16. 10. 2001
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
16. 10. 2001

Jak informační válka používá reportérů

Co čeká reportéry v ozbrojených konfliktech? To, co vojáky

44-letý reportér Paris Match Michel Peyrard, foto David Gross V nynějších válkách není v podstatě rozdíl mezi novinářem a vojákem, neboť novinář "manipuluje v reálném čase s informacemi a stává se integrální součástí bojiště", argumentuje autor. Francouzský reportér týdeníku Paris Match Michel Peyrard čelí v Afghánistánu obvinění ze špionáže, která je trestána smrtí zastřelením. Byl zadržen ve středu ve městě Džalálábád v ženském převleku. Podle agentury AIP je hlavním důkazem, že Peyrard pronikl do země jako zvěd, vlastnictví satelitního telefonu...

Jistě jste četli 12. října zprávu v tisku: "Francouzský reportér Michel Peyrard (44) čelí v Afghánistánu obvinění ze špionáže, která je trestána smrtí zastřelením. Byl zadržen ve středu ve městě Džalálábád v ženském převleku. Podle agentury AIP je hlavním důkazem, že Peyrard pronikl do země jako zvěd, vlastnictví satelitního telefonu. Bez něho by se ovšem nemohl v zemi bez mobilních telefonních sítí spojit se svou redakcí, týdeníkem Paris Match.

Jak AIP sdělil šéf tálibánské zpravodajské služby mulla Tádž Mír, "varovali jsme všechny novináře, kteří do naší země vstoupí ilegálně, že budou souzeni jako američtí vojáci". Zatím však žádný západní novinář nedostal povolení ke vstupu do části Afghánistánu, ovládané Tálibánem.

Novináře, kteří se dostanou do takové situace, může zachránit iluze jejich věznitelů, že pokud neuříznou novináři hlavu, nebudou o nich jeho kolegové psát hůře... Novináře strašil i Američan: ministr obrany Donald Rumsfeld od zářijových útoků na USA opakovaně varoval, že každý, kdo vynese tajné informace o vojenských plánech, porušuje zákon a riskuje životy příslušníků ozbrojených sil.

Fenomén "pšt - nešoupat ani nohama" hezky přinesl článek servisu ČTK "Spojenci drží detaily operace v Afghánistánu pod pokličkou" převzatý od Reuteru. Zde se mj. uvádí, že "britské ministerstvo obrany si dokonce již před zahájením britsko-amerických náletů 7. října povolalo britské vydavatele, aby v rozhovoru s nimi projevilo obavy, že by spekulace tisku o typu možné vojenské kampaně mohly bezděčně napomoci nepříteli."

Jakési iluze o tisku jako dohlížeči nad budoucími konflikty vzaly za své obdobně jako iluze míru "vzor 1990".

Nová role

Přichází totiž doba, kdy novináři budou mít stále méně nepsanou imunitu zástupců veřejnosti, neboť do bojů vstoupila též informační válka. Kdo v reálném čase manipuluje s informacemi, stává se integrální součástí bojiště. Musí tedy být na straně některé z válčících stran. Pokud není právě na správné straně, je nepřítelem stejně nebezpečným jako voják.

Dnes již jsou běžnými vojenskými cíli civilní rozhlasové a televizní stanice, protože v informační válce nelze rozlišit civilní a vojenskou složku informačního masírování obyvatelstva. To se projevilo mj. i při trestné letecké výpravě NATO proti Srbům v roce 1999.

Natvrdo to napsal jeden uniformovaný Francouz: v čísle 236/1998 časopisu Armées d'aujourd'hui, chef d'escadron Grammalico, uvedl: "Novináři, kteří mají někdy větší volnost pohybu než vojáci, mohou být zdrojem průzkumových údajů."

Vojensko - politická režie

Dnes prakticky nelze hovořit v konfliktech většího vojenského nasazení o svobodné (volné) novinářské práci v terénu. Rostoucí úloha, kterou společnost připisuje sdělovacím prostředkům, diktuje, aby média byla ovládána. Stalo se tak a proto zprávy z dění kolem Afghanistánu jsou mimořádně nudné a schematické.

"Nevhodný vliv" médií na veřejné mínění může přimět stát k tomu, aby stáhl svoje jednotky z nějakého konfliktu. To byl případ Američanů ve Vietnamu a v Somálsku.

Západní válečníci po zkušenostech z Vietnamu se snaží nenechat nic náhodě. Příkladem vojenské cenzury je britské přísné cenzurování zpráv z argentinsko - britské války v osmdesátých letech o Falklandské ostrovy, resp. o potenciální naleziště na mořském dně kolem těchto ostrovů... Také Američané se rozhodli vykonávat během války v Perském zálivu (1991) úplnou kontrolu tisku. Novináři byli sdruženi do skupin a návštěvy objektů a jednotek byly organizovány velmi opatrně na principu návštěvy zoologické zahrady a měli proto k dispozici pouze dílčí zprávy.

Míra autentičnosti zpráv je regulována a ani autentické informace, které byly získány ze zdrojů, které nejsou pod vojenskou či politickou cenzuru, procházejí autocenzurou vydavatelů, do jaké míry mohou poškodit jejich komerční vztah s vládními mašinériemi na formální i neformální úrovni, neboť poskytování informací o vojenských operacích do médií má za cíl především podpořit dlouhodobé komerční vydavatelské aktivity.

Francouz Peyrard skutečně pronikl do země jako zvěd, vlastnící satelitní telefon. Mohl "zvědět" a ve svých reportážích popisovat to, co by z hlediska informační války mohlo mít pro obě strany konfliktu vážný význam. Neakreditovaný novinář a necensurovaný novinářský výrobek jsou stále více kacířstvím.

Post scriptum aneb o dvou iluzích:

1. iluze: Teroristická hnutí využívají toho, že demokratické vlády s nimi vyjednávají z pozice slabosti: západní státy jsou oslabeny, protože veřejné mínění vnímá informaci přímo, bez analýzy, velmi emocionálně.

Skutečnost: Manipulace je obousměrná. Stejným způsobem si demokratické státy zajišťují obecného souhlasu u akcí, které nevykazují všechny znaky (mezinárodní) legality, např. akce neschválené OSN. Kampaň ve sdělovacích prostředcích tedy může i určité vládě umožnit, aby se oprostila od pomalosti mezinárodní diplomacie. Přímá informace je tedy obecně dvousečná a zneužitelná kýmkoli.

2. iluze: Rychlý a přímý přenos zaručují autenticitu, protože veškerá manipulace je vyloučena.

Skutečnost: Iluze autenticity je nebezpečná tím, že může být deformována jednoduše výběhem témat a způsobu záběrů a připravených svědeckých výpovědí. Další důsledek: Schopnost velitele předvídat a činit rozhodnutí je omezena, protože komunikační prostředky umožňují řídícím politickým činitelům řešit situaci "přímo", a tak často přeměňují velitele na pouhého vykonavatele politické vůle, které si politik posvětí průběžnou informační resp. populistickou kampaní. Těchto prvků bylo v poslední době užito např. při zdůvodňování etnických čistek všemi stranami v jugoslávském kotli nenávisti a na druhém pólu Evropy totéž bylo využíváno i při přípravě a vedení operací proti Jugoslávii a po vstupu vojsk NATO do Kosova při omlouvání excesů albánských teroristů v Kosovu a v Makedonii...


Poznámka JČ: Informace, které jsou k dispozici o afghánské válce z postavení člověka sledujícíhodělovací prostředky z Británie, nejsou ani nudné ani schematické, jak se snažíme dokumentovat v Britských listech


Poznámka ŠK: American Forum for Global Education pořádá dokonce mezinárodní semináře o rolích žurnalistů ve válečném konfliktu...

                 
Obsah vydání       16. 10. 2001
16. 10. 2001 Arogance západních zemí plodí nenávist Jan  Čulík
16. 10. 2001 Vláda se nesmí snažit omezovat tok informací
16. 10. 2001 Jásir Arafat v Londýně: může Blair v boji proti bin Ladenovi pomoci Palestincům?
16. 10. 2001 "Odsuzujeme cenzuru americké vlády vůči sdělovacím prostředkům"
16. 10. 2001 Cenzura zpráv za války je pořád cenzura
16. 10. 2001 Britská vláda požadovala opatrnost při vysílání videoprojevů bin Ladena, ale na rozdíl od americké vlády jejich vysílání nezakázala
16. 10. 2001 Condoleeza Rice poskytne interview televizi al-Jazeera v úsilí USA získat vrch v propagandistické válce
16. 10. 2001 Nová fotogalerie Tomáš  Pecina
16. 10. 2001 Rozhovor s Petrou Valentinovou
15. 10. 2001 Američtí "jestřábové" chtějí obvinit Irák
16. 10. 2001 Co čeká reportéry v ozbrojených konfliktech? To, co vojáky František  Roček
12. 10. 2001 Žantovský: Za Klause a gangsterský kapitalismus
8. 10. 2001 Strč pánbíčkářovi prst a utrhne ti celou ruku Petr  Gočev
5. 10. 2001 Co udělat, pokud nemáte v těchto nových BL české háčky a čárky Jan  Čulík
8. 10. 2001 Jak vycházejí Britské listy e-mailem Tomáš  Pecina

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
16. 10. 2001 "Odsuzujeme cenzuru americké vlády vůči sdělovacím prostředkům"   
16. 10. 2001 Cenzura zpráv za války je pořád cenzura   
16. 10. 2001 Condoleeza Rice poskytne interview televizi al-Jazeera v úsilí USA získat vrch v propagandistické válce   
16. 10. 2001 Jásir Arafat v Londýně: může Blair v boji proti bin Ladenovi pomoci Palestincům?   
16. 10. 2001 Britská vláda požadovala opatrnost při vysílání videoprojevů bin Ladena, ale na rozdíl od americké vlády jejich vysílání nezakázala   
16. 10. 2001 Vláda se nesmí snažit omezovat tok informací   
16. 10. 2001 Co čeká reportéry v ozbrojených konfliktech? To, co vojáky František  Roček
16. 10. 2001 O Orlovi a hloupých zvířátkách Čeněk  Jitro
16. 10. 2001 Američané vybombardovali skladiště Červeného kříže   
15. 10. 2001 Je zapotřebí jasné rozhodnosti   
15. 10. 2001 Nesmíme dopustit, aby nevinní lidé hladověli   
15. 10. 2001 Bude britská vláda schopna potlačit v britských médiích bin Ladenova videa?   
15. 10. 2001 Spojené státy přiznaly, že se při bombardování spletly   
15. 10. 2001 Američtí "jestřábové" chtějí obvinit Irák   
15. 10. 2001 "Řekla jsem Blairovi pravdu o své vlasti"