo řečeno na briefingu v Cchinvali vedoucím lékařem nemocnice Mairbegem Kokojevem. Tolik zpráva, uvádějící fakta. A dezinformace uvádějící na pravou míru.

Poznámka jako komentář: Psát o Alle Džijojevě jako o vítězce bez uvozovek znamená nerespektovat Centrální volební komisi a soud státu, které proběhlé prezidentské volby zpochybnily - právě kvůli prokázaným podvodům příznivců opoziční kandidátky. Snaha Džijojevy nechat se přes výroky soudu a následnou politickou dohodu inaugurovat je projevem politické nerealističnosti. Tvrdit, že za její nynější hospitalizaci může "přepadení ozbrojenou skupinou ministerstva vnitra", je projev štvavého proopozičního aktivismu. Vydat tuto informaci bez elementárního prověření faktů je projevem souhlasu s takovouto mediální manipulací. Tož je třeba uvést věci na pravou míru. Což tímto činím.

Lidové noviny, Jaromír Máša a pravda

10. 2. 2012 / Jan Čulík

V Britských listech jsme 6. února 2012 publikovali článek o filologovi Jaromíru Mášovi, který mrzne ve svém karlínském bytě. O dva dny později vydaly Lidové noviny článek Veroniky Fejtkové s víceméně totožným obsahem, bez odkazu na Britské listy, které případ Jaromíra Máši medializovaly jako první. Po korespondenci autora článku Tomáše Koloce s šéfredaktorem Lidových novin se Lidové noviny omluvily a do článku Veroniky Fejtkové včlenily zmínku o Britských listech. Pak nám napsal Vladimír Křivka, šéf domácího zpravodajství Lidových novin, že jejich reportérka Veronika Fejtková šla za Jaromírem Mášou, aniž by údajně věděla, že o jeho případu už podrobně informovaly Britské listy.

Tomáš Koloc si to ověřoval u Jaromíra Máši a proběhla tato výměna emailů:


2012/2/9 Tomáš Koloc

http://www.blisty.cz/art/62263.html

Jak se o Vás dozvěděla ta redaktorka z Lidových novin? Řekla Vám, že si přečetla článek z Britských listů?

TK

______________________ Původní zpráva: ________________________
Od: "Jaromir Masa"
Komu: Tomáš Koloc
Datum: 09.02.2012 15:42
Předmět:

Ano.


Srovnejte články:

BRITÁNIE:

Premiér Cameron zřejmě nařídí kvóty žen pro vedení britských podniků

10. 2. 2012

Britskému hospodářskému oživení brání nedostatek žen ve vedení britských podniků, konstatoval britský konzervativní premiér David Cameron s tím, že bude zřejmě nutné zavést zákonné kvóty. Existují prý totiž jasné důkazy, že kdyby se skoncovalo v Británii s mužskou podnikatelskou kulturou, zvýšila by se efektivita podniků. Cameron to uvedl na fóru Northern Futures, které se právě koná ve Stockholmu. Dodal, že se Británie poučí z praxe skandinávských a pobaltských zemí a možná i z dánského televizního seriálu Borgen o parlamentní politice, které stojí v čele premiérka, který se právě vysílal v britské televizi. Cameron uvedl na summitu ve Stockholmu, že je realistické zákonem zavést třicetiprocentní kvóty žen pro správní rady britských podniků, pokud počet žen ve vedení podniků v nadcházejících letech nestoupne.

"Potřeba uvést více žen do podnikatelské sféry není prostě jen o rovnosti příležitostí, je to o efektivnosti podniků," řekl Cameron. "Proto tady ve Švédsku budeme diskutovat o tom, co jiné země dělají pro to, aby ženám pomohly stát se podnikatelkami a dostat se do čelných postavení v podnicích."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Proč by měli studenti něco chápat?

10. 2. 2012 / Karel Dolejší

Nic nám samozřejmě nebrání předpokládat, že studenti vysoké školy budou uvažovat odpovědněji a v delší perspektivě než primátoři, poslanci či senátoři - ale popravdě řečeno, takový předpoklad se zřejmě nesplní příliš často. Ti "úspěšní" jsou přeci vždy a ve všem vzory. A právě "úspěšným" se zakoupení titulu JUDr. (plz.), MBA (brn.) a dalších velmi vyplatilo, otevřeli si tak - metodou minimalizace nákladů - cestu k významným veřejným funkcím. Teď jsou ale plzeňská práva zrušena, absolventům tituly zůstávají, kdežto současní studenti mají problém. Jejich investice, kterou si doufali zabezpečit urychlený kariérní start, byla znehodnocena. Kdo ví, kolik z demonstrujících už v dobré víře provedlo dodatečné korupční vklady, kolik jich zaplatilo bokem za zkoušky a zápočty, jen aby se propracovali ke kýženému titulu. A najednou nic - konec, šlus, utrum. Pravidla se změnila. Copak je tohle spravedlivé?

Titanik

11. 2. 2012 / František Řezáč

Případ plzeňské právnické fakulty se táhne už pět let. Demonstrace studentů tuto a následující středu, přicházejí podle mě s křížkem po funusu.

Jak je možné, když se to pořád a léta propírá v médiích, že studentům někdo - rodiče, okolí, kolegové právníci - neporadili, aby šli studovat jinam? Je to jinde těžší a bez podfuků?

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

KOUTEK REKLAMNÍ TUPOSTI:

Western union mění svět

10. 2. 2012 / Tomáš Koloc

Reklamou umístěnou ve výloze svého zákaznického střediska v samém centru Prahy chtěla bankovní společnost Western union zřejmě dokázat, jak by si představovala svět pod svou vládou.

- Zmizely by marginální ostrovy jako jsou Británie, Irsko, Island (pryč s ním, tam přece stát odmítl pomoci bankám, ) Srí Lanka, Kuba (tam se přece stejně nesmí podnikat) či Madagaskar, i celé ostrovní země jako Japonsko, Nový Zéland nebo Indonésie,

- Arabský poloostrov by se odtrhl od Afriky (možná proto, aby se do centrální Arábie nemohly šířit ekonomicky destabilizující revoluce),

- Zato by se ale na světě objevily dva nové velké ostrovy; jeden na půl cesty mezi Španělskem a Grónskem v oblasti dnešních Azor (zřejmě znovuobjevená a vylovená Atlantida s velkým jezerem uprostřed) a druhý při pobřeží Číny na jih od neexistujícího Japonska -- ten by zřejmě pracoval s ohromným finančním potenciálem Čínské lidové republiky.

O dalším vývoji této převratné geograficko-ekonomické koncepce vás budeme informovat.

(Pozn. Po vyfocení jsem se šel pro jistotu do provozovny zeptat, zda se právě neupravuje výloha. "Neupravuje," zněla udivená odpověď.)

Znamená "myslet" ještě stále "rozlišovat"?

10. 2. 2012 / Karel Dolejší

Díky tzv. švarcsystému je dnes v ČR značně rozmazaný rozdíl mezi živnostníkem - tím kdo provozuje vlastní samostatnou firmu - a dělníkem, který na trhu disponuje pouze vlastní pracovní silou a ničím jiným. Přesto tento rozdíl (tam kde "živnostníci" nejsou jen dokonaleji vykořisťovanými dělníky) existuje, od okamžiku kdy začal proces vyvlastňování producentů od výrobních prostředků vždy existoval a měl nezpochybnitelný význam jak pro společenské postavení, tak pro psychologii jednoho či druhého.

Výzva proti zamýšlenému uzavření výzkumného institutu v Rakousku na základě čistě administrativních důvodů

10. 2. 2012

Odesílatel: LBI EGÖ Research Team aus 1090, Österreich
Adresát: Představenstvo Ludwig Boltzmann Gesellschaft; ministr vědy a výzkumu Dr. Karlheinz Töchterle

Představenstvo Ludwig Boltzmann Gesellschaft (LBG) se rozhodlo v květnu 2013 uzavřít vídeňský Institut Ludwiga Boltzmanna pro evropské dějiny a veřejnost. Management LBG oznámil institutu toto rozhodnutí emailem 12. října 2011 a tvrdí, že bylo přijato "na základě strukturálních a strategických důvodů a nevztahuje se k akademické práci institutu". Nebylo uvedeno ani profesionální, ani rozpočtové objasnění důvodů pro uzavření.

POZVÁNKA:

13. 2.: Demonstrace proti školské politice MŠMT

10. 2. 2012

Protest proti školské politice MŠMT se koná 13. února 2012 od 18 hodin před budovou MŠMT, Karmelitská 7, 118 12, Praha 1. Demonstrace je řádně ohlášena.

Protest pořádá občanské sdružení Monitoring RING.

Přidejte se na Facebooku ZDE.

Oběť znásilnění lékařem se domohla u soudu důstojného odškodnění

10. 2. 2012

Tisková zpráva Ligy lidských práv

Mladá žena z Mostu, kterou před třemi lety sexuálně obtěžoval její gynekolog, se u Krajského soudu v Ústí nad Labem domohla odškodnění 100 000 korun. I když byl lékař již dříve za znásilnění pravomocně odsouzen, musela se pacientka domáhat odškodnění zvláštní žalobou na ochranu osobnosti. Případ podle Ligy prokazuje pozitivní tendenci zvyšování odškodnění tak, aby jeho výše byla jednak důstojná, a také aby od páchání protiprávní činnosti odrazovala. Do budoucna by se měly oběti trestných činů dočkat důkladnější ochrany jejich práv, i díky připravovanému zákonu o obětech trestných činů.

Nové brněnské nádraží v centru může stát jen 10 miliard

9. 2. 2012

Brněnská občanská koalice dnes v Praze představila projekt modernizace železničního uzlu Brno s hlavním nádražím v centru. Cena přestavby nejdůležitějších částí uzlu nepřekročí částku 10 miliard korun. To je bezkonkurenční cena oproti odsunutému nádraží, jež by vyšlo minimálně na 20,4 miliard. Podrobná dokumentace k projektu byla předána minulý týden na Ministerstvo dopravy. Pro modernizaci brněnského železničního uzlu je nezbytné, aby sešlo z chystaného prodeje pozemků Českých drah na brněnském nádraží firmě Brno New Station Development.

Nokia: Firing people, aneb O nomádském kapitálu, soupeřivém proletariátu a Evropě zbavené mezí

9. 2. 2012 / Karel Dolejší

Firma Nokia ruší výrobu mobilních telefonů v Evropě a přesouvá ji do Asie. Továrny ve finském Salo a maďarském Komárně údajně nebudou zcela uzavřeny, nicméně kompletace telefonů zde zhruba za dva roky skončí. Pro obyvatele České republiky, kteří už sledovali zánik textilek a obuvnických závodů kvůli levnější konkurenci na východě nebo přesun sirkárny do Asie to zajisté není nic překvapivého. Pro mnohé občany "tradičních" západních zemí to ovšem překvapení být může, protože si na takové operace firem podnikajících v oblasti vyspělé technologie ještě nezvykli. A kromě toho existuje skupina levicových publicistů usilovně tvrdících, že firmy spolu s politiky pouze jalově hrozí odchodem ze země, který ve skutečnosti vůbec nemají v úmyslu, protože by se nevyplatil - prý si jen chtějí vymoci u státu lepší podmínky a zkrouhnout zaměstnance.

Proč považuji současný režim za protiústavní

9. 2. 2012 / Tomáš Franke

Současný režim pokládám za zločinný a neústavní, protože schvalování zákonů a reforem neprobíhá na principu svobodného pohledu a svobodného názoru volených zástupců lidu - poslanců a senátorů, nýbrž na principu nařízeného hlasování, kde šéfové stran nařizují, jak má kdo hlasovat. Ve své podstatě je tedy velmi podobný tomu, co mnozí z nás znaji z dob před rokem 1989, kdy o všem prakticky rozhodovala jen hrstka soudruhů z ÚV KSČ.

Lidé by měli vědět, co dělat, až demonstrace skončí

9. 2. 2012

Přečetl jsem si se zájmem článek Marka Řezanky O jedné výzvě a přečetl jsem si se stejnou pozorností i reakci Daniela Jurana, který výše uvedený článek nazývá "naprostým blábolem". Nesouhlasím s jeho názorem, článek p. Řezanky vnímám jako velmi dobrou a podrobnou analýzu současné situace, píše Tomáš Fiala.

Pan Juran píše o něčem trochu jiném. Jeho přirovnání našeho státu k firmě, která špatně funguje, naprosto odpovídá skutečnosti.

Linguální horror v šalině

9. 2. 2012

Proč DPMB nemůže (nebo nechce?) vynaložit alespoň část z těch desítek milionů korun, které vybere na pokutách, na vzdělávání svých zaměstnanců minimálně v anglickém jazyce? ptá se Radek Knapp.

Nejen Státní opera v Praze na rozcestí

9. 2. 2012 / Ivo V. Fencl

(Úvahy, otázky, vzkazy a vize věrného abonenta)

Jen nedůslednost a selhávání médií veřejné služby? Nebo i lenost a podjatost?

Na rozhlasovém videu Rádia Česko se v bojích o pražskou Operu, které skrytě i zjevně trvají a gradují přibližně pět let, se konečně letošního února 19. 1. 2012 dovídáme, že se tam děje něco zase opravdu nepěkného. To víme všichni, kdo Státní operu pravidelně léta navštěvujeme jako abonenti- diváci a ještě sledujeme internetové diskuse -- např. na webu Opera Plus- a čtvrtletník Opera, který bohužel zřejmě už také přestal vycházet na rozdíl od obdobného reprezentačního informačního zpravodaje Národní divadlo. Rádio Česko není po naší vlasti zatím moc slyšet na průměrném tranzistoráku, ačkoliv se holedbá, že je všude s námi. Je známé upoutávkou " TO PODSTATNÉ" a občas se trefí do černého. "I tentokrát se vám to podařilo! Chcete být dále považováni za nástupnickou stanici před pěti léty zrušeného vysoce profesionálního vysílání české verze BBC v Opletalově ulici? Bývali jste kousek od Státní opery Praha, ale teď vás přifařují k Českému rádiu 6, nástupnické stanici Svobodná Evropa. I ve vašem odvysílaném rozhovoru byl ale pořád cítit strach z prozrazení identity u obou mluvčích. A byl tak veliký, že nemůžeme ze záběru webové kamery identifikovat osoby ani jejich hlasy. "

Může nám být německý případ příkladem?

9. 2. 2012 / Jiří Baťa

Jak se máme možnost dočíst v denním tisku, tak v jedné německé pasovské střední škole bylo z "moci úřední", v tomto případě na úrovni ředitelky školy, vydán zákaz používání vžitých německých pozdravů "Hallo" (Ahoj) a "Tschüss( (Nashle). Tamní ředitelka je považuje za nezdvořilé a proto jejich používání na půdě školy zakázala. Místo těchto pozdravů doporučuje místní mládeži používat tradiční bavorské uvítání "Grüss Gott" (Pozdrav Bůh) a formální "Auf Wiedersehen" (Na shledanou). Rozhodnutí pasovské ředitelky spustilo v zemi živou debatu. Tolik zpráva v denním tisku (Kroměřížský deník, z 8.února 2012).

Dělníci

9. 2. 2012 / Michal Rubáš

Když jsem napsal, že slovem dělníci Platón označoval psychologickou kategorii, myslel jsem, že se mi tím podaří sdělit, že Platón slovem dělníci označoval psychologickou kategorii. Příslušníky takto vymezené společenské třídy definuje tím, že v jejich duši má rozhodující postavení tzv. žádostivost, nikoli tím, jaké mají postavení na kapitalistickém trhu práce.

Extrémní odměny vysokých státních úředníků a manažerů jsou nezbytné

8. 2. 2012 / Bohumil Trávníček

Nihil fieri sine causa potest - nic se nemůže stát bez příčiny
Cicero

V posledních době se v médiích neustále objevují informace o extrémních odměnách vysokých státních úředníků a manažerů. Mnozí komentátoři se podivují, jak je možná taková nemravná výše finančních prostředků, které jsou jim poskytovány v podmínkách dluhové krize, kdy tyto finance v mnoha sférách společnosti fatálně chybějí.

Jak prosté, milý Watsone

8. 2. 2012 / Jitka Švecová, Vlastimil Lipert

Jak se chovat k věřiteli,který dlouhá léta mlčí o Vašem dluhu a pak jej prodá inkasní společnosti. Tato vymahačská firma dluh potom po Vás s tučnou přirážkou požaduje?

Ve většině případů nejde o dluh samotný, často se pohybující jen v řádu stovek. Jsou připočteny úroky z prodlení, penále a takzvané náklady na vymáhání, soudní poplatky a odměna exekutora. Pokud by věřitelé uplatnili svoji pohledávku neprodleně, byla by jim téměř vždy uhrazena a tím by odpadla možnost pochybného zisku a korupce. Stačí zákon o účetnictví.

Může průměrně inteligentní bytost věřit tak nestoudné propagandě?

8. 2. 2012 / Daniel Veselý

Americká televizní stanice ABC News odvysílala zprávu o nové rostoucí hrozbě Íránu namířené proti Spojeným státům, za kterou by se nemusela stydět nacistická ani stalinistická propaganda. Je ovšem tragické, když si uvědomíme, k čemu tato usilovná a systematická propaganda proti jedné asijské zemi, která vzdoruje diktátu nejmocnějšího mocenského aparátu s nejničivějším vojenským potenciálem všech dob již několik dekád, může vést. K milionům zmařených lidských životů, zdevastovanému regionu a v neposlední řadě i k rozpoutání 3. světové války, jak uvedl britský vojenský historik Corelli Barnett.

Cibulkovy seznamy po 20 letech

8. 2. 2012 / Aleš Uhlíř

V tomto roce tomu bude už 20 let od doby, kdy se na stránkách Necenzurovaných novin redigovaných Petrem Cibulkou objevily seznamy tajných spolupracovníků Státní bezpečnosti, později známé jako Cibulkovy seznamy.

ÚŘAD PRÁCE ČR:

Protože nám nefunguje počítačový systém, dělejte zatím záznamy do sešitu

8. 2. 2012

Štefan Duháň, ředitel odboru koncepcí trhu práce, poslal dopis generálnímu řediteli Úřadu práce České republiky, aby vydal všem ředitelům krajských poboček Úřadu práce České republiky instrukci, aby zatím, pokud "nebude funkční aplikace Zaměstnanost - úloha 040", o žádostech cizinců o povolení k zaměstnání činili záznamy ve Wordu a "v zvlášť určeném sešitu".

Dopis naleznete ZDE

REPORTÁŽ

"Obchodní" dohoda ACTA -- podepsaná a záhadná

8. 2. 2012 / Lucie Hlaváčková

Po podpisu dohody ACTA dvaadvaceti státy Evropské Unie včetně České republiky konečně nastal čas na veřejnou diskusi se zástupci odborné veřejnosti. V pražském kině Atlas se 7.2.2012 sešli zástupci z nejrůznějších více či méně zainteresovaných skupin, aby o dopadech ACTA hovořili. Moderátorem celé diskuze byl šéfredaktor Lupa.cz Patrick Zandl, kterého pamětníci začátků českého internetu znají pod jménem "Tangero". Za stůl na pódiu zasedli nezávislý publicista Jiří Peterka, vedle něj Markéta Prchalová, která stojí v čele České protipirátské unie, Ondřej Filip za zájmové sdružení právnických osob CZ.NIC, Jakub Michálek za Českou pirátskou stranu, Vlastimil Pečínka, který pracuje jako ředitel výzkumu a vývoje v Seznam.cz, Alex Ivančo z Ministerstva průmyslu a obchodu, Jiří Čermák z advokátní kanceláře Baker&McKenzie a Ing. Miloš Šnytr z Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Dohoda ACTA zatím neplatí, a k jejímu uvedení do právního řádu ČR je ještě potřeba ratifikace Parlamentem ČR a po podpisu všemi zeměmi EU musí být ratifikována ještě v Evropském parlamentu. Zvednou pro ni naši zákonodárci ruku? A měli by to vůbec udělat?

Vládnou nám dělníci

8. 2. 2012 / Michal Rubáš

K často opakované námitce, že tvůrci, vykonavatelé a vykladatelé právních norem upravujících postupy při vymáhání dluhů jsou bezcitní idioti, mám nejméně dvě zásadní připomínky.

Dělníci?

8. 2. 2012 / Karel Dolejší

Pan Michal Rubáš tvrdí, že podle platonské psychologie nám prý vládnou "dělníci". Problém je ovšem v tom, že v Platonově době ani v Platonově sociální utopii narýsované v dialogu Ústava se naprosto nic takového jako "dělníci", tj. námezdně pracující, pochopitelně vůbec nevyskytuje, protože to ještě neexistovalo. Společnost se podle Ústavy dělí na vládce, strážce, dále třídu řemeslníků a rolníků, a na otroky. Ti kdo nevlastní samostatný zdroj obživy a závisí na jiných, ti kdo vykovávají naprostou většinu fyzické práce, jsou pro Platona otroky, nikoli "dělníky". A v jejich duševním ustrojení nedominuje duše žádostivá jako u řemeslníků a obchodníků, protože jejich duše je údajně úplně neaktivní.

Neskutečná diskuse o skutečnosti

8. 2. 2012 / Martin Groh

Nerad, ale musím reagovat na případ pana Máši a diskutéry. Pan Mertl se pozastavuje nad radou paní Šporkové o racionálním řešení racionálního problému. Pan Mertl má zajisté v mnohém pravdu, opravdu žijeme v době a hlavně ve společnosti, či společenském uspořádání, které nemá jiných, než racionálních základů. Jenomže v takové společnosti žijeme a je, z mého pohledu, pro přežití nutné se racionalitě podřídit, nechci-li umřít hlady, nebo se odstěhovat na nějaký jiný konec zeměkoule, kde se třeba ještě dá žít podle přírody, a nikoliv podle diktátu peněz.

Nedošlo-li k doručení exekučního titulu, lze podat žádost o zastavení řízení

8. 2. 2012

Stále čekám na odpověď, protože rada ohledně návrhu na zastavení exekuce by mohla ve věci prospět.

Dnešní "zážitek" z jednání na Exekutorském úřadě, kdy slečna po mne nejprve požadovala sto korun za nahlédnutí do spisu, po dohadování se omluvila a žádala alespoň 30 korun za jednu okopírovanou stránku, mne bohužel nenaplňuje optimismem.

Věřím, že máte zájem tyto věci řešit, píše Michal Štingl mluvčí exekutorské komory Petře Báčové.