16. 10. 2001
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
16. 10. 2001

Je přípustné zavádět za války cenzuru či autocenzuru ve sdělovacích prostředcích?

Existence nynějších nepřetržitě vysílajících zpravodajských televizních stanic vytváří na politiky nátlak: novináři požadují od politiků neustále nové informace o okamžité situaci a chtějí rychlá řešení. Jenže smí se vláda pokoušet sdělovací prostředky cenzurovat? O tom se hovořilo v diskusi včera v poledne v rozhlase BBC. Shrnujeme.
Sloupek

Pondělní má přednáška na Glasgow university, ostře kritická k rasové selekci, kterou donedávna prováděli britští imigrační úředníci v Praze Ruzyni, byla přijata s naprostým souhlasem. Což není nejideálnější, zajímavější bývá přirozeně nesouhlasná diskuse, ale tak už tomu bylo. Jen mě tak napadlo, jak slabě pociťovaná je v britských univerzitních kruzích národní příslušnost. Tady ostře kritizoval Čech, "cizinec" kontroverzní opatření britské vlády a přítomní, vesměs Britové, s ním živě souhlasili. (Jakpak by to asi vypadalo na české univerzitě, kdyby v diskusi ostře kritizoval nějaké opatření české vlády Němec nebo Rom... Jak by na to asi reagovali místní přítomní? Nevím...)

Dr. John Dunn, šéf naší katedry, poukázal na to, že hlavní potíž zdá se být v tom, že po rozpadu bipolárního světa si Západ zcela automaticky a bezostyšně uzurpoval právo zasahovat do vnitřních záležitostí jiných států. Pokud jde o lidská práva a pokud se Západ snaží například zabraňovat v jiných státech vraždění lidí, je to přijatelné, jenže, jak je vidět na příkladu ruzyňského filtru, Západ v jiných zemích prosazuje i nepřijatelná opatření. Potíž je podle Johna Dunna také v tom, že si o sobě činitelé nynější labouristické blairovské vlády upřímně myslí, že oni jsou tak strašně sympatičtí a slušní, že si dovolují mnohé, co by si žádná jiná vláda nedovolila. K tomu, dodal bych já, přispívá i Blairův evangelismus: jak to říkal na nedávném výročním labouristickém sjezdu, on chce opravdu, z vlastního přesvědčení "napravovat nespravedlnosti světa" a myslí si, že všechno ví nejlíp.

Pro mě je osobně nejvíce šokující, že právě tato údajně osvícená britská sociálně demokratická vláda zcela bezostyšně zavedla v roce 2000 novelu zákona o rasových vztazích (Race Relations Act, Amendment 2000), podle níž je nyní v Británii zákonně přípustné diskriminovat v imigračních procedurách občany na základě národní a etnické příslušnosti! Když jsem si na to stěžoval britské Radě pro rasovou rovnost, dostal jsem dlouhý právnický dopis (zveřejněný v BL), jímž mi bylo vysvětleno, že tato Rada dohlíží na dodržování zákona a tato rasová diskriminace je nyní včleněna do zákona...

Obrátil jsem se v této věci na mezinárodní odborníka na imigrační právo na Oxfordské univerzitě, profesora Goodwina-Gilla: ptal jsem se, jak je možné, že Británie má beztrestně ve svém právním systému diskriminační klauzuli - jak to, že to neporušuje mezinárodní dohody o lidských právech, které bezpochyby Británie musela podepsat? Odpověděl mi, že na můj dotaz "neexistuje odpověď", ale že si myslí, že příslušné výbory britského parlamentu, zejména ten, který se zabývá lidskými právy, se časem k této šokující právní klauzuli dopracují a donutí vládu, aby ji britského právního řádu vyškrtla. Tak uvidíme.

Na absolutně nespravedlivém a arbitrárním hodnocení cestujících do Británie imigračními úředníky to bohužel nic nezmění. Shodli jsme se po včerejší přednášce také v tom, že neexistují žádné procedury, podle nichž by britští imigrační úředníci rozhodovali, koho do země vpustit a koho ne. V tomto smyslu měla Česká televize naprosto pravdu, když se pokoušela od britského velvyslance Davida Brouchera v této věci v létě získat odpověď - neřekl nic, mlžil, protože odpověď je, že imigrační úředník si smí dělat, co chce.

Jak jsem zdůraznil ve své včerejší přednášce, jde o vážný obecný problém. Demokracie neexistuje přes hranice. Chovají-li se vlády západních zemí se chovají arogantně a "imperialisticky" vůči občanům jiných zemí, tito občané jsou bezbranní, protože nemají možnost hlasovat proti této cizí vládě ve volbách. Právě toto ukazuje, jak velmi aktuální byl problém s ruzyňskou rasistickou "předimigrační" kontrolou. Nejen proto, že britská vláda plánovala, pokud by byl úspěšný, takovéto předsunuté kontroly zavést po celém Balkánu a podle informací z Amnesty International se uvažovalo, že by je pak zavedla Evropská unie pro "podlidi" Neevropany po celém světě, ale také proto, že právě bezmocnost lidí, žijících mimo Západ, plodí do určité míry nynější nenávist občanů třetího světa vůči Americe, je zdrojem náboženského fanatismu i nynější hrozby celosvětového konfliktu.

Jásir Arafat
16. 10. 2001

Ironický odstup televize BBC:

Může Tony Blair pomoci Palestincům, aby získali nyní svůj samostatný stát, ptal se včera ve 22.30 pořad televize BBC Newsnight poté, co Jásir Arafat jednal v Londýně s Tonym Blairem. Líbí se nám nezávislý a ironicko sarkastický tón reportéra Davida Sellse, a tak přinášíme ukázku z toho, jak tento jeden z nejlepších britských televizních novinářů včera večer interpretoval v pořadu, který bývá srovnáván s českou Jednadvacítkou (!) nynější konflikt mezi Izraelci a Palestinci a Blairův nejnovější pokus do toho v rámci "války proti terorismu" zasáhnout.
16. 10. 2001

Reporters sans Frontiers:

Mezinárodní nátlaková skupina, usilující o svobodu sdělovacích prostředků, vyjádřila obavy nad pokusy vlád bránit médiím vysílat záběry z videozáznamů, které vydává Osama bin Laden a teroristická organizace al-Qaeda, informoval včera mj. list Guardian.
16. 10. 2001

Reporters sans Frontiers

Americká vláda začala útočit na základy prvního dodatku americké ústavy, ještě když se ukládal prach na trosky Světového obchodního střediska, napsala včera v listě Guardian Veronica Forwoodová, předsedkyně britské pobočky organizace Reporters Sans Frontiers. Hrozba cenzury není nikdy větší než za války, kdy vlády využívají přitažlivosti vlastenectví, aby potlačovaly nevítané zprávy.
16. 10. 2001
Na pondělní schůzce požádala britská vláda sdělovací prostředky, aby zacházely opatrně s veškerými videozáznamy, které jim poskytne Osama bin Laden a a organizace al Qaeda. Oficiální mluvčí britského premiéra Alastair Campbell sdělil zástupcům médií v pondělí odpoledne, že jim nikdo nezakazuje vysílat videomateriál získaný z arabských televizních stanic.
16. 10. 2001
Bezpečnostní poradce George W. Bushe Condoleeza Rice poskytla rozhovor arabské televizní stanici al Jazeera a není vyloučeno, že této stanici poskytne rozhovor i americký prezident Bush.
Lucie Bílá
16. 10. 2001
108 fotografií ve fotogalerii Štěpána Kotrby z koncertu na Staroměstském náměstí "Milujme armádu a policii", který se konal ve čtvrtek 11. 10.

16. 10. 2001

Dnes od 14.00 se uskuteční online rozhovor s Petrou Valentinovou, studentkou, která v srpnu velmi zaujala svým článkem "Ty nedostaneš od české vlády finanční podporu pro studium v zahraničí? Jo, jo, Východ...".

15. 10. 2001

Observer a MFD o antraxu: dva rozdílné způsoby novinářské práce

Věcný investigativní žurnalismus a bulvární vyvolávání strachu

Pozoruhodné rozdíly jsme shledali v tom, jak o hrozbě antraxu napsali včera v Observeru a v pondělním vydání MFD. Posuďte sami.
16. 10. 2001

Jak informační válka používá reportérů

44-letý reportér Paris Match Michel Peyrard, foto David Gross V nynějších válkách není v podstatě rozdíl mezi novinářem a vojákem, neboť novinář "manipuluje v reálném čase s informacemi a stává se integrální součástí bojiště", argumentuje autor. Francouzský reportér týdeníku Paris Match Michel Peyrard čelí v Afghánistánu obvinění ze špionáže, která je trestána smrtí zastřelením. Byl zadržen ve středu ve městě Džalálábád v ženském převleku. Podle agentury AIP je hlavním důkazem, že Peyrard pronikl do země jako zvěd, vlastnictví satelitního telefonu...
12. 10. 2001

Zcenzurovaná polemika

Petru Žantovskému je Monika Pajerová trnem v oku, dráždí jeho zamindrákovaný hulvátský machismus, provokuje ho zřejmě i svým půvabem a schopností formulovat nová témata v politické diskusi. Jelikož nemá Žantovský žádný věcný argument, jímž by zaujal, použije zničující udání o tom, kterak ta Monika je vlastně převlečená politická prostitutka, o jejíž morálních kvalitách můžeme pochybovat.
8. 10. 2001

reakce na aktivity a východiska Hnutí Pro život ČR

Cesta do pekla byla vždy dlážděna dobrými úmysly. Zkuste hádat, jaké se asi skrývají argumenty pod záhlavími článků na stránkách Hnutí pro život: "Antikoncepce působí nepřátelský vztah k dětem", "Antikoncepce škodí společnosti", "Antikoncepce rozbíjí manželství", "Antikoncepce zraňuje ty, kteří ji používají" a nebo dokonce "Antikoncepce je perverzní".
5. 10. 2001

Upozornění

Nový redakční systém Britských listů citlivě reaguje na to, jak máte nastaven svůj prohlížeč. Pokud nevidíte české háčky a čárky, znamená to, že máte prohlížeč nastaven na nějaký cizí jazyk. Např. v Internet Exploreru si musíte otevřít Nástroje (Tools), zvolit volbu Možnosti Internetu (Options) a otevře se vám okno, kde si dole zakliknete Jazyky (Languages). Pokud v okénku nemáte češtinu, klikněte na Přidat (Add), zvolte z množství jazyků češtinu, pak Změnit a pak OK. - Nový redakční systém BL používá nejmodernější technologie, kterou starší verze prohlížečů nepodporují. Uživatelé Netscapu nechť si stáhnou ze sítě prohlížeč Netscape verze 6.1 a vyšší.

8. 10. 2001

E-mail servis - služba rozesílání Britských listů e-mailem - již funguje a posílá na cca. 1600 adres textovou verzi BL. Odesílání se děje automaticky každý pracovní den mezi 6.00 a 7.00. Změnu nastavení lze provést zde.

V případě, že e-mail z nějakého důvodu nedorazí, bude možno objednat ve formuláři pro nastavení vlastností jeho nové poslání.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
16. 10. 2001 "Odsuzujeme cenzuru americké vlády vůči sdělovacím prostředkům"   
15. 10. 2001 Američtí "jestřábové" chtějí obvinit Irák   
14. 10. 2001 Good PR: How Britain succesfully presented itself as a racist imperial power to the Czech Republic. Jan  Čulík
14. 10. 2001 O západní "nadřazenosti" Umberto  Eco
13. 10. 2001 O korumpujícím nebezpečí "mocenské turistiky"   
12. 10. 2001 Žantovský: Za Klause a gangsterský kapitalismus   
12. 10. 2001 O přínosech a možných rizicích českého vstupu do Unie Luděk  Urban
12. 10. 2001 Zlikviduje navrhovaná novela azylového zákona v ČR azylové právo? Pavel  Kelly-Tychtl
11. 10. 2001 Česká média vyvolávají u lidí bigotní, hysterické, tupé reakce Jan  Čulík
8. 10. 2001 Kdy se zbavíme švejkoviny? Jan  Čulík

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
16. 10. 2001 "Odsuzujeme cenzuru americké vlády vůči sdělovacím prostředkům"   
16. 10. 2001 Cenzura zpráv za války je pořád cenzura   
16. 10. 2001 Condoleeza Rice poskytne interview televizi al-Jazeera v úsilí USA získat vrch v propagandistické válce   
16. 10. 2001 Jásir Arafat v Londýně: může Blair v boji proti bin Ladenovi pomoci Palestincům?   
16. 10. 2001 Britská vláda požadovala opatrnost při vysílání videoprojevů bin Ladena, ale na rozdíl od americké vlády jejich vysílání nezakázala   
16. 10. 2001 Vláda se nesmí snažit omezovat tok informací   
16. 10. 2001 Co čeká reportéry v ozbrojených konfliktech? To, co vojáky František  Roček
16. 10. 2001 O Orlovi a hloupých zvířátkách Čeněk  Jitro
16. 10. 2001 Američané vybombardovali skladiště Červeného kříže   
15. 10. 2001 Je zapotřebí jasné rozhodnosti