29. 1. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
29. 1. 2002

Jak se Tony Blair podílí na tajném spiknutí zabránit globálnímu Železnému ovládnout v Británii televizi

Za dva měsíce se v Británii začne prodávat za 99 liber (cca 5000 Kč) v obchodech krabice, jejímž připojením k televizními přijímači získá kdokoliv v zemi přístup k digitální televizi. Nové zařízení je součástí kampaně, v jejímž čele stojí aliance veřejnoprávní televize BBC a komerční televize ITV, přesvědčit národ v Británii, aby přešel k digitální televizi. Jak dnes informuje deník Independent, je to také spiknutí, jehož účelem je zabránit, aby televizní vysílání v Británii zcela ovládl mediální magnát Rupert Murdoch.

Nová aliancee vznikla v důsledku celé řady tajných jednání, která se konala v sídle britského ministerského předsedy v Downing Street a jichž se účastnili osoby, jako např. generální ředitel BBC Greg Dyke. Dyke, vedoucí činitelé z britských komerčních televizních stanic a čelní pracovníci z londýnské City jednali s poradcem britského premiéra pro média o tom, jak zabránit mediálnímu magnátu Rupertu Murdochovi, aby postupně ovládl veškerou placenou digitální televizi v Británii.

Britská vláda plánuje, že bude moci dosavadní, tradiční analogový televizní signál vypnout někdy v letech 2006 - 2010. Pak bude k dispozici jen digitální televizní signál. Existuje trojí způsob, jak přijímat digitální televizní signál: prostřednictvím kabelu, satelitu, anebo terestricky - obyčejnou anténou. Kabelová síť nikdy nebude k dispozici po celé zemi. Takže zbývá jenom satelit, tedy Murdochova BskyB, anebo terestrické vysílání, což je k dispozici od terestrické komerční televize ITV Digital. To jsou celostátní platformy.

Potíž je, že přestože se podařilo společnosti ITV Digital získat 1,2 milionu subskribentů, má vážné finanční potíže. A tak se spojila veřejnoprávní televize BBC a komerční ITV, za podpory britské vlády, a vytvořila tzv. "digitální koalici", jejímž cílem je zachránit terestrickou platformu pro digitální vysílání. Tato tajná "organizace", jejímž cílem je zabránit rostoucímu Murdochovu vlivu, vznikla loni v létě.

V rámci jednání v Downing Street došly BBC a ITV v září k závěru, že řešením problému je to, že se komerční a veřejnoprávní britská televize v této věci spojí.

Pro BBC je to nesmírně důležitý projekt. BBC zahájila vysílání celé řady nových televizních okruhů, které jsou k dispozici jen prostřednictvím digitální televize, a musí zajistit, aby bylo toto vysílání přístupné normálním plátcům koncesionářského poplatku. Nové veřejnoprávní okruhy BBC jsou zadarmo, ale diváci digitální televize je dosud nemohli přijímat, pokud si nepředplatili příjem digitální televize.

Britská vláda ví, že 15,5 milionu domácností stále ještě nemá přístup k digitální televizi a do roku 2010 asi většina těchto občanů digitální televizi mít nebude. Blair byl také velmi znepokojen, že by se mohlo stát, pokud by zkolabovala terestrická iniciativa ITV Digital, že digitální televizní vysílání bude celostátně v Británii poskytovat jen Murdoch prostředníctvím satelitní BskyB. Cílem je rozbít spojení mezi digitální televizí a televizí, za niž musí divák platit subskripční poplatek. Murdochova BskyB získala od svého založení v roce 1989 5,5 milionů zákazníků, ale víc už jich asi nezíská - nejpopulárnější balík okruhů u BskyB stojí ročně 444 liber. Většina diváků nechce 200 televizních okruhů a obrovský účet za televizi.

Namísto toho, že dostanou - jako subskribenti projektu ITV Digital - zadarmo konvertor, který umožní příjem okruhů, za něž musí divák průměrně platit roční subskripci 225 liber, bude od spotřebitelů požadováno, aby vydali daleko méně peněz, jednorázově 100 liber za konvertor. Ten jim umožní přijímat všechny digitální okruhy, které jsou k dispozici zadarmo, a pokud budou chtít, mohou si nabídku rozšířit až na plný sortiment ITV Digital.

Generální ředitel BBC Dyke uvedl minulý týden v Dolní sněmovně, že podle průzkumů je ochotno si koupit za 100 liber konvertor pro digitální televizi 2 miliony domácností. BBC plánuje v této věci na obrazovkách velkou reklamu. Zdá se tedy, že tajný plán bude úspěšný. Není vyloučeno, že Sky bude donucena, aby i ona několik svých televizních okruhů zpřístupnila zadarmo.

                 
Obsah vydání       29. 1. 2002
29. 1. 2002 RFE, CIA, Charta 77 a staré "tanky" Martin D. Brown
29. 1. 2002 Šíří se skandál s firmou Enron i do Británie?
29. 1. 2002 Jak dva mladíci, posedlí fotbalem, skončili v řetězech v táboře "X" na Kubě
28. 1. 2002 Nový shromažďovací zákon: Předběžná zpráva o mezinárodní ostudě Tomáš  Pecina
29. 1. 2002 Jak se Tony Blair podílí na tajném spiknutí zabránit globálnímu Železnému ovládnout v Británii televizi
28. 1. 2002 Jemná předvolební manipulace od Milana Uhdeho: Ani "intelektuálové", ani "politikové" nemají v normální demokracii přehnaný vliv Jan  Čulík
28. 1. 2002 Jaké léky nám předepisují lékaři - a proč?
8. 1. 2002 Nekvalitní služby podniku Eurotel Jan  Čulík
9. 2. 2002 Podáváme žalobu na Úřad pro ochranu osobních údajů za nezákonné utajování informací Tomáš  Pecina
21. 1. 2002 Příspěvky na investigativní práci Britských listů

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
29. 1. 2002 Jak se Tony Blair podílí na tajném spiknutí zabránit globálnímu Železnému ovládnout v Británii televizi   
29. 1. 2002 RFE, CIA, Charta 77 a staré "tanky" Martin D. Brown
28. 1. 2002 Nový shromažďovací zákon: Předběžná zpráva o mezinárodní ostudě Tomáš  Pecina
28. 1. 2002 Příbuzní Britů vězněných v táboře X na Kubě "šokováni jejich zadržením"   
28. 1. 2002 Jaké léky nám předepisují lékaři - a proč?   
28. 1. 2002 Bill Clinton: "Úkolem pro 21. století je tolerance a otevřenost"   
28. 1. 2002 Obezita: je rostoucí tloušťka obyvatel západních zemí důsledkem nepřirozených životních podmínek?   
28. 1. 2002 Jemná předvolební manipulace od Milana Uhdeho: Ani "intelektuálové", ani "politikové" nemají v normální demokracii přehnaný vliv Jan  Čulík
28. 1. 2002 Lidové noviny provedly Cyrilu Svobodovi sprosťárnu Pavel  Kumpán
28. 1. 2002 Občanská společnost je strukturována neprodyšnými hranicemi Jan  Čulík
25. 1. 2002 Američtí politikové: Češi potlačují svobodu projevu   
25. 1. 2002 Jsou české banky dražší než americké? Radek  Mokrý
25. 1. 2002 Roger Scruton nabízel za peníze PR články na obranu kouření   
25. 1. 2002 Američané si myslí, že mají právo vládnout světu, varuje britský konzervativec   
24. 1. 2002 Umlčme intelektuály a moralisty! Radek  Batelka