18. 1. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
18. 1. 2002

Jak se vyvíjí výbušný problém práv osob, zadržovaných na Kubě

"Úřad britského premiéra ví velmi dobře, že postavení zadržovaných osob v americkém táboře 'X-ray' na Kubě je z právního hlediska velmi citlivé a politicky nebezpečné. Blairova slova ohledně jeho rozhovoru s prezidentem Bushem ukazují přesně, jak silně je rozhodnut nepohádat se v této věci s Američany, ale zároveň Blair ví, že jestliže budou britští občané - ať už jsou jejich zločiny jakékoliv - souzeni vojenskými tribunály a pak zastřeleni, v Labouristické straně vznikne vřava - a nejen v Labouristické straně, ale mnohem šířeji," konstatoval včera analytik BBC.

V britském městě Leicester byli ve čtvrtek postaveni před soud dva Alžířané pro podezření z terorismu a dalších jedenáct osob bylo z téhož podezření zatčeno. Jeden Alžířan byl obžalován, že řídil teroristickou buňku organizace al Qaeda a vyzýval k terorismu. Oba Alžířané byli obviněni, že financovali teroristickou činnost. Mezitím dále pokračovala kontroverze ohledně zadržovaných osob na základně v Guantanamo. Prezident Bush však nyní tvrdí, že o jejich statutu "dosud nebylo rozhodnuto". "Činitelé z Mezinárodního výboru Červeného kříže budou mít možnost ve čtvrtek večer získat první dojmy z amerického tábora v zálivu Guantanamo, kam odletí z Floridy," konstatovaly zprávy rozhlasu BBC ve čtvrtek v 18 hodin. Pokračovaly:

"V pátek se očekává, že bude mít Červený kříž možnost vyslechnout některé z osmdesáti vězňů, které Spojené státy obviňují, z členství organizace al Qaeda v Afghánistánu. Washington stále ještě odmítá požadavky Červeného kříže, aby bylo se zadržovanými osobami zacházeno jako s válečnými zajatci, což by jim poskytlo ochranu podle Ženevské konvence.

V důsledku kontroverze a nedostatku konkrétních faktů ohledně způsobu, s nimiž je na Kubě s vězni zacházeno, a ohledně jejich statutu na Kubě se spojenci Ameriky dostali do velmi obtížné situace. Avšak většina vlád, včetně britské vlády, doufá, že Mezinárodní červený kříž vydá po své návštěvě na Kubě autoritativní zprávu. Mluvčí Červeného kříže uvedl, že čtyři delegáti, včetně jednoho lékaře, očekávají, že budou moci zahájit pohovory s členy organizace al Qaeda a Talibán v pátek. Návštěva bude možná konat několik dní, podle toho, kolik zadržených osob si bude přát hovořit se skupinou z Červeného kříže soukromě. Mluvčí uvedl, že se Spojené státy zachovaly velmi vstřícně tím, že umožnily Červenému kříži navštívit základnu.

Červený kříž pak vypracuje důvěrnou zprávu, kterou dostane pouze americká vláda, ohledně toho, zda podmínky, v nichž jsou vězni zadržováni, jsou v souladu s ženevskou konvencí. Avšak Červený kříž také konstatoval, že s zadržovanými osobami by mělo být zacházeno jako jako s válečnými zajatci, dokud nerozhodne kompetentní tribunál, že jimi nejsou. To je důležité, neboť status válečných zajatců zakazuje Spojeným státům zadržované osoby vyslýchat, což chtějí učinit ve snaze získat informace, které by mohly zabránit možným budoucím útokům.

V rozhovoru se stanicí BBC Radio 5 Live uvedl britský premiér Tony Blair, že hovořil ve čtvrtek odpoledne s americkým prezidentem Bushem a trval na tom, že dosud nebylo učiněno žádné rozhodnutí ohledně statutu zadržovaných osob:

"Oba jsme souhlasili, že samozřejmě je nutné, aby bylo s lidmi zacházeno lidsky. I když - nezapomínejme, že tato teroristická síť al Qaeda usmrtila ve Spojených státech tisíce lidí. Dosud jsme nerozhodli, jaký bude přesně statut těchto vězňů a jak budou souzeni. Avšak plně přijímám, že podmínky, v nichž jsou vězni zadržováni, musejí být řádné a lidské. A pokud vím tak jsou takové, a jak víte, Američané dovolili Britům navštívit tento tábor, budeme mít přístup k něm osobám, které jsou britskými občany."

Náš politický analytik Andrew Marr konstatuje, že za těmito výroky se zřejmě skrývá horečná diplomatická činnost mezi Británií a Amerikou:

"Úřad britského premiéra ví velmi dobře, že postavení zadržovaných osob v americkém táboře 'X-ray' na Kubě je z právního hlediska velmi citlivé a politicky nebezpečné. Blairova slova ohledně jeho rozhovoru s prezidentem Bushem ukazují přesně, jak silně je rozhodnut nepohádat se v této věci s Američany, ale zároveň Blair ví, že jestliže budou britští občané - ať už jsou jejich zločiny jakékoliv - souzeni vojenskými tribunály a pak zastřeleni, v Labouristické straně vznikne vřava - a nejen v Labouristické straně, ale mnohem dál." Robin Cook, šéf Dolní sněmovny a bývalý ministr zahraničních věcí konstatoval ve čtvrtek odpoledne, že vláda ještě stále čeká na autoritativní zprávu o podmínkách v tomto táboře. Charakterizoval amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda jako 'muže s robustními názory'. Za chabou veřejnou zdí neslaných-nemastných a opatrných slov šumí intenzivní diplomatická debata."

                 
Obsah vydání       18. 1. 2002
18. 1. 2002 Trestní stíhání Tomáše Peciny zastaveno Tomáš  Pecina
18. 1. 2002 Politika a partaje na nic? Staňme se kolonií Holandska! Ondřej  Hausenblas
18. 1. 2002 Václav Klaus odsoudil zprávu amerického Helsinského výboru Tomáš  Pecina
18. 1. 2002 Stížnost Tomáše Peciny na usnesení o zastavení jeho trestního stíhání Tomáš  Pecina
18. 1. 2002 Human Rights Watch: "'Válka proti terorismu' vyvolává po světě útlak"
18. 1. 2002 Jak se vyvíjí výbušný problém práv osob, zadržovaných na Kubě
19. 1. 2002 Nestěžujte si, mohli byste jít do vězení Tomáš  Pecina
18. 1. 2002 Četka nekritická Jan  Čulík
18. 1. 2002 Falkon: Byla to kachna Štěpán  Kotrba
18. 1. 2002 Jemen: jsou tam teroristé, ale je ospravedlnitelný vojenský zásah? Pavel  Kumpán
17. 1. 2002 Fiasko s firmou Enron by mohlo vést k likvidaci i firmy Arthur Andersen
17. 1. 2002 Fiasko: Bude Anglie univerzitní školné zase rušit? Jan  Čulík
16. 1. 2002 Ohrožují Spojené státy platnost Ženevské konvence?
17. 1. 2002 Marihuana, princ a žebráci Fabiano  Golgo
16. 1. 2002 Kdy se vrátí americká média k nezávislé novinářské práci? Andrew  Stroehlein
8. 1. 2002 Nekvalitní služby podniku Eurotel Jan  Čulík
9. 2. 2002 Podáváme žalobu na Úřad pro ochranu osobních údajů za nezákonné utajování informací Tomáš  Pecina
9. 1. 2002 Jak přispět na investigativní práci BL úvěrovou kartou
21. 1. 2002 Příspěvky na investigativní práci Britských listů

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
18. 1. 2002 Human Rights Watch: "'Válka proti terorismu' vyvolává po světě útlak"   
18. 1. 2002 Jemen: jsou tam teroristé, ale je ospravedlnitelný vojenský zásah? Pavel  Kumpán
18. 1. 2002 Trestní stíhání Tomáše Peciny zastaveno Tomáš  Pecina
18. 1. 2002 Jak se vyvíjí výbušný problém práv osob, zadržovaných na Kubě   
18. 1. 2002 Četka nekritická Jan  Čulík
17. 1. 2002 Richard Goldstone, hlavní prokurátor mezinárodního tribunálu OSN pro válečné zločiny: Jsem znepokojen postojem USA vůči afghánským zajatcům   
16. 1. 2002 Spojené státy "ohrožují pověst západních demokracií"   
16. 1. 2002 Ohrožují Spojené státy platnost Ženevské konvence?   
16. 1. 2002 Kdy se vrátí americká média k nezávislé novinářské práci? Andrew  Stroehlein
16. 1. 2002 Sílí kontroverze o zacházení s vězni na základně Guantanamo   
15. 1. 2002 Zapomenutá válka: Američané dál intenzivně bombardují afghánské hory - k hrůze jejich civilních obyvatel   
14. 1. 2002 Porušují Spojené státy práva osob odvezených na Guantanamo?   
12. 1. 2002 Tvrdé podmínky pro zadržované Afghánce v americkém táboře   
11. 1. 2002 Jemen : Ozbrojený odpor sil podporujících Al Kajdu je mediální fikce Pavel  Kumpán
11. 1. 2002 Burka je až to poslední... (názor z Afganistánu)